Binnenland. dagen proeven genomen uiel een nieuw miadol, om bij hot opstoken van oen orkaan do Lewonorsvan daardoor bedreigde streken te kunnen waarschuwon, nl. door postdui ven. Uit de uitkomsten is gebleken, dat dezo boden 15 mijion por uur kunnen afleg gen, terwijl do .hevigste storm hel zelden tot 30 mijlen in het uur brengt. Gemiddeld hebben de stormen slechts oen vaart vun KJ A 17 mijlen per uur, zoodat de postduiven het iu elk geval van hen kunnen winnen. FRANKRIJK. In Frankrijk is do aandacht verdeeld lus- schen den strijd tegen do ondorwijswotiou van don minister Ferry en naar het vader land torruggokcerde goamnostoerdo oproer lingen van 1871. Er is vorlcdon week een tweede transport gewezen commune-man nen to Purl-Veudrcs aangekomen. De lioden gedroegen zich ordelijk, maar zagen er nog slechter uit dun die dor eerste bezending. De meosteu begaven zich onmiddellijk naar Parijs, waar zij voel belungstolling onder vonden en ieder 10 francs van hot ouder* stcuniiigs-comitc ontvingen. Er valt nog niets to zoggen van het ver moedelijk lot dézer hondorden uit hun werkkring gerukte inonsckon, die de schande hunner misdaad zelfs na acht jaren niet hebben kunnen deen vcrbleeken. Nóg zijn do luiueu der Tuilcrien er, om wraakte roepen over den smaad Parijs eu geheel Frankrijk aangedaan. Maar dozen winter reeds zal het moeten blijken, of de goawnes- teerden recht haddon op gratie. Aan hot miuistcrio van finantienlo Parijs is een ongehoorde diefstal gepleegd. Bijna onder do uogen dor beambten is cr een som van 136,5(JG francs weggenomen. Men vermoedt dat lietop het oogeublik beeft plaats gehad, dat meur bezig was oude bank biljetten, die onbruikbaar waren, legen goud of nieuwe biljetten in to wisselen. Men heeft iemand mecueu to ontdekken,' dio plotseling zich verwijderde, maar er is nog niets zekers bekend. Het stelen van eone ménagerie van wilde dieren gaat, zou men zeggen, niet gemakkelijk. Ecu groeto ijzeren kooi laat zich niet wegnemen als een zakdoek, en leeuwen en tijgers moffelt men niet weg als een horloge. Eu toch hoeft de Amerikaan- sehe dieicuietiimor Dombrombe bij het Erotische gerecht do volgende aanklacht in gediend. «Den 25 Augustus jl. vertrok ik van Orleans, otn de jammarkt té Choisy-lc- Roi te bezoeken, waar ik kunsten wilde ver tonnen met mijne vilde dieren: ecu prack- tigeu leeuw, een Bcngaa'sdion tijger en twee zwarte panters van do Sahara. De kooien volgden mijn rijtuigik had zo ge- hoseheu op een groot plat met wielen, dat ik voor verre roizou had laten maken. Wat gebeurde cchlcr? In den nacht va a 1 op 2 December word ik wakker door een zonder ling gerucht. Ik stond open Lcmcrktedat mijne menagerie verdwenen was, tegelijk iiiei mijne vrouw on mijn koordedanser Joseph Largct, oou uitstekend kunstenaar." Douiliryinbe heeft het sigKalemout dor dieren en van den koordodauser opgegeven, maar niet dat van zijne vrouw. Van haar, zoide hij, vorlangdo iiij niols meer te weten; zij was hem van geou nut bij de dressuur der wilde dieren. To Lyon is Maandagochtend te 7V» uren een lichte schok van aardbeving ge voeld, dio tweo seconden aanhieldop het eilandje liarbe, nabij Lyon, zijuo vcrschei- deno Luizen goschourd. Dc Echo du Parlement nieldt dat de commiezen een geheime branderij ontdekt hebben to St. Giles, liet schijnt dat de boete ten laste van den overtreder meer dan 510CO £r. zal baloopen. SLUIS, 18 September 1879. Dinsdag 16 September was voor de kin deren