Advertentiën. Verkooping. VERKOOPING. Als eono bijzonderheid verdient ver melding, dat de daglooner Andries Stenekes, teEuumatil, gemeento Leek, eene sierplant bezit, eene zoogenaamde Aster, waaraan thans niet minder dan 151 knoppen en bloe sems zitten. Deze plant is binnenshuis in oenen houten bak opgekweekt. Een niet onaardig gezicht levert die menigte bloe men, vooral in dit jaargetijde. Uit Soerakarta schrijft men Op 14, 15 en 16 September jl. vertoon den zich in zee, op korten afstand van de Zuidkust, rookkolommen, die nit het water opstegen, aanvankelijk wit waren en later donkerrood werden, terwijl de zee zelfs een bloedroode kleur had. Langza merhand nam liet verschijnsel in sterkte af, totdat het op laatstvermelden datum geheel ophield. Opmerkelijk is het, dat dit verschijnsel aan onderzeesche vulkanische werkingen schijnt te moeten worden toegeschreven daar kort te voren aan de Zuidkust een aard- en zeebeving had plaats gehad, en het vorige jaar omstreeks denzelfden tijd en ook gedurende, een felle hitte en buitengewoon lang aanhoudende droogte, eveneens werd waargenomen. Het duurde toen langer, terwijl duizenden visschen dood op het water dreven en op de kust werden gespoeld. Ook liet groote ijzeren kruis op den toren van de Bovenkerk te Kampen, waar van de weerhaan reeds afgewaaid is, staat zoo scheef dat men ieder oogenblik vreest liet naar beneden, misschien door het dak van de kerk heen te zullen zien komen. Voorzichtigheidshalve wordt in 't gebouw geen godsdienstoefening gehouden. Den 9 dezer is aan het douanen- kantoor te Roosendaal een handvalies, be vattende eene waarde aan kostbaarheden van ongeveer f 2000 en toebehoorende aan mej. Bongers, eigenares van liet hotel de l'Europe te 's Ilage, spoorloos verdwenen. De dame had haar valies slechts een oogen blik neergezet, doch blij kbaar lang genoeg voor den dief, om met den schat in de duisternis 't was avond tc verdwij nen. Tot heden zijn alle nasporingen vruch teloos geweest. Een droevig ongeval heeft te Utrecht plaats gehad In don vroegen morgen is in den Minen- stroom, een watertje niet meer dan 2 Moteis breed, hot lijk opgevischt van P. y. M. een jon^e dochter, die de vorige week was on dertrouwd en Woensdag a. s. in het huwe lijk zoude treden. Zondagavond van een be zoek aan hare aanstaande schoonouders te- rugkeerende, is zij, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water geloopen eu ah/.oo jammerlijk om het leven gekomen. Er wordt zeer geklaagd over de slechte verlichting in sommige buitenwijken van Utrecht. Zekere Van der Geld te Waalwijk heeft eene vreeselijkezwellingaan het hoofd gekregen, en is kort daarna overleden, naar men zegt tengevolge van het in den mond nemen van leder. Hoewel men het er niet over eens is, of goed gelooid leder van vroeger besmette huiden afkomstig, nog nadeelig werken kan is dit, o. i., in elk ge val eene waarschuwing, om er niet roeke loos mede om te gaan. Wel is het bekend, dat voor 2 a 3 jaren ingevoerde Chinahui- den hij de bewerking nadeelige gevolgen haddon, als erge opzwellingen, verlies van een oog, enz., ten minste de faculteit hield het er voor. De treurige gevolgen deden zich voor te Dongen, Kaatsheuvel, enz. Do Notro Dame te Parijs heeft een barer fraaiste sieraden verlorenden ver gulden haan op de spits. Een rukwind heeft hem dezer dagen afgeslagen, en alle pogin gen om hem terug te vinden, zijn tot dusver vruchteloos geweest. Er zijn slechts twee gevallen denkbaar óf hij is in de Seine ge vallen, óf hij is neergekomen op don vasten bodem, waar iemand hem opgeraapt cn stil- lekens weggedragen heeft, niet om do spits van zijn eigen huis er mede te tooien, maar om zich met de ingewanden van het dier te voeden. De haan toch had in zijn binnenste eene menigte muntstukken, vooreerst een exemplaar van alle Fransehe muntsoorten, te beginnen met de koperen centime en ein digende met het gouden 100 frank-stuk; dan nog tal van gouden en zilveren munt stukken met het beeld van alle souvereinen in Europa. Daar de muntstukken losweg in de holle van den haau gelegd waren, deden zij tel kens als de wind hem deed draaien, een ge rammel hooren. In de gemeente d'Allemans de-Drapt, in Frankrijk, is thans een negentienjarige booswicht, Laprade genaamd, gevangen ge nomen, beschuldigd van zijn vader, zijne moeder en zijne grootmoeder vermoord te hebben. De handkus had oorspronkelijk eene beteekenis, die met den godsdienst in het -nauwste verband stond. Zelfs thans nog wordt aan het kussen van de hand door sommige onbeschaafde volken eene diepe