Iemand te Berlijn, die om eens een grap te hebben, zich dn toekomst wilde laten voorspellen vertelt ongeveer aldus zijn wedervaren Nadat ik betaald had werd mij eene plaats aangewezen en eèn ei gegeven met verzoek het in beide hauden te houden en goed warm te laten worden weldra nam het spel een aanvang. Eene dame in rouwge waad was het eerst aan de beurt. De waar zegster stootte het ei, dat haar bezoekster in de handen had gehad stuk, liet het wit er van langzaam in een glas vloeien en wierp vervolgens den dooier in een groote houten nap. De dame kreeg daarop een klein half met water gevnld glas en men verzocht haar langzaam het eiwit er in over te gieten. Aan het verzoek werd vol daan. De waarzegster nam thans het glas weer van haar over en hield het met ge heimzinnige gebaren tegen het licht, ter wijl elk barer'bewegingen door de lieht- ge'ioovige dame angstig werd gevolgd. Ein delijk klonk het«Gij rouwtgij hebt iemand verloren die u zeer dierbaar was. «Ach ja", snikte de bezoekster, «mijn man, mijn lieve man 1" «Wees maar tevreden," troostte de wijze waarzegster, «spoedig zult gij een brief ontvangen, die u goed nieuws brengt." «Maar ik beb van niemand een brief te wachten." De waarzegster liet zich door deze opmerking niet uit het veld'slaan en ging voort: «Gij zult een uwer kinderen verliezen." «Ik heb geene kinderen." «Dan vergist het ei zich. Hebt ge 'twel warm genoeg ge houden «Ik geloof het wel," zeide de weduwe. «Ik hen eigenlijk gekomen om te vernemen of ik na den dood van mijn man diens betrekking als portier zal mogen blij ven waarnemen." Het glas met het eiwit werd eenige malen rondgedraaid. «Dit hangt geheel en al van u af. Wanneer ge de te vredenheid van uwen patroon weet te ver werven, dan wel en anders niet." De weduwe was thans voldaau en verliet dankzeggende het vertrek. Wat mij betreft ook ik was reeds voldaan en stond op! «Ja jufvrouw ik zal ook maar afscheid van u nemen. In het ei, dat mij zooeven werd gegeven, heb ik een gaatje gestoken en vervolgeus den inhoud genuttigd. Hier heeft u de schaal. Goeden avoud." BRIEVEN UIT PARIJS. Parijs, 16 December 1878. Voor een paar dagen bracht ik mijn laatste bezoek aan liet Tentoonstellingster rein. Die verlaten vlakte met al haar pavil- loeneu en kiosken, het hoofdgebouw op het Champ de mars met al haar leège vitrines, met pakkisten hier, met balen daar, deden mij te pijnlijk aan om lust te gevoelen er nogmaals heen te gaan. Al wie de Tentoon stelling schier dagelijks heeft bezocht, wie haar heeft lief gekregen, gevoelde er zich thuis, en waarlijk men moet een hart van steen hebben om thans dat lievolingsoord van duizenden zonder aandoening zou on- mcèdogenloos te kunnen zien plunderen, als ware 't een lusthof, die in handeii van sloo- pers is gevallen. In de Fransche afdeeling is alles al opge ruimd en in de buiteulandsche zijn nog maar eenige achterblijvers over. Overigens heb ben bekroonden en niet bekroonden, tevre denen en ontevredenen zich evenzeer ge haast om hun goederen weër naar huis te zenden. Ik zeg tevredenen en ontevredenen, want niettegenstaande of liever juist omdat meer dan de helft der inzenders 'zijn be kroond geworden, is aan de laatsten geen gebrek. Nimmer zijn op eenige Tentoon stelling z óveel bekroningen toegekend als op deze. Men hoopte zoodoende veel vrien den te verkrijgen, doch rekende er niet op, dat nu zoowat iedereen aanspraak maakte op een prijs, zoodat men por slot van reko- mng bijna 30,000 ontevredenen