Belangrijk voor lijders Men leest in do Nieuwe IJselbodoEen meisje, jl. Zaterdag haar 17e jaar ingetre den, dat de dwaasheid had ter gelegenheid van Paschen, in eene tent door eeno dusge naamde waarzegster zich te laten voorspel len, dat zij op 17-jarigen leeftijd sterven zoude, heeft zich dat zoo aangetrokken, dat zij sedert een paar dagen in levensgevaar verkeert. Geen enkel geraadpleegde doctor heeft aan haar geschokt zenuwgestel de vroegere kalmte kunnen terugbezorgen. Stichtelijk Te Kubaard (Hen- naarderadeel) ontstond 11. Zondagochtend in het kerkgebouw dor hervormden, even voor dat de predikant binnen trad, tusschen twee leden der gemoente, waaronder een kerkvoogd, eenezóo hevige schermutseling over het gebruik eeoer zitplaats, dat een ge deelte van den lessenaar verbrijzeld werd en de kerkboeken op den vloer terecht kwa men Het Vaderland verneemt, dat de tocht van den heer dr. A. Kuyper naar de Trans vaal vooral ten doel heeft om de jongelieden van daar aai: te sporen hun studiën in Ne derland, in plaats van in Engeland te vol brengen, opdat op die wijzede band tusschen de Transvaal en Nederland nauwer worde toegehaald. Door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht zijn de mazelon te Klundert epidemisch verklaard. De laatst overgebleven grenadier van het bataljon, dat Napoleon I in zijn eerste ballingschap naar Elba vergezelde, is dezer dagen te Parijs overleden, iii den ouderdom van 06 jaren. Kapt. Raymond, zoo heette de veteraan, was toen ondorofficier bij de keizerlijke garde, en gedurende het verblijf op Elba ingedeeld bij de slotwacht te Porte Ferrajo. Den 1 Maart landde hij uiot den keizer te Frejas, werd door dezen afgezon den om Antibes op te eischen, en bij die ge legenheid door de royalisten gevangen ge nomen, doch spoedig weder in vrijheid gesteld, toen de keizerlijke zaak triomfeerde. Nade veldslagen bij Ligiiv en Waterloo, door de Rourbons op half traetemeutgestold, trok hij zich naar zijn geboorteplaats in Norman die terug. De Juliregeering benoemde hem tot kapitein en inspecteur van het hotel des Invalides, welken post hij tot het einde zijns levens bekleedde. Te Nieuwediep hebben Dinsdag avond tusschen de bemanning van eenige Engel- sche en Hollandsche vischloggers ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Gewapend met stokken en steenen, gingen beide par tijen op elkander los, doch de Engelsclien, die niet zoo sterk in getal waren, moesten voor hunne Hollandsche vakgenooten de vlag strijken en kozen zoo spoedig mogelijk het hazepadZij vluchtten naar hunne vaar tuigen. De sterkere partij achtervolgde hen met steenen, hetgeen voortduurde tot de gemeente- en havenpolitie zich de zaak aantrok en een einde aan het gevecht maakte. Voor eenige weken vond men bij den landbouwer J. Xhonneux te Eijs (Wittem) eiken morgens hoenders stuiptrekkend of dood liggen, zonder dat men de oorzaak kon verklaren. Alleen het veertienjarig kindermeisje wist te vertellen, dat zij nu en dan booze geesten op het erf zag, die zekerlijk zich aan de hoenders hadden vergrepen. Men raadpleegde nu een gees telijke en deze beval als bezweringsmiddel aan het houden van een bidweg naar Vaalsl Dit scheen echter niet te baten, althans de sterfte onder de kippen (100 waren reeds dood) hield aan. Zoo stonden de zaken tot Zaterdag jl., toen eensklaps bij gemelden landbouwer brand uitbrak. Alweder was 't het kinder meisje, dat den vermoedelijker dader had zien wegloopen. Ditmaal echter had zij met een ongeloovigen brigadier der maré chaussee te doen. Deze, die haar onder vroeg, had alras bemerkt dat