HOFSTEDE Advertcntiën. BGGiïiEN EN KAPHOUT te Sluis. Verkooping BOOMEN H. G. Hammacher, Eene kapitale Omtrent den buitenlandschon handel van de Vereenigde Staten heeft de minister van buitenlandsche zaken der Unie een af zonderlijk verslag gegeven, waaraan wij eenige bijzonderheden ontleenen. De uitvoer van graan en meel uit de Noord Amerikaan- sche Unie is langzamerhand zoozeer uitge breid, dat naar het oordeel van den minister de mededinging van den landbouw in Euro pa voortaan nagenoeg onmogelijk wezen zal op de Europeesche markt. Hoe aanzienlijk de uitvoer van vleesch uit Amerika begint toe te nemen, blijkt uit de zaken van de export-firma Armour Cie, te Chicago, die in 1879 met een verlies van een millioen dollars sloot, en in dit iaar reeds zeven millioen dollars verdiende, zoo dat er, na dekking van het vorlies in het vorige jaar geleden, een zuivere winst van 6,000,000 dollars of f 15,000,000 over schiet. In Duitsehland wordt tegenwoordig een nieuwe kleurstof vervaardigd uit bessen van Rubus Chamaemorus. De kleur is oranje-geelachtig en uiterst geschikt om katoen, wol en zijde te verwen. Men heeft uit sap dezer bessen wijnsoor ten gemaakt, welke een fraaie, donkere barnsteengele kleur bezitten, ongeveer als tokayer of sherry. Te Thun (Zwitserland) brandde jl. Maandag een huis afal de bewoners, een moeder en haar zes kinderen, kwamen in de vlammen om. Woensdagnacht herhaalde zich de aard- heving te Agram opnieuw in zeer hevige mate. Zes seconden hield de eigenlijke schok aan, die door een luid rommelend geweld was voorafgegaan. Woensdag bij dag had men reeds gedurende een geheel uur de aarde voelen trillen de schok in den nacht was de sterkste, die sedert het begin van de vreeselijke periode is gevoeld; de huizen rammelden twee muren werden omvergeworpen de inwoners weken in ontsteltenis naar de pleinen en eenige ge zinnen verlieten de stad. Ook de omliggende dorpen voelden ditmaal de schok. Te Saigon, in Achter-Indie, is tegen woordig een zeer merkwaardig exemplaar van het menschelijk geslacht te zien. Het is een gezond zevenjarig knaapje, dat aan het ondereinde van den rug een staart heeft, die tien duim lang eu 1 duim in middellijn is. Zou hier misschien de door Darwin gezochte ontbrekende schakel, „the missing link", gevonden zijn vraagt het N. v. d. D. De bewoners van het Sehotsche stadje Maryhill worden uit hunne huizen verdre ven door heirlegers ratten, die als eeue der plagen van Egypte plotseling zijn komen opdagen. Bij een der burgers hebben deze ongenoode gasten in ééneu nacht veertien biggetjes eu veertig kippen gedood en op gegeten, niets overiateude dan eenige zorg vuldig afgeknaagde beenderen. Verleden jaar werden le Cilli, iu Stier marken, twee personen gearresteerd; de een de grondeigenaar Kumherger, onder be- beschuldiging vau moord op zijn vrouw; de andere, een lederwerkersknecht, Jagoditsch genaamd, onder beschuldiging van mede plichtigheid. Beiden werden ter dood ver oordeeld. De keizer veranderde het vonnis in leveuslange zware gevangenisstraf, en beiden hebben dan ook tot nu toe deze straf ondergaan. Uit de bekentenis van een ande ren gevangene, een schoenmaker, Jozef Schwab genaamd, een kameraad van Jago ditsch, is nu echter gebleken dat Kumberger ten eenenmale onschuldig veroordeeld was, daar zijn vonnis gegrond was op een verhaal hetwelk Jagoditsch, deels uit wraak, ver zonnen had en waarbij hij zoo geslepen was te werk gegaan, dat het bij het onderzoek met onderscheidene omstandigheden moest overeenkomen. Dientengevolge werd nu de zaak opnieuw onderzocht, met het resultaat dat Kumherger onschuldig verklaard en op vrijo voeten gesteld werd. Onder den indruk van al zijn lijden is hij echter zoo vervallen, dat men toch verwacht hem spoedig te zien bezwijken. Hot hooggerechtshof te Madrid heeft dezer dagen twee vonnissen van de recht banken iu Uatalonie bevestigd, dio vermel ding verdienen. Bij het eerste werd een persoon veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, omdat hij op straat, hij het voorbijtrekken eener processie, geweigerd heeft den hoed af te nemen; bij het tweede werd een dienaar van den Protestantschen godsdienst, die eene rede had gehouden tot eenige boeren op een dorschvloer en hun vervolgeus tractaatjes had uitgedeeld, ins gelijks veroordeeld toteeue gevangenzetting van twee jaren. Hun hooggerechtshof heeft beslist, dat beide personen zich schuldig gemaakt hebben aan manifestation teg. n de Staatskerk, die bij de onder de Restauratie