Binnenland. van een geliefd vriond of bloedverwant niet meer te betreuren heeft, ja bet gehcelo thans levende geslacht kan zich de eer, den roem en de glorie dier dagen niet meer voorstellen, maar gelukkig ook zich evenmin do verkropte smart, het grievend leed, de zeo van jammer en lijdon denken, waarbij de vriend van de Muze der geschiedenis zich in allerlei bospiegelingen verdiept. Toch zou het good zijn er nu, na zoovele jaren juist, oens over na te denkon, want nog altoos gaat het Zuiden zwanger van dood en verderf. Half lfelgie is er door bedorven, ja verpest; Brussel is het kleine Bahijlon van onzen tijd, evenals Parijs het groote. Daar vinden we de paleizen der demonen en wordt vergunning tot zondigen verkocht voor gold, veel geld en 'teorsto wat eeue eeuigszins zich verlicht rekouende Neder- landsche gemeente daet is, een Fransche school stichten, opdat we toch goed de taal der groote natie zoudon loeren en onze (If a a g s c h e vooral) maag delijke jonkvrouwe n volop zou den kunnen genieten van do Dumas, La- martines, Sues, Paul do Cocks en wat daar moer op de Fransche kerkhofgronden .groeit en als paddestoelen tiert en wookert, alles ter verheerlijking en opluistering van een realisme -- waarmee onze grooto lichten, zooals de Busken Huëts en hunne naapers dweepon,-dat iseene Lidewijdo naaktheid, dames met voorhoofden die weigeren schaamrood te worden, aangezichten die niet meer kunnen blozen en waarop zelfs het blanketsol der zondo niot meer hechten wil Men vergoet do kracht 011 kern onzer Dietsche dat is Nederduitscho, dat is Nedorlandscho volkstaal met hare schoono vormen in Zuid-Holland, Zeeland en West- Vlaanderon. Men weot het niet moer, hoe bet Angel-Saksisch cu dit het Germaansch nadert men weet het uii t, dat in onzen tijd niot meer 't Fransch maar het Eugelsch de wereldtaal is, 0111 dio oer met het Germaansch te deelon. Er zullen or gevonden worden die 't ont kennen 011 't ons tegenspreken, dat ons Nedorduitsch gesproken wordt in een groot deel van Europa, waarvoor de Weichsel on de Schelde te ongo grenzen zijn; dat het gehoord wordt door het eilandenrijk van Insulindo en op Ceylon, Japan, China, on Noord cu Zuid-Amerika, ou hoe daar hot gohcelo Zuiden van Afrika hot lied dor overwinning zingt in Nedorlandscho klanken. Engeland let beter op 011 gooft zich rekenschap van dat verschijnsel. Het hesle, hot denkende, cdelo dool van E11- gelands grootmoedigo zonen is ontwaakt 011't zal Ierland hervormen; Germanic, Nederland en Amerika de hand reiken om lo strijdon tegen den geest der eeuw, voorzoovor dio door het Zuiden bedor ven is. Wij zijn afgedwaald van ons onderwerp maar toch zonder voel leed. Wij stellen daarom het tijdperk van 1815, voor zoover onze vermogens reiken, aan do ordo voor een volgend nummer. A -4- B. SLUIS, 24 November 1881. Tot commies der posterijen 2° klasse is 0. a. benoemd du heer M. C. Honuequin, van Sluis. Deze week is een woonhuis nabij den tol, aan do Kruisdijk bij Breskons, met het daarin aanwezige totaal afgebrjnd. Volgens geruchten zou zekere A., eige naar van hel huis, op vermoeden aangehou den zijn en bij den kantonrechter reeds hebben bekond, dat hij het feit heeft verricht met het dool do assuranlie-ponningenmach tig te worden, om danmetzijnfamilio, welke voor den brand het huis had verlaten, naar Amerika te gaan. Naar het schijnt heeft hij het huis, wegens bouwvalligheid, niet naar genoegen kunnen- verkoopen, er. zou nu maar getracht hebben op deze manier aan zijn geld komen. Z. M. heeft iu de ordo van den Nedorl. Leeuw benoemd tot kommandeur de divi sie-generaal A. V. C. Cornat, kommandant van het 4e Fransche armcecorps. Tot Rid der, de kapitein F. L. Labat, van het 2e reg. jagers to paard, en J. T. de Swarte-Vnn Damme, van het 11 le regiment van linie, beide medo van het Fransche leger. Den 24 dezer zal voor de Kamer van Crimineele Zaken te 's Hage terechtstaan J. G., wonende te Oostburg, thans gedeti neerd, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. met behulp van in klimming. Adv. mr. H. J. H. Modderman. GEMENGDE BERICHTEN. Door wijlen den heer E. J. Levi te Ter Neuzen is aan het centraal hervormd wees huis te Utrecht de som van f 1000 gele gateerd. De werkzaamheden aan 's Rijks munt te Utrecht zijn don 23 dezer begonnon. Er zullen dubbeltjes wordou aangemuut. Naar men aan het Dagblad meldt,heeft de Holl. Spoorwegmaatschappij aan Nathan Blom, die bij het jongste spoorwegongeluk te Rotterdam eon been verloor, f 20,000 schadeloosstelling aangeboden. Met dit aan bod wordt echtor door hem geen genoegen gonomon zijneisch is f30,000. Do zaak is in handen vaneen advocaat. De kofliehuishouders te Breda hebben Jiesloteii, zoodra^het-^prguniiingsrecht door hen betaald is, hot glas bier in plaats van op 8 alsdan op 10 cent te stellen, terwijl de borrel van 6 op 7 centen gebracht wordt. (U. D.) Dal iemand, die zijn tijd