terzijde is gevoerd mot wit moiréc en daar op bespeurt men aan den benedenhoek een gouden trophee van drie muziekinstrumenten waaronder het jaartal 1881. Nu dan, dit nieuwe kleinood der vereeniging werd bij Dl. de Smit afgehaald, daarna onder het spelen der muziek in triomf door de straten rondgedragen en vervolgons naar de woning van E. Buijsse overgebracht, bij wien de vergaderingen van het muziekgezelschap worden gehouden. Daar werd het ten toon gesteld en des avond3 met een kort, doch zeer goed gekozen woord van den voorzitter- ingewijd. Velen der honoraire leden waren daarbij tegenwoordig en ieder gaf van zijne ingenomenheid blijk, door in te stemmen met de woorden van den voorzitter, die vooreerst dank bracht aan de commissieleden in het bijzonder voor hunne bemoeiingen en daarna aan allen, die op eonigerlei wijze hadden medegewerkt om dit schoone doel te bereiken. Vervolgens spoorde hij de werkende leden aan, om zich steeds een drachtig te scharen onder dit vaandel, hen wijzende op de spreuk onzer vaderen „Eendracht maakt machtonder welke leuze zij weleer zooveel schoons tot «tand hebben gebracht. Ook wij wenschen der sociëteit Apollo van harte een langdurig en eendrachtig samenzijn toe en hopen, dat zij zich steeds ten doel zal stellen bevorderlijk te zijn aan de beoefening van de schoonste en liefelijkste der schoone kunsten, de edele muziek Gisteren avond brak over deze streken een geweldig onweder los, dat ongeveer van vijf tot zeven uur heeft geduurd. Naar wij vernemen is de bliksem op enkele plaat sen ingeslagen, onder anderen in de schuur bij den landbouwer Milliano ouder IJzen- dijke, waardoor deze met den geheelen in houd is verbrand. Aan het festival voor muziekgezelschap pen te Aardenburg, te geven op 25 Sept. a. s. bij gelegenheid der tentoonstelling van de »M. t. b. van Ooft- en Tuinb., zullen deol ne men vereenigingen uit Aardenburg, Eecloo, Oedelem, St. Marguerite, Maldeghem, Zuid- zande, Sluis, Biervliet, Groede, Watervliet, IJzondijko, Oostburg, Middelburg in Vlaan deren. Aan iedere vereeniging zal een zilveren gedenkpenning worden uitgereikt. Des avonds wordt een vuurwerk afgestoken. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, was Vrijdag vrij onge steld. Zijne zieklo boezemde zelfs eenigo bezorgdheid in, doch bet verheugt ons te kunnen ineedeelen, dat daarvoor geen grond meer bestaal. Het programma v >or de begrafenis van Prins Frederik behelst het volgende De begrafenis heeft plaats op morgen (Vrijdag 23 September) des voormiddags te elf uur. Na de godsdienstigo plechtigheid op het huis do Pauw, wordt bet lijk overge bracht naar het paleis van den Prins in de residentie, met afzonderlijken stoet. De ko ninklijke kroon op een rood fluweelen kus- son, de veldmaarschalkstaf, bonevens do ordeteekenen, zijn op het rouwkleed, dek kende do kist, vastgehecht. Aan do Bosch- brug zal do lijkstoet geformeerd worden. Prins zu Wied, de Kroonprins van Dene marken, Z. M. de Koning, do Prins van Oranje, Prins Albert van Pruisen en de Erfgroothertog van Sakson Weimar, volgen in verschillende rijtuigen. Voorts nemen daaraan deel De geheimraad van Ottorloo, dr. Blom Coster, de heereu Ricloff en von Hugo, generaal en directeur van 's Prinsen grondbezittingen to Muskau on Neuland, jhr. Hovy, administrateur van bot kroondo mein, Graaf van Bijlaudt, 's Prinsen secre taris, hofmaarschalk van Limburg Stirum, luit.