Binnenland. noegen zal hij de tot zelfstandigheid ont wikkelde schoone loot van den Germaan- scheu stam naast den fleren Duitsphen eik zien opwassen en tieren in do vrucht bare beemden der Nederlanden. tenrijk-Hongarije, tot wederkeerige uitle vering van misdadigers. Tot Gouverueur-Genoraal van Neder- laudsch-Indie is benoemd de heer F. 's Ja cob, oud-zeeofficier en tol voorleden jaar Directeur-Generaal van de Exploitatie-maat schappij van Staatsspoorwegen. Een correspondent der Wageningsche courant deelt naar aanleiding van het be zoek van den heerjDe Bergh aan de moeder van W. M..de Jongh het volgende mede Mevr. Do Jongh is con mensch, die niet anders deed dam droomen van adelijke ti tels; die zich eenmaal in het hoofd had ge prent, dat de «adeldom" alleen gelegen is in «titels en geld", niet in het hart. Met die gedachte heeft zij altijd hare kindoren ver giftigd en reeds in het jeugdig gemoed van haren zoon het zaad gelegd, om niet tevre den te zijn met een nederigen stand. Dat slechte zaad is ontkiemd en heeft bij dien zoon de zucht doen verlevendigen, om mot diefstal en moord zich te verrijken. Hot is nog steeds met een dichter sluier bedekt wie de dader is geweest van het ont vreemden van een horlogie in de kazerne, tijdeus De Jongh onder-officief was, hoewel de geruchten dit in verband brongen, met zijn vertrok naar Indie als soldaat zonder .eenigen graad. Het kwaad straft zich zelf en dat zal mevr. De Jongh moeten erkennen. Zij, de trot- sche, die vermeende dat de adel barer voor zaten een erfdeel was, waarop zij hovaardig mocht zijn, cn met dit erfdeel den man tot «sul" en de kinderen lot «werktuigen", om aan haren hoogmoed te voldoen, mocht ge bruiken, zij zal beseffen dat het ware geluk en de schoonste adel slechts gelegen is in «tevtedenhoid". Was dit baar deel geweest, zij zou zich nu nog wellicht kunuen«v«r- blijden in een genoegelijken ouden dag. «Als «moeder" blijf ik haar beklagen. Hij, die zoo menigmaal als knaap en als jongeling haar lieveling was, is naar nu voor immor onttrokken. De zucht naar rijk dom, dio immer hom voorgespiegeld is ge worden, hoeft hem tot de laakbaarste hande lingen gedroven. Hij is bezweken voor die zuchten weldra zal hem het voor altijd onfeerend vonnis in de ooren klinken, waarmede levens alle hoop op een adelijken titel voor altijd vervlogon is." Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijkenvorbranding heeft een onderzoek ingesteld naar de kosten van het vervoer van een lijk naar Gotha, de eenige plaats in Europa waar verbranding geoorloofd is. Met den snoltreiu bedragen dio J kosten f 232.80, met oen gewonen trein f 179,40, terwijl de geleider f 56,40 moet betalen. Nog al duur dus Als verdacht van den brandbrief aan den heer Van Nispen te Arnhem te hebben geschreven, wordt opgegevenj Johannes Frederik Roeien, geboren te Rotterdam, thans rondzwervende, oud 31 jaar, onge huwd, metselaar, lang 1.74 meter, aange zicht rondgvoorhoofd bedekt, mond ge woon, oogon blauw, haar bruin, kleur ge zond, ('neus gewoon, kin rond, wenkbrau wen bruin, baard bruin, litteeken voor bet voorhoofd, vroeger te Arnhem wegens dief stal tot zes maanden gevangenisstraf veroor- deold. Door den commissaris van politie te Arnhem wordt opsporing, aanhouding en bericht verzocht. (A. C.) Officieel wordt bericht, dat bij de aardbevingen te Agram slechts 2 personen omkwamen en 23gewond werden, 6 kerken moesten gesloten worden en van de wonin gen werden tweederden zwaar beschadigd. 