Advertentiën. Ion hier on daar sterk begonnen te hecr- sehen. Zoo to Ostrolenka on in 5 gemeen- tou van dat district, waar van 512 aangetas ten niet minder dan 90 zijn overleden. To Sandomir stierven van do 92 zieken 23. Over het geheel block de ziekte in Polen zeer kwaadaardig te zijn. MARKTBERICHTEN Oostburg, 20 October 18S0. De markt werd heden zeer bemoeielijlct door het aanhoudende natte weder, waar door de meeste zaken binnenshuis moesten geschieden; de kooplust was niettegenstaan de lager afkomende berichten vrij levendig, en werd van een en ander veel verhandeld; de prijzen zijn voor Tarwe f 9,00 a 10,50, rogge f 7,50 a 8,00, wintergerst f 5,80 a li,40, zomerdtio f 5,40 a 5,75, paardenboonen f 7,50 a 8,00. haver f 3,50 a 4,25, erwten f 9,50 a 10,40. De Duitsche regeoriug to Hamburg heeft op nieuw concessie verleend lot het houden eener groote geldloterij; om nu dozo onder neming iu de geheele wereld groot succes en vertrouwen te verschaffen, heeft do Duitsche staatsregeering te Hamburg zich borg gesteld voor do stipte uitbetaling der gewonnen prijzen. Daar, zooals bekend, Hamburg oen der rijkste staten vanDuitsch- land is, en deze regeoring met hot geheelo staatsvermogen garandeert, zoo valt iedere twijfel omtrent de solidilcit dezer loterij weg. De Hoeren Jseuthal C", bankiers te Hamburg, zijn verder met den verkoop der loten belast; de betrekkelijke aankondiging vindt men in ons blad van heden. Ieder,wel ke dus de loton direct zonder tusschenper- soneu verlangt, doet het beste, dc bestelling direct aan bet hoofdloterijkantoor dor Heeren Jsonthal C" te Hamburg in tc zou- den. zooals nu blijkt een ander, een rustig inge zetene van Utrecht, die toevallig Marius De Jongh heet, voor den bedoelde aange zien. Musquetier heeft nu zeker afgeschrikt door ai de pressie, die men op hem uiloefe- non wil stellig verklaard van de bewuste f 10,000 ge heel af t e z i e n en daar over dus zelfs gcene beschikking te willen hebben voor liefdadige doeleinden. Do degenstok, waarmede de moord in den Haag gepleegd is, is door duikers in de door De Jongh aangewezen sloot op do grens van Wassenaor en den Haag gevonden. De misdadiger, zoowel als de heeren Van der Grijp en Musquetier, hebben den stok herkend. Er is dus een belangrijk bewijs toegevoegd aan de bokentonis van don moordeuaar, die pertimont volhoudt alleen den moord gepleegd te hebben en verklaardo zich niet te kunnen begrijpen, waarom men hem op nieuw vroeg of hij medeplichtigen had. Volgens het Rott. Nieuwsblad hobbon er naar aanleiding van dit misdrijf in de ver schillende plaatsen van ons land niet min der dan 107 aanhoudingen plaats gehad van personen, wier voorkomen overeenkwam met het signalement van den moordenaar; daaronder komen negen gevallen voor van personen, die twee of driemaal de aandacht der politie getrokken hebben. Ds. L. Van der Valk te Delft zou Don derdagavond te Gorinchem als spreker bij de Christel. Jongens-vereeniging optreden. Daarvoor te 4 uren aldaar aangekomen, werd hij door den heer M. opgewacht ten- oinde bij hom het middagmaal te gebruiken. Nauwelijks aangezeten zijnde, ontving hij oen telegram van een diaken of ouderling te Delft, waarin hij verzocht werd dadelijk te huis te komen, met hijvoeging dat vrouw en kinderen welvarend waren. Op zijne vraag per telegraaf, wat dan do oorzaak was, kwam het bericht «Gelijkluidende brief als aan de familie B. te 's-Hage ook bij u ontvangen". De brief, die bij hom bezorgd was, en op welks adies het postmerkt «Delft" was go- stempeld, heeft ongeveer dezen inhoud «M. H. Ik heb f 25,000 noodig en die moet u mij geven, als u die mij niet geeft vermoord ik ecu van je kinderen, past op dat je geen moordenaar wordt van je zelf of van je kinderen, stuur mij door je meid die ik ken het geld, het moet in een envelop zitten met een zwart bandje, ze moet er mee loopen Vrijdagavond tusscheu 7 en 8 uur van je huis tot aan do Nieuwstraat dan do Hypolitebuurt door tot aan den sigarenwin kel van Deenik, dan de Choorstraat tot aan het eindo en dezelfde weg terug, als jo het aan de politie aangeeft dan vermoorden wij jou, als we je kind vandaag niet krijgen dan krijgen wij het toch morgen. We haten je ook erg." De brief is in handen der justitie gesteld. Het is to hopen, dat de justitie den schrij ver van den brief in handen zal krijgen. Misschien dat deze zich er op beroepen zal, dat hij slechts een geineene scherts bedoold hoeft, maar de justitie zal verstandig doen met zulke zaken niet als scherts, doch in allen ernst op te vatten en als zoodanig ook te straffen. (Vad.) Bij oen groote revue in Pruisen viel koning Fredorik II een kapitein in het oog, die er nog zeer jeugdig uitzag. «Hoe is uw naam vroeg^dc koning. «Von Knobhelsdorf, Uwe Majesteit." De koning. «Hoeveel Protestanten hebt gij bij .uwe compagnio Knobhelsdorf. «Veertig, Uwe Majesteit." De koning. «En hoeveel Katholieken Knobhelsdorf. «Dertig, Uwe Majesteit." De koning. «En