-gon. Verspijck en jhr. van Panhuijs, Graven van Randwijk en Schimmelpen- ninck, stalmeestor Van der Oudermoulen. Nog andere vreemde vorstelijke personen worden verwacht en zullen aan den stoet deelnemen. De toespraak in de kerk wordt gehouden door den hofprediker Van Koets veld. De regeling is overigens gelijk aan die, wolko bij vorige gelegenhedon is gevolgd. De regcering heeft bij monde van den Minister van Binncnlandscho Zaken uitdrukkelijk verklaard, dat in alle ge vallen alleen het lidmaatschap eener gods dienstige gezindte, welks leer de eeden verbiedt, recht geeft om te 'volstaan met het afleggen der belofte. Do lotelingen, die in dit jaar ziju ingelijfd bij de bereden korpsen en, na hun inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Maandag den 3 October a. s. in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden ge kleed en geoefend. Naar men vernoemt, wordt do waardo der door bot overlijden van Z. K. H. Prins Frederik aan don Staat vervallen domein goederen op ongeveer twaalf millioen go- schat. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Drietallen voor de predikanten-vacatures te Groningen In de vacature van Her werden Nonhehel te Middelburg, Knot tenbelt te Sluis en Creutzberg te Arnhem. Aangenomen het beroep naar Dordrecht door ds. J. P. Nonhebei, pred. te Middel burg. STATENGENERAAL. De zittingen der Staten-Generaal zijn Zaterdagmiddag door den Minister van Binneulandsche Zaken gesloten met eene rede, waarin namens den Kouing dank wordt betuigd voor de onafgebroken behar tiging van 's Lands belang, waarvan deze zitting zoo talrijke bewijzen oplevert. De Minister voldoet aan die opdracht onder den smartelijken indruk van het groote verlies dat den Kouiug, Zijn Huis en het Nederlandsch volk heeft getroffen. Herinnerd wordt aan de totstandkoming van het Nederl. Strafwetboek, aan de vele gewichtige beslissingen genomen in bet be lang der handelsverbindingen der beide voornaamste koopsteden, aan de drankwet, de wet tot regeling van het auteursrecht, de wet op de zeevisscherijen, den postpak kettendienst en de voorbereiding der ver betering van de waterstaatswegeu. De openingsrede in de Kamers ver meldt eerst de droevige gebeurtenis die de Koning, hot Koninklijke Huis en het gc- heele vaderland in diepen rouw heeft ge dompeld. Algemeene volksdeelneming be wijst hoezeer de deugden van den edelen Vorst en de diensten door hem aan het Vaderland bewezen, worden gewaardeerd. Zijn nagedachtenis zal eerbiedig dankbaar bewaard blijven. De rede kondigt voorts de wet ter her ziening van het vestiugstelsel, nieuwe ka- naalwetten, wetten ter invoering van het strafwetboek en andere partiëele rechts- wetten. Aan de herziening van het kies recht wordt gearbeid. De toenemende op brengst der middelen ontslaat do Regeering niet van de zorg tot voorbereiding van nieuwe voorstellen tot betere verdeeling der lasten van de ingezetenen en tot vermeer dering der inkomsten van de schatkist. Tot krachtige bevordering der belangen van handel, landbouw, en nijverheid in Nederlandsch Iudie, wordt de medewerking der Kamers ingeroepen. GEMENGDE BERICHTEN. Ds. S. v. d. Hoorn, predikant bij do Chr. Geref. gemeonto to Tiel, beeft voor de Rot- terdamsche Afd. van het Werkliedenver bond «Patrimonium" in een belangwekken de redo aangetoond, dat do Zondagsrust een «sociaal belang" is, ook geheel afgescheiden van godsdienstige begrippen, enkol enalleon reeds uit eon physiek oogpunt. Spr. beriep zich o. a. op den socialist Proudhon en op von Humboldt, waarna hij inzonderheid deed uitkomen, hoe ook door geneeskundi gen do Zondagsrust in het belang van den mensch wordt aanbevolen, en hoo indertijd te Bazel is betoogd, dat zoovele andere go- nietingen, die