KOLONIËN. Van den Gouverneur van Atjeli en on- derhoorigheden zijn per telegram van 29 October de volgende tijdingen ontvangen: Toekoe Bait is naar Tjot Bada terugge keerd. Hij zendt tkans bericht dat Toekoe Lamkoenjit, broeder en gewezen vervanger van Toekoe Neq Poerba in de IN Moekims, zijn tussckenkomst inroept om zich te on derwerpen. In die landstreek neemt de terugkeer van uitgewekenen toe, ook in die van andere deelen der Sagie XXV. Naar Kotta Eadja zijn opgekomen de Imam en andere koofden van Lamdjampoe, be nevens een gemachtigde van het hoofd Indrapoerie rechteroeyer, terwijl Imam Bin- tang van Indrapoerie linkeroever spoedig volgen zal. Gezondheidstoestand bevredi gend, ziektecijfer lager, sterftecijfer statio nair. Bij dagorder van 14 October heeft de Gouverneur van Atjeh aan de troepen bericht gegeven van de onderwerping van Habib Abdul Backman. Het slot dezer dagorde luidt: »De veldtocht, die in Juli jl. tegen de XXII Moekims werd aange vangen, is nog niet geëindigd, maar uit komsten, vijf jaren lang nagestreefd, zijn reeds verkregen. Officieren, ambtenaren, onderofficieren en soldaten, ik dank u; de Koning, die onlangs openbaarlijk ten aan- hoore van gansch Nederland den moed en liet gedrag der troepen in Atjeh prees, zal uwe verdiensten weten te heloonen. GER1ENGDE BERICHTEN. Mijnheer de Hars Amerikaansch con sul te Alexandrie heeft thans de reis om de wereld gemaakt in 18 dagen. De rede nen waarom zulk een hooggeplaatst per soon gedaan heeft in een tijdperk, waarin hij slechts gelegenheid heeft gehad om de stations en de hotels der afvaartplaatsen te zien, worden niet opgegeven. In twintig dagen heeft hij het trajet afgelegd van Alexandrie naar Sau-Franciseo langs Brindisi, Parijs, Louden, Liverpool en New-Yorkevenzoo in twintig dagen van San-Franciseo, naar Yokohama, en van Yokohama naar Hong-Kong; in twintig da gen van Hong-Kong naar Ceylon en in twaalf dagen van Ceylon naar Suez, van ■waar men in weinige uren Alexandrie kan bereiken. Men schrijft uit Bergen op Zoom. van 18 dezerEen onzer beetwortel-sui kerfabrieken beeft reeds haar arbeid ge staakt. Honderden personen zijn daardoor zonder werk. De lieeren Elsbach en Jones te Parijs, vertegenwoordigers der Neder!pers voor Frankrijk, zijn bereid aan alle Nederlan ders, die loten mochten hebben in tie na tionale loterij, op te geven welke prijzen eventueel op hunne loten mochten vallen. Het is voldoende bun de nommers op te geven, om onmiddellijk nadat zij zullen getrokken zijn, daarvan mededeeling te out- vangen. Men adresseero de brieven een voudig aan Elsbach en Jones te Parijs." (Utr. D.) Zaterdag is te 's Hage, onder geleide van twee rijksveldwachters, van Rotterdam, waar hij uit Londen was aangebracht, ge boeid aangekomen de beruchte en gevaar lijke dief J. M. van Wees, die ten vorige jare uit de gevangenis te 's Hage ontvluchtte en onlangs in Engeland gevat werd. Hij is naar het huis van arrest getranspor teerd. 