vaneen nationaal geschenk aan de aanstaan de Koningin. Z. M. de Koning heeft op de aanbieding van een geschenk voor zijn per soon daarvoor bedankt en zijn verlangen te kennen gegeven, dat de commissie voor het genoemde doel werkzaam zou zijn. Het Noorder Zendingsfeest zal in het volgend jaar gehouden worden teVeenkloos- ter, op het bui tenverblijf van den heer baron Van Heemstra. Door het Departement Kampen der Maatschappij tot Nut van't Algemeen is, op voorstel van 't bestuur der spaarbank, een belangrijke wijziging gemaakt in 't re glement voor deze inrichting. Vroeger werd de rente (a 3 pet. 's jaars) in drie vaste ter mijnen, om de vier maanden, in de boeken der bank bij de hoofdsom bijgeschreven, en wel van gelden, die een geheelen termijn van vier maanden in de bank waren ge weest. Thans is bepaald, dat die rente om de tv/ee maanden, in zes vaste termijnen, zal worden bijgeschreven, van gelden, die een geheelen termijn van twee maanden in de bank zijn geweest. De inleggers zullen dus hierdoor 't voordeel hebben, dat ze veel vroeger rente beginnen te genieten. ROLORIEfl. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.- Generaal van N.-Indie, dd. 19 dezar, was door de Ind. regeering geseind, dat do voor naamste hoofden der IX Moekim met de imans en honderden uitgewekenen terug gekeerd waren en zich onderworpen hadden en dat ook het hoofd der III Moekim (rech teroever der Atjeh-rivier, beoosten Lam- baroe) zich te Kotta-ltadja had onderworpen. De voornaamste hoofden van de XXVI boden eveneens hunne onderwerping aan; over de voorwaarden werd nog onderhandeld. Pan glima Polim en Toeankoe [Haschin maken echter toebereidselen om den oorlog voort te zetten. LANDBOUW. Aardappelziekte en erwtenplanten. Vóór een 20 jaren werd aangeraden, ten einde de aardappelziekte te voorkomen of togen te gaan, met of nevens de aardappelen enkele erwten te leggen. De uitkomst zou toen gunstig zijn geweest. Men nam toen een bijzonder soort van erwten, die niet te lang rankten. Men schijnt do erwtenplan- tiiig geheel vergeten te hebben. Intusschen komt nu uit Kngeland da raad datzelfde te doen, eu men schijnt aldaar inderdaad gun stige uitkomsten daarmede verkregen te hebben. Men meent, dat de erwten veel vocht aan den bodem onttrekken. Ook de erwten leveren daarbij een goed beschot. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De ruim 92jarige predikant J. Corell te Avezaalh bij Tiel, vierde Dinsdag zijn 60 jarige ambtsvervulling in do dorpen Kerk en Kapel-Avezaath. Do eerwaardige grijs aard bekleedt 07 jaren bet predikambt. Zaterdag zijn te Utrecht de statuton vastgesteld der vcreeniging van Hooger Godgeleerd Onderwijs in overeenstemming met de belijdenis der Ncd. Ilerv. kerk. Art. 1 luidtbet doel dezer vcreeniging, te Utrecht geves'igd, is het verkrijgen en in standhouden van hooger godgeleerd onder wijs in overeenstemming met de leer der Ned. Hervormde kerk, zooals die uit hare levensgeschiedenis en belijdenisschriften gekend wordt. Art. 2. Voorloopig tracht zij dit doel te bereiken door bij de universiteiten aan be voegde personen bet onderwijs op te dragen in dio leervakken, waarin dit niet in over eenstemming met do belijdenis der Ned. Herv. kerk gegeven wordt. Wanneer daar toe de omstandigheden dringen, neemt zij maatregelen tot stichting van een vrije godgeleerde faculteit. De heer S. F. van Stein Callenfels, cand. bij