<zL)e mobilofoon OP SCHOUWEN EN DUIVELAND Tot één der technische hulpmiddelen welke gebruikt zijn om de nood in de rampgebieden te lenigen en tot een zo spoedig mogelijk einde te brengen, behoort zeer zeker de mobilofoon. De mobilofoon, schakel tussen voer- en vaartuigen en de wal, heeft belangrijke diensten kunnen bewijzen in de achter ons liggende periode. Deze nog betrekkelijk jonge loot aan de P.T.T.-stam, begint algemeen bekendheid te krijgen en mag zich in een zekere sympathie verheugen, gezien de aanvragen welke P.T.T. van de zijde van Water staatsinstanties, Aaimemerscombinaties en particulieren mocht ont vangen. Toen op de zo fatale le Februari de noodkreten uit de rampgebieden weerklonken, haastte P.T.T. zich om zo spoedig mogelijk de meest dringende verbindingen, welke in die bewuste nacht verbroken waren, weer te herstellen. Daar de telefoonverbindingen met de meeste plaatsen op Schouwen en Duiveland onmogelijk direct te herstellen waren, werden mobilo foon-installaties te Zierikzee, Brouwershaven, Haamstede en Bruinisse opgesteld. Hiermede werd bereikt, dat deze plaatsen weer onderling en met Goes, in verbinding stonden. Dit was zeer belangrijk om zo snel mogelijk aan de getroffen gebieden hulp te kunnen verlenen, die zo dringend nodig was. Nadat deze eerste contacten gelegd waren, werd te Zierikzee een basisstation van het landelijk net ingericht. Dit was noodzakelijk om: le. Goed verstaanbare verbindingen te verzekeren; 2e. Het drukke mobilofoonverkeer van de vele vaartuigen om en nabij Schouwen en Duiveland, te kunnen verwerken. Bij de aanvang van het dijkherstel bestond zowel bij Waterstaat als bij de diverse Aannemerscombinaties de behoefte om contact te hebben met verschillende vaartuigen, welke zij ip dienst hadden. Plet hier voor aangewezen middel was de mobilofoon, doch deze zouden dan niet op het „landelijk net" moeten werken, maar op z.g. „gesloten netten". D.w.z., ieder net staat op zichzelf en alleen zij die aange sloten zijn op dat bepaalde net kunnen verbindingen maken met een hoofdpost of onderling. Geleidelijk aan ontstond op de daken te Zierikzee een waar mastbos van antennes en menig vaartuig zag men de haven uittrekken met in de mast de antenne-sprieten, die als voelhoorns de aether aftastten, hunkerend om berichten te ontvangen of uit te zenden. Naarmate meer vaartuigen ingezet werden om de dijken te dichten, 1 1

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 65