heeft ge schapen. Eigenlijk nog meer, want ouder de bekroonden zijn er ook nog een massa, die recht mcenen te hebben op eeno hoogero onderscheiding dan hen is toegekend. Dat al die ontevredenen ongelijk hebben, durf ik niet beweren, want de jury heeft nu en dan heel raar met hare bekroningen om gesprongen. Zoo zag ik o. a. in de Fransche afdeeling, naast de met goud bekroonde drukpersen van Marinoni, de inzenders des lieeren Alauzet, die totaal vergeten scheen, hoewel ik, en velen doen dat met mij, aan diens persen nog verreweg de voorkeur geef. Wanneer ik zeg dat velen dit doen, dan zij het genoeg als bewijs daarvoor bij te brengen, dat de lieer Alauzet tijdens de Tentocustelling voor ruim frs. 400,000 aan persen heeft verkocht. Inzonderheid zijne lithographische paren een eenvoudige sa menstelling aan een uilerst correcte oil ouge- loofelijk snelle bewerking. Op de Tentoon stelling b. v.. werden er niet. minder dan 4000 dubbele vellen illustratie per uur mede gedrukt Gelukkiger was de Londensche firma Ohlendorö' Co. die een gouden medaille bekwam voor hare alom beroemde. Pern- Guano. Voor die keurige inzending stond het altijd stampvol, 't Viel mij echter tel kens op, dat die meeste bewonderaars er alles behalve vroólijk en opgewekt uitzagen, 't Waren stellig Peruaansche fondsenhou ders, die voortdurend geslingerd werden tusscben hoop en vrees omtrent den afloop van het famsuse proces met de firma Drey- fuss, een proces, dat al jaren lang duurt, nog wel eenige jaren duren zal en voor de advocaten zeker het voordeeligst zal afloo- pen. Zij zullen waarschijnlijk nog lang kun nen wachten op het'gcud dat hun-verstrekte fondsan onder waarborg van guano hun zou opleveren Do heer Ohlendorlf, die jaarlijks voor eenige millioenen ponden sterling aan Guano door gansch Europa verzendt, heeft nu precies 20 medailles. Hij doet onwille keurig denken aan den Poolschen baron in N i n i c h e, het dezen zomer zooveel opgang gemaakt hebbende stuk vanNajae en Hen- nequin, die er zóóveel decoratie's op na hield, dat niet alleen zijn borst, maar zelfs zijn rug en armen er mede vol hingen. Nu toch weêr over de Tentoonstelling aan het praten zijnde, wil ik niet verzuimen met een enkel woord te spreken over een uiterst praclische uitvinding in zake van verwar mingstoestellen, welke er zéér de aandacht trekt kachels op rollen, door den heer Mausssron in de Fransche afdeeling geëx poseerd. Uiterst gemakkelijk, zéér spaar zaam brandend, groote hitte gevend en te gelijkertijd den rook verteerend, zullen zij een geheels omwenteling in het kachelwe- zeu te weeg brengen iets wat trouwens ook wel noodig is, want de tot dusver in zwang zijnde, zijn meerendeels lastig, kost- baai en ongezond ia het gebiuik. Maar nomen wij than3 afscheid van de Tentoonstelling. Maakt de levendige in druk, welke zij op de geheeld wereld heeft teweeggebracht, een beetje napraten er over vergefelijk, ook daaraan moet een einde, komen. Parijs levert bovendien genoeg stof tot opmerken en bespreken op, en eigenlijk gezegd kan zij een doorloupende Tentoon stelling genoemd worden. De boulevards, de stralen en pleinen met hunne prachtige magazijnen leveren ten allen tijde een schouwspel op, waarvan men de weerga overal elders te vergeefs zal zoeken. Vele groote magazijnen houden er bovendien op verschillende tijdstippen van het jaar for meeleexposities op na. B. v. bij het uitko men der voor- en najaarsmodes en in Decem ber voor het Kerst- en