Bwiteïilacid. Binnenland.' denis van vroeger en later dagen aan te halen om die te bewijzen En is het door ons gezegd, dan is het geschreven en ont leend aan eenig ander blad, zoodat wij zeker in dit opzicht niet alleen staan. 2o. Oneerlijke aanwendingen ran de Si. Pie- terspennings-gelden. Ochlaat ons hier geen oude koeien uit het graf halen. Wer den de gelden alle tot waarachtig chris telijke doeleinden aangewend V Wij willen het hopen, doch gelooven, dat is iets anders! 2o. overheerschend ledrog ran Belgische Katholieken aan de stembus. Antwoordt ons waarom worden op het oogenblik op verschillende plaatsen, waar de klerikalen gezegevierd bobben, pogingen in het werk gesteld om de stemming te vernietigen, anders dan om het aanwenden van be- driegelijke handelingen 4o. revolutie of revolutionaire daden alleen en altijd door de Katholieken gepleegd. Vooreerst moe ten we hier in liet midden brengen, dat zoo iets nooit door ons is beweerd gewor den. Dit is dus eene onwaarheid die we voor rekening laten van den schrijver. Nog- tans zou het ons niet moeielijk vallen der gelijke daden aan te halen. We behoeven daartoe slechts met een enkelwoord te wijzen op de henden stokslagers, die zich gewoonlijk bij en onder de bedevaartgan gers bevinden. Ce liberaal geluk en voor uitgang onder het hedendaagsch bestuur (adres schoolwet enz.) Lezers beeft de Zelandia nooit gelogen, dan doet zij het toch in dezen volzin. Ieder die ons blad getrouw beeft gelezen, weet zeer goed in welken geest wij in der tijd over de nieuwe schoolwet liebben gesproken, doch de wet is aangenomen en wij doen er het stil zwijgen toe. Na nu nog even ons blad voor een las terend weekblad uitgekreten te hebben (wij weten niet in hoeverre de inzender ge rechtigd is ons van laster te beschuldigen) meent de schrijver nog een enkel oogen blik te moeten verwijlen bij hetgeen wij gezegd hebben over de jongste verkiezing 111 Belgie. Wij hebben de misdaad begaan te zeggen, dat de liberale partij in de meeste steden heeft gezegevierd en dat Brugge op 'toogenblik een sombere uitzondering maakt. Dat we, zonder daarin breedvoerig uit te weiden, onze tevredenheid hebben te ken nen gegeven over den uitslag der verkiezing in het algemeen, komt daarvandaan dat een veeljarig verkeer in Belgie hij ons de overtuiging heeft gevestigd, dat alleen eene liberale regeering in Belgie liet meest be vorderlijk wezen kan voor den bloei van handel en nijverheid. Wie daaraan twij felt komo naar Brugge met zijn klerikaal bestuur en neme daar de ontvolkte markten 011 straten in oogensckouw een doodscke stilte waait u van alle zijden tegen, er is niet de minste handelsbeweging Eu toch verrijzen er de kloosters als padde stoelen, terwijl de fabrieken verdwijnen als sneeuw voor do zon Zou dit ook liberaal gephrasei zijn Die ons niet gelooft kome en zie Verder hebben we volgens Zelandia ook nog in nommer van 15 Nov. jl. eene ge beurtenis besproken die te Audenaarde heeft plaats gehad. Dit bericht is door ons zonder ccnige nevenbedoeling eenvoudig uit eene Belgische courant overgenomen. Welk een verschrikkelijk kwaad; 't is waarlijk om buiten zijn zinnen te gerakenWij maken er ons echter niet hoos om, wanneer Zelandia zegt, dat volgens het Handelsblad van Ant werpen 2000 valsche patenten aldaar zijn afgegeven en daardoor aan 2000 heertjes het brevet van liberaal kiezer is uitgereikt. Nimmer zal eenig oneerlijk middel, 't zij zulks door liberalen, dan wel door klerikalen wordt aangewend, door ons vergoelijkt worden. Er klinkt ons niets hatelijkers in het oor dan dit gezegde »Het doel heiligt de middelen" En hiermede nemen we af scheid van Zelandia