M m tf m ii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN- Twee en twintigste jaargang. 1881. Vrijdag Januari. WATERSNOOD. Buitenland. Binnenlancl. NX 2. Slï'SEF J>it weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7 '/2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievenbenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, MJGII en VAN DITMAIt, Algemeen Advertentiebureau te Botterdam. Do ondergeteekende, begaan met het lot der noodlijdenden in de overstroomde streken van het Vaderland, verklaart zich gaarne bereid ten hunnen behoeve gelden in ont vang te nemen, en die over te maken aan de Algemeene Watersnoods Commissie te Amsterdam. Sluis, 11 Januarij 1831. De Burgemeester van Sluis, HENNEQUIN. Het nieuws dat Europa nog steeds in spanning houdt komt hoofdzakelijk uit Ierland en do Transvaal. In Ierland wordt de toestand niet beier, al neemt .de Eu- getsche regeoring ook de meest noodzake lijke maatregelen. Integendeel de bewe ging plant zich zelfs in het eigenlijke Brittanje voort en er is in de laatste dagen zelfs sprako van geweest, dal de Ieren eon Engelsch oorlogschip, do monitor Lord Warren, in de lucht zouden doen springen, en de wapenmagazijnen te Liverpool en Birmingham zouden plunderen. Die maga zijnen worden thans dag en nacht door een gewapende macht bewaaktmaar die maatregelen zeiven bewijzen, dat de toe stand in Engeland op den duur onhoud baar is en biunen korter of langer tern ijn liet kruikje zat zinken, waarin ongerech tigheid voor landgenooteu en onderdanen der Hritsche Kroon schuilt, uaast laffe op geschroefde dweeperij voor Monteiiegrijueu en dergelijk onrustig volkje. Ook de tijdingon, die uit Zuid-Afrika komen, zijn voor Engeland niet gunstig. Eene kolossale agitatie heerscht onder de Hollandsche bevolking, en de Boeren van den Oranje Vrijstaat maken gemeeue zaken met die van de Transvaal. Te zamen zijn ze Natal binnengerukt om de Engelscbe troepeu, die uit Britscb-Indie verwacht worden, den marsch naar de Transvaal te bemoeilijken. Be Engelscbe troepen, die nog in de Transvaal zijn, bevonden zich thans in geen aangeuamen toestand. Zij hebben zich in de forten teruggetrokken en de Boeren hebben zich niet ontzien hun den toevoer van alle levensmiddelen af te snij den. Engeland heeft aan Portugal verzocht de troepen uit Indie in de Delagoabaai te mogen ontschepen. Wordt dit verzoek toe gestaan, dan komen de Boeren in een moeilijk parket an kunnen ze door de Engelsche troepen in den rug worden aan gevallen. Geheel hopeloos staat hun zaak dan nog niet, want naar men in Engeland meent zouden 30,000arbeiders dor Diamantvelden, die allen gewapend zijn, zich wellicht bij hun Hollandsche slumgenooten aansluiten ou Brittanje daardoor harde nooteu te kra ken krijgen. Dat heeft het dan ook ver diend. Naar liet schijnt zullen de met Engeland in oorlog zijnde Kafferstammen zich ook hij de Hollandsche Afrikaauders aansluiten. Iiitussclieu is liet mogelijk dat de Engel scbe regeering tot bezinning komt en han dolt overeenkomstig de belangen van Enge land niet alleen, maar ook overeenkomstig den weusch van de Transvaalsche Boereu. Mr. Courutney, die de annoxatie der Traus- iaal steeds heeft afgekeurd, is tot lid van het Ministerie benoemd en deze zal daarop waarschijnlijk zooveel invloed uitoefenen, dal de republiek van de Transvaal op nieuw uit haar asch zal verrijmfev Een schrijven van eun vertrouwbaar per soon te Heilbron meldde, dat de Boeren een 10,000 hereden mannen onder de wapenen hebben, terwijl er nog voortdurend verster kingen kwamen opdagen uit den Vrijstaat. Er zou eene aanzienlijke Britsche strijd macht noodig zijn om den opstand te dem pen. De Boeren zouden wanhopig vechten. Er werd verwacht dat do Vrijstaat zich opentijk bij d» Transvaal zou aansluiten. Wie niet uitzijn ascli verrijzen zal en te hopen is het niet is Blanqui, den ge wezen Fransehe communist, die in zijn ge- heele leven niets anders gedaan heeft dan samenzweringen hij te wonen en tegen elke bestaando regeering te complotteeren. De man is dezer dagen plechtig ter aarde be steld. 