der gemeente St. Kruis eene ware feestdag. De burgemeester dier gemeente, mr. P. C. J. Hcimcqnin alhier, had de schooljougd een wandelrit beloofd, waaraan op dien dag uitvoering werd gegeven. Ruim een zestigtal loerlingcu. benevens het onderwijzend porsoneel hadden in negen verschiüendo rijtuigen plaats genomen, waar mede zij naar Sluis werden gevoerd. Hier werden zij door hun Burgemeester ontvan gen cn, na op koffie en broodjes onthaald te zijn, word do reis in gezelschap van den Burgemeester naar Heijst voortgezet. Dat die kinderen, waarvan hot meerendeel nooit iets anders gezien hooft dan zand en hoornen, zich uitermate verheugden bij hot beschou wen dier golvende zee, zal wel niet behoe ven gezegd to worden, maar meer nog toen zij gez-auenlijk mochten plaats nemen in dentreiu, die lieu naar Blankenbei ghc zou voeren. Overvoldaan en na flink gegeten eu gedronken te hebben, keerdon allen om streeks acht uur in de beste orde te Sluis terug, vanwaar zij, na den heer Henueqüin een „lang leve onze Burgemeester" toege zongen te bobben, 1 ma,wég naar St. Kruis hebben voortgezet. Benoemd tot Commissaris des Konings iu Zeoland jh'r. mr. A. P. C. van Karnebeok thans minister-resident bij de hoven van Zwedou en Noorwegen. Tot 'ridder der ordo van den Nederland- schon Leeuw de heer mr. N. J. C. Suouck Hurgronjo. Het Vad. verneemt, dat bij het depar- tomont van justitie eon wotsontwerp lot be perking der proventievo gevangenschap in bowërkiug is. Door Z. M. den Koning is bij gele genheid der plechtige opening dor Staten- Getrcraal do gebruikelijke uoonredo uitge sproken, welke hieronder volgt Mijne llecreu Het is mij aangenaam,' de vertegenwoor digers van het Ncdcrlandsehe volk weder bijeen to zien. Bij mijne eclitvcrbindtenis ontving ik door mij hooggewaardeerde blijken van' do alaemeeno deelneming. Ifiet minder openbaarde zich opnieuw do liefde van mijn volk- bij den rouw, waarin ik mot mijn huis werd gedompeld. Mijne betrekkingen metaho vreemde aogondheden zijn van den meest vriend- scliappelijken hard. Zee- eu landmacht vervuilen steeds met toewijding Lire belangrijke püehton. Do gedrukte toestand van nijverheid, handel eu scheepvaart heeft zich ook hier te lande doen gevoelen. Maatregelen tot bestrijding van de be smet lelijke longziekto zijn mot een goed gevolg bekroond. Ik vrees daarentegen, dat in onderschei dene dooien des lands de oogst zal lijden onder de govoigen vau da ongunstige weers gesteldheid en van de hooge waterstanden. Onder dezo omstandigheden is eouo min der ruime opbrengst van sommige rijksbu- :iastingcn te wachten. Versterking van de inkomsten dor schat kist zal op den duur noodzakelijk zijn. Daarbij zal zooveel mogelijk ook op hetero vcideolihg van lasten moeten worden gelet. Handhaving van do vrijgevige beginselen ten aanzien van handel eu nijverheid, waarbij hot vaderland stoeds wol hoeft ge varen, biijvo nevens da verbetering onzer handelswegen het iniddol om do veorkracht des volks to steuueu eu do welvaart te be vorderen. Do vaststelling vau een nationaal wetboek vau strafrecht beschouw ik als cone zaak, waarbij het b&laug eu ook de oor des va derlands in höógo mate zijn betrokken. Inmiddels zal mijne regcering aan 'de .herziening vau andere deeluu der wetgeving hare aandacht blijven, wijden. Een ontwerp hu wet ter beteugeling vau het misbruik vau sterken drank zal, u iu deze zitting worden aangeboden. Ik stel mij voor de herziene wet op het lager onderwijs