N°. 38. Ao. 4879. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN Twintigste jaargang. Vrijdag 10 September. Buitenland. SLüisin Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel moer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukkeu en Brievenbenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of MededeeUngen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN DITMAK, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Wij hebben ons voorgenomen niet meer te antwoorden op hetgeen ons aanstaanden Zondag in het Weekblad van W. Z. Vlaan deren door den heer Van Oijen te lezen gegeven zal worden, doch om onzen lezers te laten zien, dat ook zijn eigen parochi anen ons schrijven niet misprijzen en het op verre na niet in alles met hom eens zijn, geven wij hier onder de getrouwe copio van een briefje, dat verleden Zondag, met het adres aan den heer J. P. Leijsen- naar te Sluis onder het postmerk dar&wZwy, door ons werd ontvangen en dat voor ieder, die er belang ia stelt, to zien is. Bravo en fèlicüas naar aanteiding tan het hoofdartikel in urn laatste cou rant omtrent Mislukt. Wij tinden het flink geschreven. Eenigo bij elkander zittende Aardenburgers. Engeland, zich reeds zeker wanende van zijn herwonnen prestige in de Aziatische grenslanden, de Afghaansche expeditie zich voorstellende als eenu welgelukte onderne ming en het vredestraktaat van Candemak, met Jakoeb Khan gesloten, beschouwende als de bekroning van het gebouw der roekelooze, romantische staatkunde van BeaconsQeld, Engeland is plotseling op ver schrikkelijke wijze uit zijn begoocheling ontwaaktHet Britsche gezantschap, dat te Kaboel zijn verblijf hield, als een blijk van vriendschap tusschea Engeland en Afghanistan, is door muitende soldalen aan gevallen en na een hardnekkigeu tegenstand met het geheele escorte tot den laatsten man vermoord met uitzondering van een zes- of negental soldaten, die toevallig niet te Kaboel aanwezig waren. De gezant van Engeland te Kaboel was majoor Cavagnari, die in Juni jl. als erken ning voor zijne gewichtige diensten in den oorlog met Afghanistan tot kommandeur in do Bath-orde werd benoemd. Hij kende Britsch-Inaie en de grensstaten zeer goed, was geruimen tijd commissaris der Britsche rogeering te Kohat en later te Peshawur. Verder bestond het gezantschap uit den secretaris, een geneesheer en een officier, het escorte uit 67 man. Het blijkt, dat de emir Jakoeb khan reeds een paar weken te voren Cavagnari heeft gowaarschuwd tegen het gepeupel. Het volk toch, een niet te regeeren ras, bekom merde zich niet om het vredestractaat, het haatte de Engelschen en die haat is met het tractaat van Gandemak niet in genegen heid veranderd. Muiteudo regementen Afghaansche troe pen, die hunne soldij kwamen eischen, sloe gen den 3n dezer tot volslagen oproer over en vonden steun hij de groote mouigte. Nu werd het paleis van den emir zelf belegerd en een aanval gedaan op do woningen van het gezantschap. Na herhaalde vergeefsche aanvallen stak men de houten gebouwen in brand, drong met overmacht naar binnen en ontkwam er geen Engelschman aan de slachting; ook dezo gingen niet ongewro ken den dood inhet aantal dooden onder de Afghanen wordt op 210 geschat. Engeland zal zijne zonen wrekennu het to laat is. Eene vreeselijke, voorboeldige wraak moet gcuomen wórden, zoo eischen do dagbladen, alsof zulk eono wraak den diopen heat der Afghaacu zal kuunon uit roeien. Ook zal waarlijk die taak der En gelschen niet gemakkelijk vallen. Het ver meesteren van Kaboel zal niet zooveel tijd eischen; maar do handhaving van 't Britsche gezag daar, kan niet anders dan een hoogst gevaarlijke onderneming blijven. Engelands geschiedenis van 1841 toch heeft reeds be wijzen geleverd, dat Beaconsfield onverant woordelijk de waarschuwonde stem 'van mannen als Northbiook den gewezen onder koning van Britsch-Indie, versmaadde. Niet alleen zijn de Engelsche