éiBHJ n mmmmnm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N». 22. Twee en twintigste jaargang. A°. 1881. Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels GO cent, elke regel meer 7Va cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NIJGIt en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. (Vervolg.) Het volgende is uit oen Fransch opstol overgenomen. De getrouwheid der verta ling waarborgen wij, terwijl wij sommige gevolgtrekkingen voor rekening van den oorspronkelijken schrijver, eou voornaam Belgisch rechtsgeleerde, laten. Dus schrijft hij Wij geven hioronder cone bladzijde, welko eou wenig bekend feit onzor Vlaam- sche geschibdenis in hot licht stelt. De kantons Waarschoot, Eectoo en Somorgem, die heden ten dago tot de meest klerikale behooren, waren voor twee eeuwen .ver pest door de ketterij," zooals men toen zeido, meer dan eenig ander onzer Vlaam- scho gewesten, 't Is oono opmerkelijke daadzaak, in onze dagen volstrekt onbe kend [1] en waarvan wij te vergeefs eenig spoor zochten, óf in de geschiodonis van Vlaanderen gedurende do vier laatste eeuwon door den hoer Kervijn de Lettenhove (die echter het land van Eectoo wel moet ken- non [2]) óf elders, dat het de leerstellingen on de godsdienstige gebruiken der ana baptisten zijn, [3] die door deze afgeschei denen beleden en uitgeoefend werden; menschen, die overigens tot do keur dor bevolking behoorden. De plaats der ver- eoniging, waar zij vergaderden ten einde hun godsdienst uit te oefenen, was in de omstreken van Aardenburg in dat gedeel te der tegenwoordige provincie Zeeland, dat door de legers dor Vereenigde Neder landen, geholpen door do natuurlijke verdedigingsmiddelen van den bodem en gevormd door do armen dor Schelde, veroverd en verdedigd werd, op en tegen do Spanjaardon, [4] en dat sedert aan do unie is verbleven. De secto der anabaptis ten heeft nog tallooze leden in die stre ken, [5] waarschijnlijk van Vlaamsche vluchtelingen afkomstig, terwijl zij in bo venbedoelde kantons van ons gowest go- heel verdwenen is, waar zij nogtans in de XVIIe eeuw zeer veel aanhangers telde. In 1629 schreef de aartshertogin Isabella Clara Eugenia (infante van Spanje, eeht- genoote van Albertus aartshertog van Oos tenrijk, welk echtpaar de Nederlanden onder zekere voorwaarden als bruidschat ontvangen had) het volgende aan den raad van Vlaanderen. Lieve en welbeminden Daar wij ondorricht zijn, dat in de stro ken [6] tusschen Gent en Brugge, die on der contributie staan, de ana baptisten eeniga prodikatien gehouden hebbon en wel met name die der dorpen Somergem en Lo- veudogem, en dat onderscheidene inwoners dier parochiën nu en dan dergelijke ver gaderingen bezoeken, en -wel in zokero streek nabij Aardenburg genaamd ten Buijsen, [7] geven wij u daarvan bericht, ten einde dooilicieren (dionaars der justitie) der lauden van contributie tusschen Gent en Brugge gelast zouden worden tegen deze plaats gehad hebbende schandalen te wa ken on te zorgen, dat zij in 't vervolg geen plaats meer hebben, procedeercndo iu dezen zonder aanzien des persoons tegen wie het ook zijn moge, gelastende wij de onderzoeksrechters hun plicht te doen, en zich van hun last te kwijten, vooral ten aanzien van Samuel Pit eu zijne moeder, verdacht van tot die secte te behooren [8] zouder dezen Samuel, door wiens tusschen- komst ook, los te laten buiten onze orders. En God neme u lieve en welbeminden, in zijne heilige bescherming. Uit Brussel den 23 van Juni 1629. En was onderteekend Isabel, lager Lafaille. Om dezen brief der aartshertogin te kun nen beantwoorden stelt do raad van Vlaan deren (die, naar 't ons voorkomt den af gescheidenen niet ongenegen, althans niet vijandig was) een gerechtelijk onderzoek in. Hij maakte daarmede echter geen haast, want het onderzoek duurde meer dan oen vol jaar het bericht of procesverbaal daar van toch is van Novcmbor 1630. AANTEEKENINGEN. 1. Onbekend in Vlaanderen ja, en maar al te zeer ook bij ons en dank zij de in richting der leerboeken voor de Zeeuwsch- Vlaamsclie schooljeugd, voor wie do va- dorlandscho geschiedenis eerst met 1604, ten hoogste met 1576 (Pacificatie van Gent) of 23 Januari -1579 (Unie van Utrecht) be gint. Westelijk Zeeuwscb-Vlaaederen toch behoorde, behalve de steden en vrije heer lijkheden Mudo (St. Anne) Sluis, Aarden burg, Oostburg, Niouwvlict en Breskcns tot bet Burgsche Vrije (nu in West- Vlaandcrcn) en dit Vrije nam de Unio van Utrecht aan. Wij herhalen het dus nogmaals, Zeeuwsch-Vlaanderen had nooit als wingewest mogen behandeld worden 2. Do schrijver weet wel beter, doch Mr. Kervijn, spijt zijn baronstitel on het «noblesse oblige" is nog grooter verknoeier der geschiedenis van ons vaderland, dan dr. Nuijens ten onzent en do Leuvenscho professor Alberding-Thijm; curieusc staal tjes bezitton wij daarvan. 3. Anabaptisten, wederdoopers, is on juist zij haddon reeds lang do zachtere richting der doopsgezinden tot do hunne ge maakt. Do naam bleef in den vreemde nog lang. Toen de Franschon «blazende en droigonde moord", in Juni 1672 Aar denburg bestormden riepen zij: sla dood, sla dood de annabaptisten 4. Vergelijk 1 hierboven. Ons gewest is echter geen voortbrengsel der schelde- armen, maar ontstaan langs de oudo zeekust (de duinen zijn thans do heuvels bij Maldegom.) 5. Do geheelo schare telt in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen nauwelijks honderd zielen meer enkele goslachten trokken naar olders, zooals do Van Ecgers, Dy- serincks, enz., anderen als de Dobbelaers stierven uit en van do Beheijts ging do vaderlijke linie tot de Hervormdon over. Zoo werd de geheele gemeente te Nieuw- vliet vernietigd, evenals die to Eode (Biczen) cn te Hcillc. Nog is do hoofd zetel Aardenburg, waar men een lief bede huis aantreft en cono behoorlijke, zelf standige gemeenteiuricliting. 6. Landen van contributie, dus hcotto een groot gedeelte van het platto land tusschen Gent en Brugge, niet alleen op Spaanschen bodem, maar ook tusschen Sint Anne cn Sluis, Sluis en Aardenburg en verder tot Beooston IJzondijko op Ne- derlandschen of staatschen bodem. De landen op Spaanschen bodem stonden bloot aan de plundertochten der geuzen, welko zij tot voor do poorten van Gent en Brugge uitstrekten on, als of dit niet genoeg ware, aan die der muitinoerendo Spanjaarden, hekend onder den naam van Malcontenten, do geesel der Vlaamscho en Brabantsche gewesten. Do Spaanscho schatkist was alles behalve een Fortuuatus- beursmen kon er gewoonlijk den bodem

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 1