godsdienstige beteekenis gehecht. De oude Indiërs kusten wanneer zij zon, maan en sterren wilden groeten, hunne eigen hand en wierpen zich daarbij op den grond. De rijke Grieken brachten hunne goden ge schenken, de arme vergenoegden zich met een kus op de hand. De Romeinen namen dit gebruik later van de Grieken over. Lang zamerhand begonnen de handkussen een toeken van onderworpenheid jegens een ge bieder te worden; als zoodanig gold bijv. de handkus, dien de Romeinsche slaven hun nen meesters moesten geven. Vrijgeboren mannen drukten elkander de hand en om armden elkander. Toen het Romeinsche rijk eenkeizerrijkgevvorden was, begon de hand kus aan de hoven eene nog veel belangrijker rol te spelen. Na de invoering van het Christendom, bleef bet gebruik bestaan en was het zelfs verplichtend en bleef het te genover bisschoppen een zinnebeeld van eerbied. Paus Leo de Groote bracht den voetkus in zwang. Reeds in den bijbel vindt men van den handkus gewag gemaakt. Ook Salomo spreekt er over. Toen Cortcz Mexico be zocht, vond hij er der? handkus onder de al daar wonende wilden. Een duizendtal op perhoofden naderden hem, en kusten hunne handen na ze eerst met de aarde in aanraking te hebben gebracht. Thans nog is de handkus, behalve aan de hoven, ook onder particulieren in sommige landen van Europa, bijv. in Oostenrijk, als een teekeu van eerbied en liefde in zwang. Uit Bergen meldt men, dat aldaar een vreeselijk ongeluk gebeurd is. Een officier van gezondheid van het 13e bataljon linie- troepen had voor de drie kinderen van den heer Bosnians, regiments-doctor, een mid del tegen de wormen voorgeschreven. De moeder begaf zich naar het hospitaal en gaf het recept aan den sergeant-helper, H. Smet, die in afwezigheid van den apotheker strychnine in plaats van Pantonine gaf. Mevrouw Bosmans diende het geneesmid del aan hare kinderen toe, met het gevolg dat de kleinen weldra aan de hevigste smar ten ten prooi waren, en 2 kinderen, een van 4 en het andere van 2 jaar in de armen van hunne bedroefde ouders kort daarop bezwe ken. Men hoopt het andere kind, 6 jaar oud, te kunnen behouden. BROODZETTING. SLUIS, 18 November 1878. Grof Tarwe Brood 12VI cents per kilo. Rogge 9 V? i. MARKTBERICHTEN. Sluis, 19 November 1878. Boter 65 c. per 'A kilogram. Eijeren f 1,171/, 26 stuks. Oostburg, 20 November 1878. Naar aanleiding der prijsvermindering van vele graansoorten op de hoofdmarkten, was dit ook hier niet zonder invloed. Den aanvoer was ruim, bij redelijke kooplust werd einde markt tot verlaagde prijs nog al veel omgezet. Bestcede prijzeu waren voor Tarwe f 8,50 a 9,75, Rogge f 6,50 a 6,80, Wintergerst, f 6,60 a f 7,00, Zumergerst f 5,75 a f 6,40, Paardeboonen f 7,25 a f 8,00, Haver f 2,00 a 4.00, erwten f 8,00 a 9,00, Kanariezaad f 8,50 a 9,25. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen J. B. TILLEMAN, in leven Koster, te Sluis en zijne overledene eclitgenoote, worden verzocht daarvan aangifte te doen vóór- of op den SO November 1878, ten kantore van den Notaris K. F. KOKSMA te Sluis. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen M. A. ZEGERS, in leven Muziek onderwijzer te Oostburg, worden verzocht daarvan aangifte te doen vóór- of op den a5 November 1878, ten kantore van den Notaris K. F. KOKSMA te Sluis. De Notaris Ei. F. Koksma te Sluis, zal op Vrijdag 29 November 1878, des voormiddags ten 10 ure, ten verzoeke van Mons. F. B. MURIJN te Sluisin het openbaar verknopen Eene partij gezaagd? ?n andere Hout waren, bestaande in Dorschdeelen, Achterdeelen, Platen, Bal ken, Vermaak- en andere Planken enz. alsmede 1 Kar op Voeren, Kruiwagens enz. ZEGT HET VOORT. De Notaris K. 1'. K.OKSMA te Sluis, zal op Dinsdag 10 December 1878, des namiddags ten 2 ure, ten verzoeke van den heer P. DE BRUIJNE, landbouwer te Sint Anna ter Muidenin het openbaar vorkoopen 28 (Mhhciï Boomcu, dik van 1,20 tot 1,70 Meter in de koord, 10 Esschcn dito, 8 Populieren dito en eenige Tron ken met Gcwaal, wassende in de ge meente Sint Anna ter Muiden, op het door den verzoeker bewoond wordende hof- steedje. ZEGT HET VOORT. De Notaris K. F. Koksma te Sluis, zal op Vrijdag 27 December 1878, des namiddags ten 2 ure, ten verzoeke van den heer P. J. BEIJAERT, herbergier te Sluis, in het openbaar verkoopen 21 koopen Wilgen Tronken met Ge- waai. waaronder velen geschikt voor Klom penmakers en 12 stuks Esschcn Boomen, wassende op het hofsteedje van den ver zoeker, gelegen te Relranchement, nabij het gehucht Ter IlofstedeV ZEGT HET VOORT.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3