Binnenland. van zien on do Slaton dor Zuidelijko gewesten waren niet erg haastig, om ten behoeve der vreemde overhoersehing hunne hitter verarmde gewesten nieuwe lasten op to leggen. Het gevolg was, dat di soldaten niet betaald werden en een ander gevolg, dat dozo malkontent, dat is ontevreden werden, welke liefhebberij zij in don regol kregen als de regeering of de veldheer het meest hunne diensten noodig had, want zij han delden juist op de tegenovergestelde wijze der Duilsehers, dezo cischten (b. v. te Jemmingen, Mook, enz.) eerst geld alvorens to vechten geen geld ontvangende ver lieten zij hunnen veldheer. De Spanjaar den daarentegen vochten eerst met hunne aloude dapperheid, maar eischten daarna te heftiger betaling Wanneer zij geen betaling ontvingen namen zij de eene of andero stad in bezit, richtten die tot een roofnest in en plunderden van daaruit het platte land. 7. Ton Iiuijzen men leze ten Biozen, later den Biezen. Maar hoe, zal men zeg gen, kan in 1629 sprako zijn van den Biezen, oen poldor eerstin 1672bedijkt? De Biozen werd reeds in de XVe oeuw als een gehucht vermeld en lag in d0 groote watering van Beooster Eede, deze watering werd in 1672 benevens Bewester- Eodo ter verdediging dos lands aan de gol ven prijs gegeven, doch daar deze inun- dalio veol to uitgebreid was voor het doel, vergunden de Staten do bedijking van het Hoogeland van St. Kruis, Be ooster Eodo Beoosten St. Kruis on den Biezen, die sedert dien oen zelfstandigen polder bleef. 8. Dezo was waarschijnlijk een Her vormde, althans do familie Pit leverde Aardenburgs eerste predikant in 1604, in don persoon van ds. Seger Pit, die tegelijk onderwijzer der jeugd was. A B. (Wordt vervolgd.) SLUIS, 2 Juni 1881. Bij ceno tweede stemming is tot lid der grensregolings-commissio benoemd do heer J. Bekaar. Gevallen regen in Mei. Sluis 82.5 m.M. Cadzand 66.7 Do gemeenteraad heeft heden het be sluit genomen, om gedurende den tijd van tien jaren, eene som van f 1000,'sjaars te verleenen ten behoeve van den tramweg van Breskens naar Maldegem, daar de con cessionarissen thans op zich hebben geno men eene zijlijn naar Sluis, van dezelfde spoorbreedte, voorloopig met paarden te exploiteren, aan te leggen. Aan het examen voor de betrekking van hoofd der school A in deze gemeente, namen heden deel zeven sollicitanten, zijnde de hoeren Claus, Dullemond, Paber, Hof stede, Lijbaart, Marx en Wolters. De wet waarbij een postpalketdienst wordt ingesteld is 1 Juni door de Tweede Kamer met groote meerderheid aangenomen. Zooals te vreezen was hebben Gedop. Staten vrijheid govonden om niet goed to keuren het besluit van heeren Regenten van 't Gasthuis te Aardenburg om jaarlijks den tram mot f 300,te subsidieoren. Ds. Visser, predikant te Schoondijlco, heeft voor hot beroep naar St. Anna ter Muiden bedankt. Maandagavond werd door 17 stemge rechtigden bcsloton do benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten, te St. Anna ter Muiden, gedurende tien jaren, wederom door do stemgerechtigde leden dor gemeento tc doen plaats hebben. Twee stemmen worden uitgebracht voor den kerkeraad. De gemeente Biervliet staat in een slecht daglicht èn op gemeentegebied (bur- gomeesterquastie) èn op kerkelijk gebied door hare geïsoleerde ligging. Vele predikanten worden te vergeefs be roepen, om de vacaturo bij de Ned. herv. gemeente te vervullen. Vele dominee's schreven hun, dat zij eene eventueele beroeping niet zouden aanne men, als oorzaak opgevende, dat ze met aan deze zijde der Schelde wensebten to wonen. Evenwel biedt die gemeente tal van voor rechten aan. 11e bewoners zijn eenvoudig en toch loyaal zo zijn ook zeer aan hunne kerk ge hecht, terwijl orthodoxie in die gemeento een onbekend iets is. Nu heeft de kerkeraad hunnen vorigen predikant ds. N. J. Krom, die yan daar naar 's Hoer Hendrikskinderen vertrok, beroe pen. (Bijna zeker is het, dat hij, teugevolge van een klein misvorstand, deze gemoente had verlaten.) Daar ds. Krom bij ben 24 ja- ron gevestigd was geweest, kondon de inge zetenen over dit beroep eon woordje mee spreken. Dit deden ze dan ook en een 40tal der voornaamste ingezetenen schreven eenige dagen later aan hunnen vroegeren leeraar, dat zijne terugkomst hunne sympathie weg droeg. Aan eene aanneming van hot beroep wordt dan ook niet meer getwijfeld. G. Ct. GEMENGDE BERICHTEN. In eene particuliere correspondentie uit London aan de N. R. R. Ct. lezen wij hot het volgende Handel in ledorven vleesch. Met genoegen las ik in de N. R. Ct. van 26 dezer (Tweede Blad), dat zich te Rotter dam een vetwaron-handelsvereoniging heeft gevormd, tongevolge der reusachtigo uit breiding, die de Amorikaansche uitvoerhan del naar Noderland in die artikelen verkre gen heeft. Men kan uit de cijfers, welke daar wor den verstrekt, eenigermate afleiden welke afmetingen de bedoelde uitvoerhandel ook hier allengs heeft aangenomen. Amerika is zonder twijfel het land der toe komst", en hetgeen wij nu van de republiek ontvangen in den vorm van ndagelijksche be hoeften" (zooals de term luidt) kan slechts