NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN- Waarheên N". 50. Een en twintigste jaargang. A". 1880. Binnenland. SLÜ3SÜI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievenbenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. -11 - 1 in. Als oen leekeu des tijds laten wij hier nog dit bericht volgen «De beruchte petroleuse Louise Michel is uit hare ballingschap te Parijs aange komen. Meer dan 4000 citoyens en citoyennes hebben haar aan het station afgewacht. Henri Rhochefort, Louis Blanc, Cleuibn- ceau, Olivier Pain en Mrllemaye bevonden zich aan de groote poort van het station. Du petroleuse had in de hand een bouquet van roode immortellen zij was vergezeld van negen onbekende geamnestieerden. Toen zij uit het station kwam, werd zij door Rochefort en Clemenceau omhelsd. Zij wilde zich onmiddellijk naar Lagny hij hare zieke moeder begeven, doch zij werd door de menigte medegesleept, en onder de kreten van «Vive la Commune!" in een rijtuig gezet en naar de woning van citoyen Ferré Monbnartre gevoerd onderweg moest zij verscheidene malen stilhouden, om bloemtuilen te aanvaarden en redevoeringen aan te hooren. De orde werd niet gestoord. In de ver warring, welke bij hare aankomst in den omtrek van het station heerschte, hebben eenige ongevallen plaats gehad. Twee grijsaards onder anderen werden erg ge kwetst. Ziet daar nu hoe 't Fransch gouverne ment de paters zal vervaugen Na al het vorenstaande vragen wij nog eens met vollen nadruk waarheen Tweeërlei neen slechts eene gedachte staat ons daarbij voor den geeststorm en onweder zullen komen, maar zij zuIIbd voorbijgaan. Zij zullen komen in een land waar men onlangs nog bet plan opperde, om den allerellendigsten der meest ziu- nelooze, mislukte staatkundigen, om een Robespierre, een standbeeld op te richten; ze zullen komen in een land. waaruit men ons niet zonder bitterheid schrijft, wat wij hier voren mededeelden. Maar zij, die den storm en het on weder opwekten, zullen er door verteerd worden, terwijl daarna de lucht gezui verd en verfrischt zal zijn dit is eene waarheid, op natuurkundig gebied zelfs I voor den minst nadenkende zichtbaar eu I de geschiedenis komt en bevestigt ze. Rusten we een oogenblik bij liefelijker verschijnsel. 't Is najaar de nijvere landman heeft zijne schoven in de schuur gehaald, de ploeg heeft den akker na korte rusto we derom opgescheurd, de egge heeft het ge lijk gelegd en de breede vruchtbare voren ontvangen het zaad uit de hand van den op hope uitstrooienden landman. Daar rust het nu in den schoot der aarde om na weinige dagen te ontkiemen; het teederc halmpje boort door de ruwe aardklonten en wast op. Daar komt de winter en de slagregen valt eu de hagel klettert eu de kille Noordewinddo woeste Noordwestestorm scheert langs de barre velden, wat zal het teedere plantje Het zal geduldig wachtend het hoofd buigen, gerust te midden van het woeden des winters, want het is geworteld, vast geworteld, in goedeu grond. Het zwerft niet over de velden als het gevallen herfst blad eu geen storm voert het dus mede nog eens, het is in goeden grond ge worteld eu heeft zijne Voorzienigheid, die het met een warm sneeuwkleed over dekt. Het voorjaar komt, de sneeuw smelt, de geweldenaar van het Noordwesten wijkt voor den zoelen adem van het Zuiden en de velden worden groen het groen verheft zich, de zomer komt en rijpt en in den herfst oogst men weder vair nieuws. 't Is het beeld dor deugd in al hare kracht. Ook Parijs, ook Brussel leveren ous daarvan tafereelen op de gerechtigheid vervolgt ook in onze dagen in Parijs de zedelooze, der menschheid beleedigende tafereelen, waarmede eene schaamtelooze pers speculeert op de zonde en te Brussel tast men de huizen van ontucht aan Men ziet het, men ontwaart den kanker der maatschappij, men begint met te heelen en te genezen, wat geheeld en genezen worden kan. Dat is reeds veel, in aanmerking ne mende den toestand der doorgaans zoo vreeselijk bedorven steden. De zegepraal der deugd is zeker, om dat zij 't recht voor zich beeft. A. B. SLUIS, 16 December 1880. De heer Bollaan heeft Woensdag zijne betrekking van secretaris dezer gemeente aanvaard, na den dag te voren in eene openbare vergadering van den gemeenteraad te zijn beëedigd geworden. De benoemde werd in die vergadering door den Burgemeester gelukgewenscht, terwijl ZEA. tevens nog hulde namens den Raad bracht aan de verdiensten van den vorigen titularis den heer J. Bekaar, en een woord van dank en waardeering sprak tot den heer Evers voor de zorgvuldige en nette wijze, waarop hij gedurende ettelijke maanden, het secretarisambt tijdelijk had waargenomen. Hij werd dan ook door den gemeenteraad in dezelfde vergadering op de meest eervolle wijze ontheven van do tijdelijke opdracht van de nu vervulde betrekking. Verleden Zondagavond heeft alhier in de Brugstraat door vier personen een vecht partij plaats gehad, waarbij een van hen, zekere P. A. boerenknecht te St. Anna ter Muiden, vrij ernstig aan het hoofd is ge wond. De politie heeft zich onmiddellijk met de zaak ingelaten en de verwonde is, na voorloopig te zijn. verbonden en den geestelijken bijstand van den pastoor te hebben ondervonden, naar het gasthuis over gebracht. Door hevig bloedverlies bestond de vrees dat hij door uitputting zou ster ven. Den volgenden dag is de justitie uit Middelburg alhier overgekomen om een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Van de drie verdachten werd een den vol genden morgen op vrije voeten gesteld, terwijl ook de beide anderen, na herhaald verhoor, door de justitie Dinsdag weder werden vrijgelaten. Tot ouderling der Hervormde gemeente alhier is verkozen de heer P. J. Evers en herkozen tot diaken de heer Jacob du Burck. Ds. H. G. Janssen pred. te Groedo heeft voor het beroep naar St. Anne be dankt. De heer J. Noest, directeur van het rijks-telegraafkantoor te Bergen-op-Zoom wordt als zoodanig overgeplaatst naar Ter Neuzen. De voorbereidende werkzaamheden aan den tramweg Breskens-Maldegem worden met ijver voortgezet. Een teekenaar eener Brusselsche firma is bezig de noodige op metingen te doen voor het vervaardigen der teekeningen op groote schaal, welke bij de aanvrage om vergunning aan de re geering moeten overgelegd werden. Wij vernemen dat in de laatste dagen herhaalde aanhoudingen wegens smokkelen van zout in deze streek hebben plaats ge had. De gewone toegangsweg tot het dorp Retraochement is opgedolven. Dit is het

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 1