NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 49. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag 6 Deeniber. Vereeniging van Ilcille en Sint Anna Ier Mniden mei Sluis. SL71SE mmmi Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs.der advertentiënvan 1—5 regels 60 cent, Prijs per drie maanden 1. elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advei-tentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Bedacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Wo willen thans nog eenige punten aan gaande de vereeniging der drie gemeenten, waarover we als 't ware maar ter loops gesproken hebben, eenigszins nader toelich ten. Het blijkt hoe langer lioe meer dat de moeste inwoners dier gemeenten niet weten, van wien eigenlijk liet denkbeeld der ver eeniging uitgaat en tevens, dat sommige per sonen hierin weder motieven vinden om tegen Sluis de gemoederen in beweging te brengen en tegen eenige hier gevestigde familien te velde te trekken. Men tracht de Slui- zenaars voor te stellen, alsof ze lijden aan „annexatiewoede", zoo als uit Oostburg aan de Middelburgsche Courant wordt geschre ven, en de gebeele zaak zoodanig "te doen voorkomen, dat alleen eigenbelang door bet publiek als de drijfveer moet worden be schouwd, die in dezen het bestuur van Sluis bezielt. Onwillekeurig denkt men daar bij aan hen ndie steeds calomnieeren «het weinig goeds negeeren ffen eeuwig redeneeren «als kippen zonder kop." Hoe dwaas toch wanneer men sommige ambtenaren van eigenbelang hoort beschul digen, als men nagaat dat bij eene eventueele verbinding der gemeenten, de betrekking van Burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger van Heille en Sint Anna komen te vervallen, welke betrekkin gen grootendeels door die beschuldigde ambtenaren worden waargenomen. Wat zou men moeten zeggen van zoodanig eigenbe lang Immers 't is te kinderachtig om er over te spreken. Wil men den oorsprong der beweging kennen dan ga men terug naar de jaren van de Fransche overheer- sching in 't begin dezer eeuw. Vervolgens werd in het jaar 1829 de vereeniging van kleine gemeenten ter sprake gebracht, en thans wordt er bij de Hooge Begeering werk van gemaakt. Lees slechts, wat het afdeelingsverslag der Tweede Kamer meldt: «Zoo schijnen, om slechts op enkele punten de aandacht te vestigen, de bepalingen van de artt. 129 en volg. der Gemeentewet in zooverre eene verkeerde werking te hebben, dat, als het op vereeniging van kleinere ge meenten of op verandering der grens bepaling van gemeenten aankomt, on dergeschikte plaatselijke belangen te zeer op den voorgrond treden en nut tige verandering tegenhouden. De be doeling van art. 2 der Grondwet, vol gens hetwelk de Bijkswetgever, waar het vereeniging of splitsing van ge meenten geldt, tussckenbeide treedt, is dan toch zeker geweest, dat daarbij in de eerste plaats het algemeen be lang zou worden geraadpleegd." Wanneer men nu nog weet, dat naar men zegt, onze tegenwoordige Commis saris des Konings een groot voorstan der schijnt te zijn der vereeniging dat men verleden jaar is begonnen om Eilland met Bath en Cleverskerke met Arnemuiüen te vereenigen, en dat het plan bestaat om in de eerstvolgende jaren het zelfstandig bestaan van (om slechts enkele te noemen) Eede, St. Kruis, Retranchement, Nieuwvliet, Waterlandkerkje enz. te doen ophouden, dan zal men voldoende overtuigd zijn, dat eene combinatie, als de hier bedoelde, onmogelijk om bet eigenbelang van eenige gemeente ambtenaren kan worden bewerkstelligd, en dat „Sluische annexatielust" hier niets mee te maken heeft. Gaan we nu even na welk voordeel Sluis dan wel van de vereeniging zou genieten. In de eerste plaats toch wordt aangevoerd de rijke armenkas