tot stand gekomen wetgeving verboden zijn. Wat het verspreiden van den bijbel en van tractaatjes door protestanten betreft, dit is alleen geoorloofd iu besloten gebouwen, voor den protestantschen eeredieust aange wezen en lOJgelaleu. Te Penygraig, in Wales, heeft in een kolenmijn een ontploffing plaats gehad, waarbij, naar men maar al te veel reden heeft om te vreezen, een kleiue honderd menschen moeten zijn omgekomen. De schok was zoo geweldig, dat hij mijlen in het rond gevoeld werd. De Penvgraig-mijn grenst dicht aan de Dinas mijn, in wier schacht nog altoos 57 lijken bedolven lig gen sedert de ontploffing van 13 Jan 1878. Een horlogemaker te Koppenhagen heeft een klok gemaakt, die door een elec- trischeu stroom zichzelf opwindt. De veer wordt door een magneet gespannen gehou den en de klok kan langer dan een jaar on afgebroken loopen, zonder dat men iets te doen heeft dan eens of tweemaal de batterij na te zien. Mevr. Thiers is Zondagavond overle den. Te Grünwinkel bij Karlsruhe is een nieuwgebouwde bierkelder plotseling inge zakt, waardoor 25 werklieden, die er bezig waren, iu een diepte van 30 voet stortten. Elf werden gedood, één zwaar en elf licht gekwetst, terwijl twee met den schrik vrij kwamen. Waaraan het ongeluk te wijten is, weet men nog niet. De beide aannemers zijn eerst in hechtenis genomen, maar den vol- geuden morgen weer op vrije voeten ge steld. Sedert eenige dagen is het te Parijs mode geworden, zich met kransen van vi ooltjes te versieren. De jonge dames dragen op witle kantguirlandes levende viooltjes om den hals, die tot op het middel afhangen. Die mode is ontleend aan het toilet van mil. Clérv in het tooneelstuk Pfereprodigue, dat onlangs voor het eerst werd opgevoerd, en waarin deze tooneelspeclster zich op die wijze had getooid. De bloemkransen staan zeer lief, en nie mand ziet er een Bonapartistische demon stratie in. MARKTBERICHTEN. Oostburg, 15 December 1880. Alhoewel door het aanhoudende natte weerde markt groote vertraging ondervond in het uitstallen der monsters, bestoud er weder levendige kooplust, tot nagenoeg vo rige weekprijzeu, zoodat den omzet nog al belangrijk was. De prijzen waren voor Tarwe f 8,50 a 10,00, rogge f 7,50 a 7,80, wintergerst f 5,50 a 6,00, zomerdito f 5,00 a 5,50, paardenboonen f 7,50 a 8,00, haver f 3,00 a 4,50, erwten f 9,00 a 9,75. VERKOOPING VAN De Notaris K. F. ItltKvlI t te Sluis, zal iu het openbaar verkoopen A. Op Donderdag 6 Januari 1881, des namiddags ten 1 ure, ten verzoeke van de heeren J. C. M. BLANKERT en M*. P. C. J. HENNEQUIN te Sluis. Eene groote partij Oluie- en Populierc- bouuien, metende de Olmen van 1.50 Meter tot 2.40 Meter en de Populieren tot 2 Meter in de koord, allen staande te Sluis, aan den Zuiddijk, op land in gebruik bij P. J. GHIJSELS, achier den molen en op de voormalige vestingwerken van Sluis, ten Oosten van.de voormalige Zuidpoort, aan het zoogenaamde Sluisje. Alles gemakkelijk te vervoeren. Vergadering bij de Boomen aan den Zuiddijk. b. Op Vrijdag 7 Januari 1881, des namiddags ten 1 ure, ten verzoeke van het Bestuur der Greveningsche Watering. Eene groote partij zwaar Kapbonl, liggende in de gemeente Sluis, te St. Anna ter Huiden op den dijk tusschen den Ma- neschijnpolder en de Goeverueurs-en kleine St. Auuapolders. Ieder voorzie zich van borgen. ZEGT HET VOORT. VAN TE WATERLANDKERKJE. De Notaris K. F. KOiiMiHA te Sluis, zal op Donderdag 13 .Januari 1881. des namiddags ten 1 ure, ten verzoeke van den heer J. F. HENNEQU1N te Sluis, iu liet openbaar verkoopen Circa 100 stuks Oluiebooinen, metende tot 1.50 meter iu de koord; en Circa 200 stuks Wilgen Tronken met Ccnaai, alles staande op de hofstede van M. BUUIJNOOGE te Waterlandkerkje en op den dijk voor die hofstede gelegen. Ieder kooper is verplicht tot borgstelling. ZEGT HET VOORT. notaris ter standplaats Groede, is voorne mens om, op Donderdag 13 Januari 1881, des namiddags to 1 ure, in het koffiehuis de Witte Leeiim te Groedeten verzoeke van de erfgenamen van wijlen de echtelie den Abh. SALOMÉ Johz. en JACOM1JNTJE TROMP, en krachtens rechterlijke mach tiging, in het openbaar te verkoopen op en met 39 Hectares, 79 Ares, 96 Cen- tiares, ERF, TUIN, BOOMGAARD, BOUW- en WEILAND, alles staande en gelegen in de gemeente en Watering van Groede, aan den Torenrceg. De veiling zal geschieden in 1 pcrcce- len, met het recht van samenvóeging, bij uitgezette plakbilletten met kaart nader omschreven. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 3