tot zoolang zij het hart zal hebben in liet openbaar op te treden. De gebeurtenissen in Italië hebben, na een aanslag op koning Humbert een zoo drnstig karakter aangenomen, dat het niet te verwonderen ware geweest, indien de re geering op het voetspoor van haar Duitsche zuster, tot buitengewone maatregelen de toevlucht had genomen. Wanneer niet al leen te midden des volks een aanslag wordt gepleegd op den vorst, maar vervolgens nog Orsini-bommen ouder do menigte worden geworpen, schildwachten worden vermoord en een aanval op eene kazerne wordt onder nomen, dan moet inderdaad de legeering een vast vertrouwen koesteren in de deug delijkheid der beginselen van vrijheid om daarvan in geen enkel opzicht af te wijken. Zulk een verhouwen toont de Italiaansche regeering te bezitten. In de op Vrijdag ge houden zitting der kamer van afgevaardig den heeft do minister van binnenlandsche zaken mededeeling gedaan van hetgeen te Napels is voorgevallen en daarop verklaard, dat de regeering getrouw zal blijven aan de beginselen der vrijheid, geen buitengewone beperkende wetten zal aanbieden, maar met onverbiddelijke gestrengheid zal te werk gaan jegens de misdadigers. Wie de geschiedenis der volken in den laatsten tijd met belangstelling heeft gade geslagen, de beschrijving van den toestand te Berlijn, met aandacht heeft gelezen en daarbij heeft gevolgd wat Italië Ie aan schouwen gaf, zal ongetwijfeld tot de over tuiging zijn gekomen, dat in cle maatschap pij hartstochten woeden, brandstoffen aan wezig zijn, die te eeuigertijd met een ge vaarlijke losbarsting dreigen. Aangenomen dat de misdaden, die in de geschiedeuis van 187S een zoo treurige bladzijde zullen be slaan geheel op zich zelve staan en geen gevolgen zijn van eene samenzwering, zeker is toch dat zij zoovele uitingen zijn van be ginselen of begrippen, die reeds algemeen over Europa zijn verspreid. Terstond rijst dan de vraag op waaraan hot ontstaan van zoodanige afschuwelijke en laaghartige beginselen is toe te schrijven? De beantwoording is niet moeielijk, want de gerechtelijke verhooren heeft bewezen, dat ontevredenheid met de maatschappelijke toestanden aanleiding heeft gegeven tot de gepleegde misdaden. En dat die ontevre denheid in vele opzichten minst genomen verklaarbaar is, wie zal dit bestrijden. Wan neer handel en nijverheid kwijnen, wanneer de fabrieken en werkplaatsen stilstaan, wanneer duizenden bij duizenden wegens gebrek aan werk tot hongerlijden gedoemd zijn, wie zal het dan den minder ontwikkel de euvel duiden, dat hij er hen voor aan sprakelijk steil, die het lot der volken in de hand hebben En zet men het onderzoek naar de maatschappelijke kwalen voort, dan komt men tot de overtuiging, dat niet de beginselen van vrijheid en vooruitgang op staatkundig gebied aanleiding tot aentegen- woordigen toestand hebben gegeven, maar juist gemis van genoegzame vooruitgang, juist het vasthouden aan enkele verouderde beginselen. De onderlinge verschillen *us- scheu de mogendheden, de handhaving en opdrijving van de staands legers, de voort durends toestand van gewapende vrede en de telkens uitbrekende oorlogen, de druk kende en beperkende belastingen, ziedaar o. a. de oorzaken waaraan dat algemeene wantrouwen, die alom heersehende malaise on gedruktheid zijn toe te schrijven, die stil stand, achteruitgang, verarming ten ge volge hebber.. Een eerste middel om tot een boteren staal van zaken te geraken zal wezen vermindering van hei militairisme en daardoor van het oorlogsgevaar, beter waarbotgen voor het behoud van der. vrede; herziening van het belastingstelsel sa bij dat alles zooveel mogelijk degelijk onder wijs. Duitschland en Italië slaan bij da bestrij ding der maatschappelijke kwalen verschil lende wegen in, de lijd zal leeren welke mogendheid den besten weg heeft gekozen. Onnoodig is het te zeggen, dat zoowel de senaat als de kamer met eenparigheid van stemmen zich vereeuigden met de ontwerp- adressen van golukwensching aan den ko ning. In de publieke opinie heerscht groote opgewondenheid tegen de anarchistische partijen. De begrafenis van hen die te Florence door een Orsini-bom werden ge dood, heeft met groote plechtigheid plaats gehad. