Binnenland. met haai ie breken, ciien minste do staat- kundigo overeenstemming tusschen hem en do liberalen openlijk Ie erkennen. Zijne brochure lezende, is het moeielijk nit to makon, welke kous onvermijdelijk als zij is do heer Deschatrps doen wil tusschen do heido partijen, die elkander Belgio's heerschappij bolwisten. Beido par tijen bobben volgens den schrijver recht van bestaan. Do ecna zoo wol als de andere eerbiedigt in den grond onze staatkundige vrijhedon bij do cone bestaat even als hij do andere ocno hovige, doch machteloozo minderhoid, die allo vrijheid wil ondordruk- kon, hier dio dor katholieken, ginds dio der liberalon. Maar do hoer Deschamps tracht het betoog to lovoron, dat noch do katho- lioke noch do libcralo partij voor dezo uiter sten verantwoordelijk is. Wij zullon bij ilczo opvatting niet stil slaan maar zeggen alleen dat, indien do kleuren der schildorij zoo getrouw waren als zij hot niot zijn, blijft het oven waar, dat do gracht dio katholieken cn liberalon van elkander scheidt, breeder en dieper is, dan do heer Deschamps hot doet voorkomen of zich verbeeldt. Als oen staalljo van Brusselsche zeden diono hot volgende Onderdoö vordronkonen, dio Zondag 15 Augustus in hel lijkenhuis to Lnoken waren ten toon gelogd, bevonden er zich drie zolf- nioordonaars, do beido overigen waren Ila- lianon, die aan ceno brug werkten en met nog vijf andoren door hot vallon van eon balk in hot wator raakton; deze vijf worden gerod. Do zolfmoord van tivee dor eorstou was afschuwelijk, dio der laatste hoogst trourig op zielkundig gobiod. Omstreeks 7 uren 's morgens toog men uit hot kanaal van Willebroeck dc boido eorston, oou man in werkmansgewaad cn cono naar gissing SOjarigo vrouw dio, hoo- wol zij gehuwd was cn oen kind had, zich aan haat' minnaar met cou stevig touw had laten vastbinden en zich zoo samen in 't wator gowurpeu hadden. Het derdo slacht offers was ecu ICjarig iroisjo, dat men inedo in den vroegen morgen van donzolfden dag uit do.Maclboek bij Lacken haalde. Zij had beproefd con examen af to leggen, doch niet geslaagd zi jnde, sprong zij in do heek en verdronk. Echt Fransen Als 0011 bowijs van dwaze zorg voor het overmatig gebruik der brandblusch- middolou kan hol volgende strekken Acht dagen goloilou woedde to llousso- laoro oo i hovigo brand, ontslaan in ocno zoogonaamdo kolderbakkorij, longovolge waarvan vijf huizon zoo geteisterd werden, dat alleon do naakto murun kloven staan. Het gobourdo op een Vrijdagnacht. Dos Zatordagsimmiddags sloegen do vlanunon op niouw uit don koldor en con der nabij wonendo ingozclcnon begaf zich tot do over heid en verzocht om do hulp der brandweer on wat doukt gij dat dezo ton antwoord kroeg Do spci jton (spuiton) zijn gekuisclit on wo gaan dio niotgovon!" Den volgenden Maandag wooddo het vuur nog altoos onder het puin, doch ado speijte wasgekuisebt!" De monsehen moesten zich zolven helpen en do burger, dio do gckuischte speijte niet bo- komon kon, vervoegde zich aan do fabriek van don heer Hendrik tant. Do speijte van dezen was ook gckuischt, doch zo werd ovonwol mot do meeste bereidwilligheid oons vuil gemaakt on alzoo de vlam gehluscht Er is hier ook cou vorordeuing afgekon digd up hol ongemuilband losloopou der huilden (or zijn er bi jna zoo veel als huizen) ou het gevolg is: dat van do honderd hon den cr honderd cn oon losloopen en onge- imiilhand zijn. 