hoeveel Hervormden Knobhelsdorf. «Twintig, Uwe Majesteit." De koning, «Veertig en dertig is zeventig cn twintig is negentig, maar do overigen dan, wat gelooven die Knobhelsdorf. «Die geloo von nergens aan, Uwe Majesteit." Do koning. «En gij, wat gelooft gij Knobhelsdorf. «Ik, Uwe Majesteit, ik ge loof dat gij mij zeer gemakkelijk tot majoor zoudt kunnen benoemen." De koning (lachende). «Heer kapitein, gij hebt een verdzonderling geloof Do koning reed voort zonder de compag nie vorder iu oogenschouw te nemen. Een uur daarna werd de kapitein bij Frederik ontboden en trad, niet zonder schroom over zijne gepleegde vrijmoedighoid bij den ko ning binnen. «Gij waart heden recht vroolijk", dus sprak do monarch «doch ikwiluwgoloof niet geheel en al beschamen; een majoorsplaats is er op heden niet open, maar in afwachting daarvan schonk ik u eenjaarlijkscbe toelage van 300 thalers, on der do uitdrukkelijke voorwaarde, dat hij niomand tot uw geloof overhaalt." De kapitein bedankte den vorst, kon zich ver wijderen en werd een jaar later majoor. Vrijdag heeft te Keulen de inwijding plaats gehad van den voltooiden Dom, in tegenwoordigheid van den keizer, den kroonprins en verdere vorstelijko personen. Heerlijk weer begunstigde do plechtigheid. De keizer hield eene rede, waarin hij ko ning Frederik Wilhelm IV herdacht; allen, die aan de voltooiing van den toren meege holpen hadden, dankte, en ten slotte met de hoogste waardeering sprak van do mannen, die, aan de hand van wetenschap cn kunst, dit kerkgebouw schiepen en met kracht de voltooiing tot stand brachten, die met vol harding een zoo grootsch werk in 't leven riepen «Begroeten wo daarom al len", aldus eindigde de keizer zijn rode, «dit heerlijk gedeuktceken en blijve het door de genade van den Almachtige een vermaning tot vrede op elk gebied, God ter eere en ons ten zegen." Na den keizer voerde de deken van don Dom het woord. Hij richtte zich tot den keizer en de keizerin, en dankte den eersto voor do groote goedgunstigheid, waarmede hij als beschermer van den Dombouw voort ging het groote werk to ondersteunen en voor te staan, tot het begeerde doel bereikt was. Hij eindigde zijne rede met do woor den «Moge spoedig de vurig verlangde dag aanbreken, die aan de kerk vrede, aan don voltooiden Dom zijn herder terug geeft! God beware, God bescherme en behoede, God zegene uwe keizerlijke majesteiten, het gansche koninklijk huis Daarna werd de slotsteen in de uiterste torenspits gelegd onder het gebulder van het geschut, waarna de keizerlijke stand aard van den toren werd geheschen. De keizerklok liet haar zware tooneu hooren, en in de kerk hief men het lied aan «Nun danket allen Gott." Zaterdag had een historische optocht plaats en werd door de stad Keulen een feestmaal gegeven, waarbij de kroonprins eene rede hield. Hij zeideo. a. de plaatsing van den sluitsteen van ons grootste gedenk- teeken van houwkunst te begroeten als een teeken van Duitsche vlijt cn Duitsche vol harding, den tijd waardig, die aan hot volk de vurig begeerde eenheid heeft gebracht, het na groote daden tot een roemvol ver worven herstel van keizer en rijk gevoerd heeft. «Mogo het werk voor ons allen zoo zeido hij een waarschuwing zijn, om nu on altijd vast te houden aan onzo hoog ste nationale goederen, aan Duitschcn zin en wezen, aan Duitscho godsdienst, aan Duit- schen ernst in kunst, nijverheid en weten schap. Mogo het een zinnebeeld zijn en blij ven van Duitsche trouw en eenheid. Mogo het tot in de verste tijden duren, als eon Duitsch werk tot blijde verheffing van een groot, gelukkig en iu vrede vereenigd volk!" Uit ofiicieele berichten blijkt, dat in Juni en Juli van dit jaar do pokken in Po- IIeden overleed in den ouderdom van 44 jaren mijn dierbare Echtgenoot JtoIiauneM ilbi'rtiM «In Rnrck Sluis, 18 October 1880. Wed DU BÜRCK-Sanders. Algemeene kennisgeving. De BURGEMEESTER van Sluis is voor nemens, op Dinsdag den 2G October 1S80, des voormiddags ten elf ure precies, op de Beestenmarkt, ten bchocvo dier go- meente, in het openbaar te koop lo voilen Eenige MATERIALEN af komstig van het afgebroken gebouw in do Kappelle- straat, bestaande hoofdzakelijk in Twee eikenhouten MUURBALKEN, lang ongeveer 6 Meter, zwaar 0,25 M. hij 0,30 M. voorts PLANKEN, RIBBEN, PANLATTEN, witte hardsteenen VLOER TEGELS, groote gegoten ijzeren FOUR- MUISKETEL, en wat meer zal worden te voorschijn gebracht. Het Bestuur van den polder beroester Eede benoorden Sint Pietersdijk maakt be kend dat op Vrijdag 12 November des voormiddags te elf uren, in do herberg bewoond bij I'. BEIJAERT tc Sluiszal worden overgegaan tot de openbare Ver pachting voor den tijd van zcvi-u jaren van eene partij Bouwland en vier per- ceelen Uijkcn en Wegen, eigendom van genoomden polder. Nadere inlichtingen te bekomen bij het Bestuur. Het Bestuur voornoemd, IIENNEQUIN, Dijkgraaf. P. C. J. HENNEQUIN, Ontvanger-Griffier.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 3