oog bobben voor do belangen van Nederland en een warm hart om die te bevorderen, zich stellen in de plaats van hen, die ons zijn ontvallen, dan is ook de vierde tocht verzekerd. Het comité van uitvoering vleit zich, dat dit jaar, evenals vroeger, de plaat selijke comités hunne beste krachten zullen inspannen. Alleen door volharding is het doel bereikbaar. Bijdragen kuuuen worden gestort bij den penningmeester, mr. E. N. Rahuson t3 Am sterdam, Keizersgracht bij de Reguliers gracht no. 738. In de vorige week had de beproeving plaats van do electrische verlichting van liet Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam, welke aldaar detinitief is ingevoerd. Op de seinza len alwaar een 150 tal beambten het grootste gedeelte van den dag en des avonds werk zaam zijn, hangen 5 differentiaallampen naar het stelsel van Siemens en Halske, ter wijl in het aauneembureau éen lamp is aan gebracht. Het geheel maakt een prachtig effect en de verlichting onderscheidt zich door aangenaam en constant licht, terwijl de zoo hinderlijke warmte van't gas er door vermeden wordt. De eloctrische toestellen zijn mede van de firma Siemens en Halske, terwijl een gasmoteur van 8 paardekracht naar het stelsel Otto als drijkracht wordt gebezigd. Hot geheel is in orde gebracht door de firma Wissd Piccaluga en Co. te 's Huge, vertegenwoordigers dier firma's hier te lande, en wordt door deskundigen hoog geroemd. Wij wouschen du firma met die inrichtingen geluk. Waarom gebruikt men bet electrische licht niet voor de perrons onzer groote stations (Vad.) De advokaat mr. W. van Rossem Bzn., heeft ter griffie van het gerechtshof namens W. M. de Jongh kassatie aangeteekend tegen het jl. Donderdag door het gerechts hof gewezen arrest, waarbij hij tot levens lange tuchthuisstraf is veroordeeld. Van 28 November tot 25 December 1880 zijn evonals ia het daaraan vooraf gaand tijdvak van vier weken geen ambts berichten omtrent het voorkomen vangoval- leu van longziekte onder het rundvee iu- gekomeu. Uit Deveuter meldt men De veehan del verkeert thans weder in een zeer ge drukte stemming. Bijua alle veesoorten loo- pen in prijs achteruit en vooral het vette vee is lager in prijs. Duitsche kooplieden waren hier in do vorige week niet aauwe- zig. Te Maasbracht heerscht het roodvonk epidemisch; de openbare scholen zijn er ge sloten. Te Steveusweert is de typhus uitgebro ken. Bij een huiselijken twist tusschen man en vrouw in de Van Blankenstraat te Amsterdam maakte laatstgenoemde zich zoo boos, dat ze in een bewusteloozen toe stand neerzonk en onmiddellijk een lijk was. De algemeene watersnoodcommissie te Amsterdam heeft voorde algemeeueNoord- Brabautscbe commissie reeds f 10,OOu be schikbaar gesteld. Do koning van Belgio heeft 20,000 fr. aau de Min. van Binn. Zaken doen toeko men om, door zijn tusschenkomst, onder de slachtoffers der overstrooming te doen verdoelen. To Brussel zal men, in het Palois du Midi een groot feost geven ten voordeele van do overstroomden in Belgie. Zoo gaan vermaak en leed hand aan hand. Men schrijft uit Waalwijk van 31 December 1880. Gistereuinorgen verbreidde zich hier de ontzetlende tijding, dat de dijk ten zuiden van Nieuwkuik bozwekeu was. Allerlei geruchten, het een al vreeselijker dan hol andere, verspreidden zich, totdat wij be sloten om ons zekerheid te verschaffen en den lezers van de «Echo" een getrouw verslag van de ramp te geven, zelf er heen te gaan en den toestand in persoon op te nemen. Wij begaven ons dan op weg en vonden te Baardwijk aan het veer een vijftigtal personen, die alle even als wij wenschteu overgezet te worden, hetgeen na eenigen tijd wachten dan ook gebeurde in eene groote boot, de eenige die voor hetoogen blik in de vaart was, daar de gewone booten gebruikt werden om in den Elshout menschen en goederen te redden en de schippers pretendeerden dat het gevaarlijk was met den aak te varen. Hoe dit zij, wij kwamen gelukkig aan den overkant. Naar de zijde van den Elshout zagen wij veel vee op den dijk bij do huizen aan den di jk gelegen liep het water toen reeds (het was ongeveer 12 uur) de vensters in en uit. Verder vernamen wij dat het dorp geheel en at onder stond en dat het niet mogelijk meer was er te komen; dat voor zoover men wist geen nienschenlevens te betreuren waren, maar dat er nogal veel vee moest verdronken zijn. Daar er geen booten waren om er heen te varen en het hoofddoel van onzen tocht was de doorbraak zelve te bezoeken, begaven wij ons naar Dru ilen. Daar was op dat oogenblik nog weinig meer water te zien, dan voor de doorbraak; overal vonden wij de bewoners bezig om hun vee en goederen op veilige plaatsen te bergen, de toegangen tot hunne huizen af te dammen en de vluchtelingen uit Elshout, van de Scheiding en Wolfshoek, die meestal naar hier gekomen waren, onder dak te brengen. Wij volgden den provincialen weg tot op Je heide, voorbij het huis van M. van Bladel en werden toen door het water te gengehouden. Wij sloegen rechtsaf het hosch in en kramen zoo langs paden, opzettelijk tot dat 'einde gebaand, op den Hei- of Meerdijk. Daar begon het tooneel van ellende. Wij zagen daar mannen en vrouwen met hunne kindereu, met hunne bejaarde ouders, zich voortspoeden om elders een