Buitenland. Binnenland. boerenwoningen, die we voorbij waren ge trokken. Deze paarden plaatsten wij achter onze hinderlaag, en er werd hovel gegeven stil te blijven liggen, tot uit de hinderlaag was geschoten en dan met kracht aan te vallen. De paarden waren in de verschansing van Ambrose Duke, do Waal, een dapper soldaat, die te voren dikwijls do ruiterij had aangevoerd. Toen het couvooi onze hinderlaag was genaderd, vielen wij in zulko goedo ordo aan, dat 's vijands eerste 50 man ruiterij op hun voetvolk teruggeworpen wer den. Toen viel Ambrose Duke lien met zijne knollen aan en ons voetvolk greep hen op den hoogeuweg inden rug, tengevolge waar van hunne cavalerie op de vlucht sloeg diedusinfanlerieenconvooiaan onze genade overliet. Zoo werden wij met weinig of geen verlies meester van den buit. Van hier kwamen we den volgenden dag te Aardenburg aan, met het geschut en do amunitie, zooals we die gevonden hadden. Bij oeno brug hielden we stand 011 namen een groot aantal hooien of schuiten, goladen inet wolzakken eu manufacturen, welke wo alle naar ors bivak meenamen. Wo zullen niet behoeven te zeggen, dat'deze drie aanvoerders, in deze dagen do lievelin gen der soldaten eu liet onderwerp van alle gesprokkou waren. Daags na onze aankomst to Aardenburg kwam er bericht, dat Mons was overgegeven en Mechelen was geno men en geplunderd; dat Juliaan Romero du in Vlaanderen was gevallen om den graaf Reulx met 20 vendels infanterie en eonigo kornetten cavalerie te ondersteunen. Dit nieuws maakte het ons niet raadzaam met onzen aftocht to dralen, waarom wij met allen spoed naar Vlissingcn terugkeerden. Sedert doden do Vlissingers nog ver scheidene strooptochten in ons gewest, doch konden er geen vasten voet houden, liet was voor den grooten Maurits be waard om vier en dcrlig jaren later Sluis, Aardenburg en IJzondijke mei het om- liggendo land voor Nederland te verove ren; alleen Biervliet was sedert 1573, dank zij zijne ligging, een deel der vrij geworden Grafelijkheid Zeeland. A. B. BELGIE. De Brusselschc dagbladpers heeft eenc tombola ingericht, ten voordecle der armen van Brussel, liet uitvoerend comité dier tombola heeft liet volgende brielje ontvan gen: -Fabrikant van doodkisten en verlan gende mee te werken aan de tombola, ten der armen, heb ik de eer u een bon ten voor- deele zenden voorjjzes doodkisten op-maat." ENGELAND. To Southport in Engeland is eene dienstbode omgekomen, doordat ecu van do pooton van haar ledikant in den vloer zakte en eene opening in eene gaspijp maakte, liet ontsnappende gas bedwelmde liaar geheel en alle pogingen om haar bij te brengen waren vruchteloos. FRANKRIJK. Voor liet Hof van Assises te St.Pierre op het eiland Martinique, heeft een eil'ja- ge knaap terecht gestaan, Demarr genaamd, beschuldigd een kind van drie en een half jaar vermoord te hebben. De koelbloedig heid waarmee hij dit bekend heeft, wek ken nog grooter afgrijzen dan liet feit zeil'. Wij laten hier woordelijk een gedeelte van het verhoor volgen: Pres. Op welke wijze hebt gij den kleinen Paul vermoord? Besch. Ik vroeg hem's middags of hij met mij wilde gaan spelen. Hij ging met mij mee. Ik bracht hem naar een stil plekje. Toen viel ik op hem aan, ik sloeg met de vuist en met mijn laars, beet hein in de keel en gaf hem de rest met een steen; maar omdat ik toch niet zeker was of hij wel goed dood zon wezen, drukte ik hem met het hoofd in een modderplas en lei er een steen op om te makeu dat hij niet zou kunnen op staan. Pres. Waarom hebt gij dat kind ver moord? Besch. Omdat ik een hekel aan hem had. Pres. En waarom dat? Besch. Omdat hij mij straf van mijne moeder op den hals gehaald had. Pres. Ilebt gij hem gevraagd om met u te gaan spelen, ten einde hem van zijne moeder te verwijde ren? Besch. Ja, ik wilde mijn voornemen ten uitvoer brengen. Pres. Toen gij den armen kleinen jongen met den dood zaagt worstelen, sprak uw geweten toen niet, hebt ge toon geen berouw gevoeld? Besch. Neen. Uit het verder verhoor bleek, dat de elfjarige moordenaar zonder angst of be zorgdheid is te werk gegaan. Hij wist dat hij naar de gevangenis zou gebracht wor den, maar dat was hem heel onverschillig hij wilde en hij zou Paul dooden. Zonder de minste ontroering hoorde hij dan ook zijn vonnis. Daar minderjarigheid op Mar tinique geen verschil maakt, werd hij tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Jules Favre isWoensdagnachtoverleden. AMERIKA. -Het eiland St. Cristophe is volgens telegraphische berichten uit New-York den 4 Januari geheel overstroomd geworden. Twee honderd personen kwamen om. De schade beloopt 250,000 doll. SLUIS, 22 Januarf 1880. l)c bijdragen voor het cadeau van den WelEerw. Heer J. Knottenbelt alhier heb ben de som van ongeveer 140 gulden be- loopen. Zooals wij in een vorig nommer hebben gemeld, zijn deze gelden, op ver zoek van den predikant, ten bate der bij zondere school in deze gemoente afgestaan. De pogingen, welke hier onlangs wer den aangewend tot werkverschaffing gedu rende het aanhoudende winterweder, zijn tot heden met