VERPACHTING. Advertentiën. Eenige pcrccclcn Wei- en Graslanden, benevens de Zij- kantcn van den SJeenvveg naar den Kruisdijk. van het handschrift van den „Spieghel His - toriael" van Jacob van Macrlant en een groot zegolstempel met het onvervalschte wapen van St. Anne. Aanstaanden Zondagnamiddag zal ds. Janssen te St. Anne zijn afscheidsrede houden. Zaterdag 11werd te Oostburgeen buiten gewone vergadering gebonden van de on derwijzers in dit district. Ondanks het slechte weder waren velen opgekomen, om dat het de laatste maal was, dat de heer H. Q. Janssen het voorzitterschap zou waarue men. Door zijne benoeming tot districts schoolopziener te Goes moest hij deze waardigheid nederleggen. Hartelijk en roe rend was het afscheidswoord, dat genoemde beer den tegenwoordigen onderwijzers toe sprak, vooral toen hij daarbij de velen her dacht, die in do twintig jaren, welke hij in dit district als schoolopziener aan het hoofd der vereeniging stond, door den dood waren weggenomen. De heer Schoo, hoofdonderwijzer te Groe- de, was de eerste, die deze woorden beant woordde; tevens reikte hij den aftredenden voorzitter een bewijs van eerelidmaatschap over, dat als modei van pennekunst (ver vaardigd door den heer Groveustuk te Amsterdam) do algemeeno bewondering wegdroeg. Namens de onderwijzers in het district vatte daarop do heer Vorsterman van Oijen, hoofdonderwijzer Ie Aardenburg, het woord en bood onder het houden van cene toepas selijke rede den heor schoolopziener een stoffelijk bewijs van hoogachting en gene genheid aan. Na nog eenigou tijd gezellig Lijeen geze ten te hebben, ging de vergadering uiteen. Naar men verneemt, zal met 1 Januari 1S81 een nieuw en grooter model van briefkaarten verkrijgbaar gesteld worden. Door den Minister van Oorlog is aan de korps-kommaudanten machtiging ver leend om de miliciens der lichting van 1880, wier tegenwoordigheid in hunne haardste den wordt vereischt, een verlof van 2 a 3 maanden te verleenen, mits met overleg ging van een bewijs van het gemeentebe stuur, waarvan zij herkomstig zijn. Van de lichting 18S0 van het 5e reg. infanterie, herkomstig uit de provincie Noord-Brabant, komen IS pet. van de mili ciens voor, die noch lezen, noch schrijven en 15 pet., die enkel lezen kunnen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de gehouden vergadering van Dins dag 11. van de Tweede Kamer is het alge meen debat over het strafwetboek aange vangen. Door den heer Gratama werden vormbezwaren ontwikkeld en werd liet ont werp ncck practisch, noch systematisch ge oordeeld. De Minister van justitie bestreed dit. Voor deze condiiicatie is liet tijdstip volstrekt niet ongeschikt. De aangenomen vorm is zeer practisch, en het doel van het ontwerp is niét zooveel mogelijk af te wij ken van den code pénal. maar om een wet boek saam te stellen, voldoende aan de behoeften van liet Nederlaudsche volk en de beschaving van den tegenwoordigen tijd. De heer Gratama noemde verder het ont werp doctrinair. De lieer Mackay vond het niet in alle deelen consequent. De heer Ileydenrijk miste er in erkenniDg van de rechten der Godheid. De Minister van justitie bestreed een en ander. Anti-godsdienstig is het ontwerp allerminst. Trouwens God weet zelf zijn rechten te handhaven en do strafwetgever beschermt alleen de maatschappij eu den godsdienst. Het algemeen debat is daarop gesloten en art. 18 goedgekeurd. Na eeu korte discussie over den tweeden titel van bet strafwetboek is uitvoerig ge debatteerd over art. 9 bevattende de straf fen en meer speciaal over eeu amendement van den lieer Biclion en anderen tot we derinvoering van dc doodstraf; terwijl de voorstanders do doodstraf onmisbaar be schouwden, bestreden anderen en den Min. de wederinvoering op godsdienstige,- zede lijke- en juridische gronden. Het amende ment tot wederinvoering der doodstraf werd verworpen met 41 tegen 20 stemmen en na verwerping van liet amendement van den lieer Gratama is art. 9 aangenomen. GEMENGDE BERICHTEN. Op een adres aan Z. M. den Koning om wederinvoering van de doodstraf, dat bij verschillende boekhandelaren in Den Haag ter teekening ligt, hebben o. a. ge- teekend de heeren G. van Bloemen Waanders, vice-adm., Fabius, M. C. van Heel, II. van Hogendorp, N. Mac Leod, mr. J. Heemskerk Az., J. Tideman, S. M. S. De Savornin Lobman, enz. Voor den dichter van onze »Wilhel- mus van Nassauwen", Marnixvan Aldegonde, zal te Brussel een standbeeld worden op gericht. De invoer van rundvee uit Nederland en Belgie in Duitscliland is weder tegen overlegging van een certificaat van oorsprong