m i i m s si NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANÜEREN Noord en Zuid. "No. 27. Twee en twintigste jaargang. SLI'SE! Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NIJGIl en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MARINE. AANWERVING van jeugdig Scheepsvolk. Jongens, die lust in het zeemansleven hebben, kunnen, mits zij goud oppassen, eene eervolle en voordeelige betrekking be komen door eene verbintenis aan te gaan bij 's Lands Vloot. Hunne ouders of voog den kunnen zich daartoe aanmelden bij een der kantoren van aanneming voor de Marine op 's Rijks werven te Amsterdam, Willems oord en Hellevoetsluis, den Commies van aanneming te Rotterdam, hoek Houttuinen en Oost-Molenstraat. n°. 1, en den Commies van aanneming te Vlissingen, onder over legging van a. Geboorte-acte. b. Een bewijs van goed gedrag af te geven door het Gemeentebestuur. Jougeus die een vonnis wegens dief stal ten hunnen laste hebben, kunnen nimmer voor eene verbintenis bij 's Rijks Zeedienst in aanmerking komen. c. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of eene andere bevoegde autoriteit, volgens dit model »De ondergeteekende (de naam van den „vaderof deze overleden zijnde die van de rmoederof beide overleden zijnde die van .voogden of regenten van godshuizen of .gestichten, waartoe de jongeling bebooren .mocht), wonende tegeeft (of .geven) zijn (haar, hun) toestemming aan .zijn, (haar) zoon, of pupil (naam van den .jongeling) tot het aangaan eener verbiu- .tenis bij 's Rijks Zeemacht. den 18 .(onderteekening.) «Gezien voor legalisatie der handtee- «kening van vader (moeder, of .voogden van gemelden jongeling.) .Op heden den d. Bevolkingskaart. De stukken sub a en c moeten voorzien zijn van den stempel der gemeente. De vereischten voor aanneming als jongen bij de Zeemacht zijn a. Lichamelijke geschiktheid. b. Leeftijd van 13Yj16 jaar. c. Een lengtemaat van 1.4 Meter tot den 15jarigen leeftijd; 1.45 IGjarigen Eindelijk moet nog het bewijs geleverd worden, dat eenig schoolonderwijs is ge noten. Personen boven de 16 jaar morden niet aangenomen, tenzij zij vroeger bij de Marine hebben gediend. De jongens verbinden zich bij de indienst treding voor den tijd van 10 jaren, ingaande met hun 16de levensjaar. Van af het oogenblik van indiensttreding, waarbij hem f 30 (dertig gulden) als premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling geheel voor zich zeiven zorgen, daar hij behalve vrije voeding en logies een maau- delijksche soldij van 8 gulden ontvangt. Onmiddellijk na hunne indiensttreding worden zij geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, alwaar liun ge durende eenige maanden schoolonderwijs wordt gegeven, en zij tevens worden voor bereid voor hunne plaatsing op de Oplei dingschepen te Amsterdam en Rotterdam. Is het de begeerte der ouders of voogden om een proeftijd te hebben, vóór den jon geling eene vaste verbintenis aangaat, dan is hiertoe gelegenheid aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, waar hij tegen betaling van een klein kostgeld als Kwee- keling kan worden geplaatst. Hieromtrent zijn inlichtingen te bekomen bij den Direc teur dier inrichting of hare Subcommissiën. Het onderwijs op de Opleidingschepen omvat Lezen, schrijven en rekenen Geschiedenis en Aardrijkskunde Gymnastiek Zwemmen Infanterie- en artillerie-excercitiën en verder alles wat van een goed matroos vereischt wordt. Na een tweejarig verblijf op de Oplei dingschepen en na als lichtmatroos een kruistocht van één jaar met de oefenings divisie gemaakt te hebben, worden de meest oppassende, ijverigste en knapste jongens geplaatst bij de opleidingen voor stuur- mans- en bootsmans-leerlingen of wel opge leid voor andere betrekkingen of ambachten, alsKonstabel, schrijver, timmerman, bottelier enz., enz. Binnen een tijdsverloop van 6 a, 7 jaren na de indiensttreding, kan een oppassende jongen den graad van kwartiermeester, 3de stuurman of konstabelsmaat bekleeden, waaraan verbonden is een maandelijksche soldij van f 25 a f 32, benevens eene toelage in de Overzeesche Bezittingen van f 6 a f 7 's maands. Op een bepaalden leeftijd en na een vastgesteld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aanspraak op een pensioen, als volgt Adjudant-onderofficier f 450 'sjaars. Sergeant-majoor - 400 Sergeant- 360 Korporaal- 250 Matroos- 200 benevens eene verhooging voor elk jaar verblijf in militaire dienst, in de overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen van: f 15.voor onderofficieren tot en met den graad van sergeant en f 7.50 voor de minderen. Bij de wet'van 14 November 1879 zijn 'de lijfstraf en bij de zeemacht afgeschaft. Er doen zicli in do beide Nederlanden dezer dagen twee opmerkelijke verschijn selen voor, waarvan ieder rechtgeaard vaderlander verplicht is kennis te nemen. Zonderling zijn die verschijnselen, waar mede wij konnis wenscheu te maken, ook duur den geest of de richting, waardoor en waarin zij zich uiten. Het Noordon beijvert zich om de aansluiting der beide deelen te bevorderen bijna uitsluitend op stoffelijk gebied en wel op het groote veld des koophandels. «Weg mot de tullen en tollenaars" «weg met de grenzen op het gebied van handel, scheepvaart, nijverheid en landbouw" zijn de kreten, die in het Noorden opgaan en in het Zuiden luiden weerklank vinden. Wel ontveinst men zich van heide zijden niet dat de belangen niet dezelfde zijn, doch men acht dit bezwaar volstrekt niet onoverkomelijk. Integendeel, veel stemmen gaan in beide landen op, die getuigen van bereidwillig heid tot wederzijdsch toegeven en offer- brengen die den vriend van orde, rust en welvaart, hartelijk aandoen en genoe- gelijk stemmen. De halve eeuw van scheiding heeft bei den veel geleerd en onder dat vele deze groote waarheid van het Zuiden dreigt gevaar! Voor ons is vooral d i t verschijnsel verblijdend, dat de kenne- lijko uitbreiding der toenadering tusschen beide volkstammen niet uilsluitend stof felijke belangen, maar ook geestelijke (men verwarre dit in ons blad nooit met kleri kale) belangen bedoelt. Tegen deze laatsto nu neemt het Zuiden eene moeielijke plaats in, omdat het zelf weèr in twee deelen Noord en Zuid of duidelijker gezegd Germanen en Latijnen of nog duidelijker Vlamingen eu Walen gesplitst is. Wij zullen aannemen, dat de laatsten sedert de onzalige scheuring der XVIe eeuw, uit staatkundig oogpunt beschouwd, veel ge leerd hebben, doch nog altoos op een on zalig dwaalspoor voortwandelen waren zij Walen, beoefenden zij als zoodanig hunDe taal en letterkunde, wij zouden hunne beginselen niet vreezen. In het Noorden hebben wij de fiere Friezen met eene be paalde taal en letterkunde, maar die Friezen

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 1