Buitenland. Binnenland. te hebben gesteld, namelijk wat betreft de oorsprong en de mogelijke gevolgen daaruit voor iedere gemeente voortvloeiende. Ver schillend zullen de rapporten zijn die dooi de respectieve raden en commissien zullen worden uitgebracht, doch we vreezen, op grond van het bovenaangehaalde, dat, zoo er geene afdoende termen aangevoerd kun nen worden om de vereeniging der drie gemeenten te verhinderen, do Hooge Re geering haar plan zal ten uitvoer brengen, door art. 129 enz. der Gemeentewet op de gemeenten Heille, St. Anne en Sluis toe te passen. In alle berichten uit Italië is bijua zonder uitzondering sprake van de gruwelen en be treurenswaardige gebeurtenissen der laatste dagen, waarin steeds nieuwe bijzonderheden worden medegedeeld. Zoo moei de aanslag van Osimo alleen aan particuliere wraak worden toegeschreven en zijn de geruchten omtrent de vermoording van 3 spoorweg ambtenaren, de ontdekking van een dyna- miot-aanslag le Capua en onlusten te Spez- zia onjuist. I)e instructie der zaak van Pas- sanante is afgeloopen, zoodat het dossier aan den procureur generaal zal worden ge zonden. Te Napels wordt het proces tegen do socialisten voortgezet, terwijl in verschil lende plaatsen arrestaties van die lieden nog dagelijks voorkomen. Men verzekert, dot door iemand die te Florence werd gearres teerd, belangrijke mededeoliugen zijn ge daan. Het ministerieelej Wiener Fremdenblatt te Weonen meldt, dat er een internationaal complot ontdektis, dat systematiscben Vor stenmoord ton doel heeft. Ofiicieele perso nen alhier bevestigen dit bericht. Bijjge- rucht verneemt men, dat bet plan bestaat, dat de Vorsten een congres zullen houden, tot het nemen van gemeenschappelijke maat regelen daartegen. Uit Rome wordt iets dergelijks gemeld. De Ëtoile Beige verzekert, dat do regee ring tijdens het Kerstreces een wetsontwerp zal indienen tot regeling van het godsdienst onderwijs. Het overige zal later geregeld worden. Don 28 November werd te Pestb eene po ging aangewend om het paleis van graaf Andrassy in de lucht te doen springen. Buiten liet gebouw werden dynamiet-patro- nen ontdekt. SLUIS, 5 December 1878. Wij vernemen, dat de Sluische Zangver- eeniging voornemens is den 27u Dec. a. s. bare tweede uitvoering te geven. Er bestaat reden om te hopen, dat voor de liefhebbers van goede muziek een bezoek niet vruchte loos zal zijn. Voor zoover bekend, hebben weer eenige muzikanten van beroep, bene vens enkele dilettanten uit Gent, Brugge, Leiden en Middelburg hunne medewerking beloofd. Het programma zal, voor zoover nu reeds bepaald kan worden, tie volgende nummers bevatten. «Das Lied vort der Glocke", van Romberg, voor gemengd koor met begeleiding van piano en strijkkwar tet. Het vijfde Scheppingslied (woorden van ten Kate) muziek van R. Hol, voor dameskoor met begeleiding van piano. Voorts solo's voor viool, bas, sopraan, bariton enz. terwijl tot slotnummer voor het goheele koor is gekozen No. 13 uit de «Schöpfung" van Haydn. Als de uitvoering dus niet geheel tegenvalt, zal het aan het programmaniet ontbroken. Do heer Herman Bal beeft zijne medewerking weêr beloofd. Binnenkort verwachten wij nadere aanwij zing van tijd, plaats, prijzen tekstboekjes §nz. Wij vernemen, dat de alhier zamen- gesteldo commissie voor de inzameling van bijdragen voor liet aan te bieden Nationaal geschenk aan H. M. de Koningin, bij Hare komst in bet vaderland, bestaat uit de hee- ren J. H, Hennequin, Burgemeester; J. Bekaar, Secretaris en J. A. Dorrenboom Directeur van 's Rijks telegraafkantoor. Bij koninklijk besluit van den 26 Nov. 11. is onder meerderen benoemd tot commies der posterijen 4o kl., de heer J. F. Henne- quin thans surnumerair te Rotterdam, die alsnu voortaan zijne werkzaamheden te Gorinchem zal uitoefenen. Aanstaanden Zondag avond zal ds. Haksteen, uit Roubaix, alhier optreden in bet belang der Belgische Evangelisatie. Door het kiescollegie der Herv. ge meente alhier zijn benoemd tot ouderling de heer J. Sanders en tot diaken de heer J. A. Dorrenboom, aftredonde leden. Wij vernemen dat er sedert eenige dagen storing is op de telegraaflijn naar Nederland. Do kabel die tusschen Wal- zoordeu on Hansweert ligt zou gebroken zijn. Door deze omstandigheid is het tarief voor het overbrengen van telegrammen van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Nederland ver hoogd, omdat deze over Belgie moeten worden verzonden. De medeplichtige in den diefstal van een koe uit den stal van A. de Smet, is door de' Belgische politie te Westcapelle gevat en was in 't bezit van fes. 130. Verloden week is de Herv. kerk te Oostburg aan een groot gevaar ontsnapt. Kort voor de avondgodsdienstoefening aan ving, is een der armen van een kroon, be hangen met brandende lampen, afgebroken en op den grond neergekomen. De schade, door de brandende petroleum, die uit de ge broken lampen vloeide, aangericht, is, de toestand in aanmerking genomen, gering en bepaalt zich slechtslot het verbranden van het