begin van eene flinke verbetering. "Was doch vroeger dit dorp niet bereikbaar als door een grooten modderpoel, thans zal men op het eind vau den grindweg eene rechte laan krijgen, die zanderig van bodem en met goede afwatering, uitzicht geeft op be tere communicatie. Der directie van de Watering Cadzand, dio hiertoe het initiatief nam, komt allen lof toe voor de aanvanke lijke verbetering en wij twijfelen niet, of de burgemeester van Retranchemeut, dia reeds zooveel voor zijne gemeente heeft ver richt, zal thans alle mogelijke pogingen in hel werk stellen lot hot verkrijgen van eeue aansluiting van do kom van het dorp aan den grindweg en de Belgische grens. Zoo toch zou men een verbindingsweg verkrij gen eenerzijds met land van Cadzand ander zijds met den steenweg naar Westeapelle, die het verkeer langs dit armoedige plaatsje, dat zoo veel schade ondervindt van het be dijken van den Willem-Leopoldpolder, zeer bevorderlijk zou zijn. Uit Hoofdplaat wordt gemeld Mon heeft bier thans zekerheid bekomen omtrent de inhechtenisneming van den ver- mocdelijkcu moordenaar der eenige dochter van deu laudbouwer Coruelisse, woonachtig onder IJzendijke. Volgens telegrammen uit de Voreonigde Staten van Noord-Amerika schijnt de booswicht aldaar gearresteerd te zijn, en reeds onder politie-geleide op weg naar Nederland. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft de volgende aanschrijving aan de Commissarissen des Koniugs gericht. -Het is mijn ambtgenoot van Financiën gebleken, dat het bestuur eener aanzien lijke gemeente gewoon is bij het benoemen van hulponderwijzers aan openbare lagere scholen, in strijd met artt. 8 en 12 dei- wet van 3 October 1843 (St.bl. no. 47), ook in aanmerking te nemen de op onge zegeld papier ingekomen verzoekschriften van belanghebbenden. „Ik heb do eer u te verzoeken de Bur gemeesters der verschillende gemeenten in uw gewest er op te wijzen, dat op ongeze gelde verzoekschriften geen besluit mag worden genomen, en hen uit te noodigen dergelijke verzoekschriften, desnoods na waarschuwing, ter zijde te leggen. Nu de herziening der ijkwet van 7 April niet tot stand is gekomen, zal eene nadere tijdelijke voorziening noodig zijn, om te voorkomen dat door het kuiten ge bruik stellen vau een aantal weegwerktui gen en misschien ook nog van eenige gas meters ongelegenheid ontsta. Jlet daartoe strekkend outwerp, dat in art. 1 der wet van 28 December 1879 (Staatsblad no. 249) in plaats van 1 Januari 1881 gelezeu wordt 1 Januari 1882, en dat deze verandering in werking treedt den ln Januari 1881. GEMENGDE BERICHTEN. Als bewijs voor het spreokwoord «een ongeluk komt zelden alleen" zou men het volgende kunnen aanvoeren. lil 1714 brandde door den bliksem het kerkgebouw der Ncd. Herv. gemeente te Oostburg af. Ook do toren werd hij die ramp vernield. Daarom gaf hot stadsbestuur verlof de protestanten tergodsdienstoefening te roepen door middel van hot stadhuis klokje. Het torentje van 't raadhuis was in slechten staat en zoo kwam het, dat het klokje op zekeren dag naar heneden viel. Bij gebrek van klokken gebruikte men dus voortaan een trommel. Doch de man, die gewoonlijk hier op sloeg, kreeg een onge mak aan zijne handen en voeten en omdat geen inwoner der stad zich niet het trom- slaan wildo belasten, moest de zoon van den Waalschen predikant, op hevel van zijn' vader, zoo goed hij kon, roffelen. Maar o wee hij sloeg de trom stuk De „Heraut" meldt, dat de geldmid delen der Vrije Universiteit te Amsterdam waarschijnlijk zullen veroorlooven in den loop vaii 81' nog