Den 1 IJn dezer hield tc Aardonburg do onderwijz.ersvorooniging in liet 5e school district der provincie Zeeland haro 37sto algomeono vergadering. Na de gewone werkzaamheden, word cono voordracht ge houden over do onderwijswetten in Iiolgio, door den heer S. W. Woisfclt, hoofdonder wijzer to St. Kruis. Vervolgons werd er door oen commissie van bcoordccling ver slag uitgebracht ovor don gehouden wed strijd in bet schoonschrijven. Do uilslag hiervan was, dat de lsto prijs werd tocge- kond aan don hoer Rissoouw en do 2e prijs aan do hoeren Hochart on L. Weïsfolt. Ton slotte vcrconigdo men zich aan eon gemeen schappolijkon maaltijd. Bonoemd tot lid van het bestuur dor waterkoeling van den calamitouscn Iloofd- ptaalpolder II. J. Thomacs; tot dijkgraaf van don Seydlitzpoldor II. P. Do Vlocsch- ausver; tot dijkgraaf van don Romoortcro- polder C. B. Wijffels. Een kou. besluit van den 12 Augustus, tot uitvoering van art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 (lager onderwijs), is opge nomen in de St. Ct. no. 197, en is hoofd zakelijk van dezen inhoud Gedeputeerde Staten doen jaarlijks in December aan de regoering opgaaf' van do sommen, die op de begrooting van iedere gemeente in hunne provincie voorliet volgend dienstjaar zijn uitgetrokken voor het lager onderwijs. Jaarlijks in Januari doen zij tevens op gaaf van do uitgaven, blijkens de rekenin gen over liet voorlaatste jaar in elke ge meente hunner provincie gedaan wegens de kosten van het lager onderwijs. Zij wordt voor do eerste maal ingezon den over het jaar 1880. Do Minister van Binncnlandschc Zaken stelt het voorschot vast, waarop elke ge meente over liet loopendo dienstjaar aan spraak heeft volgens do wet van 17 Aug. 1878. Gedeputeerde Staten ontvangen, voor zooveel betreft de gemeenten hunner pro vincie, modcdceling van het bedrag, waar op het voorschot en de uitkccring aan iedere gemeente worden vastgesteld. De Minister zal jaarlijks do verzainclsta- ten en bijlagen van eeuigc gemoentereke- ningen, voor zooveel betreft do hierbodoelde kosten, onderzoeken. Hij zendt ze aan Gedeputeerde Staten terug, mot mededecling van zijno opmer kingen. Dit besluit treedt in working op 1 No vember 1880. In hot kamp bij Millingen heorsckt hot roodvonk. Tengevolge hiervan zullen do groote manoeuvres, waaraan door de militairen te Arnhem, Zutfcn en Deventer zou worden deelgenomen, niet plaats hebben. Door den geneeskundigen dienst is indezen toestand nog niets beslist, of de militairen zullen naar huis worden gezonden of naar de garnizoenen zullen terugkeeren. Zoowel hot oen als het ander is een gevaarlijke maatregel, en zou bij ontbinden van het kamp de ziekte verspreiden. Door don grooten toevloed van adspi- ranten voor de kweekschool der marine is bij resolutie van don minister bepaald, dat voortaan geen jongens beneden den leeftijd van 13Va jaar voor don zeedienst zullen mogen worden aangenomen. KOLONIËN. Borbhtcn uit Ncorlandsch Indië vau 13 Juli. Do berichten omtront don Regeeringscom- missaris op Atjoh, Pruijs v. d. Hooven, zijn nog slecdsvol tegonspraak. Het Bat. Ilbld. zeido dat dozo heor op ontslag aandrong; do lo gouvornoments secretaris noemt dit ge rucht van allen grond ontbloot, maar het Bat. Ilbld. volhardt bij zijn oerste boricht. Zeker is het dat beido commissarissen, on generaal van dor Hcijdon en de heer v. d. Hooven, to Batavia worden verwacht en wel tot behandeling van voorstellen, door ben gedaan omtrent Je verschillende onderwor pen, die in Atjeh regeling behoeven. Do commissarissen mocton, in