het prov. kerkbestuur van Over- ijsel, is beroepen hij de gemeente te St. Philipsland. Ds. A. van Schelven, tot hiertoe reizend predikant der Yereeniging tot bevordering van christelijke belangen op Noord- en Zuid-Beveland, is als zoodanig beroepen bij de Confessioneele Yereeniging, hoofd zakelijk voor Noord-Holland, om in de ver schillende Afdeelingen dier Yereeniging bet Heilig Avondmaal te bedienen. GEMENGDE BERICHTEN. Nederland verloor dezer dagen weder een verdienstelijk man, en die op letter kundig gebied zoo nuttig werkzaam was. Aart Admiraal is overleden. Een noodlottige kwaal, die zijn gestel reeds jaren ondermijnde, sleepte hem op 45jarigen ouderdom ten grave. Aanzijn levensbeschrijving in 't Vaderland ontleenen wij 't volgende Aanvankelijk was hij opgeleid voor on derwijzer en eerst op27jarigen leeftijd ging hij bij de telegrapliio over, bij welken tak van dienst hij in 1SC9 tot directeur van het kantoor te Schoonhoven werd benoemd. Die betrekking beeft Aart Admiraal tot zijn dood vervuld, en ofschoon daaraan uit den aard der zaak veel werkzaamheden zijn verbonden, wist hij tijd tc vinden tol bet ar beiden op letterkundig gebied. Reeds in 1856 werkte bij mede aan de «Dageraad." Nu eens met zijn naam achter den titel, dan weer onder de pseudoniemen Halo van do Maas, een Oud-Ondermeester en Jb. Van der Zan- de, schreef hij in do «Nederlandscbe Spec tator," de «Vaderlandsehe Letteroefenin gen," «Tijdspiegel," «Gids," «Eigen Haard," «Omnibus" en andere,- in schoolbladen en couranten; het waren novellen in gewoon Nederlandsch of in den Zeeuwschen tong val, en beschouwingen over de politiek of over kerkelijke en onderwijszaken. In 1863 verscheen te Dordrecht zijn be kende roman: «boe hij Koning werd;" in 1865 «De vijand der Maatschappij" en «De laatste Hollandsche Minnezanger," terwijl in 1866 te Delft een twintigtal novellen Het «Kransje te Wemeldingeii" en «Een vraag" het licht zagen. Onder den pseudo niem Halo Van de Maas schreef hij in 1867 «Do Godsdienst des Volks." Vrijdagmorgen is zijn stoffelijk over schot in allen eenvoud le Schoonhoven hegraven. Een aantal belangstellenden van alle gezindten waren van die treurige plech tigheid getuige. Nadat do kist in de groeve was nedergelaten, nam de heer dr. C. J. van Ketwich, predikant bij de Ilerv. gemeente, liet woord en herdacht op hartelijke en wel- sprokcude wijze den afgestorvene. Daarnasprak de heer L. Akkerhuijs JEz., medo een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van den ontslapene, dien hij als medeburger, vriend en letterkundige op verdienstelijke wijze herdacht. De heer Dupain, behuwdvader van den overledene, bedankte daarna voor do eer het stoffelijk overschot van zijn geliefden schoon zoon bewezen. Van tijd tot tijd bevat het G. Pol. N. de medeeling dat de cellulaire gevangenis te Amsterdam vol, ja overbevolkt is. Dit feit wordt dan natuurlijk «treurig" genoemd. Ten onrechte, want de «overbevolking" dei- gevangenis, zoo dio mogelijk kan zijn, ont staat niet door de vermeerdering van hot getal misdrijven, maar door do otuslandig- lieid, dat dó rechters in corrcclioneele delic ten moer dan vroeger celstraf in plaats van gevangenisstraf toepassen. Vele menschcn, vooral die, welke veel mot do handen in water moeten zijn' zooals dienstboden, waselivrouwenenz. heb ben dikwijls den ganschen winter door last van openspringende handen. Het volgend