NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N». 43. Een en twintigste jaargang. A". 1880. Vrijdag 20 Oclobor. Eeiie bladzijde uit de geschiede nis van IJzendijker Ambacht. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7,/a cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievenbenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten ot' Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. I'. LEIJSENXAAR. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. -■ i f Voor de oude plaatsbepalingen teekenen wij bet volgendo aan I. Uit een dusgenoeiud «Vue de lieu" uf plaatselijke opneming door de Raden der Aartshertogen Jean Jacques de Brabant en Joost Baltijn, gedaan van 20 tot 23 September 1610, met de achterstaande verklaringen van als getuigen gehoorde personen. 1. Jan De Strijckere, 78jarenoud, ver klaarde dat voor 1556 lor Nieuwerhaven eeue parochie was, alwaar de sluis der Yevewateriug lag eu dat door den Aller heiligen vloed Gaternisse bedolven werd. 2. Willem Cloeckaert, 65 jaren oud, verklaarde dat tusschen 1560 en 1570 St. Christoil'elskapel gesticht werd en de kasse (der relikwiën) van dien Heilige uit de kerk van Yzendijke aldaar ge plaatst werd. Dat men aldaar omtrent St. Jacobsdag in Juli, wanneer er jaarmarkt gehouden werd in plaats van te Yzendijke, in processie rond ging zoo als men er ook eene «Mevrouwevauden Ommegauehad."(l) 3. Philips binder Clareu, 58 jaren oud, zag Parma van Watervliet en Waterdijk naar Eecloo trekken toen bestond nog de parochie Schoondijke met de Gruijtkuijse Capelle." 4. Lieven Strijt, 50 jaren oud, ver klaarde betzelfde uit familie overleveringen. 5. Goossen Janssens, schipper, 36 jaren oud, had een persoon gesproken, die wist dat Sint Jan in Eremo een zeehaven was en die tusschen 1520 en 1530 den toren van oud IJzendijke op de schorren had helpen omver halen. 6. Jaques de Voghelaere, 55 jaren oud, verklaarde dat ter Piet Noordwest van den Oosterput stond. 7. Matthijs de Coninck van Schoondij ke, 70 jaren oud, 1565, kende het kanaal van Oostburg naar Nieuwerhaven en een water loopende langs de Noordzijde van Oosemanskapelle tot de sluis ter Nieuwer haven, genaamd «de Hee" (Eevliet) en zag 0p de schorren «berderen" (Vlaarosch berd, 1) De kerk van IJzendijke was aan St. Christoffel gewijd, de patroon der veer lieden. een soort van deelen of planken, duims, enz.) van doodkisten en zware «Carveel steonen" 8. Frans Wittewrongel. geseit Bernaert, oud 49 jaren, burgemeester van Water vliet, zag de ruïneu (in roodeu steen) van Gaternisse Zuid van den Roodenhoek, Cop- perschorres sluis. 9. Joost van Beveringhe 75 jaren, 10. Christollel Hugbaert 75 jaren, en 11. Adriaau Corleuborch 55 jaren, bevestigen dit alles, benevens nog het volgende Ter Piet lag buiten den Laureijnepolder, aan de Westzijde der haven van Bou- clioute en Noordwest van den Oosterput; er werden op de schorren iu 1610, nog puinen van gevonden aa de plaats werd door een baak aangewezen. Eeuigszins westelijk werd, tijdens Alva, tegen de invallen der Zeeuwen, hier do redoute van ter Piet opgeworpen. In hetzellde jaar 1610 waren er nog twee stukken van zerken, op het eeue stond ANNO DOMINI MCCLX en op het andere O BYT (overleden) bouevens nog eenige onlees bare letters. Up een perceel gronds in de nabijheid stond eertijds het klooster der Willielmieten, waar men één gebeele, eu twee groote stukken van zerken vond. Op een der stukken las men nog H1C ACET (hier ligt). De heel gebleven zerk bevatte op de gewone wijze een rand schrift, waarvan men nog onderscheidde de woorden PER MESIRICORDIEM DEI REQUIESSANT IN PACE, AMEN. ORATO PRO EïS. (dat zij door de barm hartigheid Gods in vrede rusten bid voor hen.) Tenzelfden jare werd aldaar gegraven en werden er fondamenten gevonden van rooden en witten «Careelsteeu." De haven van Watervliet was in 't Noorden van den St. Rarberapolder. De St. Cathelina polder was met een groot deel van den Hieronymuspolder overstroomd in de oude Yeve ontwaarde men ook, te mid den der watereu, gedeelten van oude zeedijken. Ook de Nieuwe Yeve vloeide, doch daaruit was gedurende het twaalf jarig bestand bedijkt den Dierentijdpol- der. Den hoek om (Roodenhoek) vond men de overblijfselen der kerk van Ga ternisse en de dijken van Nieuwerhaven benevens de ruïneu van Oud Yzendijke en St. Christoffels kerk. Eindelijk 12. 6 Mei 1611. Jan De Buck, oud 53 jaren, (die de stukken zijns vaders bezat) en Lieven van Tuijne, (1) oud 39 jaren, (geboren 1572), gezworen landmeters te Gent, verklaren al het bo venstaande echt, alsmede dat zij het haken gesteld hebbon, waar weleer ter Piet kerk stond, omtrent 400 roeden uoordwaarts van den Oosterput en 300 roeden van het punt van den zeedijk, waar eertijds de redoute lag. Als bijzonderheid vermelden wij, dat de Engelschen, vereenigd met de Gente naren, iu 1385 het beleg voor Biervliet sloegen, doch genoodzaakt waron het op te breken; op hunnen aftocht plunderden zij Hugovliet, Yzendijke en Oostburg. Uit oen stuk van 4 December 1620 blijkt, dat er nog overblijfselen beston den der oude kerken van oud Biervliet, Osemanskorke en Gaternisse. De oude watering van Gaternisse was blijkens den omlooper van 1551 verdeeld in 13 dus genoemde beginnen. Het eerste begin wordt aldus (om do plaatsnamen enz. geven wij dit op) om schreven West van de kerk van Gater nisse «ter meulne" (nabij den molen) tus schen den Eevliet aan do West- en deii Heerweg, aan de Oostzijde, met het Zuiden tegen den dijk va Breskens en den Heerweg onder den Jijk van het oude land van Gaternisse en zoo Noord waarts tot aan den G o d s v 1 i e t. (2) Tweede begin Aan de Noordzijde van het vorige over den Godsvliet, tusschen den Eevliet aan do West en den Heerweg 1) Dit was dezelfde die zich door zijne cartographie van ons gewest een welver dienden naam verworven heeft. Het archief van Oostvlaanderen te Gent bezit er on- scheidene. Jammer dat vele copien door waanwijze schoolmeesters en schurkachtige advokaten verknoeid zijn 2) De Godsvliet of Goodsvliot is een dei- oudste stroomen van dit gewest, zij vormt nog een tweetal aanzienlijke kreken loopende bijna langs de grens van Aardenburg en St. Kruis, een deel is hekend onder den naam van Marssenkreek (van den griffier Johannes Mars te Aardeuburg) een ander deel als üoschaerts put, dat aan Oosmans of Oremundakerke schijnt te herinneren zij ontsprong op de zandige gronden van Maldeghem en stroomdo langs Aardenburg naar St. Catheline, IJzendijke en Gaternisse, doch dit was voor 1377 toen ze tot Aar denburg bevaarbaar was.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 1