Buitenland. De moord iii den Haag. waargcne::e:>, doch zooveel weet men roodsdal liol in Berlijn bi j oen op do 1000 inoiisL'hoii wordt gevonden. Zeldzamer treft men bet aan in Nederland, Engeland, Belgio en Frankrijk. Men heeft het ook opgemerkt in Rusland en Polen, doch het komt hot hoogst zeldzaam voor in Italië, Spanjo cn Portugal." Mon ziet hieruit dat, zooals trouwens reeds lang Lekend is, het gebruik vau rauw spek, en.wij voegen er in eenen adom hij, van alle rauwo spijzen voor de gezondheid zeer gevaarlijk iszelfs is dit van toopassing op hot onoordeel kundig looborcidon dor spijzen. Vooreerst is do verteering van rauw voedsel moeiolijk en ten andero zelfs ver giftig. Iomarid, dio zich zou vooden met rauwo of balfrauwo aardappolen vorgiftigt zich bijna even zoker als de Wast-Indier, dia zijnon Maniok, gokookt is dit oon uit- muntend voedsol, doch rauw een doodelijk vergif, tot zich neomt. Het water, waarin boido gekookt worden, moot ver- wijdord worden, want beida bevatten vergif. Do mode der pommos de terre fruits, aardappelon rauw in vet gebakken, is daarom zeer af te koureu, ovouals het heol braden van niouwe aard appelon in boter. De mcnschelijko maag kan zulk voedsel slecht vertoeren en hot gebruik van zulke gebraden aardappolen hooft duizelighoid, flauwten on tijdelijke krankzinnigheid veroorzaakt. Hot braden van aardappelon in de heeto aseh daar- ontogon geeft oon voedzame spijs. Geen wonder, zij worden droog on gaar on het lijno zolmoel onder do schil is overvloe- digor, dun hij geschilde aardappelon. A. B. BELGIE. Eon dozer dagen waren do oude koren markt on do handschoenmarkt to Antwerpen gotuigo conor samenscholing van talrijke porsonon, dio mot uitgorekto halzen den toren dor hoofdkerk stonden aan te gapen. Op don torentrans toch bevonden zich twee porsonon, dio mot zakdoeken wuifden en uit al hunne macht voor do monigte onverstaan bare klanken uitstieten. Bij onderzoek bleek, dat do concierge, loon het tijd was, al do douren van den toren gestolen cn zichverwijderdhad.de beido bezoekers opsluitende. Het was oon Engolsch paartje, dat door hot schoo.no uitzicht bekoord, het uur der iuiting verzuimd had. Na oen uur zoe- i.ous werd do concierge eindelijk gevonden en ons paarljo verlost. Dat ze van de me nigte menige liofolijko aanmerking moesten moron km men nagaan. Mylord hield zich echter deftig myladio daarentegen was alles bohalvo wel gemutst 011 onder hot toe brengen van con goed aankomenden ribbe- stoot verzekerde zij mylord, dat zij vooreerst niet moor naar boven wilde. Do Belgische bladen zijn opgevuld met do verslagen van het onderzoek naar do werking der nieuwe schoolwet. Wonder lijke bijzonderheden komen aan het licht en do verschillende correspondenten gaderun oon goeden en gemakkelijkcn oogst voor hunne medodeeliugen op. Men, denkt dat de kamerzittingen, daar boido partijen sterk tegenover elkandor staan, van het grootste belang cn dc strijd heot wezen zal. Hot verzet tegen het oprichten van staatsscholen in Bolgio geoft soms tot allerlei gevalletjes aanleiding. Te Rouselaro b. v. wordt do gemeente verplicht eone nieuwe school voor meisjes en eeue bewaarschool te openen. Het gemeentebestuur heriep zich op gebrek aan geld en gebrek aan lokaliteit. Doch men wees er op, dat de oude kazerne der gens d'armo best voor dat doel kon in gericht worden. Hot gemeentebestuurhoor- de niet. De hooge regoeringzet cchterharen wil door en haar bevol kracht hij. Dezer dagen toch werd gezegd lokaal opengebro ken en men zette alles wat er zich in be vond, zooals do brandspuilen en hel blusch materieel on tal van oudo voorworpen een voudig op straat, terwijl de registers en pa- pieren van den werkrechlers-raad, die in gezegd lokaal tot dusver zijne zitlingen hield, werden overgebracht Daar de herberg St. Barbera. Eemge gewapende gensdar- mes, meer dienende om de plechtigheid waarde bij te zetten, dan wel om rustver storing te voorkomen, waren voldoende om alle rust te handhaven. Een enkele ontevre dene lfet zich hooren, doch niemand sloeg er acht op. Men schrijft uit Oostende Ziehier een aardige geschiedenis waarvan mr. Kazak, een kaaiwerker alhier, de held is. Ougoveer twee maanden geledon had een negociant van Charleroi een ladiug ko len verzonden voor oon Noorweegseho brik, die iu de haven van Oostendo mot bostom- n ing naar Woolwich ten anker lag. l)e koopwaar werd door hot werkvolk ge laden op oeue wijze, alsof het een pioizier partijtje was. Een hunner geneordo zich zoo weinig dat hij, na zijn laatsten Zak in het ruim gestort to hebben, zich daar op néèrlei on naeonigo oogenblikken in slaap viel. Do noodige snaps had den man slaperig gemaakt cn hij sliep dan ook den slaap der onschuld, waaruit hij eerst drie uren later ontwaakte, loon de brik reeds met vollo zeilen op weg naar Engeland was. Men kan zich do verbazing van den zak kendrager nauwelijks voorstellen; hij had de meesto moeite van do wereld om zijn aan wezigheid