DE GEESTELIJKE ZORG VOOR DE KAMPBEVOLKING 12 Ds M. D. GIJSMAN De organisatie van de geestelijke verzorging in de arbeiderskampen in Zeeland van Protestant-Chr. zijde is, gelijk voor heel Nederland, door de Protestantse Kerken opgedragen aan een interkerkelijke com missie, de z.g. C.I.O.-commissie. Voluit dus: C.1.0.-commissie voor de geestelijke verzorging in de arbeiderskampen. Wat betekent C.I.O.? C.I.O. zijn de beginletters van: Contact in Overheidszaken, vroeger meer bekend onder de naam Interkerkelijk Overleg (I.K.O.), het orgaan dus, dat de Prot. Kerken in Nederland vertegenwoordigt en waarbinnen deze Kerken contact onderhouden en op bepaalde terreinen met elkaar samenwerken. De geestelijke verzorging in de arbeiderskampen gaat dus niet uit van één bepaalde kerk, maar van de gezamenlijke Protestantse Kerken, Precies zoals in het leger, de vloot, de inrichtingen van het Ministerie van Justitie e.a. En de geestelijke verzorgers komen niet in de kampen namens de Kerk, waartoe zij zelf behoren, maar in opdracht van de Prot. Kerken in haar geheel. Op die wijze komt al direct niet één bepaalde kerk in het middelpunt van de geestelijke verzorging te staan, maar het Evangelie van Jezus Christus, dat immers al deze kerken draagt. Welnu, door de bovengenoemde C.I.O.-commissie zijn voor al de rijkskampen in Zeeland geestelijke verzorgers aangesteld. Zelfs is voor de westelijke helft van Schouwen-Duiveland reeds een full-time kracht benoemd, terwijl het in de bedoeling ligt om nog een tweede full-timer voor Schouwen-Duiveland aan te trekken. Het voordeel daarvan springt in het oog: zij kunnen zich met al de hun ten dienste staande tijd en aandacht wijden aan de problematiek van de geeste lijke verzorging der arbeiders op Schouwen-Duiveland, want ook de z.g. buitenkampse arbeiders (in aannemersbarakken e.a.) mogen niet worden vergeten, al blijft er voor deze laatsten een mede-verant woordelijkheid bij de plaatselijke en provinciale organen, niet het minst de kerkelijke organen. Ten slotte: de geestelijke verzorging bestaat hoofdzakelijk uit: gods dienstoefeningen in het kamp (zo daar aanleiding toe is), kamer- bezoek, ziekenbezoek, bijbelkringen, praat- of discussiekringen, dag sluitingen, persoonlijke gesprekken (in ieder kamp is een lokaliteit beschikbaar voor de geestelijke verzorging), cantine-avonden (wij dingsavonden), lectuurvoorziening, gezinszorg, nazorg. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot het bureau-secre tariaat (Ds M. D. Gijsman) van de C.I.O.-commissie geestelijke ver zorging arbeiderskampen, Koninginnegracht 81, 's Gravenhage, telef. K 1700/111390.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 59