Nieuwjaarsfeest. Sommige huizen, die veel exporleeren, be ginnen reeds vroeger en hebben bun étalage in het eirde van November al gereed, om te kunnen voldoen aan de St. Nicolans aan vragen uit Holland. Zóo doet b. v. do Printemps, die méér zaken doet inet Hol land, meor bij ons'nüt burgerrecht heeft ver kregen dan eenig ander soortgelijk huis. Dit jaar heeft het een afzonderlijke zaal, gcheei vol met alle mogelijke voorwerpen voor cadeaus voor groote en kleins kinde ren. De Printemps wordt daardoor niet al leen oen zware concurrent voor onze manu- facturiers, maar ook voor onze galanterie magazijnen en speelgoedwinkels ja zelfs voor onze goud- en zilversmeden, want het levert ook gouden ringen en armbanden voor een prijs om het gilde van St. Eloy schier wanhopend te maken. Dat ook de Pont-Neuf profiteert van het St. Nicolaasfeest, of liever het publiek in de gelegenheid stelt er van te profiteered zal ook zeker niemand verwonderen, die weet dat geen enkele tailleur, geeu een kleèren- magazijn in Holland zóóveel klanten heeft als hij. Hoeveel honderdenik mag wel zeggen duizenden kinderpakjes ik er zag uitgestald, durf ik zelfs bij benadering niet opgeven. Zooveel is zeker, dat men er voor een gulden of G al heel wat moois koopt, en voor 13 gulden wel het fijnste uit het fijnste heeft. Vergun mij u een korte anecdote te vertallen in zake kleêrmakerijEen mijner vrienden, die zijn tailleur wel wat duur vond, kocht op zekeren dag een lap laken en gaf die aan zijn kleermaker om er een rok van te maken. Dat zou stellig veel goedkooper uitkomen meende hij. Eenige dagen later kreeg hij den rok Ihuis met een rekening van f GO. er bij. Zestig gulden! Dat was natuurlijk een vergissing, hij had immers zelf het laken er bij gedaan Hij ging naar den kleermaker om daarover to spreken, maar onlving bet laconieke ant woord «0, neen mijnheer; ik heb mij vol strekt niet vergist de rekening is goed f 60. Dat lapje laken, ziet u, reken ik niet; u hadt dat best kunnen houden. Op zulke kleinig heden v ordt bij ons niet gezien." Het schijnt wel dat sommige huizen in Parijs, als de Pont-Neuf b. v. bet goed evenmin rekenen, anders begrijp ik niet hoe ze met mogelijkheid uit kunnen komen. Binnen weinige dagen worden de kraam pjes op de Boulevards' weer opgeslagen, waar de kleine fabrikanten - de thuiswer kers hunne arlicles de Paris dan uitstal len. Vroeger vond men daar bijna uitslui- setid nieuwigheden en kwamen de vreemde kooplieden hoofdzakelijk om dezen tijd herwaarts, om in te koopen. Doch, als zoo veel, is ook dit veranderd. De versnelde en goedkoopero middelen van vervoer voeren de vreemdelingen dagelijks herwaarts, het nieuws wordi daardoor al dadelijk verkocht en maar weinig artikelen maken daardoor in de Boulevardkraampjes hunne eerste ver schijning. imwMi&'iti OOR DE AAKKEMING.yAH HJJT-AI.GKKtEN' AliYÉR'T Miï'GSE VAN -.vö flOlli liWlOTin:» I\T1. fflARKTBERiCHTEN. Sluis, 24 December 1878. Boter 65 c. per V> kilogram. Eijeron f 1,25 26 stuks. «osttour?, 25 December 1878. Door de invallende feestdagen, gepaard bij de moeielijkheid tot het afleveren der granen, was de aanbieding klein en de han del van weinig beteekems. Verandering in graanprijzen valt niet op te geven. Tarwe f 8,25 a 9,60, Rogge f 6,50 a 6,75, Vfintergerst, f 6,60 a f 7,00, Zoinergerst f 5,50 a f 6,50, Paardeboonen f 7,25 a f S.00, Haver f 2,00 a 4.00, erwten f 8,00 a 9,00, Kanariezaad f 8,75 a 9;25.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3