Binnenland. ging op dc vrouwenkloosters toe tc passen, moet het op zijne beurt vallen tegen den wil der revolutiemannen. De kamer heeft met 297 tegen 131 stem men een votum van vertrouwen uitgebracht; de ministers behouden hunne portefeuilles, en nu, niet vernieuwde snelheid: En avant!" Iets verheug! ons in bovenstaande mede- deeling, n.l. meermalen zag men Protes tanten zich bij die schoone betooningen aansluiten Hiermede is het bewijs ge leverd, dat de omerdraagzaamheid van vroeger tijden, ook in Frankrijk wijkt en, kan het anders? wijkt voor deu milden geest des Christendoms, dat zout, dat zuurdeeg der maatschappij. Moge het eene les zijn voor al de afdeelingen der chris telijke kerk moge tusschen haar vrede heerschen, in den loop der tijden moet de eene of de andere bezwijken, want hot moet worden één kudde, onder één herder. Mochten wij daarom deu tijd be steden tot onderzoek naar de waarheid, want de waarheid zal ons vrij maken En de ware vrijheid leidt door verscheidenheid tot eenheid, zonder dwang, door redelijke, dat is ook zedelijke overtuiging. SLUIS, 9 December 1880. Wij vernemen, dat door Heeren Gede puteerde Staten maatregelen zijn ontworpen tot verandering en verbetering dergrenzen van deze gemeente en van die van Aar- donburg en Retrancliement. De beraamde wijzigingen van grenzen zijn haar ontstaan hoofdzakelijk verschuldigd aan het leggen van liet nieuw uitwateringskanaal naar de Wielingen door «le Zwinpolder, en bepalen zich dan ook alleen lot het grondgebied der betrokken gemeenten, dat in dien polder is gelegen. Even als liet vorige jaar zijn do kin deren alhier bij gelegenheid van hot St. Nikolaasfeest weder onthaald. Behalve de gewone versnapering bij die gelegenheid gebruikelijk, waren do mandjes der kinde reu nog voorzien van een hemd en was in liet mandje van de kinderen der bijzondere school behalve het genoemde nog een kren- tebrood gevoegd. Men heeft dus getracht het aangename aan het nuttige te paren. Gevallen regen in November. Oostburg 117,1 m.M. Zuidzande 104,2 Sluis 102,1 Oadzaud 85,0 - Door den gemeenteraad van Zuidzande is voor de tramweg-concessie Breskens Mahlegom f 75,per jaar, en door die van Groodc f 500,per jaar subsidie ver leend, gedurende 10 jaren. Tot leden van den gemeenteraad te Oostburg zijn gekozen de heeren N. Glinder- mau en A. J. de Smit. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Biervliet, ds. II. W. Brandt, te Sint Kruis, voorheen te 's-Heorenhock. Men meldt uit Biervliet, dat Woensdag de zes koeien, aldaar ontvreemd, te Assone- de zijn in beslag genomen. Het uitloven van eeu prornie van 300 francs leidde tot do ont dekking. In de zitting der Eerste Kamer van Zaterdag werd met 28 tegen 7 stemmen het ontwerp tot nadere bepalingen van deu zout accijns aangenomen. Besloten werd voor 't strafwetboek eene bijzondere behan deling te volgen. In de Tweede Kamer is Zaterdag het algemeen debat voortgezet. De Minister vau Financiën, zijn rede vervolgende, betoogde hoofdzakelijk dat de onderscheiding tus schen gewone en buitengewone middelen en uitgaven als grondslag van een finan cieel stelsel onbestaanbaar en hoogstbe- (Jcnkolijk is. De heer Heydenrijck betoogde, dat door de gevoerde discussieu dc hoofdvraaghoe te komen uit den demoraliseerenden en gedemoralisuerden toestand niet was opgelost. Het ministerie had zelfstandig kunnen optreden en kan het nog. In elk geval laakte hij, dat de heer Van Lijnden