[andbouwer een varken geslacht van 560 halve kg. schoon aan den haak. Zaterdagavond heeft een der leerlin gen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, zekere van S., met een revolver een schot in dat gebouw willen lossen ter eere van zijn vriend en medeleerling S., die tot voorzitter van een hunner clubs herkozen was. Het schot trof S. bij onge luk in de borst. De te hulp geroepen ge neeskundigen konden niet anders dan den dood constateeren. (N. It. Ct.) Te Uffelte (Drenthe) heeft dezer dagen een landbouwer eenige Spaansche munt stukken opgedolven uit den tijd van Filips IV. Ze zijn zoo groot als een rijksdaalder. Om in 't voorjaar het uitloopen der aardappelen to voorkomen, moet men ze met zwaveligzuur doortrekken. Daartoe brengt men niet te groote hoopen bij elkaar in een ton, waarin zwavolrepen verbrand worden, na welke verbranding de zwaveldamp de aardappelen heeft doortrokken, tengevolge waarvan ze voor geruimen tijd van kiem- kracht beroofd zijn. Door deze proefhouden de methode kan elko huishouding gezonde, goed smakende aardappelen tot den nieuwen oogst bewaren. Menigeen zou gaarne dagelijks melk gebruiken, indien de maag ze maar verdra gen kon. Volgens een Eugelschman zullen zelfs zwakke magen en porsonen, die aan dispepsie, dyssenterie enz. lijden, zonderon- aangenamo uitwerkingen melk verdragen, waarbij por bierglas 4 eotlopels kalkwater gevoegd zijn. Het sierlijke monument, bestemd om opgericht te worden op het graf van wijlen den luit. t. z. L. R. Koolomans Beijneu, is Vrijdag te Nieuwediep op 's rijks marine werf aangebracht, en zal door het stoom schip der marine Koningin Emma der Ne derlanden naar Macassar worden overge bracht. -- Voor het eerst is in ons land als trans- lateur in de Nedorlandscho, Fransche, En- gelsche, Duitsche, Spaanscbo, Italiaanscho en Hebreeuwsche talen bij de arrondisse- ments-rechtbankeu 011 wel hij die te Amster dam eeue dame beëedigden toegelaten. Do drio suikerfabrieken te Bcrgen-op- Zoom hebhou dit jaar con buitengewoon groote hoeveolheid beetwortelen te verwer- kon. De qualiteit der wortolen laat evenwel te wenscheu over, doordien hot suikerge halte gering is. De prijs dor beetwortelen bedroeg gemiddeld f 625 per H. A. «De winter maakt den bodem gezond", zegt do landman. Zeker, zoo is het. Maar weet hij ook waarom De waarheid is deze het water, dat in de aardkluiten opgezogen was, bevriest en zet zich uit; daardoor val len zij later, als de vorst ophoudt, als poe der uiteen. Wat herhaald eggen niet ver mag, dat verricht hier do natuur in hare rustige werkzaamheid. Is de grond daardoor los en hol gemaakt, dan dringen daarin niet alleen gemakkelijk luchten warmte door, maar ook hot water dat do voorjaarsregens daarop doen neerstorten. (T. N. Ct.) In een bordeel te Nijmegen heeft een korporaal, die verliefd was op cene pu blieke vrouw, deze van het leven beroofd en daarna getracht zich zolven oen gelijk lot te bereiden. Beide, hebben volgeus oen door hen geschreven brief, tot het vol voeren der daad vrijwillig bosloten. De korporaal, hoowel zwaargewond, leeft nog. Aan do Standaard worden eenige bijzonderheden gemeld aangaande do bij eenkomsten van het internationale congres van vacciuo-dwangbostrijdcrs, thans te Parijs vergaderd. Verleden Zaterdag nam het eigenlijko congres oen aanvang. De afgevaardigden zijn voor het moerendeel medici en vertegenwoordigen zes natiën; Frankrijk, EDgeland, Duitschland, Belgie, Zwitserland eu Nederland. Zwitserland wordt vertegenwoordigd door den beroem den physioloog Carl Vogt. Door den secretaris van het congres was voorlezing gedaan van verschillende mede- deelingen van geleerden, die zich tegen de vaccine hadden verklaard. Daaronder was ook een schrijven van don emeritus hoog leeraar Newman. Tevens werd medegedeeld, hoe verschillende leden van het tegenwoor dige Engelsshe kabiuet, als Gladstone, sir W, Harcourt, John Bright, Charles Dilko, allen meer of minder beslist zich hadden verklaard ten gunste eener enquête ter zake der vaccine. Vrijdag is te's Hage overeenkomstig het voorgeschreven programma, de straffe des doods met den kogel voltrokken aan den Haagschen moordenaar, die de Haag- sche duifjes belaagde; de daartoo aangewe zen schutter, S. J. Vroom, heeft den valk neergeveld, die op de Nieuwe kerk gedomi cilieerd was. Bij het eerste schot op 40 pas sen afstands, viel de roofvogel; bij had 1 meter vlucht. De schutter had iu den toren post gevat. Men hoede zich tegen het inademen van den damp, die bij het afstrijken van Zweedsehe lucifers ontstaat; daarin toch is een betrekkelijk groote hoeveelhid arseni cum aanwezig. Men maakte Bismarck de opmerking dat de te hellen belasting op de tabak niet veel zou geven, daar alsdan om de duurte velen het rooken zouden laten. «Daarvan is mij slechts een geval bekenddat was iemand die 30 jaren gerookt had, en toe vallig zijn pijp in een vaatje buskruit uit klopte die man heeft daarna nooit weer gerookt." In de laatsjg week namen de pokken to Londen weor toe, bepaaldelijk over een grooter terrein, hoewel het cijfer der aan gegeven nieuwe gevallen