middel daartegen wordt als het beste en een voudigste aanbevolen. Wie met loog, waschwater enz. le doen heeft, wassche de handen terstond daarna in schoon water, droge ze af en wrijve dan op de nog cenigs- zins vochtige huid fijn gepoederde gewone stijfsel in. De werking moet zeer snel en bijzonder weldadig zijn, daar de rauwe pijn- lijke plaatsen op de huid daardoor v orden afgekoeld en in korten tijd genezen. Het is echter noodig, de huid daarna geruimen tijd bedekt te houden. Zulke vrouwen, die den geheelen dag genoodzaakt zijn de handen telkens weder in het water te hebben, zul len daarom het best doen, des avonds vóór het naar bed gaan de operatie te bewerkstel ligen en dan een paar (glacé-lederen of, het best, zeemledoren) handschoenen aan te trekken. (Huisvr.) De Schied. Ct. bevat aan liet slot van een zeer waardeerend artikel omtrent den overleden musicus W. Hutschenruijter de volgonde bijzonderheid uit zijn leven, van de hand van een zijner vrienden «'tWas op een Zondag in November 1813. De Corsicaan was hij Leipzig verslagen, de Franschen trokken af, Hogendorp toog aan den arbeid, een gloor van redding brak aan. Doch al stond de vreemde overheersclier op heengaan, hij was nog niet w-eg. Zijne ach terhoede toefde nog in de stad, giftig van wrok over de nederlaag der keizerlijke ade laren. Nóg was hij meester, zoo hij wilde tot alles nog in staat,zoo men hem tergde. Er was dienst in de kerk en mijn vriend H., toen nog een 19jarig jongeling, nam voor zijn kranken vader het bespelen van het orgel waar. Ik kan niet zeggen over welken tekst er gepreekt werd dien ochtend; ook de leeraar was het hart vol, al waagde hij 't nog niet te spreken. Maar wat vurige gebeden werden er in stilte opgezonden om verlossing 1 «Men zou huiswaarts keeren. Dezegen was uitgesproken. Daar hief 'torgel't ge bruikelijke naspel aan God 1 Iloe stonden al de heengaanden stil, als dooreen stem uit den hoogen teruggeroepen en ontblootten hunne hoofden met bevende handen en zagen elkander aan en zagen op naar 't orgel, met wit op de kaken, met vocht in de oogen, met snikken in de borst? Wat melodie was dal? en wie durfde ze spelen 't Wilhelmus! 't Wilhelmus! in zoo lang niet gehoord 't Wilhelmus der Vaderen 1 Vrij Vrij 1 eindelijk weer vrij 1" «Jonge held! gij waagde! uw leven. Maar niet ijdellijk. Want de tranen, die gij deedt vloeien toen uwe hand den zang der bevrij- dingdorst doen ruischen, zij waren de za ligste en heiligste, door uw volk sinds twee eeuwen geschreid." Voor eenige dagen gaf de bekende Pers Stottai eene voorstelling te Nieuwo Niedorp, en vertoonde daar ook de bekende geheugenproef, door het achtereenvolgens opnoemen van 100 door eenigen uit 't pu bliek hem langiaam opgegeven woorden. Een der aanwezigen, de zoon van den brood bakker P. Vries, te Winkel, gaf te kennen, dat hij wol weer dan dit kon. En hij deed zoo. Nadat 104 -woorden door het publiek opgeschreven en hem voorgelezen waren, noemde hij zo in volgorde van 1 tot 104 en toen zeer vlug van het laatste weer terug tot het eerste woord, later gaf hij de woor den no. 1 en 104, no. 2 en 103. co. 3 en 102, no. 4 en 101 en zoo voorts, lot dat hij bij de woorden no. 52 en 53 eindigde. Stottai heeft op zijn programma's f 12,000 uitgeloofd aan den Europeaan, die hem dit kon na doen. Zou hij nu de f 12,000 be taald hebben

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2