NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANüEREN I N°. 47. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag 22 November. Buitenland. Binnenland. Dl- weekblad verschijnt iederen Yrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der ad verten tiënvan 15 -pegels CO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters'naar "liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en. Brievenbenevens Ad verten tiën (uiterlijk de^JÜ)ond^da Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgevei*, of gsavouds 4 ure) en gewone Berichten of Redacteur J. I'. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Deze week is Koning Humbert van Italië bijna bet slagtoffer geworden van een aan slag op zijn leven. De toedracht van het feit is de volgende. De koning, de koningin, de kroonprins en de minister-president Cairoli, reden in een open rijtuig Napels binnen. Op den hoek der straat San Giovanni en liet Corso Ga ribaldi, nabij het station, drong eensklaps een dertigjarig man op het vorstelijk rij tuig, dat zich slechts langzaam door de menigte bewoog, door, en stortte zich met een dolk in de hand op den koning. Zoodra de koningin den dolk zag, riep zij den minister-president toe: „red den Koning." Deze had intusschen een wonde aan den linkerarm bekomen, toen de mi nister Cairoli zich tussolien den koning en den moordenaar wierp, dezen bij de haren greep en aan den inmiddels toegesnelden ritmeester Giovanni, chef van het escadron der gardes, dat als eerewacht dienst deed, overhandigde; nadat eerst de koning, die zijn sabel had getrokken en de ritmeester den moordenaar een sabelhouw op het hoold hadden toegebracht. De heer Cairoli had intusschen nog een vrij ernstigen dolksteek in de heup gekregen. De moordenaar ze kere Giovanni Pessamente, van beroep kok, geboren te Salvia, in de provincie Potenza, is in handen van de justitie gesteld. Aan de greep van zijn dolk bevond zich een rood vaantje. Een oorverdoovend gejubel brak na de redding van het vorstelijke echtpaar, onder de menigte uit, die hen naar het paleis vergezelde. Te Rome stroomde een onaf zienbare menigte naar het Kapitool. Over het Corso bewogen zich dien avond 50,000 personen met muziekkorpsen. Alle gezant schapshotels en de gebouwen der Ministe ries waren geillumineerd. De Burgemeester Ruspoli bracht de buste van den koning met een krans versierd op het balkon, waarop een donderend gejuich onder het publiek uitbrak. Een man, die op straat uitriep: „weg met de monarchie!" is door het volk ge lyncht. In de theatres werden de depêches voorgelezen. In alle steden worden ovaties op groote schaal ter eere van den koning gebracht. Het verhoor van Passamente heeft reeds een aanvang genomen. HetNapelseh dagblad Pungolo bericht dienaangaandede moordenaar bekent zijn misdrijf; hij er kende op snoevenden toon anarchist te zijn en zeide dat hij de keizers, koningen en vorsten in het algemeen verafschuwde, de vernietiging der monarchie wenschelijk achtte, het gezag wilde afgeschaft zien en de armoede uit de wereld wilde helpen. De moordenaar zeide verder, dat hij het vaste voornemen gekoesterd had den koning te dooden en zijk rok verpand had om den dolk te kunnen koopon. De geneesheeren beweren, dat het in het rijtuig gevonden mes niet hetzelfde was als waarmede Cai roli gewond werd. De moordenaar heeft reeds in het jaar 1870 te Salerno in het tuchthuis gevangen gezeten. Bij de algemeene amnestie die op de inneming van Rome volgde, kreeg hij gratie. Bij zijne arrestatie stelde hij zich zoo brutaal mogelijk aan; hij vervloekte zijue vroegere werkgevers, bij welke hij als kok had gediend en verklaarde, dat de moo; 1 niets anders was dan een wraak neming op de maatschappij wegens de mis handeling der proletariërs. De koning bevindt zich wel. Hij bezocht reeds drie malen den minister-president Cairoli, die bedlege rig is. 