's Morgens te 7,40 van den 17 dezer kwamen eenige leden der koninklijke familie van Engeland met trein 19 te Middelburg aan het station. Na eenige oogenblikken stil gehouden te hebben, vervolgden zij hunne reis met bestemming naar Hessen, om tegenwoordig te zijn bij de teraarde bestelling van de dezer dagen overleden groothertogin, de derde dochter van ko ningin Victoria. De hooge reizigers waren metdeexpres- selijk afgehuurde stoomboot Prinses Elisa beth van Engeland naar Vlissingen ge komen. I Te Midwoudc is ecu boerderij van ruim 22 hectares verkocht voor f 99,326,25, wel een bewijs, dat de paniek onder de landbouwers in ons land nog niet alge meen is. De «Zweedsche" lucifers hebben een grooten concurrent gekregen in de «Hol landsche" lucifers, die onder dien naam thans in den handel worden gébracht door de firma Dijkerman en Co., lucifersfabri- kanten te Breda. Zij hebben dezelfde voor- deelen als do Zweedsche, d. i. zijn zonder vergif en reukeloos, maar daarentegen ge makkelijker in het gebruik, omdat men geen geprepareerd strijkvlak noodig heeft, om zo le doen ontbranden, maar ze op alle voorwerpen kan aanstrijken. Een landbouwer te Baardwijk vond eenige dagen geleden, bij 't omploegen van een perceel bouwland achter zijn buis, een bronzen gedenkpenning in nog vrij goeden toestand, waarop voor zoover leesbaar staat: «Aut. Deo fav Regina 158 (Autore Deo favente Regina 1585), z.ijude deze pen ning waarschijnlijk geslagen ter gedachte nis aan de genade of gunst, welke koningin Elisabeth van Engeland in 1585 der Repu bliek bewees, door het zenden van hulp troepen ouder den graaf yan Leycester. Het ijs heeft te Kralingen reeds een menschenleven gekost. Twee schaatsenrij ders zakten op de Kralingsclie Plas door bet ijs. Een hunner, zekere A. v. N., een jongeling van 18 jaren verdronk. Zijn ka meraad heeft men nog met groote moeite gered Ook te Utrecht betaalde men reeds den jaarlijkschen tol aan bet ijsvermaak. Twee knapen, eeu van 6, en een van 10 jaar, wilden bun Zondagmiddag op het ijs in de kruisvaart doorbrengen. Ze zakten er door. Eeu verdronk, de ander werd bewus teloos opgehaald en naar liet ziekenhuis ge bracht. Maandagmorgen bad bij Slicdrecht een treffend ongeval plaats. De sleepboot Dordrecht III, toebeboorende aan de heeren Masion en Zn. te Dordrecbt en eerst korte lings nieuw gehonwd, is in weinige oogen blikken door het springen van den stoom ketel gezonken. Nog juist intijds kouden de touwen van de boot worden losgesneden zoodat de bemanning, behalve de machinist, zich konden redden. De ongelukkige die eene weduwe mei een kind nalaat is met hot schip onmiddellijk in de diepte ver dwenen. Wederom is een spoorwegongeval voorkomen door de tegenwoordigheid van geest van een stationchef. Te Pictgijzen brug waren eenige reizigers uit den trein naar Amsterdam gestapt, en zouden over steken, toen de gewone sneltrein naar Lei den, die er niet ophoudt, in volle vaart aan kwam. De stationschef riep hun toe «wacht even en de trein snorde ratelend voorbij, zonder dat een menschenleven ver loren ging. Had de stationschef niet dc tegenwoor digheid van geest gehad om «wacht oven!" te roepen, de hemel weet wat dan zou zijn geschied. Maar prijzen wij liet in den spoorwegbe ambte, die hij het aankomen van een trein de tegenwoordigheid van geest had om «wacht even!" te roepen, niet minder lof komt toe aan de lege iwoordigheid van geest der spoorwegreizigers, die na zoo pas uit den waggon te zijn getreden, en nog half onder den indruk van liet stampen en dreu nen van den trein, plotseling gehoor geven aan de stem,die hun toeroept «wacht even!" en inderdaad even wachten. Wij mogen niet nalaten als een pendant van het voorval te verhalen, hoe de vorige week aan ons station (Arnhem) evenzeer vele ongelukken zijn voorkomen, door dat de conducteurs de portieren niet openden vóór de trein geheel stilstond. (Arnh. Cour.) Zaterdagmorgen