N". 1. Twee en twintigste jaargang. A0'. 1881. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vrijdag 7 Januari. Waarde Vrienden! Binnenland. SLUM*. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der ad verten tienvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7y2 cent. Grootë létters naar liet gë tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven beuevens Advertentiëu (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LÉIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGIÏ en VAN ÜITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Bij den aanvang van het jaar 1881 komen wij weder tot U met de zegenbedeDat het U allen welgaVoorzeker zal ook weer dit jaar aan allen zonder onderscheid heldere en donkere dagen, dagen van voor- en tegenspoed opleveren, want Vreugde, droefheid, blijdschap, smarte, Wiss'len hier gedurig af Niemand, wien dit aardsche leven Rozen zonder doornen gaf Zoolang we hier onze aardsche loopbaan te bewandelen hebben, zal geen onvermengd genot ons deel zijn. Wel dan hem, die bij voorspoed dankbaar, bij tegenspoed gedul dig en onderworpen leert te zijn, wetende, dat zijn lot berust in de hand van Hem, die alle dingen bestuurt en regelt in on eindige Voorzienigheid en die alleen weet, wat zijnen menschenkinderen goed is. Welnu dien gemoedstoestand, om onder alle levensomstandigheden den blik naar Boven te kunnen richten, bidden wij li allen van harte toe Dan toch zult Ge het vele goede, dat Ge dagelijks ontvangt, eerst recht leereu waardeeren en in den strijd des levens steeds kracht naar kruis erlan gen SLUIS, 6 Januari 1881. Donderdag 11. werd in de christelijke schcol alhier eene openbare les gegeven door de beide onderwijzers, des morgens voor de laagste en middelste, des namid dags voor de hoogste klasse. Vele ouders van schoolgaande kinderen woonden dit met belangstelling bij en konden zich door het onderwijs en de gegeven antwoorden eenigs- zins op de hoogte stellen van de wijze waarop, en de richting waarin hier onder wijs gegeven wordt. Onder de aanwezigen merkte men behalve het Bestuur dezer school, ook op den Burgemeester, den se cretaris, oen wethouder en den oud-secre taris onzer gemeente, terwijl de schoolop ziener Gerritsen bericht had gezonden, dat hij tot zijn leddwezen door zijn tijdelijk verblijf te Amersfoort, verhinderd was te genwoordig te zijn. Na afloop werden ver schillende boek- en plaatwerken uitgereikt, zoowel naar het schoolverzuim, als naar het gedrag en de vorderingen der leerlingen. Des avonds was een zeer talrijk publiek tegenwoordig bij eene bijeenkomst, waarin de penningmeester van het Bestuur een overzicht gaf van de ontvangsten en uit gaven in het afgeloopen jaar. De president, ds. J. Knottenbelt lichtte daarna verschil lende der genoemde cijfers toe en deed uitkomen, hoe deze inrichting, naast den zegen, dien zij voor kerk en maatschappij kau afwerpen, nu reeds minstens 1000 gul den 'sjaars aan de gemeente schenkt. Het getal kinderen, dat in twee jaar van 23 tot 76 steeg, en de nog dezen dag be toonde belangstelling deed hem spreken van dank aan God, naar aanleiding van het woord Rehoboth de Heer heeft ons ruimte gemaakt. Daarna werd nog een woord van opwek king gesproken door den onderwijzer. Met groote aandacht werd een en ander aangehoord, terwijl ook de gehouden collecte hierbij wederom het bewijs leverde, dat de christelijke school in deze gemeente meer en meer eene goede plaats verkrijgt. De heer I. Brevée, hoofd der openbare school in deze gemeente, is benoemd tot leeraar in de Ned. taal- en letterkunde aan het gymnasium en de Hoogcre Bur gerschool te Winschoten, Gevallen regen in December 1880. Sluis 145.1 m.M. Oostburg 162.3 Cadzand121.0 De gemeenteraad alhier heeft den heer C. V. van Oosteuwijk Stern, te Aarden burg, eervol ontslagen als geneesheer der voormalige gemeente Ileille en zulks met ingang van 1 dezer terwijl tot