onderkomen te zoeken. Overal langs den dijk stond het geredde vee, waar bij de eigenaars met hun gezin treurig en wanhopend zaten te kijken. Wij merkten nog een paar vaartuigjes op, waarin eenige burgers, geholpen door maréchaussees hun best deden om de bewoners van oen paar gcisoleerde woningen op de heide af te halen, Hoe meer wij Nieuwkuik naderdeu, hoe meer wij de vreeselijke werking van het water kondon waarnemen; het begon al boo- ger en hooger te stijgen. De huizen aan den dijk gelegen, meestal laaggebouwd, stonden reeds tot aan de ramen, sommige zolfs tot aan het dak onder water. Een sterke stroom ging over de St. Jo- risstraat, waarin, naar men veronderstelt, een gat geslagen is. In een paar herbergen, in die steeg gelegen, vonden we eenige hon derden meuscheu, meestal vrouwen en kin dereu verzameld, die mot de wanhoop op het gelaat en tranen in de oogen, elkander en do bezoekers deelgenoot maakteu van de geleden verliezen en van de duizend angsten, uitgestaan in dieu uacht van verschrikking. Nu waren we gekomen achter de school, waar tegenover het water de grootste kracht schijnt gehad te hebben. Wij trachtten een paar schippers over te halen ons met hun bootje derwaarts te roeien, maar zij waren noch met goede woorden, noch met geld over te halen aan ons verzoek te voldoou; het was, zeidon zij, onmogelijk op dat punt deu stroom te trot- seereu, zij waren zeker medegesleept te worden; dit hun zeggen werd bevestigd door een andere schipper, die getracht had de be dreigde huizen in de straat te naderen, om do menschen af te halen, die er zich nog be vonden; zijne boot was omgeslagen on weg gedreven, terwijl hij zelf nog als bij wonder door anderen was gered. Wij moesten ons dus bepalen met op den dijk te blijven en van daar waarnemingen te doen en infor- matiën in te winnen. Na nog een weinig gegaan te zijn kwamen wij aan de doorbraak zelve. Grootsch, ontzettend grootsch en schrikwekkend was het schouwspel, dat ons daar wachtte. Het water, voortgezweept door een stevigen zuidwesten wind, stortte zich met donderend geraas door eene onge veer 150 ii 200 M. breedo opening naar bin nen, alles op zijn weg vernielend en mede sleepend, wat niet krachtig genoeg was om weerstand te blijven bieden. Bruischend en bulderend nam het zijnen weg in de richting van de R. C. kerk naar de straat, alwaar het een vijftal stevig ge bouwde huizen geheel of gedeeltelijk deed instorten, om vervolgens steeds verder en verder zijn vernielingswerk voort te zetten. De doorbraak zelve bevindt zich op de grens tusschen Nieuwkuik en Vlijmen, ach ter de Peperstraat, in den Hoogen Maasdijk onder de gemeente Vlijmen, zij had plaats in den nacht van Woensdag op Donderdag tusschen 12 en 1 uur. Reeds Dinsdag voormiddag te dier plaatse een wel ouder den dijk ontdekt, die men meende zoo goed mogelijk gestopt te hebben; zoo althans schenen er het bestuur van den Hoogen Maasdijk en de met het toezicht belaste waterstaat-ingenieur over te denkeu; mon verhaaldo ons ten minste dat het volk, dat er op aandrong den dijk nog meer te voorzien, belet werd daarmede voort te gaan, omdat er geen gevaar was. Het gevolg er van was, dat de inwoners niet veel voorzorgsmaatregelen namen en dat zij toen de doorbraak, zeker ook voor een groot deol ten gevolge van den storm, plaats had, door het water overvallen werden en slechts weinig konden redden. Voor zoover mon op het oogenblik kou nagaan waren er geen menscheulevens te betreuren; hoeveel vee er echter is omgeko men is zelfs niet bij benadering te bepalen; zeker echter schijnt het, dat de verliezen groot zijn. Behalve de vijf huizen in de straat, waarover wij reeds spraken, zijn nog eenige kleinere huisjes hij de doorbraak (men sprak van een zestal) door den stroom medegesleept. Van den toestand van de Hoeven en Haarsteeg wist men hier niets, daar alle gemeenschap mot die plaatsen ge heel was afgesneden. Men duchtte echter het ergste daar heiden zeer laag gelegen zijn en reeds grooteudeels onder het binnenwa ter zaten. Terwijl wij aan de doorbraak vertoefden kwamen er eenige booten uit 's Bosch aan, die zeker groote diensten zullen bewijzen bij deze ontzettende ramp. Door deze doorbraak worden Nieuwkuik, Hoeven, Vlijmen, Haarsteeg, Hedikhuizen, Herpt, Oudheusden en Elshout, Druneu en verder de geheele vruchtbare streek tus schen den Zeedijk en den Maasdijk tot Sleeuwijk toe geinundeerd, alles te zaaien 24 dorpen. Heusden, beschermd door zijne wallen, heeft den vijand buiten de stad ge houden door de toegangen met kistingen af te sluiten. Onder de vele gevallen van bijna won- derdadigo redding, die men ons verhaalde, trof er een bijzonder onze aandachteen vader, eene moeder en drie meisjes zaten op het dak hunner woning; in weerwil van hun hartverscheurend hulpgeroep, kon geen redding gebrach t wordendaar alle hulpmid delen ontbraken; op eens werd de woning weggeslagen en dreef het dak dus vöort op don woedenden stroom, die allen, die er op waren, met een wissen dood dreigde. Ge lukkig dreven zij tegen het dak van een an der huis, waarin zij zich met behulp der bewouers redden. Na alles zooveel mogelijk opgenomen te hebben keerden wij weer huiswaarts en

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 2