een zeer klein gedeelte wezen van den mach tigen stroom, die het oude Europa in latere jaren te wachten staat. In afwachting evenwel hoeft de Amerikaan- sche uitvoerhandel, voornamelijk die in gra nen, vleesch- en vetwaren, petroleum, voe dingsartikelen van allerlei aard, enz. enz., reeds thans een, naar onze begrippen, alles zins eerwaardigen omvang bereikt. Verreweg de grootste helft van dien uitvoerhandel ge schiedt naar de Britsche eilanden, en de waarde van onze invoeren uit, de Vereenigde Staten, die in 1877, 76,825,973 p. st. bedroeg, steeg in 1879 tot 91,818,295 pd. st., terwijl 1880 een verdere, bijna verrassend groote, toeneming aantoont. Ongelukkigerwijze heerscht er, ten aanzien van Ainerikaansche waren, zoo hier als elders, een diep gekankerd wantrouwen. Velen zijn er, die enkel op het vernemen dat iets uit Amerika komt, den neus optrekken, uitroe pende -quidquid id est, timeo Yankees. et dona ferontes"! Dat wantrouwen, vaak ongewettigd, heeft toch een reden yan zijn. De Amerikanen zendon ons vele goede zaken, maar zij zonden ons ook, helaas, veel bosh. Dit stichthetzelfde kwaad als de gewetenlooze knoeierijen van Sheffield of van Manchester, in stalen en katoenen artikelen; de eerlijken lijden schade, door toedoen der oneerlijken. Op onze markten, in onze winkels wordt er veel Amerikaansch goed verkocht, dat niet alleen inferieur, maar ook ontegenzeggelijk schadelijk is. Voornamelijk geldt dit van vleeschwaren en andere voedingsartikelen, die hier in groote massa's uit New-York wor den aangevoerd, en bepaald schadelijk voor de gezondheid zijn. Onze wetgeving op het punt van vervalschte voedingsartikelen is streng genoeg, onze inspectie op markten en magazijnen ook, maar desniettemin staat het vast, dat hier een menigte vervalschte en bedorven eetwaren te koop worden aan geboden en koopers vinden, vooral onder de lagere klassen. Die klassen zijn vaak zelf schuld aan het schandaal; wanneer een artikel, dat gewoon lijk zes stuivers per pond kost, voor drie stui ters wordt aangeboden, moet het gezond ver stand haar vertellen, dat iets niet in den haak s. Maar in die gevallen faalt het gezond ver stand, zoo het schijnt. Er wordt gekocht, omdat iets goedkoop heet te wezen, ofschoon het dan per saldo vaak duur gekocht blijkt te zijn. De wetgever moet tussehen beiden ko men, om goedgeloovige koopers, huns on danks, tegen bedrog en vergiftiging te be schermen. Ik wil b. v. het geval dor Amerikaanscbe hammen aanvoeren, omdat dezer dagen hier weer een ergerlijk schandaal daarmee ge beurd is. Er zijn goede Amerikaansche hammen, na tuurlijk; maar er zijn ook slechte hammen, die hoegenaamd geen geld waard zijn, omdat ze in bedorven toestand verkeeren, zoodat degenen, die zich daaraan bezondigen, een vergiftigingsproces ondergaan. Goede Amerikaansche hammen gelden CO a 70 shillings per E. centenaar van 112 E. ponden. Wanneer nu Amerikaansche ham men, die van Milwaukee heeten te komen, voor 20 shillings per E. centenaar worden aangeboden, moet dan niet elk middelmatig ontwikkeld menschenverstand tot do conclu sie komen, dat do laatstgenoemde hammen onmogelijk eetbaar kunnen wezen 't Men zou zoo zeggen: en toch geschiedt er handel in, handel in het groot in die verrotte hammen; en toch schamen zoogenaamd fatsoeulijko handelaren zich niet, dergelijk gift- »ban- ket" te koop aan te bieden. 't Is wel een al te brutale opvatting van het gezegdo des eenen dood is des anderen brood 1 Niet minder dan 200 hammen, die totaal bedorven en oneetbaar waren, maar er toch nsmakelijk" uitzagen, werden hier voor een paar dagen op de centrale vleeschmarkt, in den winkel van een welbekend groothan delaar, in vleeschwaren, door een inspecteur in beslag genomen. Zij waren via Bristol uit New-Vork aangevoerd. Door den groothan delaar werd, ter zijner ontschuldiging, bij gebracht, dat hij niet wist dat de hammen be dorven in zijn winkel waren en de politie- magisstraatwas onnoozel genoeg dit voor goe de munt aan te nemen, en den groothandelaar tot een boete van slechts 20 p. st. en in de luttele kosten te veroordeelen 1 Dit heeft veel van het uitloven van een premie op het schacheren in bedorven hammen. De uit- uitvlucht des groothandelaars is zoo lamlen dig mogelijk; met dergelijke ontschuldigin- gen zou iedere verkooper in het groot van vervalschte en verrotte eetwaren zich wel kunnen redden. Dit geval met den groothandelaar in West Smithfield staat belaas niet op zichzelf. Het is hier voldoende bekend, dat de handel in verbotion Yankee-eetwaren groot en daarbij zeer winstgevend is. Van de Amerikanen is het natuurlijk niet alleen hoogst slecht, 'tis ook hoogst dom, ons hier bedorven zaken te zenden. Dat doet aan den goeden naam van Amerika's handel heel veel kwaad. Maar met derge lijke redeneeringen komen wij hier niet veel verder. Er rest ons ten slotte niet3 anders, dan ons toezicht te verdubbelen en alle volksvergiftigers, hetzij groot of klein, te straffen met al de gestrengheid die do wet ons biedt.

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 2