geneesheer der nieuwe gemeente Sluis is benoemd de heer H. M. Hennequin te dezer plaatse. Te Ginneken overleed den 30 Decem ber in den ouderdom van 78 jaren de ge pensioneerde kapitein ter zee, H. J. van Maldeghem, ridder der Militaire Willems orde en van de Nederl. Leeuw en Komman- deur der orde van de Eikenkroon. Hij was bevelhebber van de kannonneerboot No, 42, welke met een gelijk vaartuig den 5 Augus tus 1831, bij het Hazegras bij Sluis, in een allerscherpst gevecht met eenen overmaeh- tigen vijand, de eer der Nederlandsche vlag roemrijk handhaafde. Deze scheepsdivisie viel daarom de zeld zame eer te beurt, dat een vierde gedeelte harer equipage, sterk 44 man, met de Mi litaire Willemsorde werd begiftigd. De nieuwbenoemde Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch ludië, de heer 's Ja cob, heeft Woensdag in handen desKoniugs den vereischten eed afgelegd. De St. Ct. bevat de wetten tot bekrach tiging van de provinciale belastingen. In Zeeland bedragon die 32 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1881 ën 24 opcenten op de hoofdsom van de belas ting op bet personeel over den dienst 1881/82. Uit goede bron kan het N. v. d. D. mededeelen, dat met Mei aanstaande geen garnizoensveranderingeu bij de infanterie zullen plaats hebben. Blijkens de slotlijst der collecte van dit jaar voor de «ScBool met den Bijbel'' is over het geheele land, door] 596 locale comité's, ingezameld f 80,970,63. Blijkens het verslag van het geldelijk beheer der commissie tot het houden eener algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlij denden door den watersnood van 1880, onder bescherming van HH. MM. den Ko ning en de Koningin, zijn voor dat doel ge plaatst 176,710 loten. De verschillende ont vangsten en uitgaven beliepen f 180,676,59'/j. Ten behoeve der noodlijdenden is hiervan eene som van f 169,000 gestort in Nederl. geld en frs. 2,734,60 in vreemd geld, GEMENGDE BERICHTEN. Het «Comité van uitvoering voor do Noordelijke IJszee-vaart" heeft aau de plaat selijke comités en aan alle belangstellenden in de Noordelijke Ilszoe-vaart de volgende circulaire gericht In de vergadering van afgevaardigden dor plaatselijke comités en van belangstellenden in de Noordelijko IJszee-vaart, den 4 De cember jl. te Amsterdam gehouden, is op voorstel van het comité van uitvoering be sloten om de Willem Barents in den zomer van 1881 voor de vierde maal naar de IJszee te zenden. Op grond van dit besluit roept het comité van uitvoering andermaal met ver trouwen uw hulp in lot het bijeenbrengen vaq de noodige gelden. Mogen groutore natiën nu en dan belang rijke ontdekkingsreizen mot stoomschepen houden, Nederland toone door bot telken jare uitzenden van zijn Poolschip den ouden geest van volharding te hebben behouden. Deze jaarlijksche tochten, eene uitnemende oefenschool voor oaze zeelieden en ook uit een wetenschappeli jk oogpunt met zoo groot succes bekroond, zijn van groot belang voor de kennis der ijsbowegingen in de Noorde lijke zeeën, die op hare beurt, behalve aan de wetenschap, ook ten nutte komt aan grootere pooltochten, de Willem Barents heeft reeds nu aan de Eira den weg naar Frans-Josephland gewezen en licht ver spreid ten dienste van den handel op de Si berische rivieren. De benoodigde gelden worden evenals het vorige jaar gesrhat op 14 a 15 duizend gul den. Wel heeft do Tweede Kamer, met in stemming van den minister van Marine, een post van f 7000 ten behoeve onzer zaak op de begrooting van Marine voor 1881 ge plaatst, doch andere posten, waaruit de toch ten tot nu toe gesteund werden, tegen wolke wijze van handelen de Algemeene Rekenka mer bezwaren van formeelen aard had op geworpen, zijn tot een gelijk bedrag ver minderd. Er moet dus weder hetzelfde bedrag bij eengebracht worden. Wanneer elk, die vroeger gegeven heeft, dezelfde bijdragen inzendt, en andere, die eveneens een open

Sluisch Weekblad | 1881 | | pagina 1