troopen reeds op marsch naar Kaboel, maar ook te Wool wich worden transportschepen uitgerust om versche troopen naar Indie over te brengen, en is naar de Kaap geseind, om do soldaten, die daar niet noodig zijn, onmiddellijk naar Voor-Indie to zeuden. Alzoo een nieuwe Afghaansche expeditie, die misschien -- ofschoon hot voor Engeland niet to hopen is—eindigen zal, ondanks Ruslands verzet, met eeno annexatie van Afghanistan. BELGIE. Heden, Dondordag, zal de plechtige ter aardebestelling plaats hebben van het stof felijk overschot des heeren Boyaval, ridder der Leopoldsorde, senateur en oud-Biirge- meester van Brugge. Do ook in ons go- west zoo algemeen geachte heer Boyaval is- den 14 September jl. in den ouderdom van ruim 65 jaren te Godesberg in Duitsch- land overleden, waarheen hij zich tot her stel van gezondheid had begeven. Door aan plakbiljetten is een oproep gedaan tot do burgerij van Brugge in het algemeen en do verschillende maatschappijon in 't bijzónder om gezamenlijk deel te nemen aan do be grafenisplechtigheid, teneinde een laatste- eer te Bewijzen aan den man, die ge durende een roeks van 30 jaren zijn beste krachten aan het heil van Brugge heeft ge wijd. Op dit oogenblik zijn te Brussel en in de voorsteden 1581 huizen te-huur. -Eenparticuliere brief, uit Santos te Ant werpen ontvangen, bevat do tijding van een verschrikkelijk ongeluk. Do trein van Rio naar San Paulo on van San Paulo naar Santos is ontspoord, on in een afgrond ge vallen van meer dan 500 meter diepte. Do ramp is op 15 mijlen van Rio gebeurd. Er' waren gelukkig slechts weinig reizigers op den trein, doch allen zijn letterlijk verplet terd gevonden. Men heeft de postmail van Europa toruggevoudcu. Volgens den Brussel3chen correspon dent van het Journal de Liége zal, bij de aanstaande hervatting der zittingen van het parlement,- door den Minister van justitie een wetsontwerp tot aanvulling van het straf wetboek worden ingediend, waarhij op ver- yalsching van handelsbalansen de strafbepa lingen betreffende valschheid in openbare geschriften van toepassing worden verklaard. Dit wetsontwerp voorziet in eene dringende behoefte, nadat het Hof van cassatie in zake den heer Fortamps, indertijd president directeur der Banque de Belgique, m hoogste instautie besliste, dat volgens het Belgische - strafrecht verdichte balansen niet als valsch heid in een openbaar geschrift gcqualificeerd kunnen wörden. DUITSCHLAND. •Bij gelegenheid van het jongste bezoek van Prins Frederik te Borlijn, werd o. a. aldaar, Dinsdag 2 dezer, een groote parade gehouden. Do prins vergezolde den keizer bij dit militaire schouwspel, on beide 82ja- rigo vorsten zaton toen 2% uur in don zadol. De «kanonnenkoning" Krupp te Essen noodde onlangs, gelijk men weet, zijn be langstellende kalanten uit, de schietproeven bij te wonen, 't Onthaal dor bezockors en de gedane schoton kostton der firma do klei nigheid van f270,000. En dat alles uitgo- goven; om belanghebbenden te toonon hoe men op de kortstmogelijko wijs duizenden levens-kan vernietigenDe Fransche regee ring kreeg geen uitnoodiging, om reden dat zij nog nooit een bestelling aan do gietstaal- fabriek gedaan heeft. Overigens bedient Kjrupp bijna heel de oorlogvoereudo wereld. In het Intelligensblatt zoekt iemand per advertentie eoue dame, die minstens 300 pond moet wegen. Hij ging een wedden schap aan, dat hij zoodanige dame vinden zou, en belooft con gedeelte van de fo winr.en som aan baar, dio bom uit den brand helpt. ENGELAND. Dit Engeland schrijft men, dat daar dit jaar bijna geen partijen gegeven werden en dat iemand, die vroeger minstens drie maal in de week uit dineeren gevraagd word, nu nog geen driemaal in do maand uitging. Men schrijft dit toe aan do velo bankroeten en de zorgvolle tijden, die do menschen huiverig maken, om meor te ver teren da» hoognoodig is. Op de kusten van Engeland zijn dezer

Sluisch Weekblad | 1879 | | pagina 1