zijn vijf schepelingen van de mailboot Conrad door de rijkspo litie gearresteerd als verdacht van den diefstal, op genoemden bodem gepleegd. Zij zijn voorloopig in de kantonnale ge vangenis te Helder in arrest gesteld. Voor eenigen tijd vond men in Ne- derlandscke dagbladen eene advertentie, waarin dames met een gunstig uiterlijk tusschen de zestien en twintig jaar, wer den uitgenoodigd om zich aan te melden bij het »Office National et International te Parijs," waar haar betrekkingen kon den worden aangeboden. Volgens inlich tingen, die de Arnh. Cour. over die zaak geeft, schijnt dat weer eeu geldmakerij te zijn. Binnen enkele dagen zal al het rund vee in de gemeente Kralingen de inenting ondergaan hebben. De resultaten zijn voor loopig zeer bevredigend, daar totnogtoe slechts twee runderen zijn gestorven. Ge vallen van besmettelijke longziekte doen zich thans niet meer voor; in jaren is de toestand van het vee niet zoo gunstig ge weest als dit jaar, in't bijzonder in de laatste maanden. Bij een socialist Fritzsche, die uit Berlijn is gebannen en thans te Leipzig woont, is een huiszoeking gehouden door de politie. Zij zocht de kas der Duitsche tabakswerkers-vereeniging, die 62,000 mark moest bevatten. Nadat alles vruchteloos was doorzocht, verklaarde hij, dat de gelden der vereeniging slechts ongeveer 30,000 mark konden bedragen, maar vóór de invoering der socialisten-wet over meer dan honderd plaatselijke kassen verdeeld, voornamelijk aan zieken- en begrafenisfond sen, om te dienen als renteloos voorschot, des noods als geschenk, ten einde zij in handen zouden komen van dezulken, die tot het montant hadden bijgedragen. Ter dekking van eenige uitgaven was een ge deelte in de centrale kas gehouden en daarvan was na afdoening van al het ver schuldigde overgebleven een oud vijfgro- schenstuk en negen penningen. Er wordt niet gemeld of hij bij de huiszoeking dit saldo ter inbeslagneming heeft aangeboden. Een Zendeling, in het Kafferland wonende, is tot de ontdekking gekomen, dat de geur der Geranium-(Pelargonium-?) bladeren de slangen op een afstand houdt. Alleen door een cordon van Geranium's te planten om zijn woning, hield hij die af schuwelijke kruipende dieren op een eer biedigen afstand. Onmogelijk is het niet, en, als 't waar is, zou er in sommige lan den nuttig gebruik van kunnen gemaakt worden. (Sieboldia.) Den lln Juni 1879 hopen de keizer en keizerin van Duitschland hun gouden bruiloft te vieren. Geen wonder, dat nu reeds sprake is van groote feestelijkheden bij die gelegenheid te Berlijn. De Berlijn- sche handelsstand heeft reeds een geschenk voor het vorstelijke echtpaar besteld. Te Wiesbaden heeft een Russisch priester een kerkelijk huwelijk voltrokken tusschen een Rus en eeue Duitsche zonder dat de burgerlijke huwelijksvoltrekking was voorafgegaan. Op grond daarvan heeft de ambtenaar van den burgerlijken stand eene rechtsvordering ingesteld tot ontbinding van het huwelijk en veroordeeling van den pries ter tot een boete van 120 mark. De gees telijke beweert, dat hij met de Duitsche wetgeving op het burgerlijk huwelijk niets te maken heeft en ambtenaar van den bur gerlijken stand is voor zijne regeering, aan welke hij alleen verantwoording meent schuldig te zijn. In Rusland houdt rnen zich in den laatsten tijd bijzonder bezig met het plan om de Baltische en de Zwarte zee te verbinden.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2