NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN- ■N".- 51. Negentiende jaargang. A°. 1878. Vrijdag 20 December. Buitenland. Binnenland. SLIIStlSWlAl Dit weekblad verschijnt iederen "Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertenticnvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. TnwriTmlon Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Medelehngen van Correspondenten, te bezorgen' bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen -Axi^rtentiebureau te Rotterdam. Van bet oorlogstooneol in Afghanistan wordt gemeld, dat generaal Roberts den Oen dezer eene verkenning in de passen van Schatur-Gordon heeft ondernomen, waarvan hij den lOeu te Ali Ivheel was teruggekeerd, zonder dat een schot was gevallen. Kolonel Hagar was den 12en dezer van laatstgenoemde plaats vertrokken om zicli naar het fort van Kouram te be geven. De troepen van generaal Roberts hadden veel door de koude geleden. De positie te Peiwar is niet in staat van ver dediging gebracht. Generaal Biddulph heeft den pas van Ivodjdoch geforceerd en de vijand bad geen passen meer in zijn bezit, zoodat de Eugelschen thans vau alle zijden vrij Afghanistan kunnen binnenrukken. Over liet algemeen nemen de onafhankelijke stam men eene jegens de Engelschen vriend schappelijke houding aan. Het Engelsche ministerie blijft in Hooger- en Lagerhuis meester van het terrein. De oorlog van Afghanie wordt wel ten sterkste door velen afgekeurd, maar in het parle ment heeft Lord Beacoiislield o. s. zooals de N. R. Ct. dit uitdrukt „zoo niet de argumenten, dan toch de witte halletjes in zijn voordeel." Die oorlog zal wel spoedig geëindigd wezen. Te midden van de rampen, die het En gelsche volk in den laatsten tijd troffen, stond de zon van het Britsche hof hoog aan den hemel. Weinige hoven zelfs kon den zich in een benijdenswaardiger positie verheugen. Immers de leden der Engelsche koningsfamilie bezitten over het algemeen de sympathie van het volk; het denkbeeld aan "een moordaanslag tegen our Queen ontlokt den zonen Albions slechts een koe len glimlachsedert koningin Victoria zich de keizerinne kroon op het hoofd heeft gezet, heeft zij den voorrang boven alle monarchen verscheidene harer kinderen hebben huwelijken gesloten, waardoor zij met de machtigste mogendheden geparen teerd zijn en weldra zou het huwelijk van den hertog van Connaught met prinses Louise van Pruisen, den band met het Duitsche keizershuis versterken. Thans heeft, eene zware slag de zon des geluks verduisterd. De dood der groothertogin van Hessen heeft een diepen rouw ver wekt in de koninklijke familie van Groot- Britannie, en vandaar dat de aanstaande huwelijksfeesten voorloopig zijn uitgesteld. In de Spaansche Cortes zijn twee belang rijke beslissingen genomen. Het congres nam het voorstel aan tot inschrijving eener leening van 250 millioen pesetas, terwijl de Senaat zich vereenigde met het wets ontwerp op den letterkundigen eigendom. De bestaande tractaten met Belgie en Ne derland worden opgezegd, terwijl weldra nieuwe tractaten zullen worden gesloten, waarbij de internationale letterkundige eigendom volkomen zal worden gewaarborgd. De ministerieele crisis in Italië blijft duister en verward. De koning vraagt allerlei autoriteiten om advies, wier ge voelens echter zoozeer uiteenloopen, dat Z. M. dan nog niet kan weten hoe te doen. De minister Cairoli was eerst verzocht een nieuw ministerie samen te stellen, vervol gens Fanni, maar beiden weigerden. Tbans is Depretis aan de beurt. De eerstgenoemde heeft nu eene poging gedaan om de partijen te verzoenen met welken uitslag is nog onbekend. SLUIS, 19 December 1878. Benoemd in de commissie betreffende de aanhangige vereeniging te Heille A. Beun, F. Buijck, J. Lako, A. A. Lippens, A. A. Nunnink, J. C. Stern, P. P. Timmerman. Te Aardenburg staan gast- en wees huis jaarlijks aanzienlijke sommen toe voor bet onderhoud der armen. Door som migen is de vraag reeds meermalen ge daan, waar dat geld blijft. Het schijnt wel gegeven en ontvangen, maar nooit verantwoord te worden. Zelfs is er een stem in den