NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK 2EEUWSCH VLAANDEREN N°. S1. Een en twintigste jaargang. A". 1880. Vrijdag 24 December. Binnenland. SLUISC Dit weekblad verschijnt ioderen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels CO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het. ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. SLUIS, 23 December 1880. Ds. Knottenbelt hoopt tien Isten Kerst dag des voormiddags en des avonds, den 2den Kerstdag des voormiddags op te treden Men schrijft uit IJzendijke De beer D. Bekaar, burgemeester, heeft als zoodanig zijn ontslag ingediendook als burgemeester van Hoofdplaat, Biervliet en Waterlandkerkje. Bedankt voor het beroep naar Bier vliet (classis IJzendijko) doof ds. H. W. Brandt, te St. Kruis. Voor het gerechtshof to 's-Gravenhage stond Vrijdag 11. terecht, onder beschuldi ging van vier diefstallen in bewoonde hui zen, drie met behulp van inklimming en een met inklimming en binnenbraak, de 16jari- ge koewachter P. P. P., uit Schoondijke. Deze jongen, die van den vroegen ochtend tot den laten avond met zijns meesters bees ten ronddoolde, zag iri de maand Augustus jl. zijn kans schoon om, gebruik makende van de afwezigheid der bewoners, herhaal delijk door een raam to klimmen, zoowel van de woning Van den arbeider K. als van de weduwe L. te Schoondijke, en dan ver schillende kleine geldsommen machtig te worden. Eenmaal, toen het geld niet zoo voor de hand lag, wist hij een meubelstuk te openen, waaruit hij zich eveneens eenige muntspeciën toeeigende. Hij bekende volle dig zijne schuld, en gaf voor het geld tot het koopen van klecren bestemd te hebben, hij had nog slechts eon klein bedrag uitgegeven, het grootste gedeelte kan aan de eigenaars teruggegeven worden. Advocaat-generaal mr. Gregory geloofde, dat van dezen besch. óf een flink werkman, óf een groote deug niet zou groeien; om het laatste te voorko men, oordeelde hij eenecellulaire opsluiting noodzakelijk; en requireerde derhalve eene veroordeeling tot drie maanden celstraf. De verdediger, mr. Van der Kun, wees den hove op eenige verzachtende omstandighe den, Het Hof deed nog heden uitspraak en ver oordeelde P. P. P- tot de geëischte 3 maan den eenzame opsluiting. Ofschoon het kon. besluit van 5 Au gustus 1878, betreffeade het onderzoek van staatswege naar plaatsgehad hebbende zee rampen, is ingetrokken, blijft de minister van Waterstaat er niettemin prijs op stellen langs den administratieven weg de vereisch- te inlichtingen omtrent voorkomende zee rampen te ontvangen. De Commissarissen des Konings zijn mitsdien uitgenoodigd, den burgemeesters te verzoeken ook voortaan een onderzoek in te stellen omtrent alle te hunner kennis ko mende zeerampen 1. op of nabij de kusten van het rijk aan schepen, onverschillig van welke nationali teit; en 2. in volle zee of elders buiten 's lands aan Nederlandsche schepen, waarvan de eigenaar of boekhouder in hunne gemeente woont, overkomen, en daaromtrent een ver slag opgemaakt naar het model, gevoegd bij de aanschrijving van 24 Augustus 1878, aan het Departement van Waterstaat in te zenden. Bij het voortgezet debat in de Tweede Kamer over hoofdstuk Oo log zijn aange nomen de amendementen van de commissie van rapporteurs om f 350,000 te schrappen voor den kazernebouw te Faarlem. Op de vestingbegrooting is eveneens aangenomen de ammandementen der commissie om 5V. ton te schrappen voor de stelling te Am sterdam en voor do werken Hollandschdiep en Willemsdorp. De vestingbegrooting is aangenomon met 09 tegen 10 stemmen. De oorlogsbegrooting is aangenomen met 52 tegen 29 stemmen. Naar aan den Financier wordt mede gedeeld, heeft liet Ned. comité der houders van obligatien Van de 5 pet. kon. Portu- geesche leening van 1832 een schrijven gericht aan de