Binnenland. Jongh vraagt, maar alleen twijfelt of be schuldigde de ware dader is van den moord. SLUIS, 30 December 1880. Heden middag is De Jongh, de moor denaar van Marius Boogaardt, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Verleden Maandagavond werd hier Kerst feest gevierd met ongeveer 220 leerlingen der verschillende zondagscholen. Wederom was tot het houden der bijeenkomst door heeren Kerkvoogden welwilleud het kerk gebouw der Hervormde gemeente afgestaan, Een keurig nette boom, rijk versierd en schitterend verlicht, was aan de zijde van het orgel geplaatst, terwijl de zitplaatsen voor de kinderen zoodanig waren geregeld, dat ze allen met het gezicht uaar den boom zaten. Het uur der bijeenkomst was bepaald op vijf uren. Alle leerlingen moesten zich tegen dit uur in het gebouw der be waarschool bevinden, vanwaar ze, onder liet geleide van onderwijzers en onderwij zeressen, stoetsgewijze naar het kerkgebouw wandelden. Toen ze daar hunne plaatsen hadden ingenomen, werden niet alleen de kinderen maar ook eene talrijke schare van opgekomen belangstellenden, door den Eerw. heer Knottenbelt een hartelijk wel kom toegeroepen, waarna ZEd. allen uit- noodigde om gezamenlijk aan te heffen den Engelenzang (no. 117 der Evang. ge zangen). Daarna opende de heer Knotten belt de bijeenkomst met gebed. Toen nu de kinderen nog eenige verzen van gezang 114, altijd met hegeliedingvan het orgel, had den gezongen, hield de heer Voerman, hoofd onderwijzer aan de christelijke school alhier, een korte en eenvoudige toespraak tot de kinderen over de beteekenis van het Kerst feest en over de heerlijke gebeurtenissen, welke bij de geboorte van den Heiland plaats vonden, welk eea en ander door het zingen van liederen, door de kinderen daar toe opzettelijk aangeleerd, werd afgewisseld. Vervolgens werden de kinderen onthaald op broodjes en chocolade en daarna werden de verschillende prijzen uitgereikt, die voor de minvermogenden in kleediugstukken be nevens een traktaatje en voor de meerge- goeden in boekjes bestonden. Dat de kleinen recht blijde en vroolijk gestemd waren, zal wel niet behoeven gezegd te worden, en dit waren immers ook allen, die opgekomen waren om dit kinderfeest bij te wonen Onder de hand werd het half-acht en daar sommige lichtjes in den boom zachtkens begonnen te tanen, bracht de voorzitter nog met een enkel woord dank aan allen die er hadden toe bijgedragen om dit feest weder mogelijk en zoo aangenaam mogelijk te maken, terwijl hij alle aanwezigen uit- noodigde gezamelijk den Heer, als de Bron en de Gever van alle goed te danken. Daarna werd nog door allen aangeheven gezang 96 en met de apostolische zegen bede deze bijeenkomst gesloten. Dinsdag avond had in de groote zaal van het stadhuis alhier de aaugekondigde muziekuitvoering plaats van het muziekge zelschap Apoüo, met welwillende medewer king van den heer Bal, élèveop het conserva toire te Gent en den jongenheer Dobbelaere van het conservatoire te Brugge. De zaal was voor deze gelegenheid zeer smaakvol ver sierd een keurige trofee van vlaggedoek was in het midden aangebracht, waartus- schen de buste van onzen geëerbiedigden Koning sierlijk prijkte. Hoe lief echter dit alles ook was ingericht (het wordt daardoor des te vervelender om ook maar op eenigerlei wijze aanmerkingen te maken) iets toch werd door velen te vergeefs hij die versie ring gezocht, namelijk het nieuwe vaandel van de sociëteit Apollo, dat voorzeker alle aanwezigen daar zoo gaarne zouden gezien en bewonderd hebben, 't Is slechts eene kleine vingerwijzing De zaal was geheel vol