tot de benoeming van twee nieuwe hoogleeraren over te gaan. Tengevolge daarvan is door de directeuren dan ook een voordracht voor de bezetting van 2 nieuwe katheders gevraagd. De lessen zullen den 20n December een aanvang nemen. Volgens tijdingen der beurze ontvan gen, is do leening voor het Panamakanaal meer dan vol teek end. De inschrijving ter Amsterdam3che beurs is ook niet zoo onbeteekenend als oorspron kelijk vermoed werd en moet tusscbeu de tvee en drie millioen bedragen. De hervormde kerk te Slochteren is Zondag geheel afgebrand het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door vuur uit de sto ven, die bij den dienst waren gebruikt. Prof. J. \V. Gunning deelt mede, dat de verfstof, onder den naam van „zinkgrijs" bekend, voor zelfontbranding, onder daartoe gunstige omstandigheden vatbaar is. Bij het toenemend gebruik dezer verfstof wordt de aandacht op dit feit gevestigd. Ook te Lienden zijn twee personen in brandbrieven met deu dood bedreigd. De eerste moest f 25, de laatste f 50 op eene aangeduide plaats deponeeren. Men zegt, dat de politie reeds den dader, uie vermoedelijk een medeplichtige heelt, bij de poging tot afhaling van 't geld, zou be trapt hebben. Als het zoo voortgaat., zal het weldra een zeldzaamheid zijn te hooren van iemand, die gee u brandbrief ontving. Men meldt uit Steenwijkerwold De turf is dit jaar over 't algemeen p. in. fl goedkooper dan 't vorige jaar, wordt bij mindere vrAag steeds minder in prijs, zoo dat thans reeds vrij goede turf voor f 2,50 a f 3 per 1000 stuks wordt aangeboden. Zekere 11. F. DeFrend, indertijd no taris te Alost (Belgie), diezicb twee jaren guleden inut ruim 2 millioen francs uit de voeten maakte cu zicli in Beieren schuil hield, is thans te Aken gevat en aan don procureur-generaal te Gent overgeleverd. Men meldt uit Doetincbem aan de Zutph. Ct. De oilicier van justitie te Arnhem heeft een onderzoek ingesteld omtrent het weg voeren van de minderjarige jufvrouw B. uit Terborgh door den pastoor P. Braam uit Hattenierhrock, en het gedurende twee nachten doeu verblijf houden van genoemde jufvrouw bij menschen in of bij Terborgh alles zonder voorkennis der ouders. De uit slag van dit onderzoek zal ongetwijfeld met verlangen worden te gemoet gezien. Eene jufvrouw te Amsterdam al to be vreesd voor dieven, vertrouwde haar ver- mogon nergens heter dan bij zichzelve. Ilaar woning was nog niet secuur genoeg om haar schat te bergen. Toen zij dezer dagen een visite ging maken, pakte zij at wat zij bezat en dat nog al aardig wat is bij elkander en stak het in den zak. Toen de visite was afgeloopen en zij huiswaarts gekeerd was, bespeurde zij tot haar niet ge ringen schrik, dat zij én zak en alles wat daarin was verloren had. Terstond deed zij aangifte hij de politie iu de hoop, dat de «eerlijke" vinder eerlijk genoeg zou wezen, haar eigendom terug te geven; te vergeefs. Een paar dagen later echter ontving zij een pakje, herkomstig uit Haarlem, waarin zich netjes verpakt al hare effecten bevonden, benevens eenige familiepapieren en testa ment, waaruit de zender het adres had ge zien. Het geld, beslaande in eenige bank biljetten, waaronder van flOOOen eenige gouden tientjes, te zamen ruim f 8000, kwam niet terecht. Later bleek, wie de eer lijke vinder was. Een jonge schoone had den gelukkigen, of zoo men 't noemen wil den ongelukkigen zak gevonden; een vriendin was bij het vinden tegenwoordig geweest. Men toog met den schat huiswaarts, en de vader van de vriendin kreeg een subliem idee. Het geld konden zij wel