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Rome heimelijk biljetten aangeplakt van zoodanigen inhoud, dat het publiek moest worden afgeschrikt van de deelneming aan de feestelijke demonstraties ter eere van den koning en de koningin, waartoe groote toebereidselen worden gemaakt. Do plak katen werden natuurlijk door de politie af gescheurd. Tevens zijn er nadere maatre gelen van voorzorg genomen en 300 perso nen die heimelijk een aanslag tegen het leven van den koning hadden beraamd ge arresteerd. De koning hoeft zijn dapperen minister Cairoli de gouden medaille voor militaire verdiensten geschonken, en hem die zelf onder eene warme dankbetuiging overhan digd. De minister houdt nog steeds zijn bed; hij heefi veel bloedverlies geleden. Uil Rome wordt gemeld, dat de Paus naar aanleiding van de aanslagen tegen den kei zer van Duitschland en de koningen van Spanje en Italio, eene encycliek tegen het socialisme zal uitvaardigen. Hij is voorne mens daarin de aandacht te vestigen op de misdaden die tegen den staat en do maat schappij worden bedreven. Indien de Paus, die door ïijue houding ten aanzien van den aanslag tegen koning Humbert veler sym pathie heeft verworven, zijn grooten in vloed wilde aanwenden om een einde te maken aan de rampzalige twisten tusschcn Staat en Kerk, en laatstgenoemde als hoofd taak voorschreef mede te werken aan de be vordering van rust en orde in den Staat, on getwijfeld zou zij dan nog veel goeds kun nen tot stand brergen. In Frankrijk is de gewichtigste gebeur tenis naar het schijnt een duel, dat heeft plaats gehad tusschen Gambetta en den ex- minister De Fourtou. Wijl eerstgenoemde liet door den laatste iu de kamer uitgesprokene een leugen had genoemd, hebben zij met elkaar een kogel gewisseld zonder elkaar te raken. De Engelsche Regeering beschouwt den Emir van Afghanistan als haar vijand. Den 20n dezer was goen antwoord op het ulti matum welks inhoud intusschen is be kend gemaakt en dat in gematigde taal ge steld was ontvangen en zij besloot daarom terstond ever te gaan tot het bevel naar Indie te zeilden, dat de troepen Afghanistan moeten binnenrukken, Volgens de Times zullen deoperaties in do eerste plaats ge richt zijn tegen de Khybe-pas, de pas van Kouroum en tegen Quettah. Reeds moeten de Engelsche troepen het fort Kapion zon der verzet hebben ingenomen. SLUIS, 2S November 1878. De lieeren J. C. M. Blankert en J. Lan sen Croin alhier hebben ziek vereenigd om gelden op te zamelen ten einde al de school kinderen met St. Nicolaas te onthalen. I-Ieden heeft alhier de opening plaats gehad van ds gister ingeleverde stembiljet ten tot het benoemen eener commissie van 7 leder., die nevens den gemeenteraad haar advies moet uitbrengen in zake de vereeni- ging vau de gemeenten Heille en St. Anna ter Muiden met Sluis. De gekozen hoeren verwierven ieder het navolgend aantal stemmen J. Bckaar 36, J. C. M. Blankert 32, D. Croin 27, J. F. Hennequin 24, mr. P. C. J. Hennequin 19, P. J. Cauwels 18 en J. Noest 15. 47 biljetten waren ingeleverd waarvan 3 van onwaarde.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2