Vereeniging voor den effec tenhandel, houdende het verzoek de notee ring der nieuwe 3 pets. Portugeesche lee ning te weigeren, zoolang Portugal zijn verplichtingen tegenover de houders van de leening van 32 niet is nagekomen of althans heeft geregeld. Het Vliegend Blad van Rottordam, vestigt de aandacht op het slechte papier, dat de Staat verkoopt als zegelpapier. Ieder tracht goed papier te hekomen en de keus is ruim de Staat alleen schijnt daarin niet te kunnen slagen, zoodat het beschrijven van zegelpapier lastig is en slechte resultaten geeft. Was het papier beter en duurzamer, men zou het zich getroosten; maar het omgekeerde is waar, daar het niet goed gelijmd is, loopt het meer gevaar spoedig te vergaan en vooral voor officieele stukken is dit een zeer slechte eigenschap. Het V. B. meent, dat, iiu er toezicht bestaat, dit ook goed moet worden uitgeoefend. Daarop dringt het aan en wenscht, dat zijn opmerking ook steun zal vinden in de Tweede Kamer. GEMENGDE BERICHTEN. Den 21 dezer is de justitie van Mid delburg te Ter Neuzen aangekomen en heeft zich vergezeld van dr. C. Steketee begeven onder de gemeente Zaamslag tot het houden van een onderzoek naar eene vermoedelijke mishandeling, waardoor de dood het gevolg zou zijn geweest, gepleegd door de vrouw van Brandes op hare dochter Suzanna, eerst sedert den 2 dezer gehuwd met L. Scheele. Een Haagsche correspondent van(het Paleis van Justitie bericht, dat W. M. de Jongh sedert eenige dagen zijn bekentenis grootendeels herroepen heeft, en thans we der volhoudt dat hij wel den brandbrief heeft geschreven, niaar den moord niet heeft bedreven. Verder weigert hij zicli over de zaak uit te laten, zelfs tegenover zijn verdediger, en hij belooft op de terecht zitting alles wel behoorlijk te zuilen zeggen. Naar het Dbl. verneemt hebben zich in de zaak van W. M. de Jongh niet on belangrijke incidenten voorgedaan. Het eerste incident zou zijn het vinden van een ongebruikt gebleven brief gedag- teekend Amsterdam 15 Oct." ondertee kend Spiegel" (de schrijfster zegt echter zelve, dat dit, haar ware naam niet is), waarin deze o. a. verklaart te zijn liet meisje, dat zich indertijd vervoegde bij den heer Ubbens zich te hebben onttrokken aan mede plichtigheid van de wandaad van 23 Sept., waartoe men haar wilde overhalen, en dat de nu beschuldigde niet do eigen lijke dader der misdaad zou ziju. Het tweede incidentdat de Jongh, ven-ast bij bet hem vertoonen van den be- wusten brief, verklaringen zou hebben af gelegd in overeenstemming met den inhoud van den briefmaar ai spoedig daarna geweigerd heeft nadere inlichtingen te ver strekken. Op smeekbeden van zijn zuster en moeder moet bij geantwoord hebben, niet te kunnen spreken, en daarbij in afwijking van zijn vroegere houding - van de vreeselijkste ontroering hebben blijk gegeven, zoomede van een grooten imven- digen strijd en van een zwaar lijden. De Noordbrabantsche maréchaussees zullen naar den Haag worden gedetacheerd om De Jongh naar on van de gerechtszaal te begeleiden. Met de werkzaamheden aan 't etablis sement „Fijenoord" wordt het thans gun stiger. De timmerlieden o. a. wier werktijd vroeger 's avonds te 5 uur eindigde, wer ken nu weder tot 's avonds 7 uur. Binnen kort hoopt men weder meer werklieden aan de fabriek te verbinden. In den nacht van den 1G op dan 17 dezer zijn door den gemeente-veldwachter Le Cocq, te Zaamslag, twee beruchte die ven gevat, woonachtig in het naburige Bosclikappelle. Zij waren juist bezig om het gestolene, eene hoeveelheid tarwe, aan een landbouwer ontvreemd, naar huis te dragen. De kosten voor de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Gorinchem worden door de regeeriug op 12 millioen geraamd. Verloden week is te Borssele bij een

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 1