goed weet te verdeelen, verschillende zaken kan uitoefe nen en behartigen, is bewezen in een stadje in Zuid-Holland, in de nabijheid van Rot terdam gelegen. Eere aan een mau die de volgende ambten stipt nakomt Afslager van ,'ischcorrespondent van dag- en weekbla den, gemeontebode, klerk ter secretario, assuradeur, havenmeester, lijkbezorger, agent in rnmplacauten, adviseur, deurwaar der bij do gemeentebelastingen, aanplakker, marktmeester, colporteur, organist in do Luthersche kerk 011 last not least huisjesmelker. Ook op Texel is dezer dagen in een scbclvischmaag oen zilverstukje gevonden, 011 wel een stuivortjo met het jaartal 1023, naar men zegt. Daar wij nooit vernomen hebben, dat schelvisschen den ouderdom van 250 jaar kunnen hereiken, schijnt dus dit stuivortjo laug gerold te hebbon eer het weêr boven water kwam. Vrijdagnamiddag ten ruim 5 uur is een folio brand in het thans onbewoonde badhuis te Vlissingen uitgebarsten. Door de hooge ligging op het duin leverde de brand een prachtig gezicht. Een klein ge deelte uitgezonderd, is het gebouw geheel vernield. Alles was verzekerd; de oorzaak van den brand is onbekend. Vrijdag avond ten 11 ure 10 minuten werd te Maastricht en in den omtrek dier stad een hovige schok van aardbeving ge voeld. Hij ging van het Zuidoosten naar het Noordwesten en duurdo 5 seconden. Deuren sprongen open, meubelstukken vielen om of waggelden. Ook te Helmond is de aardbeving waarge nomen. Daar duurde ze ongeveer twee se conden. Nader meldt men nog omtrent de aardbe ving uit Etten hij Tciborghon uit Gulpen. In deze laatste plaats voelde men drie stoe ten, van welke de middelste do hevigste was. Iu het nabijgelegen Berchein stortte een gevel in, en een man, die zich juist met kar en paard boven op den berg bevond, zag eensklaps, terwijl het bladstil was, de hoo rnen heen en weer bewogen. De Courrier de la Meuse ontvingen tijdingen uit Valken burg, Vaels, Simpolvold, Kerkrade, Heer len, Oud-Vroenhoven en Lanaekon, iu velko plaatsen do schudding vrij hevig was. Met inbegrip der Groningsche gevan genis zullen, na aftrek der zoogenaamde strafcellen, cog slechts 1400 cellen in het Rijk aanwezig zijn. Voor de executie der gevangenisstraf vol gens het nieuwe Strafwetboek zullen er, naar de meest nauwkeurige berekeningen, nog 800 moeten worden bijgebouwd. Het voornemen bestaat om 200 over die arrondissementshoofdplaatsen, waar thans cellen in voldoende getale ontbreken, op zoodanige wijze te verdeelen. dat een ge vangenisstraf van niet meer dan drie maan den overal in loco zal kunnen worden ten uitvoer gelegd, en voorts iu drie steden groote cellulaire gevangenissen te bouwen, ieder ruim 200 cellen bevattende. Te Roormond is veroordeeld tol vijf dagen gevangenisstraf en twee boeten, ieder van tien gulden, wegens mishandeling van den veldwachter, een raadslid van ten plattelands gemeonte. Gedurende do kermisdagen, toen zich deze zaak voordoed, was hij bij afwezigheid van burgemeester eu wethouders chef van politie. Dat er wildstroopers in de wereld zijn weet ie Ier doch dat zich vrouwen daarmee bezighouden is een nieuwigheid. Zekere vrouw, te Haolen werd als zoodanig door de polilitfgesnapt. - -* ------- Op de Houtegehage, gem. Ach [karspe len, legde een jongmensch, voor wieu de tallooze lessen van het verleden helaas vruch teloos gebleven waren, schertsenderwijze zijn geladen geweer op een paar vo irbij- gaande dienstmeisjes aan, met het ongeluk kig gevolg, dat het schot afging en eeu dei- meisjes zoodanig trof, dal haar leven in gevaar verkeert. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik U voor nevensgaanden brief een klein plaatsje verzoeken in Uw blad? U zult daarmede zeer verplichten Uw dienaar, J. VAN BRUGGEN. Naar aanleiding van de door „Nederland en Oranje" te Middelburg gestelde candi- datuur van Mr. 't Hooft ontving het bestuur den volgenden brief, van een man, wiens naam discretie ons verbiedt te noemen, maar dien we aanduiden mogen als een invloedrijk lid der anti-revolutionaire partij en tevens een hooge plaats in de Nederlaud- sche Magistratuur innemende, en alzoo meer dan vele anderen tot oordeelcn bevoegd. Hooggeachte Heer! Met de keuze van Mr. 't Hooft tot can- didaat voor de Tweede Kamer kan ik Uwe kiesvereeniging niet anders dan geluk vveu- schen. Ofschoon in den regel mij ongaarne met verkiezingen inlatende, daar ik te weinig met de verschillende personen, die in aanmerking komen, bekend ben, om te kunnen beoor- deelen, wie de meest geschikte is, durf ik toch in dit geval gerustelijk zeggenmen had bezwaarlijk eene betere keuze kunnen doen. Want deze candidaat had ik, gedu rende eenige jaren, gelegenheid van nabij gade te slaan, weshalve mijn oordeel op goede gronden rust. Hij is gelijk ieder die met hem in aanraking kwam getuigen zal, een zeer .ekwaam en scherpzinnig man.

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 2