18 78. UN iiP ff BBÜfWfilMi NIEUWS- Ei ADVERTENTIEBLAD VAR WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN- Negentiende jaargang. Buitenland. No. 52. A'1. 1878. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertenties: van 15 regels GO cent, elke regel meer 71/, cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Dondèrdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau to Rotterdam. Nog slechts weinige dagen en wederom zal het jaar onzes Heeren 1878 in het on eindig niet verdwenen zijn, maar de her innering aan het vele en velerlei, dat ook weder in het tijdsverloop dezer laatste twaalf maanden heeft plaats gehad, zal gewis in de harten der menschen en in het boek der geschiedenis bewaard blijven. Veel en velerlei zijn de bewegingen ge weest, die wij op elk gebied hebben zien plaats grijpen, doch onder al die beweging hespeuren wij een stilstand en een gedrukt heid die nadeelig inwerkt, zoowel zedelijk als stoffelijk, op aller klassen en standen der maatschappij, Het staat bij ons vast, dat de toestand, zoo als die zich op 't oogenblik voordoet, onmogelijk houdbaar is; het wacht o. i. alles op eene groote ont knooping. Doch het ligt niet ia ons plan hier met profeciën voor den dag te komen, want het is niemand gegeven het gordijn, dat de toekomst voor ons verborgen houdt, weg te nemen; alleen willen wij met onze ge dachten eenige oogenblikken verwijlen bij het afgelegde perk van 78 op 79 en vragen wat dit ons in korte trekken te aanschouwen geeft. En het antwoord Zoo beknopt mo gelijk zal het zijn Veel duisters en slechts hier en daar een enkel lichtpuntZeg nietO, gij zwartgallige, die het leven alleen van de donkerste zijde hebt be schouwd die slechts doornen en distelen op uwen wog hebt gezien, terwijl gij de schoone bloemen, die uw levenspad vervroo- lijkten onopgemerkt zijt voorbijgegaan! Neen geenszins, immers waar feiten spre ken moeten alle illusien verdwijnen. Of zien we daar niet voor onzen geest verrij zen dat overdreven socialisme, zich ken merkend door vorstenmoord en dolle razer nij I)ie gedurige oorlogen in en buiten ons werelddeel, die duizenden en duizenden slachtoffers hebben geeischt en alom ellende en verderf met kwistige hand hebben uit gespreid Dat tal van bankroeten en fail lissementen, waardoor zooveel familien zijn ten ondergebracht en die de oorzaak zijn dat alle goede trouw uit de wereld is ge bannen Die ongunstige toestand der financiën in het algemeen, welks nadeelige invloed zich ook in ons Vaderland meer dan ooit zoo nadrukkelijk doet gevoelen? Dat gebrek aan arbeid, een gevolg van stilstand in handel en nijverheid, dat zoo nijpend drukt op de mindere en midden klasse des volks, waardoor menigmaal bij velen de vraag der angstige bezorgd heid aan de lippen ontvalt -Waar moet het heen En dan ondar en boven al die ongunstige, en zwarte toestanden die geest van lauwheid en onverschilligheid, welke zich allerwege openbaart omtrent alles wat weleer heilig en dierbaar was dat zicli losrukken van alle kerkelijke en gods dienstige inrichtingen en verplichtingen, waardoor de innigste banden der samen leving worden verbroken en de heehtste grondslagen van den Staat worden onder mijnd. Neen, ook nu nog is bij ons een staat zonder godsdienst iets ondenkbaars, tenzij wij ons die voorstellen als de vereeni- ging van een massa bandeloozen, waarbij alle gezag en tucht te vergeefs wordt gezocht. Welnu, waar .feiten als de bovenaange haalde zich in zulk eene naakte waarheid aan ons oog voordoen, wie zal ons daar van overdrijving beschuldigen, wanneer wij de huidige tijdsomstandigheden duister en treurig noemden Hier armoede en hongersnood, de ge volgen van dood en verderf aanbrengende oorlogen daar twisten en