Buitenland. Binnenland. eenzelvig is mot recht. De wet vorpliclit I). v. mij om soldaat to zijn, en dwingt mij zelfs tot loten en ik heb een af keer van beide omdat ik den regel huldig de verdediging des vaderlands is plicht, maar de plicht van ieder ingezetene. Ieder ingezetene, zonder onderscheid, die er lichamelijke en vaak ook geestelijke ge schiktheid toe bezit, is verplicht als ver dediger van het vaderland op te treden, u. i. ronduit gezegd, soldaat te worden. Het staande leger besta dus uit vrijwilli gers, de weerbaarheid uit allen, zonder recht van plaatsvervanging en eerst dan bij loting', wanneor niet alle verdedigings krachten noodig zijn. Hier hebben wij nu twee punten, dio öf waar öf niet waar zijn lo. De ver dediging des vaderlands is de natuurlijke plicht van ieder ingezetene, en 2o. liet t e g o 1 ij k o r t ij d en door a 11 o n dragen dor wapenen is een natuurlijk rechthet recht tot plaatsvervanging, mot andcro woorden eon ander verkoopon, is dus een schreeuwend onrecht en onze eeuw onwaardig. Do nieuwe wetsvoor- dracht zal nog eens do proef nomen, of de vertegenwoordiging dit onrecht al of niet zal bestendigen. Wordt vervolgd.) FRANIÏRÏJK. Over do maand Augustus hebben do indi- recto belastingen en middelen bijna lOinil- lioon boven do raming opgebracht. Men hooft do opmerking gemaakt dat de Franscho Twcedo Kamer wel ernstig ziek moot zijn nu er niet minder dan 53 ge neeskundigen deel van uitmaken. Zinspelendo op de vole en groolo spoor- wcg-ongolukkeu op do lijn Parijs-Lyon- Middcllandsche zee deelt «Figaro" een brief mede, die het blad zegt ontvangen to hebhon van een in vertwijfeling verkeorond jong- mensch, inhoudende een verzoek om een abonnement-reiskaart op die liju, daar hij dan zekerder is van zijn zelfmoord dan mot een revolver of vergif. Figaro deolt medo, dat in hot laatste jaar niet minder dan zes-en-vijftig schouw burgen oen prooi dor vlammen werden. Dat is ruim een por week. Tot sluiting van de kermis te Ath werd een vuurwerk afgestoken. Een werk man, die de stukken moest doen ontbran den, gebruikte bij gebrek aan lucifers daarvoor zijn pijp, met het ongelukkig gevolg dat hij onmiddellijk werd gedood door een vuurpijl, die de helft vau zijn hoofd wegnam. De oorlog in Noord-Afrika wordt hoe langer zoo meer impopulair. Het Parlement heeft nooit zijn toestemming gegeven tot een oorlog van zoo grooten omvang, die reeds honderd bataljons naar het oorlogs veld verplaatst heeft, en waarvan het einde niet to voorzien is. De lichting van 1876 wordt onder de wa tpenen gehouden, omdat men bezwaarlijk roepen kan terugroepen die juist in actie zijn. Dat zal dertig millioen kosten, waar voor de begrooting de gelden niet aanwijst, cn buitendien is dit alles in treffende tegen spraak met de stellige verzekeringen, die de Regeering tijdens do verkiezingen door de prefecten heeft doen uitbazuinen, Men spreekt reeds van aanstaande krijgsbewe gingen tegen Marokko, dat nog grooter is dan Algerie en Tunis te zamen, en men verzekert dat de regeering de noodzakelijk heid der expeditie voorziende, daarom zoo welwillend is geworden in zijn houding tegenover het Spaanscho gouvernement in zake de schadevergoeding der Spanjaarden, die uit Algerie gevlucht zijn. Dit alles is een ruim veld voor beschouwing der' dag bladen, die natuurlijk de Tuniseesehe zaak met graagte ter hand nemen, nu de Kamer nog in geen weken bijeenkomt. Twaalf personen, die