gemeenteraad opgegaan, die beweert, dat een groot gedeelte van dat geld gebruikt wordt voor 't onderhoud van de bijzondere katholieke school. (R. N.) Het te Middelburg verschijnend blaadje Zelandia heeft het erg te verant woorden. Pas is er proces-verbaal opge maakt tegen den uitgever door den wacht meester alhier en nu weer werd door den Burgemeester van Heille een klacht inge diend, wegens laster tegen iemand, die hem in Zelandia heeft aangevallen. (R. N.) De Commissaris des Konings in Zee land, heeft op de voordracht van den hoofdingenieur in het 11de district van den waterstaat besloten, dat, te beginnen met middernacht tusschen 16 en 17 Dec. 1878 het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk wordt beperkt in dier voege bepaald is bij het besluit van 27 December 1869, Provinciaal blad no. 130, gewijzigd bij dat van 18 Februari 1876, Provinciaal blad no. 23, alsmede bij dat van 1 Februari 1871, Provinciaal blacl no. 25. Men schrijft uit 's Hage aan den Noordbrabanter, dat Z. M. de Koning en H. K. H. de aanstaande Koningin bet voornemen hebben te kennén gegeven in den aanstaanden zomer alle gewestelijke hoofdplaatsen van Nederland te bezoeken. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan de Tweede Kamer eene nota ingediende bevattende inlichtingen op het adres van Ged. Staten van Zeeland, be trekkelijk de bestemming voor het onder houd der calamiteuse polders in die provin cie van de subsidion der achterliggende pol ders over 1864—1871 gestort. De minister van koloniën brengt ter kennis, dat bij het bataljon mineurs en sap- peurs te Utrecht do gelegenheid bestaat voor jongelieden van 16 tot 18 jaar om te wor den opgeleid tot korporaal en sergeant hij de Indische genietroepen. De jongelingen moeten zich voor den tijd van 10 jaar verbinden, waarvan 3 in dienst bij het bataljon mineurs en sappeurs; bij het aangaan der verbintenissen genieten zij een gratificatie van f 50 en als zij na 3 jaar naar Indic vertrekken een gratificatie van f300. Alleen jongelingen die behoorlijk lezen en schrijven kunnen en bedreven zijn in de toepassing van de 4 hoofdregels der reken kunde komen in aanmerking. Gegadigden hehooren zich te wenden tot den comman dant van het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht. Naar het Vad. verneemt, heeft Neer- lands aanstaande Koningin, Prins Emma, zich met zooveel ijver op de beoefening van liet Nederlandscli toegelegd, dat zij onze taal vrij goed spreekt. Toen baron Van Lijnden aan II. I). H. werd voorge steld, werd hij reeds in Jhet Nederlandsch door haar toegesproken. Graaf Van Zuylen van Nijevelt, Ne derlandsch gezant te Weenen, heeft f 100 geschonken aan de Vereeniging voor Chris telijk nationaal schoolonderwijs. Omtrent de Unieviering verneemt men, dat de gelden voor een monument niet druk inkomen. Ook wat de feestviering be treft gaat niet naar wensch. Te Utrecht is de plaatselijke commissio van gevoelen, dat men haar wel wat laDg laat wachten, dat zij over geen geld genoeg heeft te beschikken en dat de tijd van 't jaar voor feestviering niet gunstig is. De Vorstelijke huwelijksfeesten doen aan de Uuieviering geen goed. Ten gevolge van het uitbreken van veepest in Duitscliland heeft de Belgische regeering den invoer van rundvee en scha pen uit Duitscliland in Belgie verboden. Op last van den minister van binnenland- sche zaken zijn, naar aanleiding daarvan, de hier te lande loopetide vergunningen tot doorvoer van schapen uit Duitschland naar Belgie, ingetrokken en worden tot nadere machtiging geen nieuwe vergun ningen daartoe gegeven. Tegelijk zijn de commissarissen des ko nings verzocht om de aan slachters ver leende vergunning tot invoer van slachtvee in te trekken en geen vergunning tot in voer van rundvee te geven, dan voor het verkeer op de grenzen met hun eigen vee voor grensbewoners volstrekt noodig is. Door het epidemisch verklaren der mazelen te Middelburg is het den mili tairen verboden het garnizoen te verlaten; alleen in zeer dringende gevallen kan hun verlof worden verleend.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1