partijschappen, die de zonen van hetzelfde Vaderland elkander leeren verdrukken en verdringen; ginds valschheid en bedrog, waardoor het wederzijds vertrouwen is verdwenen elders oneenigheden tussehen arbeiders en werkgevers bij de algemeene klachte over gebrek aan arbeid overal woelingen en verwikkelingen die de getrouwe voorboden zijn eener algeheele omkeering der bestaande toestanden. Wij willen alleen hopen, dat deze niet met te groote schokken gepaard moge gaan; te vreezen echter is het wel Doch, laat ons thans voor een wijle tijds deze sombere gedaohteu ter zijde zetten. Hoort 1 nog altijd weergalmen door het luchtruim die liefelijke engelen-akkoorden nGloria in excelsior Vrede op aarde I God heeft in menschen een welbehagen Ja, die God des welbehagens leeft nog, en hoven de woelingen van heerschappijen en machten bestuurt Hij het lot van Vorsten en volken Zij mogen wikken en wegen, niets zijn ze dan werktuigen in Zijne hand om de groote bedoelingen en plannen Gods ten uitvoer te brengen. Leve nu maar in ons meer en meer het vertrouwen dat Hijdie het licht uit de duisternis her voort weet te brengen, het zeker ook allen en alles wel zal maken Uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika komen zeer gunstige berichten be treffende den financieelen toestand. Sedert de staking der betaling in geld in 1862 staat thans het goud weder voor liet eerst a pari. Met 1 Januari deukt dc regeering 135 irill. dollars in kas to zullen hebben om de beta ling in goud te hervatten en de regeering heeft haar bijzondere voldoening over den financieelen toestand uitgesproken. De Senaat heeft een voorstel van den heer Blaine aangenomen om een onderzoek in te stellon naar de beweerde misbruiken bij do verkiezingen in het Zuiden, alsmede een amendamentom die enquête over alle Stalen dor Unie uit to strekken. De Duitsche Reichsanzeiger bevat een even zonderling als verrassend bericht, nl. dat do keizer bij de hervatting der regee ring volstrekt geen gelukwensching van den Paus heeft ontvangen, en daarop ook niet heeft geantwoord. Alles wat de bladen te dien opzichte hebben gemeld, wordt ten eenenmale van allen grond ontbloot ver klaard Men staat inderdaad verbaasd bij het lezen van deze verklaring. Sedert 8 of 9 December jl.verkeerde liet couranten- lezend publiek in de stellige overtuiging, dat paus Leo zelf eene poging bij den keizer bad aangewend om den vrede to herstellen: de tekst van den brief werd zelfs medege deeld; aan beschouwingen en conclusies daarop gebouwd, ontbrak het niet en thans komt men tot de wetenschap bet slachtoffer van eene mystificatie te zijn geweest. Een dergelijk bewijs van misleiding is in hooge mate ontmoedigend, daar men hoe langer zoo minder vertrouwen gaat stellen in do politieke berichten. De berichten uit Turkijo bevatten ook weinig bijzonders. Het meest verdient nog de aandacht dat de door dePorte aangewe zen Turksche commissarissen voor de rege ling der grensscheiding met Griekenland aan den Sultan zijn voorgesteld en met be trekkelijk ruime volmachten zijn voor zien. Terwijl de heer Layard, naar men verze kert, bezwaar heeft gemaakt tegen de be noeming van Rustem Pacha tot gouverneur van Oost-Rumelie, heeft de Turksche com- misaris in Bulgarije, gesteund door ver scheidene consuls, geprotesteerd tegen de deelneming van den Russischen consul aan de werkzaamheden der commissie en dat wel op grond van eene bepaling in art. 6 van het tractaat van Berlijn. In de boodschap van president Hayes voor het reces tot den senaat der Vereenigdo Staten gericht, wijst hij voornamelijk op den aanzienli jken doorslag, die de balans van den algeineenoii handel ten aanzien van

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1