een feest te Bressols, in het Fransche Departement Tarn-et-Garonne, gingen bezoeken, zijn met een veerpont omgeslagen en in de Tarn verdronken. Niet ver van Saint-Just sprongen twee misdadigers, waarvan een tot levenslange, de ander tot twintigjarige gevangenschap was veroordeeld, uit den in volle vaart zijnden trein, hoewel er gendarmes in den waggon zaten. Voor zoover men weet heeft men ze nog niet in handen kunnen krijgen. In de Henri Chevreaustraat te Parijs is in tegenwoordigheid van de maire des arrondissements een eerste buisvormige kookketel volgens liet stelsel van Bernard in gebruik gesteld, die 4000 portien soep en vleesch kan bevatten, om voor 10 centimes de portie verkrijgbaar te stellen. Een of twee van deze ketels zullen in elk van de 20 arrondissementen der hoofdstad in wer king worden gebracht. DUITSCHLAND. In den vroegen morgen van den 14 Sept. is te Dortmund het doodvonnis voltrokken aan den schoenmaker Pottlioff uit Westtün- nen, die zich had schuldig gemaakt aan moord, vergezeld van diefstal. Tijdens zijn verhoor had hij de laagheid zijn vader van het plegen der moord te beschuldigen, doch later bekende hij ten volle zijn misdaad. Op liet schavot zcide hïj ik heb mijn straf verdiend. Goa zij mij arme zondaar genadigbidt allen voor mij 1 De beroemde Frans Liszt bevindt zich in een zeer treurigeu toestand. Hij lijdt aan waterzucht, welk ziekteverschijnsel zich voorloopig hoofdzakelijk beperkt tot de voe ten en het benedengedeelte der beenen. Maar 't geen in verband hiermede zijn vele vrienden en vereerders te Weimar voor 't ergste doet vreezen, is do gemoedstoestand van den kranke. Zijn zenuwgestel is over prikkeld en hij verkeert in de somberste gemoedstemming. ENGELAND. To Bristol werd verloden weok door do Oostenrijksche brik Malovie eene lading aangevoerd van 300 ton beenderen, afkom stig uit Bulgarije, eu wel hoofdzakelijk uit de huurt van Plevua. Deze lading is geble ken grootendeels te bestaan uit menschen- beonderen, knokoti, schedels (vele nog met haar), handen en voeton, vermengd met le derwerk, tabakspijpen, lepels enz. Zóó spoe dig al bereikt hot overschot der gesneuvelden in den jongsten oorlog zijne laatste bestoiu- ming do heengieterij. AMERIKA. Ten laatste is president Garfield bezwe ken aan de gevolgen van den verraderlijken aanslag op zijn leven. Verheffing van koorts en eene storing aan het hart, hebben een plotseling einde aan zijn leven gemaakt. Tot opvolger als president der Vereenigde Staten is als zoodanig beëedigd de heer Arthur, vice-president. Onlangs werd een zekcro kap. Cook te Brownsville (Amorik. Slaat Ohio) door de rechtbank veroordeold tol een geldboele van 32 dollars, omdat hij een man, die den wensch uitsprak dal president Gariield ster ven zou, een slag in bet aangezicht had ge- ge vcu. Hij ontvangt thans van alle zijden blijken van belangstelling. Men hcefl een inschrij ving geopend om zijn geldelijko positie te verbeloreu en hem iu staat te stellen de boete te voldoen. Er is reeds een som van 450 dollars bijeengebracht, en dagelijks ko men nieuwe bijdragen in. Men zal hem ook een horloge ter waarde van 175 dollars ten gosclienke geven. Voorts biedt men hem al lerlei voordecligc betrokkingen aan. Hij beeft reeds voor een benoeming in den Se naat van den Staat en een paar andereposlen bedankt, omdat hij zich er niet geschikt voor achtte, mjar thans moet or ernstig sprake zijn vau zijn