geen ander transportmiddel gedaan kun nen worden, reddingswerk in anderszins onbereikbaar gebied, het fungeren als vliegende hijskraan, opdrachten waarbij heel langzaam gevlogen of stilgehangen moet kunnen worden, enfin, al die dingen die een vindingrijk brein maar kan ver zinnen. In categorie c is de helicopter thans op z'n best. Aan luchtverkeer in de gebruike lijke zin het zij geregeld of „wild" doen we beter voorlopig nog niet te denken, daarvoor zijn de goede machines er nog niet. En de privéluchtvaart ligt nog verder in het verschiet, al durven we zeggen dat de helicopter in principe alle eigenschappen heeft die hem hiervoor geschikt zullen maken alleen moeten die eigenschappen nog verder ontwikkeld worden en verschillende besturings functies geautomatiseerd of vereenvou digd. Dat kan allemaal. Het wachten is op massa-productie Voor alles zouden we de nadruk willen leggen op al die bijzondere toepassingen welke niet des vliegtuigs zijn, waarmede dan ook vanzelf het excuus vervalt om vergelijkingen met gewone vliegtuigen te maken. Men moet hier andere maat staven aanleggen. De helicopter is duur in het gebruik zegt men dit dan met de gedachte aan min of meer normaal luchtverkeer in het achterhoofd. Zeker maar laten we hier dadelijk aan toevoegen dat die duurte al erg meevalt als men een exploitatie rekening opzet voor een toestel, waarin twintig passagiers meedragen in de kosten in plaats van de drie, vijf of hoogstens tien a twaalf van vandaag, zelfs wanneer daar de hedendaagse helicoptermaatstaven bij worden aan gelegd. En dan: de huidige hoge exploi tatiekosten zijn nog vooral terug te brengen op de hoge aanschaffingskosten, waardoor men op hoge lasten van af schrijvingen en verzekeringspremies komt. Piasecki heeft eens gezegd dat de constructie van de helicopter niets bevat dat deze toestellen principieel duur zou moeten maken. Het zit alleen maar in de aantallen die men bouwt en de heli copter leent zich zelfs beter voor massa productie dan gewone vliegtuigen. Een auto is per slot van rekening ook een heel stuk mekaniek en als de afzet niet groter was dan een paar duizend, dan zouden die paar duizend gebruikers ook inder daad wel millionnairs mogen zijn. De helicopter zal dus zonder twijfel veel goedkoper worden, maar dat moet lang zaam groeien. Bij mist stapvoets Er zijn nog andere tekortkomingen van de hedendaagse hefschroefvliegtuigen aan te voeren. Het blind vliegen is bijv. nog niet geheel opgelost, al is het geenszins onmogelijk. Dat houdt ook verband met die on-stabiliteit, waar we op wezen, doch we zullen daar thans niet verder op ingaan. Alleen kan opgemerkt worden dat bij afnemend zicht met helicopters veel langer doorgevlogen kan worden, als andere vliegtuigen allang op de grond worden gehouden. Dat voordeel staat er dus weer tegenover. Men kan immers zo langzaam vliegen als men wil en ook veel lager, met volkomen behoud van veiligheid. Voor luchtverkeer nog twijfelachtig Men moet ten aanzien van de helicopter van een bepaalde instelling uitgaan. Men kan hem een vliegtuigtype noemen, productie-moeilijkheden is hel nu af- Z.K.H. Prins Bernhard te Soestdijk met helicopter-vliegers die aan de reddings werkzaamheden hebben deelgenomen, pose rend voor de Nederlandse S-51 „Jezebel" maar voorlopig zouden we er de voorkeur aan geven hem als een op zichzelf staand werktuig te zien met een geheel eigen werkterrein en daarop zonder concurren tie. Ook in werkelijk luchtverkeer met passagiers zal hij trouwens, om het volle profijt af te werpen, naast en ter aan vulling van bestaande vliegtuigen ge bruikt moeten worden, niet in con currentie daarmee, waartoe hij toch nooit in staat zal zijn. Zijn specialiteit zal moeten worden luchtvervoer over korte afstanden, tot 300 a 400 km, waarop hij, de beperkte vliegsnelheid ten spijt, sneller is dan enig ander vervoer middel, ten minste 'wanneer hij dan ook gebruikt wordt als helicopter en niet als vliegtuig. M.a.w. de vliegvelden links laat liggen en direct van het ene stads centrum naar het andere vliegt. Engeland koestert op dit punt grote plannen, maar het lijkt er op of men daarmee ditmaal ver voor de vorderingen der techniek uitholt (meestal is het andersom). Men zie dit vooral goed: in de eerste plaats moet het naar grote machines toe voor voldoende economie. Een punt waaraan nog zelden aandacht is geschonken, is het lawaai daarvan, dat men dan maar weer aai; het bestaande straatrumoer gaat toevoegen en een probleem vormt dat heus niet onderschat moet worden. En dan: in theorie is het allemaal heel aardig, die mogelijkheid om op een paar vierkante meter te landen, maar in de practijk van een geregeld verkeer, vooral wanneer men zich als het ware mengt in het stadsverkeer, worden met het oog op de veiligheid toch wel bijzondere eisen ge steld, die niet zo gemakkelijk zijn te rijmen met de mogelijkheden in een stad. Een landingsterrein van honderd meter doorsnede moet ten minste worden geëist en voorts daar omheen een flinke ruimte zonder huizen, bomen of andere obstakels, dit om noodlandingen mogelijk te maken. In welke richting de technische ont wikkeling zal gaan? Het is moeilijk te zeggen. Er wordt nog te veel geëxperi menteerd om een overzicht te kunnen krijgen. Er lijkt echter een tendens te bestaan in de richting van de straal- rotor met zijn gewichtsbesparing en me chanische vereenvoudiging. Op dit gebied moet echter nog bijna alles gebeuren. Of voor transportdoeleinden de heli copter in ons eigen land een rol van betekenis zal kunnen spelen, lijkt te betwijfelen, gezien ons goed ontwikkelde verkeersnet. Maar dat de helicopter in ons land met zijn lange kustlijn en zijn 's winters vaak geïsoleerde Wadden eilanden, toch een taak heeft, reeds nu, is wel duidelijk. Wij geloven dat de Marine, waaronder de opsporings- en red dingsdienst ressorteert, zich met de komende S-55 toestellen gelukkig mag prijzen. Zij behoren tot het beste wat er op de markt is en in Korea hebben zij een indrukwekkende staat van dienst. En tevens krijgt ons land nu een prachtige gelegenheid om een pilotencorps te kweken voor het komende helicopter- tijdperk. d. G. 106

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 4