KAPHOUT B 0 O M E N HOFSTEDE Advertentiën te Sluis. Verkooping H. G. Hammacher, l.nii' kapitale vonden op onzen terugtocht het Wieleind te Drunen, tot omtrent bij de pomp, reeds tot op eene aanmerkelijke hoogte ouderge- loopen. Verder vernemen wij nog, dat men zeker heid heeft, dat te Nieuwkuik een man in het water is omgekomen en dat er nog meer huizen zijn ingestort; voor de doorbraak moet een groote wiel ontstaan zijn en verder de vruchtbare tuinen en landerijen onder het zand bedolven; dit echter zal men eerst in zijn geheel kunnen overzien, als het wa ter weg zal zijn. Latere geruchten spreken weêr van min stens acht dooden; wat er van is zal later moeten blijken. De huizen in de Hoeven zijn alle verlaten. Uit Heusden wordt bericht dat de stad droog en buiten gevaar is. Daar er natuurlijk in do overstroomde plaatsen groot gebrek aan de eerste levens behoeften was, waren door den burgemees ter van Drunen karren met brood, boter en koffie naar Nieuwkuik gezonden en zijn door de zorg van ons gemeentebestuur en door dat van Baardwijk nieuwe bezendin- gen naar de geteisterde plaatsen gebracht. Onmiddellijk nadat men hier de droevige tijding vernam, dat de dijk te Nieuwkuik doorgebroken was, beeft het gemeentebe stuur alhier maatregelen genomen tot leni ging van den nood der bewoners van de door die doorbraak geteisterde dorpen Dru nen, Nieuwkuik, Vlijmen, Elshout, enz. De heer Van der Heijden, wethouder al hier is te dien einde heden morgen in de vroegte met eene flinke bezending brood naar Drunen vertrokken. Op initiatief van onzen geachten burge meester is de gemeenteraad tegen 4 uur heden namiddag bijeen geroepen tot het sa menstellen eener watersnoodcommissie, in die vergadering heeft de geheele gemeente raad zich als zoodanig geconstitueerd. Bereids is kennis gegeven dat de Vereeui- ging van den H. Viucentius alhier eene flinke bijdrage aau de commissie voor do noodlijdenden zal ter hand stellen. Gisteren is door onzen burgemeester aan den havenmeester alhier order gegeven de twee aken of booten dezer gemeente over te brengen naar de plaats des onheils, met last geving om hulp te bieden, daar waar zulks uoodig mocht blijken. Ook is onze ijverige wachtmeester der brigade maréchaussee, Van Schuppen, he den morgen met een bootje en twee schip pers derwaarts vertrokken om den ongeluk- kigen zooveel mogelijk bijstand teverleenen en te redden wat nog te redden was. Heden zijn hier talrijke watersnoodlij- denden aangekomen en onder dak gebracht. Wij sluiten dit verslag met eene drin gende aansporing tot liefdadigheid; waar zooveel geleden wordt, waar zooveel verlo ren is, moet veel gegeven worden, men be denke echter dat «spoedig geholpen dubbel geholpen is." De overstroomingen, waarmede een ge deelte van Belgie geteisterd wordt, zijn nog niet overal geweken. In Oost-Vlaanderen is de Schelde op nieuw aan 't wassen. Te Oudenaarde hebben zestig huishoudens hun ne woningen moeten verlaten, eenigen zijn door de inwoners, anderen in het gasthuis, opgenomen. Men vreest dat de spoorweg zal weggespoeld worden. De dijk der vaart van Handzaeme, die op vier plaatsen doorgebro ken was, is gelukkig spoedig kunnen hersteld worden. De tijdingen uit de meeste gedeelten der provincie zijn nog geruststellend. Te Kortrijk daarentegen neemt de overstrooming nog altijd toede Schelde stroomt uit hare oevers en heeft den omtrek onder water gezet. Sedert drie dagen zijn een honderdtal huizen door het water ingesloten. De Maas is lang zamerhand aan het dalenDe schade is in derdaad onberekenbaar. Overal zijn de vel den verwoest en de meeste fabrieken zullen nog langen tijd moeten gesloten blijven. Voor Dinant alleen wordt de schade berekend op verscheidene millioeneu. Te Luik is het wa ter in 24 uren tijds, 24 centimeters gezakt de kaaien alleen staan nog onder water. In Limburg heeft de gemeente Stockheim, twee mijlen van Maeseyck, veel van de overstroo ming te lijden. De twee gehuchten Boesee en Molenveld staan onder water en de inwoners zijn op hunne zolders moeten vluchten. De Ourthe is te Durbuy uit hare oevers geloopen, slechts eenige huizen staau onder water. Voor het overige heeft de provincie Luxem burg niet veel van de overstrooming te lijden gehad. Eeu ontzaggelijke erfenis zal waar schijnlijk eerlang een arme mijuwerkers- vrouw ineen Duitsch plaatsje ten deel val len. Ruim veertig jaren geleden vertrok een arbeider uit Silizië naar de Kaap de Goede Hoop. In 1845 keerde hij terug, maar word