schilderwerk der manszitplaatscn. Bij een veehouder onder de gemeente Yzendijke is bet mondzeer uitgebroken. De ziekte heeft zich totnutoe tot één geval be val beperkt. Daar de gemeenteraad van Eede wei gort nieuwe middelen voor to dragen tot dekking van de bij 's Kouings besluit van 2 Maart 1878, no. 17, met ingang ran lo. Juli |H. verhoogde jaarwedden van den bur gemeester en den secretaris, welke verhoog de jaarwedden op de begrooting dier ge meente voor 1878 zijn gebracht bij besluit van Ged. Staten van 15 Nov. 11., hebben Ged. Staten den post voor onvoorziene uit gaven op die begrooting verminderd met f50, zijnde bet bedrag der vermelde ver- boogde jaarwedden. In bet tweede gedeelte, groot f 69,000 van de 4 pet. proviueiale Zeeuwsche geld- leening, is voor f 120,000 ingeschreven. De laagste inschrijvingen zijn ad 90 pet., de hoogste ad 98 pet. Men schrijft uit Arolsen van den ln December De dag voor het huwelijk des Ivonings met prinses Emma is thans vastgesteld en zal de eigenlijke plechtigheid den 6u Jan. plaats hebben. Reeds sedert acht dagen be vindt zich do minister van Lijnden te de zer stede om bet huwelijkscontract op te stellen. Men verwacht, dat vele buiten- landscho bezoekers bij de feestelijkheden, die in het geheel drie dagen zullen duren, aanwezig 'zullen zijn. Groote toebereidse len worden, voor zooveel zulks in dit kleine land mogelijk is, gemaakt. De beruchte 't Kint de Roodenbeeke is door liet bof te Brussel veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf eu f 500 fr. boete en Fortamps voormalig gouverneur der bank tot één jaar gevangenisstraf eu 10,000 fr. boete. Do minister van financiën in aanmer king nemende, dat in eenige streken des lands moeielijk meer kan worden voldaan aan de tot dusver gestelde voorwaarde, om bij het aanvragen van bronzen stukken van een cent voor een vierde van het aange vraagd bedrag koperen eenten in te leveren, beeft bekend gemaakt, dat voortaan bij de betaalmeesters te 's Hertogenbosch, Breda, Middelburg, Zierikzee, Sas van Gent, Maas tricht en Roermond bronzen stukken van één cent, in sommen van niet minder dan twintig cent, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen'overgave van een gelijk bedrag in ander wettig betaalmiddel, waarbij desverkiezende.Nederlandsche ko peren centen gevoegd kunnen worden, zon der dat men tot die bijvoeging gehouden is. Behalve op Zon- en feestdagen, worden, gedurende de gewone kantooruren, do kan toren der betaalmeesters te 's Hertogen- boscb, Breda en Middelburg, van den Ssten tot en met den 27slen van iedere maand, en die der betaalmeesters te Zierikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond, dagelijks voor de bedoelde verwisseling opengesteld. Aan de overige betaalmeeslerkanforen blijft de uitgifte Tan bronzen centen op den tot dus ver bestaanden voet geschieden. GEMENGDE BERICHTEN. Om roestvlekken uit linnen te verwijde ren wordt het volgende middel aanbevolen Men neemt eenig sap van citroenen; doet het in een zilveren theelepeltje en houdt het eenige oogenblikken boven de vlam eeuer lamp. De nog warme vloeistof zal alsdan elke roestvlek spoorloos doen verdwijnen. De veelvuldige aanvaringen, die dit jaar hebben plaats gehad, o. a. die van de Pommerania, geven het Handelsblad aan leiding bet denkbeeld te opperen, dat onze regeerirg alle zeemogendheden zou luitnoo- digen om te 's Gravenhage een congres te komen bijwonen, waarop the rule of the road besproken en herzien kunnen worden. Het Handelsblad beweert namelijk, dat zeilschepen vaak een schrikwekkend mis bruik maken van de bepaling dat stoom schepen voor hen moeten wijken. Boven, dien schijnen de voorschriften van hetgeen schepen, die elkander voorbijvaren, doen of laten moeten, niet duidelijk en praktisch ge noeg te zijn. Den 30 November werd to Balk bet lijk aangebracht van den schipper T. S., die in de nabijheid van Bolswardover boord was geslagen en verdronken. De ongeluk kige laat eene weduwe met zes nog zeer jeugdige kinderen na. Te Hnrdinxveld" vierde dezer dagen een echtpaar zijn 23jarig huwelijksfeest. Gedurende die 23 jaren werd dit gezin ge zegend met 22 kinderen. In Maas en Waal staan do binnenvel den reeds voor een groot gedeelto onder water, zoodat het vee meestal is op stal ge haald Te Moskau heeft men het dienstig ge oordeeld de agenten van politie van revol vers te voorzien. Nihilistische samenzwerin gen zijn er aan de orde van den dag. De Galveston (Texas) News deelt om trent zekeren meteoorsteen, die kortelings in de woestijn Mohan gevonden werd, het volgende mede De bi jna een kilo wegende ijzerhoudende steen gelijkt op een stuk staal en bestaat bier en daar uit gedegen goud. Hij is niet magnetisch en zwavelzuur oefen de niet den minsten invloed op hem uit; in dit opzicht, echter in geen enkel ander, komt hij dus zeer met spiegelijzer overeen. De oppervlakte vertoont eene scheur, zoo dat men een staalgrijs, met geel gespikkeld,

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2