Binnenland. Hc verkiezing van 8 October. aangchoudono !o worden geconfronteerd. Bij liet verhoor, datdeJongh heeft onder gaan, muct hij, behalve don schrijver van den brief te zijn, ook.bobben hekend do per soon to zij.i go veest, dio zich daags na don moord in de nabijheid dor Hoefkade bevond met het doel om de geldsom in ontvangst to nemen; vordor de t hij don degenstok heeft overgebracht. Hij beweert geeno verdere in lichtingen te kunnen geven, ontkent hal- starrig de moordenaar to zijn en weigert of verklaart niot iu slaat to zijn don bedrijver der gruwoldaad aan te wijzen. Nadat Dinsdagochtend bekend was gewor den, dat's nachts een persoon door de justi tie was aangehouden, onder zwaar vermoe den medeplichtig te zijn aan den moord, verwek to dit algemcone sonsatio. Een groota menigto stond voor het politiebureel, waar woldra do naam van de Jongh als de aan- gohoudono van mond tot mond liep. Het hleek inderdaad,, dat Willom Marianus de Jongh gearresteerd was onder de navolgende omslaudighedon. Do Jongh is onderofficier gowccst hij hot regiment grenadiers on ja gers, slaagdo niet in zijn examen om op don olficierscursus to komen, nam toen dienst bij het O. I. logor, werd als sergeant gepen sioneerd met f 150 's jaars en keerde onlangs in don Haag terug, waar hij bij zijn moeder een woduwe, wonende in do Nieuwo School straat, introk nam. Na veol moeite slaagde hij or in als volontair hij het departement van koloniën geplaalst to worden. Eon zijner vroegere militaire ranggenoo- tou, do sergeant W. B. van de grenadiers, van verlof uit Brussol Zaterdagavond in den Haag loruggokeerd, herkende do hand van do Jongh in don door de justitie verspreiden brandbrief. Hij vergeleek hot schriftmeteou zestal brieven in zijn bezit, werd daardoor in zijn vermoeden versterkt en deod bij de justilio aangifte. Zondagavond laat word op dozo ernstige vormoedöus deJoiigh ten zijnen huize door een inspecteur en een hoofdagent aangehou- deu eu voorloopig naar het huis van arrest overgebracht, alwaar hij hot eerste vorhoor ondorging. Dinsdagmorgen op het politiebu- reol nader verhoord, moot hij aan de justitie bekend liebbeu dcii brandbrief te hebben geschreven. Govraagd of hij in het bezit was vaneen degenstok, moot hij verklaard heb ben die aan een ander persoon te hebben ge- govon. Daar, gelijk mij wordt verzokerd, do koetsier Looycnstein en do dienstbode van den lieer Bouscholto iu de Jongh niet don persoon hebben gezien, is het dus waar schijnlijk dat de aangehoudene als mede plichtige moot worden beschouwd. Willem Marianus do Jongh, aldaar ge- horen den 8u Februari 1856, dus ruim 24 jaren oud, is de zoon van wijlen een ge acht ambtenaar aan het departement van koloniën. Up lüjarigen leeftijd trad hij in dienst bij liet instructie-bataljon te Kampen en vertrok eenige jaren later als onderofficier naar Indie; van waar hij in Juli 11. gepas- orteerd wegens lichaamsgebreken terug- eerde en als schrijver aan het Depart, van Koloniën werd geplaatst. Dj beschuldigde W. M. de Jong heeft gisteren aan do justitie bekend de dader van den moord te zijn. Een langdurig verhoor, gedeeltelijk in tegenwoordigheid zijner moe der, welko zeer zenuwachtig was en van den predikant ds. Do Bidder hebben waarschijn lijk tot dezo uitkomst geleid. SLUIS, 7 October 1880. In ons vorig nommer deelden wij het verslag mede, dat omtrent ons stadhuis was uitgebracht. Thans kannen wij mededeelen dat do heer Mulder, teekenaar der rijks gebouwen te 's Gravcnhage, verleden Maan