den besten uitslag bekroond. De commissieleden, gekozen uitdeinschrijvers en heiast met het toezicht over de werk zaamheden, verdienen in dezeu allen lof. Immers geheel belangeloos hebben zij deze taak op zich genomen en het mag waar lijk niet tot het aangenaamste gerekend worden om, in een strenge koude als we m don laatsten tijd gehad hebben, van den morgen tot den avond op het werk te sur- veilleeren. Zij verdienen daarom niet alleen den dank Van de armen in het algemeen, maar ook van de gemeente in 't bijzonder, daar het werk, dat er verricht wordt, voor deze in 't vervolg eene aardige rente zal kunnen afwerpen. Immers wie de gemeente-weide achter den gesloopten pasdam met de daar- aanpalende verlande spuikom vroeger ge kend heeft en een en ander thans ziet, zal voorzeker een groot onderscheid opmer ken tusschen toen en nu. De weide toch lag over 't geheel met hoogten en laagten en de spuikom was niets anders moer dan een on- nutto en slechte dampen uitwasemende poel. Welnu, die die hoogten zijn reeds gedeel telijk afgevoerd en de poel is bijna ver dwenen; men zal nu weldra een etfen stuk land zien. Gewis heeft dus dit werk een dubbel nut eu het zal ieder genoegen doen, dat een gedeelte der bijeengebrachte gel den tot zulk een goed einde zijn besteed geworden Naar wi j vernemen heeft het gemeen tebestuur alhier zich per adres gewend tot Zijne Majesteit onzengeeërbiedigdenKoning, teneinde M. te wijzen op dealgemeeue belangstelling, die er wordt gewijd aan het Stadhuis met zijn toren in deze gemeente, welk monument, volgens het vroeger uitge bracht rapport der Rijksadviseurs en de bevestiging van verscheidene oudheidkun digen op dit gebied, als een der merkwaar digste, zoo niet als eenig in zijn soort in Nederland moet beschouwd worden. Het ware te wenschen, dat op het verzoek van den Gemeenteraad gunstig mocht worden beschikt, want waarlijk restauratie is drin gend noodig en het gebouw is zulks ten volle waard. We gelooven, dat voor dit adres de juiste tijd is aangebroken, daar het ar tikel monumenten op t' oogenblik weder zoo wat aan de orde is, immers we lezen daaromtrent thans het volgende De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de heeren Van den Bergh, Cuypers, Gosschalk en Gugel, die vroeger leden wa ren van de opgeheven commissie van ad viseurs, opgedragen de regeering voor te lichten omtrent het onderhoud van monu menten enz. Zij zullen daartoe verslag uit moeten brengen over de deugdelijkheid der uitgevoerde herstellingswerken, telkens voor dat de toegestane subsidiën worden uitbe taald. Bij het Zaterdag 11. gehouden toela tingsexamen voor de oefenschool ter oplei ding van hulponderwijzers en hulponder wijzeressen te Oostburg werden o. a. in de hoogste klasse geplaatst: Amelia Mets, Abr. Ie Clereq, Ang. Noest. Elis. du Burek, Joh. de Smit Diz. eu in de laagste klasse: J. v. d. Broecke allen leerlingen van de openbare school alhier. Naar men zegt is de rederijkerska mer te Retranchement ontbonden. Deze kamer heeft zich slechts in een kort be staan mogen verheugen, dat wezenlijk wel te bejammeren is. Immers in kleine ge meenten wordt door dergelijke vereenigingen dikwijls de lust tot lezen en onderzoek op gewekt en de uiterlijke welsprekendheid bevorderd. En dit laatste is vooral in ouze landstreek niet gering te achten. Wezenlijk, deze kamers kunnen een eigen aardig, nut hebben, wanneer ze niet enkel aangemerkt worden als een bron om nu en dan pretjes te smaken en te verschaffen, dat toch maar al te vaak gebeurt. Neen, het doel der leden van rederijkers ver eenigingen moet steeds wezen: aangename verpozing ter ontwikkeling van verstand en hart. Blijkens bekendmaking van Ged. Staten van Zeeland is door hen het tijdstip vast gesteld, waarop de herijk der maten en gewichten in het loopcude jaar zal plaats hebben. Ilreskens 21 Juni, Groede, ook voorNieuw- vliet 22 en 23 Juni, Cadzand 24 Juni, Zuidzande 25 Juni, des voormiddags, Re tranchement 25 Juni, des namiddags, Sluis, ook voor St. Anna ter Muiden 2G en 28 Juni, Aardénburg, ook voor Eede, Heille on St. Ivruis 29 en 30 Juni, Oostburg 1 en 2 Juli, Sckoondijke 3 Juli, IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje. 5 en G juli, Biervliet 7 Juli, Hoofdplaat 8 Juli. Blijkens Prov. blad no. 9 zijn door Ged. Stalen van Zeeland, Ier bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in liet gedeelle hetwelk door de provincie in do lichting voorde nationale militie van 1880 moet worden gelevord o. a. samengevoegd Heilio en St. Anna ter Muiden. Door den Minister van Oorlog is, na mens Z. M. den Koning, liet voornomen geopenbaard, om aan de militairen, die tij dens de jongste overstroomingen aan de dij ken gearbeid of deze bewaakt hebben, voor die dagen een buitengewone» bijslag op do soldij Ie verleenen. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Zondag jl. werd den Kerkeraad te Biervliet medegedeeld, dat de predikant ds. A. J. Meerburg Snarenberg, met ingang van 1 April a. s zijn emeritaat heeft aan gevraagd.

Sluisch Weekblad | 1880 | | pagina 2