hot belang der openbaro orde nu veiligheid in Atjoh, hot voorstel godaan hebben tot indioiislslelling van drioschouton aldaar. In dc kas van den chef van het post kantoor tc Bandjormasin is volgens do Soer. Ct., con to kort van f 20,000 ontdekt. Dc ambtenaar is gesehorst. GEMENGDE BERICHTEN. Als gedurende den winter aan melk koeien als hoofdvoeder suikcrbietonsnijdsel wordt toegediend, gelijk dit uit suikerfa brieken verkregen kan worden en voor namelijk verzuurd, in het voorjaar dan wordt de boter spoedig zeer vast, en ver krijgt zij de geaardheid van talk. Deze eigenschap is niet gcwcnscht, en men richt er zich daarom zoodanig op in, dat men tot het grocnvoeder behalve suikerbieten snijdsel ook een weinig mangolwortelen kan voederen. Want alsdan doet zich liet op gegeven verschijnsel niet voor, althans in mindere mate. Daarin was, naar de „Iiraunschweiger Landw. Zcitung" zegt, ccnc vingerwijzing, om te beproeven, of men in de warme zomerdagen, gedurendo welke men met te weeko boter te kampen hoeft, door het toedienen van zulkon ingokuildcn afval van bcotwortelsuikcrfabrioken aan de boter geen grooter consistentie geven kon. Men heeft dus in eenigszins zuren afval van beetwortelsuikerfabriekcn hot middel, om in hccto dagen, voornamelijk als men geen ijs hoeft, zich zoowel het botermakeu dat dan minder tijd kost als ook liet verdoelen in stukken van gelijk gewicht enz. te vergemakkelijken. (Landb. Ct.) Te Bestcigno is dezor dagen een krank- zinnigo gestorven, die in 63 dagen hoege naamd geen voedsel had gebruikt, 't Schijnt dus, dat, naar gelang men krankzinnig is, men het langer kan uithouden. Uit Vlissingcn wordt gemeld: eerst daags wordt alhier verwacht het Bremer, stoomschip van do cNorddoutseho Lloyd", genaamd Ilanouer, kapt. Hoil'mau den 6 dezer uit New-York vertrokken. Het stoom schip zal alhier 02 ossen en 402 zwijnen ontschepen die bestemd zijn om van hier per spoor via Brussel naar Frankrijk ver voerd te worden. Dit schijnt eene proef te zijn, die, zoo ze voldoet, misschien tot meerdere trans porten aanleiding zou kunnen geven. Volgons het bureau Voritas vcrongo- luklen iu Juni jl. 77zeilschepen (8 waarvan berichten ontbrokon), waarvan 8 Nederland- scho. Voorts zijn 2 (Amorikaansche) stoom- schopen vorgaan. Voor het gerechtshof te 's Gravenhagc is Woensdag jl. behandeld, dc zaak tegen A. do K., wonondc te Zaamslag, thans ge detineerd, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij tc voorzien was, dat daardoor menschenlcvcns in gevaar konden worden gebracht. Adv. mr. C. J. Franjois. Do cisch is jaren tuchthuisstraf. Met 1 September zullen nieuwe munt biljetten hun entree in do wereld doen. Do aardappelen worden Zaterdag te Utrecht tegen f2,tot f 2,90 het mud verkocht. Dezer dagen word do centrehoord, welke op den 7cn dezer op do zandbank voor Ossenissc gebleven is, aan wal gebracht in letterlijk uitgeplunderden toestand. Niet alleen was al het tuig gestolen, maar ook nog cenigc kleodingstukken en andere voor- werpon. Gewoonlijk wordt geen geloof geslagen aan het verhaal, dat haaien soms hun jongen een schuilplaats in hun maag vorlccncn, om hen aan oon dreigend gevaar tc ont trekken. Maar dezer dagen moot bij Long Island oen vangst gedaan zijn, waardoor dat verhaal bevestigd wordt. Men heeft namelijk een wijfjeshaai gedood, in wier maag tien jonge haaien gevonden werden. Fcn natuurkundige te Nieuw-Y'orli, aan wien men het dier gegeven had, heeft het zeven uur nadat het gedood was, onderzocht en in de maag, die hem hijzonder opgezet voorkwam, dc