gebruiken, maar aan de papieren en effecten hadden zij toch niets, 't Was dus maar beter, die aan de eigenares, wier adres bij de papieren gevonden werd, terug te zenden. Eu om ontdekking to voorkomen, zou men dio uit Haarlem toe zenden. Zoo gezegd, zoo gedaan; men reis de naar Haarlem en zond het bewuste pakje aan de eigenares. Het geld werd gedeeld; geeu haan kon er naar kraaien, meende mee. Een der begiftigden stak het geld in een zaakje, eu dat gedeelte is nog aanwezig, maar de andere partij leefde als vroolijk Fransje, kocht een hout-en turfzaakje eu verteerde verder wat van het bedrag was overgebleven; van hem is niets meer over dan de gekochte affaire. Door eene kleine aanwijzing kwam de politie op het spoor; een onderzoek werd ingesteld, de waarheid kwam aan het licht. (G. P. N.) De Farmers Gazette deelt een eigen aardig middel rnedo om bont voor hekken, palen, stokken enz. langer te doen bestand zijn tegen den invloed van de 1 richt. Het be staat eenvoudig hierin, dat men het hout niet in den grond plaatst, zooals het is ge groeid, maar het onderste boven. Proeven met hout van deiizelfden boom hebben doen zien dat deze beweering juist is. Even als de eikels zijn ook de wilde of paardenkastanjes een zeer goed veevoeder. Gemeste ossen, koeien en andere huisdieren worden door bijvoeging vau een weinig ge- kueusde versehe of gemalen gedroogde kas tanjes spoedig vet; melkkoeien geven daar door meer en betere melk. Paarden worden er dik door, terwijl zij bij deze dieren tevens als middel tegen de ingewandswormen die nen. De volgende voerleri ations voor èén dier eu écu dag werden op grond van on dervinding in een Duitsch blad alsdoelmatig aangegeven. Voor gemeste ossen 5 tot 7 kgr. hooi, 5 tot 6 kgr. haksel, tot 1 kgr. meel van rogge, garst of haver en tot 6 kgr. toe fijngemalen kastanjes waarbij nog een weinig keukenzout gevoegd moet worden. Voor schapen mede dagelijks kgr. hooi tot kgr. stroo en tot '5 kgr. gema len kastanjes; mest men de schapen vet, dan kan men ze nog aanmerkelijk meer geren. Daar de diereu in den beginne de kastanjes wegens hun bitteren smaak niet gaarue vre ten, moet men hen er eerst langzamerhand aan gewennen, donr hun eerst slechts wei nig te geven eu.de hoeveelheid wekelijks te vermeerderen te ge.ijk met de portie zout. Het is verder opgemerkt, dat ook visschen b. v. de karpers, de paardenkastanjes gaarne lusten wanneer zij eerst voor eenigen tijd in het water gelegen le hebben week geworden zijn. De karpers zouden er zeer vet van worden, 't Is daarom ook aanbevelenswaar dig om de fraaie wilde kastanjeboomen rondom vijvers te plaatsen. Naar men vernoemt, moet door den universeeleu erfgenaam van wijlen mr, P. Heringa Cats le Oranjewoud, ruimö touaan successierecht betaald worden. Het zal wel tot de zeldzaamhedon behooren, dat van ééne nalatenschap zooveel in de schatkist gestort wordt, daar bovendien de velen, wien hunne schuld is kwijtgescholden, persoon lijk de successierechten moeten storten. Dezer dagen heeft men in het Konink lijk bosch, waardoor de straatweg van Al- lenstein naar Dillenburg loopt, eene vrouw aan een boom gevondon Van Allenstein, waar zij linnen verkocht had, naar huis keerende, werd zij door vijf mannen aange houden, die baar aan eeu boom bonden. Zij beroofden haar vau haar geld eu goederen eu lieten haar, bij het vluchten, gebonden staan. In dezen toestand had zij reeds twee dagen doorgebracht, toen zij nog bijtijds door een voorbijganger ontdekt werd, dio haar verloste.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 2