NEDERLAND Nog steeds primitief, maar reeds onmisbaar t Prinses Margriet, ,,airmindedals de gehele Koninklijke Familie schepte een uiterst genoegen in een vluchtje per helicop ter boven het paleis Soestdijk. Het toestel is een Amerikaanse Bell. in ons vorige nummer is onbewust groot onrecht aangedaan aan Jezebel. Jezebel? Ja, dat is onze enige helicopter, de S.51, die thans door de Marine wordt gebruikt. Na twee dagen aan het reddings werk in Zeeland te hebben deelgenomen, zo heette het, was hij defect. Dat was ook wel zo, maar er had aan toegevoegd moeten worden (wat bij ons onbekend was gebleven) dat hij in korte tijd weer gerepareerd was ook. Zelfs heeft hij totaal meer uren gevlogen dan enige andere helicopter in die dagen, dank zij een dubbele bemanning de vliegers Idzerda en Schwartz, die elkaar af losten. Ziet ge, dat moest toch ook nog wel even gezegd De helicopters zijn met dat ai, door hun zozeer tot de verbeelding sprekende prestaties en onschatbare mogelijkheden, de laatste tijd wel in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Nederland ont dekte de helicopter! Wat laat weliswaar, maar men weet dat deze merkwaardige reu zen li bellen met hun opmerkelijke wendbaarheid thans ook spoedig boven ons land meer vertrouwde verschijningen zullen worden, nl. wanneer de Marine ze dit jaar voor de reddingsdienst in gebruik gaat nemen, een taak waarin zij hun gelijke niet hebben. Zo bijzonder zijn de dingen die hef- schroefvliegtuigen tot stand kunnen brengen, dat het voor velen moeilijk is aan te nemen dat dit vliegtuigtype toch heus nog maar in de kinderschoenen staat. Daarom is het wellicht nuttig om eens na te gaan welke plaats het thans in de luchtvaart inneemt en wat er nog van re verwachten is. Honderden uitvinders weinigen uit verkoren Een buitengewoon boeiend boek zou alleen al te schrijven zijn over het werk van de talloze uitvinders die zich met het idee van de helicopter hebben bezig gehouden. Honderden en honderden ontwerpen liggen in de octrooibureaux verborgen onder het stof der iaren, daterend tot ver m de vorige eeuw, toen er van werkelijk vliegen nog geen sprake was. Zweet en tranen liggen er in ge kristalliseerd als in weinig andere ideeën. Er blijkt uit hoe het helicopterprincipe voor de hand ligt, maar tevens hoe groot de problemen waren, die het stelde. Toen Sikorsky in 1939 terugkeerde tot zijn oude liefde (in 1900 had hij al een paar experimentele typen gebouwd, toen nog zonder veel succes) en zijn VS-300 voor het eerst- tot bevredigend vliegen had gebracht, bestonden er al meer dan honderd andere helicopterontwerpen. En alleen tussen 1939 en 1945 kwamen daar nog eens een 300 bij, grotendeels aangevat met hoop op productie. Slechts drie of vier ervan overleefden het en thans zijn de fabrieken met een lopende productie van helicopters precies op de vingers van één hand af te tellen: Sikorsky (met in één adem de Britse Westland -fabriek, die de licentierechten heeft), Bell, Hiller, Piasecki en Kaman. Een stuk of twintig andere, verspreid over de aarde, maar grotendeels in Amerika en Engeland, houden zich bezig met ontwikkelingswerk of de voorlopige bouw van kleine aantallen. Niet stabiel Het grote probleem waarover zo velen zijn gestruikeld, was dat der stabiliteit, of liever der labiliteit. Het zal ook thans nog tegen veler verwachting in zijn dat een vrij onder een dragende rotor hangend gewicht niet het toppunt van stabiliteit verschaft. Maar dat zit zo: bij elke slingering zal dat gewicht ook de rot.or iets scheef trekken, waardooi deze de andere kant gaat optrekken, zo ontstaat dan een steeds sterkere slingering. Vele constructeurs hebben dat tot hun schade in het verleden ondervonden als zij soms, na in enkele meters stijgen geslaagd te zijn, ten slotte ondersteboven op de grond neerkwamen. Maar alles went niet zozeer dat omgekeerd landen, maar het balanceren dat nodig was om het ding in evenwicht te houden en overigens zijn de eigen schappen in de loop van de tijd ook wel zodanig verbeterd al of niet door toe passing van bijzondere stabilisatie-in richtingen dat de huidige hefschroef- vliegtuigen zich in de omgang zeer redelijk gedragen. In dit verband kan opgemerkt worden dat Young, de man die het zelf-stabili- serende rotorsysteem van de Bell helicop ters ontwikkelde, destijds reeds bij vrij vliegende modelletjes ontdekte, dat een helicopter stabieler is naarmate het zwaartepunt van het geheel zich dichter onder de rotor bevindt. En kort geleden heeft de Franse constructeur Jean Cantinieau een nieuw type ontworpen (dat nu als de Matra MC-101 rondvliegt) waarin het zwaartepunt zoveel mogelijk omhoog is gebracht, door de motor vlak onder de rotor aan te brengen (zie foto). Het is natuurlijk helemaal een experiment en het geval maakt een wat primitieve indruk, zoals zoveel telkens nog weer verschijnende nieuwe typen waaruit ook alweer blijkt dat de helicopter er nog niet is, dat men nog steeds zoekt. Overigens vragen we ons af wat het resultaat zou zijn als men nu eens het zwaartepunt geheel in het rotorvlak wist te brengen bijv. door de motor boven de rotor te bouwen. Qua uiter lijk waarschijnlijk een soort nacht merrie Dragende en trekkende rotor Neen, het principe van de helicopter mag uiterst simpel zijn, de practische uitvoering was het zeker niet. Tot een zekere rechtstandige opstijging brachten pioniers het somtijds nog wel eens, maar hoe nu een vlucht in horizontale richting te bewerkstelligen Vele mensen be grijpen thans nóg niet hoe dat gebeurt. Het wordt gedaan door de gehele rotor iets te kantelen, zodat hij een beetje schuin in de gewenste richting gaat trekken. Ook alweer heel eenvoudig in woorden. Want zie maar eens wat er gebeurt als men een grote draaiende schroef tracht te kantelen. Probeert u het maar eens met de handen aan de twee asuiteinden van een draaiend fietswiel. Constructiel was het een heei gedoe om die verstelling van de rotor voor 104

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 3