aan boord te verklaren. Gelukkig was do kapitein oen braaf man, die onzen reiziger de konnismaking mot de kat met negen staarten (het bekende geeseltuig op de Engolsche schepen) spaarde. Men hield hem dus aan boord tot in de haven en zette hem eenvoudig te Woolwich op de kaai af, met den goeden raad, om zich bij den Belgischen consul te vervoegou. Na veel zoekens vond hij dezen, doch alles be halve eon vriendelijke ontvangst viel hem te beurt. Men begreep niets van des Oosteu- denaars lotgevallen 011 zette hem eenvoudig aan dedeur. OnzeongelukkigeOosteudenaar had bittere spijt van zijn uitstapje en be klaagde zich zeer het gemis van zijn huisje ou zijne moeder. Schreiend zette hij zich op een stoep, doch werd echter spoedig door drie Duitsche matrozen opgemorkt, wien hij zijn avontuur kon mededeeleu. De matrozen schenen goedhartig en wisten hein dienst te bezor gen op oen voor An tv erpen bostemd stoom schip. Doch Kazak was nog niet aan hst einde zijner reis. In zeo zijnde, vernam hij dat do boot dc bestemming naar Amerika had en daar hot do gewoonte der stoomboo- ten niet is oin terug te keeren, teneinde een passagier, die een verkeerd schip betrad, aan wal te brengen, moest hij de reis mede ma ken. Men maakto hem stoker, doch toen de boot in New-York was geland en onze maat aan wal was gegaan, verdwaalde hij en kwam 21 uren nadat de boot weer vertrok ken was aan de haven. De reiziger was ten einde raad Gelukkig vond hij een mensch- lievend Hollandsch scheepskapitein, wien hij zijne geschiedenis kon vertellen. Deze bracht hem bij den Belgischen ccnsul, die hem, voorzien vaneanaanbevelingsbriofaau den consul te Woolwich, vrijon overtocht naar Europa bezorgde. Na aankomst ver stond do consul to Woolwich eindelijk de zaak en bezorgdo hem op oon stoomboot naar Terneuzeu. Over acht dagen is Kazak te Oostendo terug gekomen en is thans onder zijne makkers do held van den dag. FRANKRIJK. Men meldt het overlijden van den heer Chauvet, gezegd Charollais, redacteur van het Fransch Journal offieiel, dio to Straats burg, waar hij zich met verlof bovond, schielijk overleden is. De heer Chauvet, meer algemeen bekend onder den naam van Charollais, was eertijds werkzaam aan het ministerie van marine. Hij was ook medo- werkcr aan eeno menigte dag- on weekbla den, onder anderen aan de bekende Presse, tijdens Einile de Girardin aan het hoofd van dit invloedrijke blad stond. Deze mededeeling heeft op zichzolve, voor het meerendeel onzer lezers, volstrekt niets belangwekkends, maar destemcer de oor zaak van zijn dood. Hij werd namelijk gestoken door een kleine dusgenoemdo kool- vlieg. Weldra voelde hij de hevigste smar ten en moest te bed gebracht wordon. Wei nige uren later was hij een lijk. AMERIKA. Een korte wijze van rechtspleging bestaat in Texas. Jack Ince had in Arcana een herberg geopend en daarin oen zwart ge polijste tafel gezet. Een zijner gasten be gon daarin figuren te snijden cn toen de herbergier hem verzocht dit te laten, zei- do hij »Ik snijd deze tafel of ik snijd u, een van beiden 1" «Geen van heiden," ant woordde de herbergier bedaard, nam een pistool en schoot zijn gast zonder bedenken dood. Do briefkaarten in Noord-Amerika. Hoewel do briefkaarten in Noord-Amerika nog slechts tien jaren bestaan hebben zij or echter in de hoogste matö do volksgunst ver worven. Zij hebben er echter twee vijandon: do papierfabrikant en de schuldenaar, wien zij maar al te openbaar zijne verplichtingen herinneren. Voor de eerstgenoemden (do fa brikanten) is do briefkaart oorzaak van eeno vermindering van opbrengst van 12 15 millioen dollars per jaar in doVoreonig- de Staten. De briefkaarten worden vervaar digd to Holyoke, Massasuchels, waar er-10 werklieden onophoudelijk mede bozig zijn. Hot dunne bordpapier wordt in pakken van 3000 bladen ingevoerd en uit iedor blad maakt men 40 kaarten. Drie persen zijn dag en nacht werkzaam. Eene machine snijdt de kaarten bi j tien bla den tegelijk, dio vervolgonsvordeeld endoor jonge meisjes in doozen van 500 kaarten geschikt worden. Een gouvernements-amb- tenaar waakt nauwlettend tegen allo ont vreemding. De fabriek van Holyoke loveri ongoveor 1 millioen kaarten per dag. Verleden jaar be droeg het verbruik over do gehoolo uilge strektheid der Ver. Staio.i 210,062,000 kaarten. Van do nieuwe internationale kaar ten zijn er tot heden reeds ruim 2 millioen gebruikt. De regeering houdt 25 millioen kaarten steeds beschikbaar. Zondag nacht is te 's Gravenhago aange houden en onmiddellijk naar het huis van arrest overgebracht een persoon van om streeks 25jarige leeftijd, die verdacht wordt in betreklung te staan tot den gepleegden moord op den jongenheer Bogaarut. Dinsdag voormiddag te 10 uren is do ge arresteerde per celwagen naar het hoofd commissariaat gebracht, om voor den officier van justitie het eerste verhoor ondergaan. De getuigen waren aanwezig om met den

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 2