1500 personen volgden den stoet. Eenigen maakten het der politie zoo lastig dat deze tot inhechtenisneming van enkelen hunner moest overgaan. Wat ook sterven zal is het fanatisme tegen de joden in Duitschland. De leider dezer beweging, de predikant Stoker, heeft in het parlement verklaard, dat men de woorden, vroeger door hem gesproken, niet zoo nauwkeurig moest opvatten en hij juist meer voor vrede en verzoening was dan vour haat en vervolging. Door die rede maakte Stoker het zwarte dat hij gesproken had wit; maar of dit strekken zal om zijn aanzien te verhoogen valt te betwijfelen. Een andere poerum heeft men in Duitsch land gemaakt over Ruslands maatregel om hooger recht van ingevoerde artikelen te vragen. Maar daar Duitschland verleden jaar wetten in 't aanzijn riep, die hetzelfde doel beoogen, moest hij eigenlijk zwijgen en den ketel niet verwijten, aat hij zwart is. Zwart is de toestand in het Oosten ook nog. Turkije verwerpt het voorstel van Frankrijk om de quaestie der grensregeling aan een Europoesch scheidsgericht te onder- werpon en Griekenland wil er zelf sok niets van weten. Wat nu, mogen do groote man nen, die Europa regeereu wel vragen. Volgens een telegram uit Durban aan do Standard, was er te Heilbron op 31 Decem ber een g ruclit in omloop, dat de Engelsche troepen in liet fort Folchefstroom zich had- SLUIS, 13 Januari 1881. Ds. J. Knottenbelt alhier staat No. een op het zestal te Sneek. Te beginnen met den 10 Januari zal er verandering gebracht worden in liet uitbetalen der postwissels, welke verande ring voor vele bewoners van het platteland van groot gerief zal zijn. Na dien datum zal het bedrag der wissels door den post bode aan de geadresseerden bezorgd wor den, zonder dat daarvoor extra bestelbon aan de administratie betaald of rfooitjes", aan den hesteller gegeven behoeven te wor den. Velen, maar vooral zij. die op verreu afstand van de kom der gemeente wonen, zullen zeker met deze gunstige beschikking zeer ingenomen zijn. (U. D.) Tot aanvulling van bovenstaand bericht wordt nog medegedeeld, dat het bedrag der wissels alleen door de postboden aan de geadresseerden zal worden bezorgd, wanneer deze wonen ten platten lande, op 20 minuten of meer afstand vau een hulp postkantoor. Bij Koninklijk besluit van 30 Novem ber 1880 no. 15 is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienst zaken, lo. tusschen de dirigeerende officieren van gezondheid der le klasse bij de land macht ter eenre en de ambtenaren van het Geneeskundig Staatstoezicht, de gemeen tebesturen en alle militaire autoriteiten ter andere zijde2o. tusschen den directeur der topographische inrichting ter eenre en alle militaire autoriteiten ter andere zijde. Onze Koningin wint, naar de Ilaagscho kroniek der N. Gron. Ct. schrijft, meer en meer de harten der Hagenaars. Zij houdt volstrekt niet van vertoon. Faast eiken mid dag rijdt zij, nu het Hof wacr te 's Ilage is, in het Noordoinde, in een dikwerf open rij tuig met twee paarden uit, meestal met eeu hofdame nu er. dan maakt de vorstin een rijtoer in een coupee met prinses Wilhelmi- na op haar schoot en do min, in haar Zuid- hollandsche dorpskleeding, naast zich. Nog deze week ontmoette ik liet rijtuigje tegen half drie op den Scheveningschen weg. De Koning gaat weinig uit niet Itoo zeldzaam als de Kroonprins, die nog niet op reis is omdat hi j licht ongestold is, wat hem ook belette, de nieuwjaarsreceptie ten Hove bij te wonen maar men ziet Z. M. toch wei nig

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 1