Advertentiën. Verkooping. Behoudens nog eenigo kleine werk zaamheden, is de plaatsing van het ijzeren hek om de Herv. kerk alhier afgeloopen. Het geheel levert een sierlijken aanblik en draagt veel bij tot versiering van de kom der gemeente. Op eene te Utrecht gehouden bijeen komst van heeren, die zich willen belasten met het verwezenlijken van het plan, om bij gelegenheid van 't huwelijk van Z. M. don Koning der Koningin een nationaal huldeblijk aan te bieden, is o. a. medege deeld, dat alle hoofdsteden der provinciën zich bereid hebben verklaard zich met die van Amsterdam, Rotterdam en 's Graven- hage te vereenigen, en dat het plan is dei- Koningin eene parure aan te bieden. Eerstdaags zirl ook in deze gemeente ge legenheid worden gegeven om voor dat doel iets af te zonderen. De gemeenteraad van Eeae heeft ver schil met Gedeputeerde Staten van Zeeland, betreffende het opmaken der begrooting. De verhooging van de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris die hij kon. besluit geregeld waren zijn door haar ver worpen. Een voorstel van Gedeputeerde Staten aan den Raad om alsnu middelen aan te wijzen om aan het kon. besluit betreffen de de verhooging te voldoen, is opnieuw met zes tegen eene stem verworpen. In den nacht van jl. Maandag op Dins dag is uit den. stal van den landbouwer A. de Smet, gemeente Oostburg, een koe ge stolen. Door de ijverige nasporingen der politie is het gelukt een der daders zekere G. uit Aardenburg, te Maldogem te vatten. De andere is voortvluchtig. Een som van 140 francs werd nog bij hem gevonden. De gestolene koe was reeds tweemaal verkocht geworden en moest door den eigenaar te Brugge op de markt worden teruggekocht. Een Belgisch steenkolenhandelaar is te Aardenburg. verbaliseerd omdat hij aldaar handel dreef zonder patent te hebben ge nomen. De heer A. Erasmus, van Groede, is tot kapelmeester bij het muziekgezelschap te Oostburg benoemd. Door Z. M. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Nisse, Driewegen en Ove- zand, D. Mulder, mot toekenning van eer vol ontslag als burgemeester van Breskens. Men meldt thans reeds, als officieel vastgesteld, dal Z. M. de Koning na HD. huwelijk, den 10 Januari weder op het Loo zal komen en daar met de aanstaande Ko ningin tot den 15 Jan. zal vertoeven. (Vad.) Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer mr. S. van Houten aan den leider van do liberale partij in de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van het bestaand par tij verbond. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Door den gemeenteraad van Neuzen is benoemd lot hulponderwijzer te Sluiskil, A. C. Bootsgezel van Breskens. De algemeene synodale commissie van de Nederlandsche Hervormde kerk heeft hare najaarszitting den 20sten November jl. geopend. Uit de ingekomen berichten van de pro vinciale kerkbesturen en de commissie voor do zaken der Waalsche kerken is gebleken, dat het reglement op het fonds voor nood lijdende kerken en personen en dat op het fonds tot verbetering der schraalste predi kantstraclementen, het eerste op één stem na, hut andere met algemeene stemmen is goedgekeurd. De veranderingen in art. 38 en 40 van liet reglementophetgodsdienstonderwijs zijn aangenomen met 52 st. voor en 16 tegen. De veranderingen in het reglement op de kerkvisitatie, en dat op de kosten voor het bestuur der Nederlandsche Hervormde kerk en verschillende veranderingen in regle menten, om daarmede het reglement op het hooger onderwijs te doen overeenstemmen, zijn alle met bijna eenparige stemmen aan genomen. GEMENGDE B¥RiÏCHTËNT Voor do rechtbank te Haarlem zal eerst daags eene curieuse procedure gevoerd wor den. De dienstbode van een inwoner van Beverwijk had voor hare mevrouw een snij - boonenmolen gehuurd, en dien, na gebruik, op zolder gezet. De verhuurder van den mo len hield zich stil. Eerst na verloop van drie jaren meldde hij zich aan tot hot terugbeko men van zijn eigendom en presenteerde daarbij tevens een notaatje lot het beschei den bedrag van f 2628 voor het gebruik van den molen gedurende drie jaar, a 10 cent per uur, het jaar op 365 dagen gerekend. De betaling werd geweigerd, en daarop heeft de leuke snijhooiienmolenaar de huurster van zijn molen in rechten aangesproken. Men meldt uit Megen, dat de Groe nendijk onder Haren over eene lengte van 20 meter en ter diepte van ongeveer 1 meter door kwaadwilligen is doorgestoken. Het water stroomt den polder 's Lands van Me gen binnen en men vreest dat door den grooten toevloed van water meer kaden zul len bezwijken. Do bekende Henry Havard had in een zijner werken over den slechten toestand van het archief te Breda geklaagd. De bur gemeester dier stad, daarover