dag en Dinsdag het stadhuis, zoo binnen als buiten, van stukje tot beetje in teeke- ning heeft gebracht. Ook deze heer heeft betuigd, dat het een gebouw is als't ware geheel eenig in zijn soort, en eene dege lijke restauratie ten volle waardig. De heer Mulder heeft, behalve van eenige andere bijzonderheden, ook een teekeniug genomen van den gevel van hot huis, toebe- hoorende aan den heer J. Bekaar. Deze waarlijk bijzondere gevel heeft reeds de aandacht van vele vreemdelingen getrokken. Vrijdag den 8 October, moet alhier eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad in plaats van den heer K. E. Koksma, die onlangs als zoo danig zijn ontslag heeft genomen. Het gebod dat alle buitenloopende honden in O. en W. Zeeuwsch Vlaanderen gedurende 4 maanden moeten gemuilband zijn, zal voor deze gemeente den 10 dezer eindigen. Acte-exameus in Zeeland Als hulpon derwijzers zijn toegelaten A. J. du Burck van Sluis en J. B. Kusse van Groede. Onderwijzers Hoogduitsch. Toegelaten C. C. A. Groin van Sluis en A. W. Wisse van Schooudijke. De 2 hulponderwijzers to IJzendijke, die zonder verlof voor hun pleizier een toertje maakten, zijn door den raad ont slagen. In den nacht van den 5 dezer is te Kruisdijk (gemeente Breskeus) inbraak ge pleegd met diefstal ten nadeele van den landbouwer J. It. De diefstal bepaalde zich tot verscheidene stukken uit de wasch, welke in de bakkeet stond, benevens een potje boter uit den kelder. Twee aldaar geloopen hebbende Limburgers worden verdacht deze inbraak gepleegd te hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Een Turksch blad, do Osmauli, laat zich over den toestand der Turksche bevolking als volgt uitnMen zegt, dat wij uitvluchten zoeken om tijd te winnen; dat wij met het gevaar spelen, als kinderen met het vuur maar gelooft gij dan, dat wij den geheelen tijd, terwijl de bedreigingen van Europa ons als een Damokleszwaard boven het hoofd hangen, op een bed van rozen liggenLaat zij, die ous aanklagen, eens bier komen en ouzen ellendigen toestand zienAls zij zich dien konden voorstellen zouden zij anders spreken. Wij vreezen niet; wij sterven. De woeker knaagt aan ons. De armoede woont in den schaduw der paleizen. Slechts door dure leeniugen is het mogelijk, den minsten ambtenaar een kleinigheid te gevenhij kan geen lire krijgen zonder een keizerlijk besluit. Eu wat is deze officieele ellende, vergeleken met den langen doodstrijd der lagere standen, der tallooze vluchtelingen, die door den oorlog en politieke omwente lingen in ballingschap zijn gedreven De diplomaten maken veel ophef van den hon gersnood in Armenië, maar do hongersnood heersclit niet alleen daar, waar hij hunne bedoelingen dient. De hongersnood heerscht overal, zelfs te Konstantinopel. Wel heeft de zomer eenige verbetering gebracht, maar op den honger zijn ziekten gevolgd. Toch brengt iedere dag nieuwe scheepsladingen ongelukkigen uit Batoem, uit Bulgarije en thans ook uit Thessalie. En do wmter staat voor de deur. Unze toestand is ondragelijk geworden er moet verandering komen Maar hoe? Hervormingen, hoe dringend noodig ook, worden uitgesteld, totdat do hangende kwestien zijn opgelost. De ge ringste verbetering moet op een gunstigen keer in den politieken veldtocht wachten. En intusscheu neemt onze ellende bij den dag toe en wordt iedere dag het vooruit zicht donkerder en hopeloozer." Onlangs zou in het dorp Parkany inBes- arabië een huwelijk voltrokken worden tus- scken een officier en een rijk meisje. Do plechtigheid