'tls hier dan ook't luilek kerland der poli lie. Dozoi dagen deed zich in Belgie een geval voor van slaapziekte (lotbargio.) Eon grijsaard van 85 jaren, viel eonige weken geleden in een zachten slaap on is dezo week zonder ontwaakt te zijn,, overleden. Zeker wol de zachlsto dood, dien mon bedenken kan. Een ander goval van slaapziekto wordt ons medegedeeld uit Grambko bij Bremon; hot herinnert aan dat van den uhlaan waar van over oouige jaren golieol Duitschland gowaagdo. Do dochter van den burgemeos- ler dier gemeente, een rijk grondeigenaar, slaapt reeds zovon maanden. Hot zonder lingste is, dat zij allo zes weken eonige uron wakker wordt. Haar toostand is 't best lo vergelijken met don winterslaap van som mige dioreu, zoo als b. v. dien dor marmot ten; godurendo haren slaap is zij ongovoelig voor allo beweging en zij is kalm on gorust. Men wordt nauwelijks ocne lichto trilling der oogleden gewaar. Echter, zegt de Courrier do Hanovro, sla gen hare ouders or in om haar, wanneor haar slaap, zooals nu en dan gebeurt, lichtor wordt, eenig voedsel to verschaffen cn wol van zulko bestanddcelen als in haar toe stand nuttig bevonden zijn cn ton einde hare krachten te ondersteunen. Zij geraakte in dezen toestand in Januari laatstleden, tij dens zij aan bleekzucht leed. Alle zes weken zeidon wo, ontwaakt zij voor oouige uren en is dan volkomen bij haar verstand; zij herinnert zich zeer good, dat ze lang goslapcn heeft, maar zij kan niot bogrijpou hoo lang en verklaart godurondo haren slaap niets te hooien of to hemerkon van wat om haar gebeurt. Do gouooshooren hebbou allo middoleu tot horstel vorgoofs beproefd; men gelooft, dat zij eenmaal op eens zal genezen zijn. Een zonderling middel om logies te verkrijgen. Twee bezoekers van de feesten te Brussel, des avonds geen onderkomen kunnende vinden, wisten geen ander middel om daaraan tegemoet te komen dan door, na het gebruik van oouige geestrijke voch ten, zich zoo opgewonden aan te stellen, dat de politie heil inrekende. In de politie wacht sliepen zij rustig op een paar banken, en verkwikt verlieten zij 's morgens het bureau, na vooraf aan do politic-agenten, die hen hadden opgepakt, hun dank be tuigd te hebben voor den hun bewezen dienst en dien dank met een tastbaar be wijs, in den vorm van een paar francs, to hebben bezegeld. Voor don volgenden avond verklaarden zij zich minzaam aanbevolen te houden voor dezelfde boleefdlieid. Om den optocht gomakkolijk te kun nen zien werden stoelen verhuurd. Een dior verhuurders was totaal uitverkocht eu kon zelfs niet meer voldoen aan hot verlangen van een heer, die f 2,50 voor oen stoel bood. Hij wist echter goeden raad, bood zijn schouders aan ou aldus was do lieer geholpen, die hoog verheven en lounendo tegen een muur den stoot kon gadeslaan; tevens verdiende hij ook een niot onaardig sommetje. Woensdag zijn er uit Brussel 123 treinen vertrokken met gemiddeld COO per sonen por trein, of een totaal van 73,800 reizigers. De feesten zijn te Antwerpen begon nen. Zaterdag avond werd op do ..Groene Plaats" eene cantate van Bcnoit door ll'JO zangers en een orkest van 278 leden uit gevoerd onder leiding van den componist. SLUIS, 20 Augustus 1880. De afdeeling «Zeoland'' van Christe lijke onderwijzers hield 11. Zaterdag alhier eene vergadering; die door alle leden op één na werd bijgewoond, en waarbij de predikanten Knottenbelt en Pohlman tegen woordig waren. De fungeerende voorzitter wees daar bij op hot verblijdend verschijnsel, dat in het land van Cadzand dergelijke ver. gaderingen kunnen gehouden worden, daar tot voor korten tijd cono Christelijke school hier