hij de brand stichtster voor zich had. Hij drong op nadere verklaring bij haar aan, en nu bekende zij én het huis in brand gestoken èn de kippen verworgd te hebben. Wraak neming schijnt de drijfveer van hare mis dadige handelingen te zijn geweest. Zij is ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht gesteld. De weinige schepelingen, die er het leven afbrachten bij bet verongelukken van de Doterel, zijn te Lissabon aangekomen. Zooals men weet, is ouder hen de kom- mandant van het schip. Deze telegrafeerde aan de Admiraliteit dat de oorzaak van de ontploffing onbekend is. Men onderstelt dat het springen van den stoomketel, of wel zelfontbranding van de steenkolen, de kruit kamer ontploffen deed. Aan stooten op een torpedo schijnt niet gedacht te moeten worden. Het schip lag rustig voor anker, en zonk onmiddellijk. Veel pijnlijker indruk nog dan het in de lucht vliegen van een oorlogschip, maakt eene andere waterramp, die Dinsdag-avond de Canadasche stad London in rouw dom pelde. De stoomboot Victoria, beladen met over de 600 pleizier-reizigers, meerendeels vaders en moeders met hunne kinderen, is op de rivier omgeslagen, met het gevolg dat er ruim 200 menschen verdronken zijn. De oorzaak van dit ongeluk is weder te zoeken in het oude, schandelijke euvel overlading. Al deze zeshonderd menschen zaten op het dek opeengepakt. Op een oogenblik helt de boot, een oud vaartuig, een weinig links over. Terstond dringt zich de gedachtelooze menigte naar de rech terzijde het schip kantelt en alles in het water. Reeds 238 lijken had men Woensdag uit de Thames voor Londen (Canada opgevischt; en men denkt er nog veel meer te zullen vinden. De Victoria had ruimte voor 400 passa giers doch er waren er tusschen de 600 en 700 aan boord. De boot had een boven dek en een ouderdek j beiden zaten vol menschen. Dus topzwaar geworden, had liet oude schip eene waggelende vaart tot op het noodlottige oogenblik eene ster kere schommeling den stoomketel deed los raken, die zijwaarts viel en daardoor het gansclie gevaarte deed omkantelen. Geheel London, zoo lezen wij, is in rouw. Niet vermeid vinden wij of de per sonen, die voor het overladen der boot aan sprakelijk zijn, behoorlijk achter slot zijn gezet. Er mocht aan ben wel eens een voorbeeld gestold worden want in het algemeen wordt tegen het opeenpakken van menschen op wrakke vaartuigen niet stren g genoeg gewaakt. Honderdmaal gaat zulk een schandelijk waagstuk goed; doch loopt het eenmaal mis, dan volgt er eene ramp op de grootste schaal te jammerlijkor omdat zij meestal stakkers treft die voor hun genoegen eens uit varen. De internationale vereeniging voor de opheffing van de speelbank te Monte Carlo vindt te Rome veel sympathie. De Diritto, Liberta, Riforma en andere bladen onder steunen de beweging, en er is te Rome eene bijeenkomst van invloodrijke personen ge houden, om te protesteeren tegen het be staan der speelbank. Met eenparige stem men is eene resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de speelbank een slag in 't aangezicht is van de openbare moraliteit en van de beschaving en eene oorzaak van den ondergang van een deel der jongelingschap. Er zal een Italiaansch comité worden opgericht, om met alle mid delen werkzaam te zijn tot opheffing der speelhel. Onder de onderteekenaars der resolutie telt men prins Ruspoli, markies Antaldi, de hoogleerareu Moleschott en Valery, den commandeur Gioia, den afgevaardigde Fa- brizi, drs. Nevin en Henderson en vele anderen van naam. De kamer van afgevaardigden in Frank rijk heeft in hare zitting van Zondag met 307 