Vrijdag zijn oude vrienden bespotte. Hij hoopte, dat bij de stembus het volk zelf een einde aan den tegenwoordigen toestand zou maken. De heer Wintgens handhaafde zijn betoog, dat de middelstand kwijnt en onze Java- handel achteruit gaat. Door de commissie van rapporteurs over hoofdstuk Buitenlandsche Zaken zijn twee amendementen voorgesteldlo. om f' 2200 te schrappen wegens de verhooging der traktementen van 't ambtenaarsperso- neel aan het Departement aangevraagd, aangezien door de voorgestelde drie nieuwe attachés aldaar de werkkrachten van zelf versterkt zullen worden 2o. om den post- gezantschappen met f 30.000 te vermin deren voor de verhooging van de bezoldi ging onzer diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs, te Rome en te Koustantiiiopel en voor de bezoldigingen vau secretarissen van legatie te Rome en te Konstantinopel. GEMENGDE BERICHTEN. - Door den rechter-commissaris te Mid delburg is hevel van aanhouding verleend tegen zekeren Josephus Perdaen, geboren te Hengstdijk, oud 2(i jaren, die in den laatsten tijd op de Zeeuwsch-Belgisclie grenzen zwerft. Hij draagt gewoonlijk den linkerarm ouder zijn jas verborgen, en geeft dan voor, dat die urm in Atjeh of in den Fransch-Duitschen oorlog is afge schoten, of ook wel dut hij dien bij een spoorweg-ongeluk of iu eene machine heeft gebroken. Hij heeft een zwart uiterlijk, draagt een hooge zijden pet en klompen met riempjes. No. 29 der Graphische Statistiek van het N. v. d. D. geeft een voorstelling van de schulden der gemeenten in ons land. Voor geheel Nederland bedraagt deze ge middeld per hoofd f 16,50. Van al deze schulden, ten beloope van ongeveer 00 millioen, kwamen twee derde gedeelten op de 16 gemeenten, welker be volking de 20,000 zielen overtreft. In die groote en middelbare steden bedroeg de scüuld 1'45,17 per hoofd der bevolking, doch boven dit middelcijfer klom die te Amsterdam tot f 87,42, te Rotterdam tot f 64,27, terwijl liet laagste cijfer werd ge vonden te Leiden, namelijk f 0,60 per hoofd. Van alle gemeenten in het rijk is Mid delburg het meest gedruktdaar beloopt de schuldenlast f 101,58 per hoofd. Ook kleinere steden, zooals Vlissingen met f 75,64 eu Eindhoven met 1'61,—per hoofd, trekken iu dit opzicht de aandacht. Ge heel vrij van schuld waren toch nog 32 gemeenten, waarvan de bevolking meer dan 3000 zielen bedraagtonder de kleinere loopen er natuurlijk een grooter aantal vrij. De openbare terechtstelling van Wil lem Marianus De Jongh voor het gerechtshof to 's-Hage is bepaald op Donderdag 23 De cember e. k., waarbij tusschen de 50 en 60 getuigen zullen mooten worden gehoord. Kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen. Dinsdagavond sprong ten huize van eon landbouwer onder Bavel, bij Ginne- ken, de kat eettb petroleumlamp omver eu vluchtte brandende in het hooi in den stal. De brand nam zoo in hevigheid toe, dat wel dra het woonhuis en de stal eene prooi der vlammen waren. Ook zijn verbrand de in boedel, granen enz., terwijl eene koe, een vaars en een kalf, benevens de kat, zeker tot haar straf, in de vlammen zi jn omgeko men. De schade wordt begroot op f 3400. De Groninger politie waarschuwt te gen zekeren,zich noemenden F. W. Strucks- berg uit llusseldorf, vischhandelaar eu, zooals hij opgaf, verkooper van heiligen beelden. Bij verschillende kalholieke in gezetenen to Groningen heeft hij giften in gezameld voor een kalholieke missie te Altona, en hij gaf