aanstelling tot postdirecteur van Newark. Speculatie is in Amerika aan de orde van den dag er is uu zelfs een dierentem mer die geld wil verdienen met Guiteau, den moordenaar van Gariield. Niet dat hij dat onmensch evenals zijn wilde dieren wil tem- men bij zou hem maar alloen tusscbon zijn tijgors eu beren aan bot publiek tentoonstel len wat voor Guiteau, die nogalschrikachtig is, bijna yreeselijkor zal zijn dan do dood straf. De dierentemmer wit Guiteau voor drie jaren onder zijn hoede nemen en zal daarvoor aan do regeering dor Vereenigde Staten honderdduizend dollars betalen. Na verloop van de drie jaren zou dc dierentem mer Guiteau dood of levend teruggeven. Of de regeering het aanbod zal aannemen, valt wol te betwijfelen. De wereldvermaarde kok Delmonico, dio dezer dagen te New-York overleed, heeft zijn betrekkingen twee millioen dol- lors nagelaten, die hij met zijn beroemde pasteitjes heeft verdiend. Zware regenbuien hebben do bosch- branden in Michigan thans bijna geheel uit- gebluscht. Duizende vierkanto mijion bosch- grond blijken platgebrand te wozen en 10,000 menschen zonder dak te zijn. TURKIJE. Er zijn bij den brand in de stallen van den Sultan to Constautinopel vier man gedood door de paarden die zij trachten to reddou. Een aantal rijtuigen gingen in do vlammen verloren. De schade bedraagt ongevoer f2,400,000. SLUIS, 22 September 1881. Derde keer, goeje keer", zeggen ze hier op z'n Vlaamsch. I)it spreekwoord is ook van toepassing op het nieuwe vaandel, dat thans in het bezit is van het muziekgezel schap »Apollo" alhier. Nadat reeds door twee commissien pogingen in het werk waren gesteld, om de noodige gelden bijeen te brengen tot het aankoopen van een vaandel en beide commissien om verschillende rede nen niet naar wensch hadden kunnen slagen om dit doel te bereiken, mocht liet aan een derde commissie gelukken, hare pogingen met een gnnstigen uitslag bekroond te zien. 't Heeft waarlijk veel moeite, veel strijd en opoffering gekost, maar des te grooter kan dan ook de zelfvoldoening zijn, te meer daar liet gekochte voorwerp aller verwachting heeft overtroffen. Dinsdag namiddag werd bet nieuwe vaandel door de muziek- societeit afgehaald bij den lieer Dl. de Smit, bij wien liet was gedeponeerd on die ge zamenlijk niet den heer F. vau Overbeekc voor het inzamelen der golden had gezorgd; waarlijk in den regel niet liet gemakkelijkste deel der werkzaamheden, wanneer men het een of ander door middel van vrijwillige bijdragen tot stand wil brengen. Zij ver dienen dan ook voor hunne belangelooze moeite ten volle den dank van liet gezel schap, zoowel voor liet bijeenbrengen der benoodigde penningen, als voor den aankoop van liet nette vaandel, waartoe zij door twee leden van het bestuur werden ter zijde gestaan. Het vaandel, dat alleszins van een goeden smaak getuigt, doet der commissie alle mogelijke eer aan en wij gelooven niet te overdrijven, wanneer wij als onze meening uitspreken, dat liet mu ziekgezelschap Apollo", wat zijn vaandel botreft, zich iu 't vervolg bij feestelijkheden gerust naast dergelijke zustervereenigingen zal mogen scharen. Het geheel toch is een donker rood fluweelen standaard met gouden franjes omzoomd. In het midden bevindt zich eene nette gouden Apollo's lier omringd door lauwertakken, waarboven men in blinkende letteren leestSluis muziekgezelschap Apollo. De ach-

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 2