en bevatte een publiek, dat door stille aandacht bewees, gevoel te hebben voor de schoone muziek. Alle stukken werden dan ook met den meesten bijval aangehoord, en was het wel te verwachten, dat de uitvoeringen van het jeugdige muziekgezelschap eenigszins op den achtergrond zouden komen tengevolge van hetgeen door de heeren Balen Dobbelaere ten gehoore werd gebracht, toch mag gezegd worden, dat ook de jeugdige leden van Apollo hun best hebben gedaan en er zeer goede vorderingen hij hun te bespeuren zijn. De kapelmeester Dobbelaere van Malde- gem, verdient voor zijne bemoeiingen met het muziekgezelschap den meesten lof. Alles is intusschen in de beste orde afgeloopen en we vertrouwen de tolk van al de op- gekomenen te zijn, wanueerwe zeggen, dat hier dim avond wezenlijk kunstgenot is te smaken geweest. Donderdag, 23 Dec. jl. hield de rede rijkerskamer «de Oranjebloem" alhier hare eerste algemeene wintervergadering in haar gewoon lokaal bij P. I-Beijaert. Een talrijk publiek, de zaal was oivol, woonde deze vergadering bij en zoowel de verschil lende voordrachten als de opvoering van een paar dramatische stukjes werden met het meeste genoegen gevolgd. Er is in dezen ge wis veel Ie verheleren en te beschaven, maar leerlingen zijn immers geen meesters? en waar de w i 1 is, is het k u n n e n niet ver af 1 Intusschen doet het ous genoegen, dat zich gedurig uietiw-e werkende leden aan sluiten, die daardoor Onwillekeurig gedron gen worden, om nu en dan een hoek Ier hand te nemen, 't geen allicht tengevolge heeft, dat de lust tot lezen bij hen wordt op gewekt. Daarenboven is het houden van ou- derlinge voordrachten bevorderlijk aan de uiterlijke welsprekendheid en eene beschaaf de uitspraak. Een en ander samen genomen, hopen wij, dat «de Oranjebloem" zich in een voortdnrenden bloei verheugen moge en dat hare leden nog vaak het publiek op hunne uitvoeringen mogen onthalen. De schoolspaarbank in de openbare 6chool alhier heeft over het jaar 1880/31 de niet onaardige som van f 345,53'/i op gebracht. Gewis deze nuttige inrichting, die nog moar als in hare geboorte te be schouwen is, gaat eene schoone toekomst tegemoet. Op den langen weg kan door menigen leerling een aardigen stuiver wor den opgelegd, die hem in een volgend leven zeer goed kan te komen, terwijl die, zon der deze inrichting, zoo licht onnut zou zijn doorgebracht. Tot ontvanger van het algemeen arm bestuur te Heille is in de maandag gehou den ziiting van den gemeenteraad alhier benoemd de heer L. Noest. Z. M. heeft met ingang van 31 dezer' op verzoek en met dankbetuiging voor de bewezene diensten, eervol ontslag verleend aan D. Bekaar, als Burgemeester van IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Water landkerkje, en aan M. Mazure als Burge meester van Groede en Nieuwvliet; terwijl tot Burgemeester van Veore en Vrouwe polder is benoemd G. P. Wijnmalen, le luitenant van het O. I. leger; uit welke be trekking hijwegens iinale ongeschiktheid voor de active militaire dienst, tengevolge van verwonding in den strijd, eervol wordt ontslagen, met toekenning van pensioen. Voorts is door Z. M. aan Iz. de Bruijne, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais voorzitter van het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte. De collecte voor de nieuwjaarsbedee- ling alhier heeft opgebracht f 143,25. Bij kon. besl. is benoemd tot lid van het best. der waterkeering van het cal. wa terschap Oud en Jong Breskens, J.vanMale. GEMENGDE BERICHTEN. De groote massa water, die in de laat ste dagen niet alleen landerijen, maar ook gedeeltelijk