zoo spoedig in te voeren als de daartoo nog noodige voorbereiding toelaat. Door den moed en de volharding der krijgsmacht zijn in Atjeh belangrijke uit komsten verkregen. Ik vlei mij, dat de oorlogstoestand al daar voor een meer geregeiden zal wijken. Do overige gedeelten van Ncderlandsch- Indie geven over het algemeen stof tot tevredenheid. Krachtige voortzetting der aangevangen werken van openbaar nut zal der volks welvaart ongetwijfeld ten goede komen. Het financieel beheer dier uitgestrekte bezittingen blijft echter veel zorg en om zichtigheid vereischon. Bevordering van den aanvoer van vrije arbeiden in Suriname blijf ik wenschelijk achten. Aan de kolonie Curacao belooft een rui mer gebruik van de rijkdommen, die haar bodem oplevert, eone betere toekomst. Ik wensch, Mijno Heerendat ouzo ver- eenigdo pogingen onder Gods zegen het goluk van het dierbaar vaderland zullen bevestigen. Ik verklaar de vergadering der Staten- Geucraal te zijn geopend." Ruim houderd mannen vanallerlei rang eu stand, geloof en richting, uit alle oorden des lands, do Unie van Utrecht fees telijk willende herdenken, hebben een groote en fraaie medaille laten slaan. De voorzijde stelt voor het borstboold van graaf Jan Van Nassau-, met het omschrift graaf Jan Van Nassau, stickler der Unie van Utrecht de keerzijde oen leeuw mot opgohevou zwaard ón de'zoven pijlen, omringd door elf sterren, het 'zinnebeeld der tegenwoordige elf pro vinciën, waarboven bet Alzioud Oog, met Let omschrift: Dankbaarheid, Euudrachi, Vrijheid cu do jaartallen 15701879. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. In do sedert 25 Oct. 1871 bestaande vaca ture bij de lïerv. gom. to Arnomniden is, als ccnc 10e poging, un beroepen ds. J. H. Guldonarm, prod, ta Vimrscho, dio tevens oen beroep ontving uaar Harderwijk. Het aantal ndspiranton voor de akte vau lager ouderwijs bij do aanstaande na- jaarsexiuneus iu Zuid Holland bedraagt 700. De hoofdonderwijzer R. A. Venhuis te Zuidwolde (3de schooldistrict van Gro ningen) genoot don 10 dezer hot hoogst zeldzame voorrcebt van, op mira 83jarigen leeftijd, zijn 05 iarigon schooldienst to mo gen herdenken. Iu 1876 werd hem, bijge- legeuhoid van zijn 80sten verjaardag, om zijne nog voortdurend volijvcrigo eu ge trouwe dionstwnarnoming door bet gemeen tebestuur van Bedum een gouden bril iu étui, mot inscriptie, aangobodcu. Donderdag 11. bad to Vitmarsum do onthulling plaats vau het gedenktcoken ter nagedachtenis van Henuo Simonsz. De heer P. Foonstra Jr., predikant der doops gezinde gemeente aldaar, hield iu de nieuwe, nette kerk do feestrede. Van heinde en ver waren vertegenwoordigers opgekomen der verschillende doopsgezinde gemeenten. Do redenaar schetste in vluchtige trekken het leven van Simonozoou. wiens jeugd als iu nevelon gehuld is cn dia na 15 jaren zoe- kens, weifelens, Et rij dons als priester ein delijk ia 1536. zijn geboorteplaats verlaat op éOjarigcn leeftijd, om 25 jaren lang om te zwerven van stad tot stad en van dorp tot dorp en eindelijk op de landhoeve nWcstvem" iu het Holsteinsche zijn loven te eindigen. Vooral deed ook do spreker uit komen, dat de beteekenis van Menno Si monsz. vooral is gelegen In het strenge ideaal van zedelijkheid en deugd, dat Éj onvermoeid najoeg en waardoor hij onge twijfeld den naam van hervormer verdient, al schittort hij niet als 'Maarten Luther of Calvijn. Na deze feestrede begaven zich alien.

Sluisch Weekblad | 1879 | | pagina 2