door een der raadsleden geïnterpelleerd, gaf daarop o. a. ten antwoord «maar die Franséhman, Henry Havard, is een ploert, die boekjes schrijf! om daar geld mee te verdienen en daardoor zijn reiskosten te betalen. Dat is Henry Havard." Te veel wordt er in ons land terecht ge klaagd over vreemdelingen, die na een vluch tig bezoek aan ons land do Nederlandsche toestanden ineen verkeerd daglicht stellen, dan dat wij - zeggen we mot het R. Nbl. het niet voor de eer van het land zouden be treuren, dat het hoofd eener aanzienlijke gemeente zich op zoodanige wijze heeft uit gelaten over een man, die door zijn werken getoond heeft, het land, waar hij geruimen tijd vertoefd heeft, lief te hebben en te waar deeren. (G. C.) Van den anderen kant wordt beweerd dat do heer E. nog geen kwartier op het archief doorbracht en zich in died tijd slechts zeer oppervlakkig heeft kunnen overtuigen van den toestand. BROODZETTING. SLUIS, 25 November 1878. Grof Tarwe Brood 12 cents per kilo. Rogge 9'A n i, MARKTBERICHTEN. Sluts, 26 November 1S7S. Boter 05 c. per kilogram. Eijeren f 1,25 r. 26 stuks. ©ostlrarg, 27 November 1878. De aanbieding van granen was weder zeer ruim. Er ging bij tamelijk goeden kooplust tot nabij vorige weekprijzen veel in om, zoodat hetgeen bij koers was, plaat sing vond. Prijzen waren voor Tarwe f 8,25 a 9,60, Rogge f 6,50 a 6,75, V/intergerst, f 6,60 a f 7,00, Zomergerst f 5,50 a f 8,50, Paardeboonen f7,25 af 8.00, Haver f 2,00 a 4.00, erwten, f 8,00 a 9,00, Kanariezaad f 8,75 a 9,25. Van alle ziekten, die dagelijks meerderen, is de longteering zek_- hopende voor de huisgezinnen. Tot heden toe heeft de wetensclunog - middel tot herstel kunnen vinden, cl haar taak beperken om het lijden der teer i. te verlichten en 't leven, met ce groot eenigen tijd te verlengen. ;t Is een iedo dat men den borstlijders aanraadt, een urmcr klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennen- bosschen, waarvan de uitwaseming een weldadi ren invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaat sen,' en 'tis voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en ater bijna overal geleerd dat de teer, die een liarutachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op dc zieken, die aan teering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te ves- tigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden, 't is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te heb ben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meen en, dat zij een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben, als de be ginselen der teering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer 'in eene karaf, en vulde die met water, die men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men hij de beste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyot, een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water en men verkrijgt ter stond een teerwater, meer of minder met de aro- matieke bestanddeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij elke flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyot dat men niet den besten uitslag proeven ge nomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen tc Parijs, alsook, te Brussel, Weenen en Lissabon. De heer Guyot heeft tevens kleine kapsules, ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine zuivere Hoorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teerlcapsules genomen op 't oogen blik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig cen times bevat zestig capsules van Goudron de Guyot Vijf tot zeven en een halve cent daags. "Wanneer eene verkoudheid verouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen, kan men de teercapsules ge lijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en 't naar bed gaan inneemt. Deze dub bele aanwending ontslaat van het gebruik van af kooksels, patés en siroopen en dikwijls reeds ge voelt men 11a "t eerste gebruik de gezegendste uit werking. De teercapsules van Guyot zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken. De Notaris ui. F. Koksma te Sluis, zal op Vrijdag 29 November 1878, des voormiddags ten 10 ure, ten verzoeke van Mons. E. B. MURIJN te Sluis, in liet openbaar verkoopen Eene partij gezaagde en andere Hout waren, bestaande in Dorschdeelen, Achterdeelen, Platen, Bal ken, Verinaak- en andere Planken enz. alsmede 1 Kar op Veeren, Kruiwagens enz. ZEGT HET VOORT. De Notaris k. f. kokssia te Sluis, zal op Dinsdag 10 December 1878, des namiddags ten 2 ure, ten verzoeke van den keer P. DE BRUIJNE, oud-Burgemeester te Sint Anna ter Muiden, in liet open baar verkoopen

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3