on derweg ziek, en overleed te Londen. Hij liet een vermogen na, dat hij op de diamantvel den aan de Kaap en later als grondeigenaar verworven had. Er kwamen toen, ondanks alle bekendma kingen, geen erfgenamen opdagen. Maar eerst onlangs hoorde de genoemde vrouw van de erfenis; zij beweert een nicht van den overledene te zijn en met haar eenigen broeder in Amerika recht op het geld te hebben. Zij moet nu natuurlijk de noodige papieren bijbrengen om haar bloedverwant schap te bewijzen. Volgens inlichtingen, van regeeringswe- ge ingewonnen, is het vermogen in de En- gelsche bank belegd en thans aangegroeid tot 180 millioen mark. Voor het gerechtshof te Cairo stond dezer dagen do Scheich Morablu terecht, die, onder voorwendsel van de hardnekkig ste ziekten te genezen, groote dames bij zich lokte om haar te vermoorden en daarna van al haar geld en kostbaarheden te berooven. Morablu heeft bekend, op die wijze achttien vrouwen om het leven gebracht te hebben. Hij is tot de galg veroordeeld. Twee Engelschen gebruikten in een koffiehuis te Dusseldorl' een glas bier. Ter wijl zij met elkander zaten te praten, sneed een hunner tot tijdverdrijf met een me» figuren in de tafel. Toen de kellner hem dit laatste verbood, vroeg de Engelsch- nian hem leuk weg wat de tafel kostte en betaalde zonder aanmerking de gevraagde som van 20 M. Vervolgens ledigden zij hunne glazen, namen de tafel op hunne schouders en verlieten het locaal. Men stelle zich de vreemde gezichten der aan wezigen voor. Men herinnert zich, hoe onlaDgs te Parijs op de openbare straat een postbode geld en papieren tot eene gezamenlijke waar de van 600,000 fr. werden afhandig ge maakt. Thans is men te Berlijn den dief, of den heler op het spoor, waar namelijk stukken, uit het gestolen pak afkomstig, aan verschillende kantoren zijningewisseld. «Zelf eten, maakt vet,"zegt hetspreek- woord onzer naburen. Hebei voegt er bij «Zichzelf achten is goed, maar arbeiden is beter. Die steeds op anderen vertrouwt zon der zelf toe te zien en, in plaats van flink aan te pakken waar het noodig is, dit aan anderen overlaat, zal het nooit ver brengen. MARKTBERICHTEN. Oostburg, 5 Januari 1881 De markt weder ruim voorzien zijnde van granen en de kooplust daarna geëven- redigd, bestond tot onveranderde prijzen redelijken handel. De prijzen waren voor Tarwe f 8,50 a 9,80, rogge f 7,00 a 7,70, wintergerst f 5,50 a 6,00, zomerdito f 5,00 a 5,50, paardenboonen f 7,00 a 8,00, haver f 3,50 a 4,50, erwten f 8,50 a 9,50. Voor de vele bewijzen van belangstelling, welke de ondergeteekende bij de wisseling des jaars weder mocht ondervinden, be tuigt hij gaarne aan allen, die daarvan lieten blijken, zijnen welgemeenden dunk, tegelijk den ingezetenen in bet algemeen voor 1881 alleszins heil en voorspoed toe- wenschende. Sluis, 3 Januari 1881. HENNEQUIN, Burgemeester. VERKOOPING van De Notaris K. F. li O KS Vi t te Sluis, zal in het openbaar verkoopen Op Vrijdag 7 Januari 1881, des namiddags ten 1 ure, ten verzoeke vau het Bestuur der Greteningschc Watering. Eene groote partij zwaar Kaphout, liggende in de gemeente Sluiste St. Anna ter Muiden op den dijk tusschen den Ma- neschijnpolder en de Goeverneurs-enkleino St. Annapolders. Ieder voorzie zich van borgen. ZEGT HET VOORT. yan te "W ATERLANDKERJE De Notaris K. 1'. ROKtiVlA te Sluis, zal op Donderdag 13 Januari 1881. des namiddags ten 1 ure, teu verzoeke van den heer J. F. HENNEQUIN te Sluis, in het openbaar verkoopen Circa 100 stuks Olmcbooiucn, metende tot 1.50 meter ia de koord; en Circa 200 stuks "Wilgen Tronken met Oewaai, alles staande op de hofstede van M. BRUIJNOOGE te Waterlandkerkje eu op den dijk voor die hofstede gelegen. Ieder kooper is verplicht tot borgstelling. ZEGT HET VOORT. notaris ter standplaats Groede, is voorne mens om, op Donderdag 13 Januari 1881, des namiddags te 1 ure, in het koffiehuis de Witte Leeuw te Groedeten verzoeke van de erfgenamen van wijlen de echtelie den Abk. SALOMÉ Johz. en JACOMIJNTJE TROMP, en krachtens rechterlijke mach tiging, iu het openbaar te verkoopen op en met 39 Hectares, 79 Ares, 96 Cen- tiares, ERF, TUIN, BOOMGAARD, BOUW- ea WEILAND, alles staande en gelegen in de gemeente en Watering van Groede, aan den Torenweg. De veiling zal geschieden in 7 percee- len, met het recht van samenvoeging, bij uitgezette plakbilletten met kaart nader omschreven. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris.

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 3