stemmen tegen 181 de regeoring in 't gelijk gesteld tegenover de commissie ten aanzien van het wetsontwerp betreffende den dienstplicht der seminaristen en aan staande onderwijzers in vredestijd. De se minaristen zullen alzoo, gelijk do regee- ringsvoordracht luidde, in vredestijd slechts één jaar behoeven te dienen, evenals de aanstaande onderwijzers. Daarentegen beeft de kamer met 346 stemmen tegen 139 de bepaling in art. 2 verworpen, volgens welke de onderwijzers en geestelijken in oorlogs tijd niet onder de wapens geroepen zullen worden. In geval van oorlog zal er mitsdien gelijkstelling zijn tusschen hen en de overige burgers. De wet word daarna in haar geheel aan genomen met 334 stemmen tegen 132. (Het amendcment-Bardoux, dat den vorigen dag verworpen werd, beoogde niet, gelijk gemeld is, voor de seminaristen en aan staande onderwijzers in vredestijd cén jaar militairen dienst en bij oorlog plaatsing van de seminaristen in de ambulances, maar algeheele ontheffing van beider klasse van burgers, gelijk do wet van 1852 bepaalt. Het wilde echter eene uitzondering maken voor die seminaristen, welke zich niet aan den parochialen herdersdienst wijdden; dat zijn zij die tot de geestelijke orden zouden overgaan of hunne opleiding ontvingen als zendelingen. Tegen dit amendement had zich de regeering bij monde van den lieer Ferry verklaard). De Cytoyen wordt gerechtelijk vervolgd wegens het openbaar maken der redevoe ringen, die jl. Zondag gehouden zijn in de besloten vergadering, in het Cirque Fernando bijeengeroepen, zoo het heette, ten gunste van Jesse Helfmann, maar met terdaad om vloek en wat niet al te brengen over het hoofd van Alexander III, van wien onder anderen gezegd is, dat de aarde, sedert den tijd van Nero en Heliogabalus, zulk een «monster" niet heeft voortgebracht. De vervolging heeft plaats uit kracht der drukperswet, die de vreemde souvereinen beschermt tegen hoon en boleediging door middel van het geschreven woord. Hoe erg het met de meikeverplaag in Duitschland gesteld is, blijkt uit een bericht uit Weissenthurm, dat in sommige kleine gemeenten van het district Basseuheimreeds GO hectoliters en meer meikevers van ambts wege zijn gevangen cn gedood. Een neus in een glas. Eerstdaags moet voor de jury der Seine verschijnen een werkman, die in een herberg een der andero drinkebroers, met wien bij twist bad ge kregen, den top van den ricus afbeet. Het meest eurieuse van het geval is, dat dit cor pus delicti, door een der omstanders opge raapt, aan de justitie werd bozorgd, die bet, in een glas geplaatst, ter griffie deed depo- neeron. Te Prauerheim, bij Frankfort, a/M., is onlangs bij het omploegen van een akker eeno steenon lijkkist gevonden, acht voet lang, drie voet breed en een hal ven voet boog, die het lijk van een romeinsch veldheer in vollo wapenrusting bevatte. De Kasseier Zcitung, dio dat meldt, voegt er bij, dat de vondst volgens deskundigen oenig in hare soort is. MARKTBERICHTEN. Oostburg, 5 Juni 1881. Bij afnemenden aanvoer en trage koop lust ging er weinig om in de granen, de vraagprijzen de biedingsprijzen overtreffende, bleef het moerendeel onverkocht. Er werd besteed voor Tarwe f 9,00 a 10,50, rogge f 8,50 a 8,75, wintergerst f 5,60 a 6,40, zomerdito f 5,25 a 5,80, paardenboonen f 7,25 a 7,80, haver f 3,75 a 4,75, erwten f 8,50 a 9,25. Bepaalde Hulp vinden alle zieken door het beroemde werk «Dr. Airy's Natuur geneeswijze." Een Uittreksel daaruit wordt op aanvrage gratis cn franco verzonden door Itichter's Boekhandel te Rotterdam.

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 3