toegelaten. In de omstreken van Ilontenisse nemen de nachtelijke diefstallen op onrustbarende wijze toe. Tot de wederinvoering van de doodstraf in liet kanton Schweiz is besloten met 2038 tegen 45G. Een elfjarig meisje te Bergen op Zoom, dat bezig was na het middageten de borden te wasschen, liet bij ongeluk een stapel borden uit de hand glijden, en ontstelde hierover zoo hevig, dat zij onmiddellijk sprakeloos werd, en nog dien zelfden avond overleed. Een photograaf te Gent stelde onlangs eenige portretten ten toon van den moor denaar de Jongh, die ia Holland zulk een droevige vermaardheid bekomen heeft. Iu weinige dagen waren alle verkocht, en de pliotograaf wist niets beter dan de portret ten te verkoopeu van klanten, die hunne verbintenissen niet nagekomen waren. Een persoon, die zijn eigen portret, met het opschrift „de moordenaar uit den Haag" zag prijken, heeft zich gehaast het aan te koopen, en heeft hij de justitie een aan klacht ingediend. De kinderen van den landbouwer F. v. O. te Leerdam, een meisje van twee jaren en een jongentje van 4 maanden, waren Zaterdag jl. eeuigen tijd alleen in het woonvertrek; liet meisje stak toen haar broertje spelende een rauwen aardappel in den mond en drukte dien zoo ver in de keel, dat liet kind er door is gestikt. (N. Gor. Ct.) Te Holleben, in het Pruisische dis trict Merseburg, woont een veertienjarig meisje, dat ongeveer 2 meter groot is en ruim 250 pond weegt. Een speculant heeft haar CO,000 mark aangeboden om met hem op de kermissen rond te reizen. Zij heeft dit aanbod echter afgewezen. Op een wisselkantoor te Parijs kwam dezer dagen eon Engelschman, 0111 een Engelsch bankbiljet te wisselen voor Fransch goudgeld. Do kassier ondorzocht liet biljet, bevond het in orde, en tolde hot bedrag in goud af. Bij het opnemen der geldstukken gooit de Engelschman bij ongeluk met zijn mouw een paar er van op den grond aan den. kant van den kassier. Natuurlijk bukte deze zich om ze op te rapen, en van dat oogenhlik maakte de klant gebruik om zijn arm door het loket te ste ken en een stapeltje bankbiljetten ter waar de van 30,000 fr., dat daar in de nabijheid lag, weg te nemen. Voor de kassier nog iets er van bemerkt had, was de dief reeds spoorloos met zijn buit verdwenen. MARKTBERICHTEN. Oostburg, 27 October 1880. Bij ruimen aanvoer en redelijke vraag ondervond de gerst tot vorige weekprijzou goede kooplustde stemming voor tarwe en rogge was minder levendig, waarvan door te liooge vraagprijzen weinig werd omgezet. Overige artikelen genoten bij kleine aanbieding goede kooplust. De prijzen waren voor Tarwe f 9,00 a 10,25, rogge f 7,50 a 8,00, wintergerst f G,00 a 6,40, zomerdtio f 5,50 a 5,75, paardenboonen f 7,75 a 8,00. haver f 3,50 a 4,25, erwten f 9,50 a 10,30. RECLAME. De huidige Advertentie van den heer J. WEINBERG, Effectenkantoor te Amster dam, (Kerkstraat 239 b/d. Vijzelstraat), verdient in hooge mate de aandacht der lezers. Nog nooit, zooveel ons bekend is, werd de gelegenheid geboden om voor zulk een kleinen inzet zulke kapitale prijzen te winnen en bovendien is hierbij door de guarantie der Duitscho Regeering en door de soliditeit van genoemd effectenkantoor de zekerheid verkregen, dat alles reëel en nauwkeurig behandeld wordt, waardoor deze Verloting zich zekerlijk ook liier te lande spoedig het vertrouwen van het publiek zal verwerven. Bijzonder voor diegenen, welke hunne positie gaarne willen verbe teren, moot deze aanbieding zeer welkom zijn, temeer door de loffelijke instelling eener kleino wekelijksche afbetaling het aan een ieder mogelijk is gemaakt, zich binnen betrekkelijk korten tijd in het bezit van een aandeel-lot to zetten en aan de uitmuntende winstkansen deel te nemen. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van haren Echtgenoot J. A. DU BURCK, betnigt ondergeteekende, met hare familie, haren innigsten dank. Wed. DU BURCK-Sasdees. Voor de vele bewijzen van belangstel ling bij de laatste verkiezing ondervonden, betuig ik bij deze mijnen oprechten dank. Ch'. LIEVENS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sluis, zijn voornemens op Dinsdag den 1G November 1880, des namiddags ten één ure, in een der vertrekken vau het Raadhuis, in het open baar, voor den tijd van vijf jaren, to verpachten De voorwaarden liggen ter lezing op het Raadhuis, en wel dagelijks van des voor middags 9 tot des namiddags één ure. Sluis, 25 October 1880. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIENNEQUIN, Burgemeester. P. J. EVERS, fd. Secretaris.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 3