NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN TER OVERWEGING. 34. Een en twintigste jaargang. A°. Ï88ü. Vrijdag 27 Augustus. Buitenland. N< I)it weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertcntiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 7Va cent. Groote letters naar het go tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertcntiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Bericliten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NJJGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. De Septemberfeesten in Belgie. Zio hier do gronden op welke de af schaffing der Septemberfeesten door do re geering in Belgio voorgesteld is. «Van bot oogenblik waarop door do re geering oflicieel besloten werd, om het vijftigjarig bestaan van 's lands onafhan kelijkheid feestelijk te herdenken, dacht de regeering, in overeenstemming met de rogclingscommissic dezer feesten, dat hot overwegend karakter dezer feesten moest zijn niet een bijzondere dag, niet een bij zonder feil, maar gewijd aan de herinne ring van het tijdstip van vrede on voor spoed, dat Belgie sedert zijne onafhanke lijkheid doorloopen heeft. Het is in dien geest dat do regeering u meent to moeion voorstellen tot het instel len ccnor jaarlijksche feestviering, die na tionaal behoort to zijn en overeenstemt met den dag der voornaamste plechtighe den van 1880. Door het algemeene van hun karakter, maken nationale feesten voor het vervolg de jaarlijksche viering der Septemberfees ten, bevolen bij decreet vanhet nationaal congres van 19 Juli 1831, onnoodig. Ik heb dus de eer u voor te stellen, mijne heoren dit op den derden Donderdag der maand Augustus, jaarlijks een nationaal feest zal gevierd worden, en dus het de. crcot van 19 Juli 1831, afgeschaft is Wij hebben eigenlijk begint het wel wat vervelend te worden duizend en een verklaringen gehoord en gelezen over de vreedzame bedoelingen der Belgen tegen over het Noorden. Vooral wenschen zij het denkbeeld verre verwijderd, als zou er iets hatelijks voor het Noorden in die feest viering golegen zijn on men verklaart ze, officieus en officieel, voor een vredefeest, voor de herinnering aan een feit, name lijk dat dor vorderingen door Belgie se- dort een halve eeuw op het gebied van kunsten en wetenschappen gemaakt; op de uitbreiding van nijverheid, handel en land bouw, kortom, op alle mogelijk stoffe lijk, zoo wol als geostelijk gobied. Ook in het Noorden gingon dergelijke stem men op nog onlangs Servaas van Roijon in het leeskabinet. Zelfs lazen we in vrij wat gezag hebbende organen der Bel gische pers, aan ons adres «komt maar tot ons, dragers van het metalen kruis, wij zullen u broederlijk ontvangen en een eereplaats in ons mid den geven Mafoi, c'ostunpe u fort! Op mijn woord, dat is toch oen bcetjo sterk, zegt een Franshman in Coopers padunder? en wij zeggen 'took. Doch wij willen aannemen, dat alles zui vere koffie is en er geene Leopoldsorde», Eikenkroonen of Leeuwtjes in 't spel, of liever in 'toog zijn, maar men vergun- ne ons te blijven persisteeren bij onze eens genomon conclusie (men vergeve ons dien rechtsgeleerden term «Draag een wet voor- bepalende van heden af is het artikel der constitutie afgeschaft, waarin wordt gezegd, dat het huis van Oranje-Nassau voor ecuwig van den Belgischen troon is uitgesloten. Deze wel kan echter nimmer worden ingeroo- peu ten nadeelo der onafhankelijkheid van Belgie Zie als we dat lezen, dan zullon wij aan de volkomou oprechtheid der ver zoening gelooven. SCHAAKPARTIJ. Sedert 1830 wordt eeno schaakpartij tusschen Noord en Zuid Nederland ge speeld. Bij den aanvang van het spel wa ren de spelen zeer hartstochtelijk, doch onder het spelen is er kalmte gekomen en weldra zal de politieke partij geëindigd zijn. Aan weerszijden van hot hord staan nu koning en koningin nog behoorlijk ge dekt door de kasteelen, een enkelen raads heer, de paarden en eenige pions. Van deze laatste stukken zijn echter eenige geheel doelloes geworden en de partij zal eindelijkoindigenmet Roi dépoullié, of om minder verheven en meer algemeen verstaanbaar te spreken, hot zal zooals op het schaakbord of het belegeringsspel ge- Leurt, een steekspel worden en de partij zal eindigen bij gebrek aan spelers, of omdat het een steekspel is De dood blies op hot spel en do goede regel het graf maakt allen gelijk, komt tot waarheid, evenals van Lenncps uitroep «Oude veten Zijn vergeten"! door het feit, dat er gras over gegroeid is Maar boven alles verheven staat het wereldgericht verpersoonlijkt in do Muze der geschiedenis en deze roept ons too gerechtigheid verhoogt eer: volk, maar do zonde is een schand .i - der nation Dat is een koninklijk woerd, in worke- lijkheid door con koning gesprokon on uit de grijze oudheid 'ot ons gekomen want de geschiedenis bewaarde dat woord A. B. BELGIE. De groote plechtigheden in Brussoi heb ben dezer dagen plaats gehad, zonder eenige do minste medewerking van do geestelijk heid. De abt de Haerne, oud lid van het congres, was do oonige geostelijko, dio offi cieel het groote feest bijwoonde. Ook de Nederlandsche gezant baron Guericke van Herwijnen, was een der eer sten van het corps diplomatique, dio op de eereplaats verscheen. De heoren Frfere Orhan en Bara, ministers van huitenlandsche zaken en van justitie, haastten zich om hem in hot openbaar met onderscheiding te begrooton en te danken voor zijne bevredigende en broederlijke demonstratie. Do toespraken van de voorzitters van de heide kamers, der- gerechtshoven en dergelijke, benevens do antwoorden des Konings bevatten niets, wat de oude wonden kan doen bloeden on van 15 tot 17 Augustus wapperde, rein en on bevlekt als ze is, de geliefde Nederlandsche driekleur bij de vlaggen der natiën en dat ze aan haren top den even geliefden Oranje wimpel niet voerde was, is wij weten dit met zekerheid, niet de schuld der inrich tingscommissie. -- Veel opmerking verwekt dezerdagen een artikel van rnr. Alphonsc Deschamps, neef van den aartsbisschop van Mechelen, vervat in een kort goledon verspreide brochure. Ziehier hoe het ontvangen word door do liberalen, volgens een hunner voornaamste organen «De brochure heeft moor gerucht gomaakt door de zonderlinge denkbeelden des schrij vers, dan door het talent van den publicist. Niet dat we iets tegen den schrijver hobben, integendeel hij is een zeer achtenswaardig man, maar wij noemen zijne denkbeelden allerzonderlingst. Do heer Dcchamps, ka tholiek door opvoeding, door banden van bloedverwantschap, zoon van eon der in vloedrijkste leden dor clerikalo partij, neef van den aartsbisschop van Mechelen gevoelt en plaats zich in een geheel bijzonderen toestand onder en tegenover zijne partij; hij verwerpt de meeste harer denkbeelden en verloochent zeker hare govoelons, zonder den moed te hebben om geheel en al

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 1