400 gezinnen zijn zonder dak en velen heb ben letterlijk nietsjom in hun behoeften to voorzien. Ter gelegenheid van een bruiloftsmaal te Knoxville in Tenesse werd 11. Maandag dooreen vergissing arsenicum bij het toe bereiden van do spijzen gebruikt, waardoor 27 gasten vergiftigd werden. Reeds zijn negou personen overleden. Als een bewi js dat de varkensmesterij in Overijsel uitmunt, dient dat in de particu liere waag to Zwoljo is te zien geweest, een SLUIS, 2 December 18S0. Door don gemeenteraad alhier is Woens dag in de vacature van secretaris der gemeente voorzien. Bij de eerste stemming verkregen de heeren Bollaan 3, J. Lansen Croin 2, J. P. Leijsennaar 1 en. II. C. Bakker 1 stem. Bij eene tweede vrije stemming verkregen do hoeren Bollaan 4 en de overige ieder eene stem, weshalve de heer Bollaan uit Gorinchem benoemd is tot secretaris met ingang van 15 dezer. Verder zijn nog benoemd tot leden van liet algemeen Armbestuur van Ileille het aftredend lid E. Dhondt, tot dat van Sluis de heer Jac. Ie Roy, W. P. V. Hennequin, J. Noo?t ep P. Beun; als regenten van de. godshuizen" de aftredende heeren J. F. Ileiinequin en J. Bekaar. Op Dinsdag en Woensdagavond van dezo week werd hier een spreekbeurt ver vuld door den heer Esser, oud-resident van Timor, thans straatprediker te 's Gra- venhage. In de kerk werd door hem, na de prediking van het Evangelie, het belang der Zending aaubevolen vooral op Java. Den volgenden avond sprak sprak hij voor een vrij talrijk en zeer aandachtig gehoor in de Chr. school over de schoolquaestie, die volgens hem neerkwam op het ant woord der vraag erkent gij de soevereini teit van den Ileere Jezus Christus V Veel merkwaardigs werd door hem hierbij ge voegd uit do debatten, die hij gehouden had mot do heeren Kerdijk, Moons en pro fessor Pekelharing. Door ds. Knottenbelt werd den spreker dank toegebracht voor zijn ernstig cn krachtig woord. De gehou den collecte, die ruim f 43 opbracht, ge- tuigdej ook van dank en instemming met het gehoorde. De R. Ivath. gemeente te Sluis zal 1 op 12 Dec. e. k. het SOjarig bestaan van j haar kerkgebouw vieren Gesticht in plaats van eene bouwvallig geworden schuur- of I huiskerk, werd den 12 Dec. 1830 de eerste i' dienst daarin verricht door den Eerw. heer j Petrus Josophus Pilaet, die den 5 Sept. j 1845, bijna 74 jaar oud, overleed na die t gemeente sinds Januari 1S16 bediend te hebben. Te Sint Anna ter Muiden is, zooals wij meedeelden, beroepen ds. H. J. Janssen, soilert 12 October 1851 prod, te Groedo. Het is voorzeker opmerkelijk dat die ge meente, waar ds. Johannes Anthonic Jans sen (geb. te Aardenburg 21 Nov. 1786), van 11 Aug. 1811 tot aan zijn overlijden op 7 Dec. 1853, ruim 42 jaar geleefd heeft, toen ook zijn oudsten zoon, ds. Hendrik Quirinus Janssen (goh. te St. Anna tor Muiden 29 Nov. 1S12) tot zijn opvolger koos, die van 1 April 185531 Oct. 1880 deze gemeente bediende, en wiens plaats men nu weder door diens broeder, ds. Ilubertus Johannes Janssen (geb. te St. Anna ter Muiden 26 Dec. 1816) wenscht tc doen vervangen. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd G. de B., oud 27 jaren, surnumerair bij 's niks belastingen te Aardenburg, lengte middelmatig, gestalte gezet, haar zwart en krullend, wenkbrauwen zwart, oogen don kerbruin, knevel klein en zwartmerkbare teekencn loopt eenigszins mank. Tegen hein is door den rechter-commis- saris in strafzaken te Middelburg bevel tot voorloopige aanhouding verleend, ter zake van verduistering van gelden, door een openbaar ambtenaar. De officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing, aanhouding cn opzen ding. Op 24 Nov. jl. heeft te Weenen de onderteekening plaats gehad eener nieuwe overeenkomst tussclien Nederland cn Oos Ten eindo aan de van tijd tot tijd bij de Regeering ingebrachte klachten over schaarsto van pasmunt zooveel mogelijk te gemoet te komen, heeft de Minister van Finantien Gedeputeerde Staten in overwe ging gegovon, den besturen van gemeenten, waar zich geen Betaalmeester bevindt, te willen aanbevelen, om indien hun bekend is, dat in hunne gemeente gebrek aan pas munt bestaat, zoodanig, bedrag in die munt als hun noodig schijnt, tegen overgave van ander wettig botaalmiddel bij den naastbij- zijnden Betaalmeester te doen afhalen en voorts ten gerieve hunner ingezetenen, ook ,in kleine hoeveelheden verkrijgbaar te stellen. Omtrent bet bezoeken van zieken in de militaire ziekeninrichtiugen door geeste lijken en bedienaren van den g Misdienst, zijn door den Minister van Oorlog zeer strenge bepalingen gemaakt, en de chefs dier inrichtingon zijn verantwoordelijk go- steld, dat die voorschriften stipt worden na gekomen. Den 18 Dec. a. s. vertrekt weder eep detacliepxent suppletietroepen naar Oost- Indie, onder bevel van den kapitein Cate- nius, ter sterkte van 2 officieren, 4 onder officieren en 60 minderen. Bij kon. besluit is bepaald, en in het Roc. Mil. wordt dit bekond gemaakt, dat eene gratificatie tot een bedrag van hoog stens f 300 kan worden toegekend aan iede- ren militair beneden den graad van korpo raal, die van het leger hier te lande, met eene verbintenis vmor niet minder dan zes jaren, bij de landmacht in West-Indio ovor- gaat. In de volgende maand zal een verge lijkend onderzoek worden gehouden naar de bekwaamheid der personen, die voorde be trekking van opzichter 4e klasse bij den Waterstaat in aanmerking verlangou te ko men. Tot leden der Commissie, met dat on derzoek belast, zijn benoemd de hoeren J. de Kruijff, J. F. W. Conrad en G. vau Die- sen, hoofding. van den Waterstaat te Maas tricht, Haarlem en Middelburg, en W. I. S. J. Blom, J. W. Welcker en A. A. Be- kaar, ingeu. van den Waterstaat te Utrecht, 's Hage en Groningen, mot aanwijzing van eerstgenoemde als voorz. en laatstgenoemde als secretaris der Commissie. Het hoofdbestuur dor vereeniging «Het Metalen Kruis" heeft bepaald, dat het 50jarigo feest dier vereeniging van huishou- delijken aard zal zijn; alle leden worden uitgenoodigd tot deelneming. Het zal ge vierd wordon te Amsterdam, op 12 Sept. 1881, den gedenkdag der instelling van het Metalen Kruis (12 Sept. 1831). GEMENGDE BERICHTEN. Tegen Sint-Nikolaas wordt de acte van beschuldiging tegen De Jongh verwacht. Dezo zal in druk verschijnen bij de Gebr. Belifante te 's Hage, uitgevers van het Weekblad v. h. Recht, die echter de ver plichting op zich hebben genomen om ge lijktijdig aan alle bladen een exemplaar er van te doen toekomen. Ofschoon de ver dediger van den moordenaar van den jongen Marius Bogaardt nog niet officieel is aan gewezen, kan ik u thans toch met vol doende zekerheid mededeelen, dat het ge rechtshof aan mr. E. M. de Brauw ambts halve de verdediging in dezo veelbesproken zaak heeft opgedragen. (N. Gr. Ct.)

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 2