slechts 57 was. Iu de ziekenhuizen bleven nog 277 pok- kenlijders ouder behandeling. Sterfgovallen waren er 19. Te Parijs was de sterfte 18; op 21 Nov. waren daar nog 136 lijders iu de ziekenhuizen onder behandeling. Te Weenen stierven 14. Malaga 6, Petersburg 3, Buda-Pest 2, Praag 1, te Krakau, Odessa, Veuetie, Bucharest, Saragossa, Alexandrie kwamen enkele stergevalleu voor. Te Rome stierven (van 18-23 Oct.) 33 en in Madrid (van 4-10 Oct.) 28. In Duitschland slechts 1 doodc aau pokken, nl. te Königshütte. Kikvorschen zijn zeer gevaarlijke vij anden voor karpers. Zij trachten op den rug der visschen tc komen, klemmen zich dau met do voorpooton in de oogholten der kar pers vast en loven van het slijm, dat daar door uit de oogen vloeit en van hetgeen zij van het voedsel hunner slachtoffers machtig kunnen worden. In vischvijvers gelukt hun dit meer dan in open water, daar de karpers door eene kleine bewegiug hun vijanden gemakkelijk kunnen ontwijken. Karpers, die door een kikvorsch aangeklampt zijn, sterven binnen twee of drie weken, daar zij laugzaam ver blinden en verhongeren moeten. De kikvorschen zitten zoo vast in de oogen der karpers, dat men ze niet dan met een hevigen ruk er uit verwijderen kan. Op die wijze gaan jaarlijks in de vischvijvers 3 k 4 percent der karpors, doorgaans van de groot ste, verloren. Te Dürrenast bij Thun in Zwitserland is een door vier gezinnen bewoond huis zoo snol door de vlammen verteerd, dat zes kin deren er in omkwamen. Een man, die zon der zijn kinderen het huis niet wilde veria ten, moest met geweld gered worden. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de notaris Ferdinand van Dyck bij vertrek tot 20 jaar dwangarbeid en 2000 fr. boete is veroordeeld, omdat hij sedert 10 jaar zich schuldig had gemaakt aan groote bedrie gerijen en het passeeren van valsche akten. Den 2 Januari 11. verdween deze notaris en na dien tijd heeft men niets meer van hem gehoord. Hij laat een passief na van ongeveer 1 millioen fr. en een actief van 600,000 fr. Te Charleroi wordt druk gesproken over een aanzienlijke inbeslagneming van tabak, door de Fransche douanen gedaan, en waarin zekere schrijnwerkers uit den omtrek van Charleroi betrokken zijn. Die tabak was naar het schijnt, verborgen in groote holle balken, die kunstig toegestopt waren die balken werden vervolgens per spoorweg naar Frankrijk gezonden. De winstgevende smokkelhandel duurde reeds geruimen tijd de smokkelaars werden ech ter eindelijk door een hunner medeplichti gen verraden de balken werden geopend en de tabak in beslag genomen. De zaak is in handen der justitie. Woensdag is het lijk van mevrouw Thiers op 't kerkhof «Père Lachaise" ter aarde besteld. Een talrijke menigte heeft der nagedachtenis van den eersten Presi dent der derde Fransche republiek in zijn weduwe hulde gebracht. Onder de velen, die den stoet volgden, waren de vertegen woordigers van President Grevy, al de Mi sters, een aantal leden der beide Kamers en van do Academie, gezanten van vreemdo mogendheden, waaronder ook de Noder- landscbe, Gambotta, de Lesseps en tal van anderen. De lijkkist was met bloemen overdekt. De kerk Notre Dame de Lorette, waar de lijkdienst gevierd werd, was rijk versierd. Op hot kerkhof had geen bijzondere plech tigheid plaats. Mevrouw Thiers laat haar vermogen, volgens sommigen 20 millioen, aan haar zuster, mil. Dosne, na. Haar huis zal, vol geus haar uitersten wil, na den dood van mil. Dosue, in eigendom overgaan aan de stad Parijs, om tot een Thiersmuseum inge richt te worden. In den gemeenteraad der stad Posen hebben 15 joden, 14 Duitschers en 5 Polen zitting (2 zetels zijn ledig). De bevolking dezer hoofdstad eener Poolsche provincie van Pruisen telt 10000 Joden, 15000 Duit schers eu 35000 Polen. De walvischvaarders van Dundee zijn thans van hun reizen teruggekeerd. Het zijn 13 schepen. Zij hebben te zamenomstreeks 90,000 zeehonden en 700 walvisscben ge vangen, de eerste aan de kusten van New- Foundland en Groenland, de laatste in de Davisstraat. Aan traan en balein hebben de walvis scben voor een bedrag van ongeveer 110,000 pd. st. opgeleverd. In het voorjaar was de opbrengst 130,000 pd. st. Een chef bij een spoorwegdirectie te Weenen is gewoon stukken te onderteeke nen zonder ze eerst in te zien. Onlangs vond hij op zijne schrijftafel eenige rappor ten aangaande betaalde reiskosten, die aan de boambten alleen konden worden terug betaald, wanneer hij ze had onderteekend met bijvoeging der woordenGeconsta teerd als te zijn geweest noodzakelijken in overeenstemming met de voorschriften." Zonder een enkel stuk in te zien, ondertee- keude hij al de papieren, met bijvoeging derzelfdo verklaring en zond ze zoo naar het hetaalbureau. Maar wat was er nu ge beurd Tusschen die stukken waren een paar andere verzeild geraakt, en nu is het licht te begrijpen hoe verbaasd men op het betaalbureau stond. Een der stukken na melijk bevatte niets anders dan de mededee- ling dat een stoker een partij steenkolen, olie eu petroleum had gestolen. Een ander

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 2