X 32. Twee en twintigste jaargang. A0. 1881. m M ri M i ii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN- Vrijdag 12 Augustus. OVER VRIJEN HANDEL. Sl.fllSE.. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 7 Va cent. Groote letters naar het go tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGH cn VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Tallooze malen en bij tallooze gelegenheden werden door ons do schoone woorden uit liet lied der bevrijding van Dr. lieets, aangehaald en te pas gebracht Laat de ketens vullen, Breek, verbreek hel juk Vrijheid is voor allen Noodig tot geluk. 't Is een der beste liederen, die in onze taal bestaan; bet is een juist woord op dei» juisteu tijd uitgesproken en daardoor werd bet voor korten tijd tot eau» echt volkslied. Voor korten lijd Waarom toch'? Een voudig daarom, dat de beden, doariu. lö*. Vorst en Vaderland gerTcht, 'tJÉNftrd "&1\ verhoord zijn. Beets pleitte als man en christen voor de verdrukte zwarten en tegen bet afschuwelijk stelsel der slavernij, dat zoo lang ons vaderland tot schande heeft gestrekt en waarom het door de openbare meening in Europa terecht als achterlijk en traag werd gebrandmerkt. In dezenechter word op eervolle wijze voor Nederland het «heter laat dan nooit" bewaarheid. De slavernij is afgeschaft, de slaven zijn viij 1 De slaven vrij De zwarte slaven, o, jamaar do blanke Of telt men ze niet als slaven die werklieden, die xeeds op jeugdigeu leeftijd voor een karig dag loon in de fabrieken zwoegen; die arbei ders, die Augustus is in 't land de koude van morgen en avond en de hitte des daags trotsceren en die des Maandags ochtend nog niet zijn uitgerust van den Zaterdagavond die kanaalwerkers en pol derjongens, die men afbeult ten bate van woekerende aannemers, die nog vaak door hunne ondergeschikten het loon laten vertienen En dan die slaven der zoude ik stel mij nu niet op godsdieustig, maar bepaal mij tot het maatschappelijk gebied en herhaal hot, die slaven der zonde, wie zal ze bevrijden van de sla vernij der prostitutie en van den drank duivel Wij hebben een nieuwe drankwet en de mannen des tijds, bij uitnemendheid de nieuwe genoemd, zullen ons ook wel een wet op de prostistutie bezorgen, och ja 1 waarom niet; zulk werk is zoo humaan, zoo menschelijk, en niet zonder vrees ziet de machthebber do menschheid allengs af dalen on dieper zinkeu; tallooze gebrek- kigeu dolen rond de maat van de soldaten beeft men moeten verminderen; ze zien dat wel en daarom spreekt en handelt het eigenbelang, waar de plicht moest spreken en handelen. Zie even rond we hebben cene wot op de kerkgenootschappen en het oordeel van de Fakkel zaliger, is hon- dervoud bevestigd, 't Is eon dood paard aan een boom gebonden en beroemd door de uitlogging, die de rechters aan het denkbeeld «besloten plaatsen" gegeven hebbon. De Zondagswet is geen haar beter; door wie en waar worden dezo wetten gehandhaafd en toegepast? Of als de laalstv^ffhs te hop» en te gras wordt gehandhaafd, geldt het meestal de arnre siavSft -toftn-het wereldlijk gebod gel( dagen zult gij voor uw meester aib.iden' of door bun toedoen vasten, maar den zevendon dag moogt go uw eigen akker wieden, als de Koninklijke Nederlandsche maréchaussee of de rijksveldwacht het maar niet ziet. Let op, de drankwet wacht hetzelfde lot ei» de toekomstige prostitutiewet even eens. De grooten, (dit wórdt, hoe men 't overigens ook met ons eens zij, door onze nieuwere volksver- lichters verzwegen) de grooten hebben er- geen belang bij, dat de Zondagswet en hare zusters gehandhaafd worden en wordt ze hier en daar ook al gehandhaafd, dan worden er van de negen vonnissen wel tien verbroken Ga je gang dus Maar we sch roven aan het hoofd van ons opstel vrijen handel. Welnu, wij schutten ons opschrift en zeggen, wilt gij verlichting en beschaving meer veld zien winnen, zoo stel den handel vrij. Onze vaderlandsehe geschiedenis telt voorzeker meer dan eene glorierijke bladzijde. Die reusachtige maatschappij, die staat in den staat, de beroemde Jan Compagnie, zegge de Oost-Indische Com pagnie, zette niet het minst van al luister bij aan de grootsche feiten onzer geschiedenis en zie hare geschiedenis is het beste bewijs voor do stelling, dat de vrije handel ten zegen is voor een volk. Dit zal menig lezer onwaarschijnlijk voorkomen, doch met een klein voorbeeld zullen we onze stelling staven. Er is in ons gewest eene firma, die bijna geheel den alleenhandel van zout bezit; er zijn een vijf of zestal brouwerijen, die het tamelijk met elkanaor oens zijn en het bier goed op prijs weten te houden er zijn doch reods genoeg. Welnu stel eens even, dat de grens lusschen Neder land en Belgie, op het gebied der in- en uitgaande rechten, aan den dag van heden opgohoven werd, wat zou 't verschijnsel zijn? Wij zouden goedkooper zoutge bruiken en goedkooper bier drinken, ja nog meer; wij zouden, do afschaffing van den accijns op de steonkolen heeft het geleerd, goedkooper zeep hebben en zoo al meer, te veel om te noemen. Nu meene men niet, dat wij dio firma in zout en die brouwers van oneerlijke praklijkeu beschuldigen, verre van daar, zij doen heel verstandig met zoo duur te verkoopen a(s ze, kunnen en dat ze daartoe van de kas niemand hun euvel duidon. Zo b. v. dwingen, ont - zich aan een door den staat bepaald maxi mum of hoogste, niet to overschrijden prijs te houden, zou eeno onvergefelijke en onverdragelijke dwingelandij zijn, en doet de staat afstand van zijne rechten en accijnsen, dan komen aan den dag van overmorgen de Belgen cn voeren bier, zout, zeep en menigte van andere artikelen bij ons iut. Maar zullen ze verkoopen Wel zeker, want zij zullen op limine beurt hun welbegropen eigenbelang op het oog houden en de mededinging met de inge zetenen zeer goed doorstaan, want zij zullen daartoo óf hunne waren zoo veel goedkooper leveren, óf ze zullen van beter gehalte zijn. Men mag aannemen, dat het eerste het geval zal wezen, want beter bier, beter zout, betero zeep, kunnen zo niet leveren, maar ze kunnen dezo artikelen goedkooper geven, dat is nu eenmaal Belgie's toestand. Doch zal dat nu niet ongelukkig zijn voor onze zouthandelaars, voor onze brouwers, in een woord voor ouzo neeringdoenden Gesteld een oogen- blik ja, dat zou bot, maar indien nu 18000 andere menschen er voordeel bij hebben, mag men dan om den wil van een half dozijn handelaars, die 1500 dozijn niet-handelaars benadcelen Een kind kan het voorstel oplossen. Ware echter de toestand van dat half dozijn als dan red deloos en radeloos, daii zouden we redeloos moeten zijn, om minstens geen modelijden met hen te hebben, doch die toestand is niet reddeloos en radeloos.

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 1