tien jongen ontdekt. Zij waren allen even groot, omstreeks 2 voet, verkeerden in goeden staat, en zouden blijk baar, ware de moeder niot gedood, hun gevangenis verlaten hebben, zoodra hel ge vaar voorbij was. De monniken van den berg Athos hel>- bon de golofleu dor kuischhoid en don af schrik van hei vrouwelijk 'pislucht zoover godroven, dat zij een wacht;) ,t van Turk- scho soldaten va:i don Sultan (onder wiens hoogo boschormiug do bekende monniken republiek staat), hebben aangevraagd om allo vrouwelijke wezens van hun bergachtig sehicroiland in do Acgeïsehc zee verwijderd lo houden. Ditgcldl niet alleen mensehciijkc wezous, maar ook, reeds scdort het jaar 1010, allo vrouwelijke dierenkippen, gciton, kooien, katten, merries, dit alles is er ton ceuwigo dage uit verbannen. Vroeger strekte dit verbod zich zelfs uit lot liaaido- looze jonge liodon geen «glad gezicht," stond in de oorkonde geschreven, zal op dit gebiod verschijnen. De uitsluiting van het vrouwelijk goslacht overigens, heeft zijn in- convonionten. Do eieren moeien er worden aangebracht van de naburige eilanden en zijn er dus noodzakelijk minder vcrsch; boter on molk zijn er onbekond ca in dozo rijke natuur, dio mon Turksch-Zwitsorland zou kunnen noemen, leven vior a zesdui zend monniken, sober van tuinbouw ca bijenteelt en van wat goloovigc pelgrims voor bon afzonderen Nooit is dezo wet geschonden. Een En- golsch reiziger is er eens mei zijno vrouw aan wal gestapt; maar de schrik der mon niken, dio als «oor con molaatscho voor mylady terugweken, deed don lord spoedig besluiten, haar wedor in lo schepen en herbergzamer kusten op !o zoeken; dc hor- innoring dozer ontwijding leeft nog als ecu treurige legende voort in de herinnering der monniken. In hot geval, dat een vrouw door schipbreuk aan de kust mocht worden ge worpen, is voorzien; coa eenzame cel op don top van dc rots, waarop halvorwoge do oudsto der monniken haar zou bewaken, is hot aangowezon toevluchtsoord, en men zou onophoudelijk uitkijken naar voorbijvaren de schepen, om den vreemden vogel op te nomon en weg to voeren. Te Bagdad hoeft een Engelsch onder nemer een massief gouden beeld opgegraven dat 90 kilo zwaar is. Hot beeld ij bij het Engclsche consulaat in bewaring, en de Turkscbe overheid onderhandelt met den Engolschman over het aandeel, dat van deze kostbare vondst den staat toekomt. Do vorigo weck Maandag zijn te Trier allo herhorgiors on andere drankverkoopers ingovolgo eeno aanschrijving op het politie bureau gcwoesl. Nadat hun aldaar nadruk kelijk was kerinnord aan de bestaande bepa lingen op hun bodrijf, werd hun eono lijst tor hand gesteld, bovattondo do namen van 27 personen, dio bekend staanals luiaards eu dronkaards, wior vrouwen kinderen uit do armoukas bedoeld worden. Voortaan mag eon herbergier, of wie ook drank verkoopt, aan dio personen geen sterkedrank verkoo- pon of uitreiken. Wie dit verbod overtreedt zal dadelijk worden gestraft cn stolt zich in allo geval bloot aan intrekking der vergun ning tot uitoefening van zijn bedrijf. Do latijnscho Vulgata, volgons wolko Luther op den Wartburg zijne Duitschc bijbelvertaling heeft gemaakt, bevindt zich thans iu bezit van zokoren dr. Schlcchte, riddor van Sodnihorsky, directeur der bad plaats Wartenburg, dio het kostbare work, dat uit do koninklijke Saksische bibliotheek afkomstig is, ton geschenke ontving van den Czochischon dichter JauczHvezdy. Professor Ourtius te Leipzig heeft voor het werk reeds 9000 gulden gobodon.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 3