werd echter gestoord door de komst eener vrouw met vier kinderen, die het bewijs leverde, dat zij de wettige echt genoote van den officier was. De bruid vluchtte onmiddellijk uit de kerk en voor men begreep, waar zij kon gebleven zijn, had de ongelukkige zich op het kerkhof aan een kruis opgehangen. Den 29 September had aan de ool .j lijke punt van den oever voor den Nieuwen Neuzenpolder, nabij het kustiicK, oer oevorafsohuiving plaats, tar' leagie van 64 meter en ter breedte van 20 meter. De afstand van de afschuiving tot den zeedijk bedraagt nog 160 meter. BURGERLIJKE STAND. SLUIS. September. Geboren: Emile Alphonse, z. van E. J. Buijsse en van S. J. de Smit. Maria Elisabeth Sara, d. v. F. A. Rozeadaal en van E. P. Dormaar. Maria Clementina, d. van W. F. Dusebout eu Th. J. Gijsels Jacobus Johannes, z. van I'. J. van de Velde en van A. S. do Backero. .Johan nes, z. van L. Werrebroeck cn van C. Fonteijne. Gustaaf, z. van P. Beun Jz. en van J. Sanders. Overleden Louisa Maria, 9 m. d. van P. I'. de Smidt en van P. S. v. d. BusscUe. Johannes, 7 w. z. van J. l ock en van M. Steijaard. Magdalena Christina de Ruijter, 58 j. wed. F. P. Coppeus. Hor tensia Rosalia, 9 m. d. v. J. F. de Meijer en van A. M. Geeraarts. Leopold;;:;, 10 m. z. van J. F. Cuelenacro cn van N. P. de Wispelaere. Johannes Josephus dj Meij. 66 j. wedr. van A. S. Vermcesch. INGEZONDEN STUKKEN. Wanneer men zicli herinnert het aandeel dat ik in den verkiezingsstrijd van Juni jl. heb meencu te moeten nemen, zal het bij niemand verwondering wekken, dat ik ook thans naar aanleiding van de verkiezing van Vrijdag 8 October een enkel woord in het midden breng. Ik meende in die dagen to moeton op komen tegen eeno bestrijding die ik niot gerechtvaardigd achtte on van den anderen kant had ik tevens zóó gaarne aan eene gezindte, die thans niet in den raad dezer gemeente is vertegenwoordigd het bewijs wilien geven dat do meerderheid der kiezers verdraagzaamheid en «recht voor allen" als prijzenswaardige burgerdeugden in eero wenschte te houden. Tot mijn zeer grootospijt echter bekwamen do katholieken, in ons midden op hot oogenblik zeer sterk in zielenaantal, geen vertegenwoordiger iu den nieuwen gemeen teraad, en nu zich do gelegenheid voordoet, om to herstellen, wat naar mijne overtui ging, onrecht is, wensoh ik daarop nog eens terug te komen en waag ik het om nogmaals een beroep to doen op don recht vaardigheidszin mijnor medekiozers. Tegen den destijds vooropgestcldon katho lieken candidaat, don heer Lievcns werd geen enkele grief ingebracht, men stemde erin over een dat hij als bewoner dor kom oud-Hcille, als gewezen wethouder mei de belangen der gemeente Ileillc meer dan anderen ver trouwd, als bezadigd en ontwikkeld man, eene plaats in don raad verdiende, maar de groot tegenwerping was on bleöf tegenover hem als katholiek ook hij al deze aanbe velenswaardige eigenschappen, dal verdraag zaamheid in dezen niet noodig was, waar de Ileillenaars steeds stelselmatig ieder uit den gemeenteraad hadden geweerd, die niet de geloofsovertuiging der meerderheid van de ingezetenen van Heille deelde. Zeer zeker was deze uitsluiting te mis prijzen maar waar blijft het recht om der gelijke handelingen te laken, wanneer we ons aan hetzelfde onrecht schuldig maken Op 8 October kunnen de kiezers dezer gemeente het bewijs leveren dat zij de com binatie, die nu eenmaal een voldongen feit- is, zóó gelukkig mogelijk voor do toekomst

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 3