daarbij voor, door den pastoor in die plaats daartoe te zijn gemach tigd. Naar gelang van de giften, gaf hij dan een groote of kleine afbeelding van den eenen of anderen heilige ten geschenke. Ondervraagd, ontkende hij giften te hebben ingezameld, maar bleef zijn beweren vol houden, dal hij enkel doplalen ten verkoop had aangeboden. Den 16 December heeft een volslagen maansverdustering plaats, die in geheel Europa zich: baar zal zijn. Do totale eclips begint te 3 u. 14, zoodat de maan hier te 3 u. 39 geheel verduisterd opkomt. Te 5 u. 53 is de maan geheel uit de schaduw getreden en te 7 u. 6 ontvangt zij weer het volle licht der zon. Er zijn maatregelen gonomen dat, zoodra de uoodige materialen vervaardigd zijn, door allo compagnieën van het reg. gren. en jagers gegeten zal worden van witte horden, en niet meer als vroeger uil de be kende menageketeltjes. De proeven, bij enkele compagnieën genomen, hebben tot dien uitslag geleid. In de keukens wordt het eten voor een zeker aantal personen opgeschept in zoogenaamde gameles, en de korporaals zullen het dan verder verdeelen onder hun lafelgenooten. Voor de wacht- hebbonden zijn aparte kololtjos aange schaft. Alweder een nieuwe soort van oplich terij de winter vangt goed aanEen Haagsch dienstmeisje vervoegde zich aan de woning van den heer v. S., om uit naam van een der bekenden van de echtgenoote van dien heer voor een dag de naaimachine ter leen te «ragen. Aan dat verzoek werd welwillend voldaan. Toen echter mevr. v. S. des avonds bij hare vriendin kwam, bleek het, dat deze niemand om de uaaimachiiio gezonden had en dat er dus bedrog had plaats gegrepen. Een petroleumlamp zonder pit is een Amerikaausclie uitvinding. Do petroleum vloeit in deze lamp van uit een hoogerstaaud vat door tea zeer kleine opening. Ze wordt aangestoken en verhit nu het bovenste ge deelte der huis, tengevolge waarvan de na- stroomende petroleum in gas wordt veran derd, hetwelk alsdan niet een sterk lichtendo vlam verbrandt. Een liter petroleum is toe reikend om 16 18 uren te hrandon. Nog altijd zijn er, met name onder de slachters, in Duitschland, die de trichinen- ziekte afs een praatje beschouwen eu het gevaar, gelegen in het nuttigen van trichi- neusch vleeseh, geheel en al ontkennen. Dat intussehen dat gevaar werkelijk bestaat is weder gebleken uit het geval te Berlijn, waarin een slachtersknecht, om van zijne meening te doen blijken, een stukje spek had gegeten, dat door een officiéél vleesch- keurder als met trichinen bezet, was ge signaleerd. Na een hevig lijden stierf de man en bij de lijkopening, die door vele belangstellenden werd bijgewoond, bevond men in al zijne spieren een onnoemelijk aantal trichinen. Baron Karei Rothschild te Frankfort heeft onlangs een prachtigen verguld zilvo- ren beker, liet werk van Jamnitzer, ge kocht voor 750,000 fr. Dit is de hoogste prijs die, voor zoover men weet, voor een nieuw kunstvoorwerp betaald werd. De mail-editie van «the Japan Herald" dd. 20 October, den 25 November aangeko men, brengt do vreeselijke tijding van het verongelukken der expeditie naar de Noord pool met het Amerikaansche schip «Jan nette". Bij de Engelsehen eu ook bij de Nederlanders, daar wijlen onze wakkere Koolomans Beynen zijn eerste reis naar de Noordpool met dit schip ouder de leiding van sir Allan Young maakte is de «Jen- nette" boter bekend onder den naam van d9

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 2