tegenwoordig worden gezocht, toch niet togen die rust kunnen opwegen. Verder boriop hij zich op do uitspraak van ecu geloerde, die iu het gemis van Zondags rust bij aanhoudende overspanning con oor zaak van gevallen van krankzinnigheid cn zelfmoord had gevonden; terwijl oen ander geleerdo do stelling had vorkondigd, dat die rust hot eerslo gebod der gezondheidsleer is, en bovondioneon derdo -- en wol eonmalo- rialist con dergelijko omschrijving had gegeven van hot weldadig gevool, bot welk de rustdag oplevert, die tevens slomt tot na denken over de afgeloopen week, een ruimer gezichtskring opent, nieuwe kracht tot ar beid geeft, do reinheid doordien alles voor zulk oon dag eens een extra beurt krijgt bevordert, en zoo medowerkt tot het welzijn des volks. In gozegondon ouderdom ontsliop lo 's-IIagede lieer Ai. Langguth.gepeusioneord majoor, voorzitter van do vereeniging «het Zilveren Kruis"', ecu oudstrijder van 1813. Te Amstordam heeft zich oeno werk- liedenverooniging gevormd Tot Nut des Volks, onderdo Zinspreuk «Wat bewaard is is behouden," die zich bestrijding van drankmisbruik ten doel stelt. l)e leden- werklioden verhinden zich daar waar zij zich «als werkman" vertoonen, goon sterken drank zooraedo Boiersch bier te drinken, tor- wijl do ledon-wcrkbazcn zich verbiudongoen workliedon in dienst to nemen, die van hot diploma der veroeniging niet zijn voorzien. Voorts hoopt men van de patroons ecno jaar- lijksche bijdrage to ontvangen, toneindo werklieden, loden der voreoniging, die go- durende hun work een ongeluk krijgen, dat hun belet hunne werkzaamheden te vervol gen, te ondorstounen. De bekende Mr. A, Van Brussel, ro- dactour van «Asmodéo", is Maandag 11. to Brussel overleden. De goponsioneerdo gencraal-majoor van hot Nedorlandscho leger W. Wortman is op 90-jarigon leeftijd te's Hage overledon. Op Grunsfoort (Oranje Nassau) zal voor Z. M, den Koning een post- cn tele graafkantoor worden gebouwd. Op elk gebied is vooruitgang mogelijk doch zoo snel als thans do Amsterdamscho begrafenissen vooruitgaan, was na den lang- durigen stilstand hierin niet te donkon. Niot alleen heeft de Amsterdamscho begrafenis onderneming geheel nieuwe gebruiken inge voerd de hoofdstad zal nu haro dooden met stoom gaan begraven. Naar wij vornemen, is op do Haarlemsche rijtuigfabriok een tram wagen in bewolking tot dat doel. Hij is in twee gcdeolten gesplitst. Hot voorsto is inge richt tot opname van do lijkkist, hot achtcr- sto zal do compartimonten voor do familio en vrienden van den doodo bevatten. Alles is met zwart gedecoreerd cn in do gopasto vormen gebracht. Deze wagen zal dionst doen op den Gooischen stoomtramweg die van Amsterdam naar Muiderherg leidt; op wolke laatste plaats, naar men weot, eono grooto bograafplaats voor Amsterdammers is ingo- richt. De N. O. zijdo van het strand op Tor schelling ligt volgens ooggetuigen bozaaid met ledige kistjes, deksels en verdere em ballage, waarvan de inhoud voorloopig is verhuisd naar de konijnenholen. Monigeon die dan des morgens met een vracht strikken huiswaarts keert, heeft dan niet alloen ko nijnen in zijn spekzak, maar ook nog wel andoren buit, zooals zophirwol, bior in fles- schen, postpapier, percussiodopjos, reuzel, chocolado en wat al niet meer ter oxportatic aan een schip werd toevertrouwd. Terwijl Maandag aan het station Ro- sendaal een 40tal vaten petroleum werden gelost, wierpon oon paar jongens van 17 on 18 jaar oud, uit baldadigheid, een brandon- de lucifor op de petroleum, Onmiddollijk

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 3