van Heille. De jaarlijkscbe inkomsten van die armeninrichting bedragen p. m. 1 1500 waarvan dan mede zou wor den genoten door de armen van Sluis en St. Anne. De armen van deze laatste ge meente evenwel zijn slechts karig met aard- scbe goederen gezegend en bezitten, evenmin als die van Sluis voldoende kapitaal om niet uit de gemeentekas gesubsidieerd te moeten worden. Het voordeel dat dan door Heille in dit opzicht wordt aangebracht staat vrij wel gelijk met het nadeel dat zou worden ondervonden door het bijkomende van St. Anne, terwijl deze beide gemeenten mede zullen deelen in de voorrechten die de niet geringe middelen van het Sluische gasthuis aan de ingezetenen biedt. Er ligt zeker iets onbillijks in, dat gelden in der tijd aan armen of inrichtingen van eene bepaalde gemeente geschonken, thans ook voor anderen worden aangewend. Zeker hebben de testateurs of legatarissen zulke gevallen niet voorzien; maar oven als de armen van Sluis en Sint Anna zullen pro- fiteeren van de fondsen van het armbestuur van Heille, zullen ook deze beiden deelen in de fondsen, die de hier bestaande in richtingen tot hunne beschikking hebben. De ingezetenen van Heille zullen zwaarder in de gemeentebelasting worden getroffen. Tot voor een paar jaren betaalde men al daar in 't geheel geen gemeentebelasting na het stichten der school wordt er een kleinigheid betaald. St. Anna daarentegen heeft veel van zijn inwoners te vragen. Men betaalt daar naar evenredigheid meer belasting dan in Sluis en veel meer dan te Heille. St. Anna zal dus hij de vereeni ging winnen, indien men alleen de belasting in aanmerking neemt. Voor Sluis zelve zal evenwel de belasting vrij wel dezelfde blijven, misschien iets verminderen, doch bij eene zeer globale berekening zal dit blijken niet veel te zijn. De annexatiewoede is iu der daad hier niet groothet plan daartoe maakt velen noch koud noch warm. Een gevoel van weemoed doet zich on willekeurig bij ons op, wanneer wij daar hooren gewagen van de opheffing van Sint Anne als zelfstandige gemeente, vooral dan als we terugblikken naar de 13e en 14e eeuw, toen het oude Mude een van de belangrijkste koopsteden dezer stre ken was, als Sluis nog slechts uit enkele nietige woningen bestond. Wel hebben we hier het voorbeeld van een vervallen grootheid I Tot nu toe bezat bet een »stad- huis", waarin nog enkele fragmenten van vroegeren bloei worden bewaard, bijv. eene groote schilderij voorstellende een zeege vecht op het Zwin, een oud zijden vaandel van een der gilden en meer andere relequien. Nu zal zelfs de officieele naam verdwijnen en zal de eenmaal zoo welvarende koop stad tot een wijk worden vernederd! Waar lijk, voor geboren St. Annenaars is dit wel een doorn in 't vleesch Een enkele maal werd ook gesproken over verschillende gezindten, behoeften en eigenaardigheden van de bevolking dezer ge meenten, en dit mag ook niet geheel over het hoofd gezien worden. De vraag doet zich dan wel op zullen de bewoners van het nieuwe Sluis zich gelukkiger gevoelen dan ze tot nu toe waren En we gelooven dat om verschillende redenen achter dezen volzin een groot vraagteeken moet worden geplaatst. Al dadelijk zal men dan aan 't werk kunnen, want de drie gemeenteraden zullen moeten aftredenen een nieuwe raad voor het vereenigd Sluis zal gekozen worden. Heille en St. Anne zullen zich zeker ook gaarne in de nieuwe gemeente doen vertegenwoordigen en daar het aantal raadsleden hetzelfde blijft, zal deze te wach ten verkiezing wederom hare eigenaardige moeielijkheden opleveren. Met het bovenstaande hopen we onzen lezers met den tegenwoordigen toestand der hangende kwestie eenigermate op de hoogte

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1