zoo goed als onbekend was. Door het vertrek van den lieer 1'. J. Kloppers naar Amsterdam werd het bestuur der Afdeeling thans als volgt samengesteldP. Voerman to Sluis, presidentC. Ilondius te Mid delburg, secretaris; A. J. Laernous tc Vlis- singen, penningmeester. Belangrijke en leer zame gedachteuwisseling vloeide voort uit do behandelde onderwerpen Benoemen met of zonder sollicitatie, in geleid door den lieer Brouwer van Domburg. Do revolutie van 1(188 in Engeland, in geleid door den heer Ilondius van Mid delburg. Straffen cn bcloonen, ingcloid door den hoor Voerman van Sluis. In de pauze werd eene wandeling gemaakt cn de Christelijke school alhier bezocht. Do volgende vergadering zal te Domburg gehouden worden. Voor de betrekking van hulponder wijzer aan de christelijke school alhier, hebben zich tot op heden vijf sollicitanten aangemeld. Eergister avond ontlaste zich alhier een lievig onwedor. Van ongelukken hoorde wo tot heden gelukkig niets, alleen worden een paar hoornen getroffen. Don 25 dezer werd de jaardag van Z. K. II. do Prins van Oranje, alhier door liet uitsteken van vlaggen van particuliere en bijzondere gebouwen herdacht. Naar men ons van goeder hand mo- dodeelt is door eonige ingezetenen van Oostburg het plan gevormd, om, indien dit bij andoren instemming vindt, do gewichtige dagen van 22 en 31 October 1830 dit jaar feestelijk te hordenkon. Op uio dagen toch, is door do samen- working van eonige weinige militairen, krachtig gosteund door do burgerij, van welke laatste nog conigen in loven zijn, die cr een werkzaam doel aan namen do aanval van een troep Waalscho en Vlaam- scho muitelingen afgeslagen, wier doel niets minder scheen tc zijn dan Oostburg totaal te verbranden, en de inwoners die hun in handen vielen, om te brengen. Een SOjarig herdenkingsfeest dezer voor Oostburg in hot bijzonder, maar voor het gansche kanton in het algemeen, gewichtige gebeurtenis, heeft, naar men vermeent, alie recht van bestaan. Waro toch hot boozo opzet dor aanval lers gelukt, dan zou daardoor ongetwijield een wrok togen do naburen aan de over zijde der grenzen zijn ontstaan, die een tijdsverloop van 50 jaren niet zou hebben uitgewischt. Thans integendeel, mogen wij ons ver heugen in een gemeenschappelijk vorkoor, ook op handelsgebied, mot onze Belgische naburen, op den meest vriondsohappolijken voet. Moge het beraamde plan dan tot uitvoe ring komen, en dat plaatselijk teest het bewijs leveren dat, mot de herdenking van hot mislukken van don aanslag op Oostburg, niets anders wordt beoogd, dan dat men zich verheugt over do goede verstandhou ding, die in beider belang tusschen de bewoners van Staats-Vlaanderen met hunne Belgische naburen bestaat, en men hier ten volle eens is met de volksmaatschappij ndo Veldbloem", uit Belgio's hoofdstad, dat do verjaringsfeesten, aldaar gevierd, niets an ders mogen en moeten zijn dan een recht, zinnig verzoeningsfeest, tusschen Noord en Zuid. (M. Ct.) Ilct vergelijkend oxameu lo Kadzand word gehouden don 17 Augustus on afge- uomen door don schoolopzionor cn den hoofdonderwijzer J. Bovelander Schoo. Van de vior sollicitanten, dio zich haddon aan- gogovon, waren drie opgekomon, namolijk H. Jongopior, A. F. Wisse on A. Th. Swonne, hulponderwijzers do boido eerston to Mid- dolburg cn do laatste to Sprang. Zij werden in do bovonstaando volgordo, naar do be haalde punten, op do voordracht geplaatst. Eorlang zal daaruit de bonoeming ge schieden.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 2