steden zoowel in het binnen- als buitenland heeft overstroomd waardoor zeer veel schade is ontstaan, is thans dalende. Toch zijn weereen aantal menschenlevens te betreuren. Zo zijn b. v. te Teruaije, on der jMaast richt, elf monsckeu waaronder vijf kinderen, verdronken. To Maaseijk zijn de burgemeester en diens zoon, de dokter, oen postmeester en een deurwaarder verdron ken. Veel schade is door het water aan de dijken, spoorwegen en bruggen toege bracht. Het klassikaal bestuur van Middel burg heeft, bij vouuis van 6 en 7 December 1880, opde predikanten F. P. J. Sibmaeher Zijnen en E. J. W. Koek toegepast het eeiste tuchtmiddel uit art. 4, regl. Opz. eu Tucht, zijnde eeue berisping, eu zulks wegens: «door ergelijke en geruchtmakende haudelingen [in zake de aannemingen be vestiging hunner leerlingen tot lidmaten) zich te hebben schuldig gemaakt aan ver storing van orde en rust, en van verzuim, zoowel als van vergrijp in de uitoefening van kerkelijke betrekkingen." Naar men verneemt, zullen de maré- chaussées, welke dezer dagen bij de over brenging van de Jongh naar de terecht zitting van 't Hof te 's Hage zijn gebruikt, aldaar voorloopig blijven gestationeerd, om dienst te doen, ten einde na te gaan in hoeverre 't wenschelijk is, de rijksveld- wacht overal door maréchaussees to doen vervangen. De commissie voor het christelijk on derwijs te Zaamslag heeft besloten tot het bouwen van eene nieuwe bi jzondere school. De daarvoor vereischte gelden zijn door de leden der com-uissie vrijwillig bijeenge bracht en renteloos voorgeschoten; het noo- dige terrein is door oen landbouwer koste loos afgestaan. Op Schiermonnikoog zijn de inwoners verstoken van geneeskundige hulp, welke zij thans ingeval van nood van het vaste land moeten laten komen. Hoe onvoldoende het is, bleek dezer dagen, toen een vrouw, die op het punt stond moeder te worden, ziek werd en met haar kind overleed, al vorens het sehip, dat den dokter van den vasten wal zou halen en daarbij met te genwind te kampen had, terug was. Voor een geneesheer, die zich daar mocht willen vestigen, is reeds een vaste jaarwedde van f 1000 aangeboden. Het overlijden van de 19jarige vrouw van L. S., in de gemeente Zaamslag, moet blijkens geneeskundig onderzoek niet het gevolg zijn geweest van mishandeling, zoo men zeide, haar, in een ouderlingen twist, door hare schoonmoeder aangedaan. Dat het eten van mosselen soms vrij gevaarlijk kan zijn, bewijst het volgende In een gezin te Breda werden Donderdag gekookte mosselen gegeten. Op eens ge voelde de vrouw des huizes eenige pijn aan de lippen, hetgeen haar man toeschreef aan het ziltige nat. Kort daarop begon evenwel het hoofd op te zwellen, zoodut de inroeping van geneeskundige hulp onver mijdelijk werd. Vóór nog de dokter ge komen was, was de vrouw aan het braken gegaan, hetgeen, volgens verklaring van den geneesheer, haar gered had. Een landbouwer onder Diepenveen ontving een brandbrief, waarin f 1ÓÖÜ van hem geëischt werd. De sjm werd op de aangewezen plaats gelegd, maar Zaterdag avond, toen zt-kere J. 11. dat geld in bezit wilde nemen, werd hij gevat. MARKTBERICHTEN. Oostburg, 29 December 1880. De marktprijzen ondergingen weinig of geene verandering en werd tot bestaande prijzen langzaam aangekocht. Naar gerst was ruimen vraag, waarvan de lichte soor ten onverkocht overbleven. De prijzen waren voor Tarwe f 8,50 a 10,00, rogge f 7,25 a 7,75, wintel-gerst f 5,60 a 0,00, zomerdito f 5,00 a 5,50, paardenboonen f 7,50 a 8,00, haver f 3,50 a 4,50, erwten f 9,00 a 9.50.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 3