's Konings eigen lijfarts behandelt hem. De wonde van den heer Cairoli be paalt zich niet tot de heup, maar gaat tot in de dij. Bij den aanrander zijn compromitteerende brieven gevonden, tengevolge waarvan tal rijke leden der internationale zijn gearres teerd. De Paus heeft het volgende aan den ko ning geschreven: „Na het bericht van den schandelijken aanslag ontvangen te hebben, zend ik uwe majesteit de verzekering van mijn leedwezen over het gebeurde en wensch ik tevens uwe majesteit geluk met uwe redding uit dit ernstige gevaar. Ik bid orn God voor het behoud der gezondheid van uwe majesieit." (get.) Leo. De jongste berichten over den toestand des konings luiden zeer gunstig. De koning bevindt zich wel. De toestand van den minister Cairoli is evenwel minder gunstig. Hij heeft koorts gekregen De koning heeft 4000 telegrammen aan gelukwenschen ontvangen.- Te Florence is met bommen geworpen tusschen de personen, die aan een op tocht deelnamen, georganiseerd tot eene ovatie om blijdschap te betuigen over de redding des konings. Verscheidene perso nen zijn gewond en gedood. SLUIS, 21 November 1878. In de laatste dagen is er te Sluis en in de omstreken veel gesproken over eene combinatie der gemeenten, Sluis, Heille en St. Anna ter Muiden. Dit idéé is verre van nieuw te zijn. Reeds in den Franschen tijd gingen daarvoor stemmen opook in 1829 en een paar malen later werd de ver- eeniging dier gemeenten, tot ééne gemeente Sluis, door Gedep. Staten ter sprake gebracht. Of deze combinatie gewenscht is, dit zal zeker door de verschillende individuen ver schillend beoordeeld worden. Daarom zou het o. i. wel zijn nut kunnen hebben om als het ware eene algemeene volksverga dering of meeting te houden, nl. der stem gerechtigde leden, ten einde onder elkan der en in gemoede het voor en tegen te bespreken. Wij gelooven dat zulks ook zeer gunstig zou kunnen werken met het oog op de te kiezen zeven leden, die met den gemeenteraad zullen uit te maken hebben of de vereeniging al dan niet wenschelijk is, en die daaromtrent verslag zullen moe ten uitbrengen, welk erslag voorzeker van overwegenden invloed zal zijn op de al of niet verbinding der drie gemeenten. In het voorbijgaan zij hier gezegd dat niet, zoo als bij het kiezen van leden voor den ge meenteraad de graden van bloedverwant schap bij het nieuw zevental in aanmerking behoeven genomen te worden de keuzo is daaromtrent geheel vrij, Wat ons per soonlijk idee betrekkelijk de vereeniging aangaat gelooven wij, dat het voer Sluis niet kwaad, voor Heille niet zoo erg scha delijk en voor St. Anne zeer voordeelig zou zijn. St. Anna alleen zonder Heille, zou voor liet tegenwoordige Sluis, waar thans over de gemeentelasten niet geklaagd mag worden, wanneer wij de groote en verplichte uitgaven der stad in aanmerking nemen, een drukkend cadeau worden en nu is Heille met zijne ruime inkomsten daar om het verbroken evenwicht te her stellen. Dus wij zijn van gevoelen dat in dezen geen middelweg kan genomen worden, ofschoon wij van ter zijde vernemen dat Heille tegen de vereeniging op komt. Het moet zijn alle drie één, of elk der drie gemeenten afzonderlijk zoo als het tot nu geweest is. Nog eens, en we komen hierop met nadruk terug, er moet gewikt en ge wogen worden, en eene algemeene bespre king zou voorzeker de verbrokkeling der stemmen voor de nieuw te kiezen leden kunnen tegengaan. De taak is voorzeker niet gemakkelijk die het dubbeltal raads leden zal te verrichten hebben. Van hun besluit toch zal grootendeels de beslissing omtrent de al of met vereeniging afhangen. Het kan hun derhalve niet anders dan genoegen doen in deze gewichtige zaak de beschouwing van derden te vernemen. Wrijving der gevoelens leidt tot de waarheid. -- Verleden Zondag herdacht de heer J. II. Honnequin, Burgemeester alhier, den dag waarop hij voor 35 jaren als secretaris van Heille in dienst trad. Terwijl het in diezelfde week 40 jaar was geworden, dat ZEd. in de gemeente Heille als ontvanger van het al gemeen armbestuur en 25 jaren als secretaris van St. Auna ter Muiden was aangesteld. J. Bertou, te Biervliet is voor f 1186, aannemer geworden van het driejarig on derhoud enz. van het kanaal van Sluis naar -E. Martens, beschuldigd van moord op den persoon van Houttier en diens huis houdster Anna Vandenhulcke, te IJzen- dijke, gevolgd door diefstal, is Dinsdag door hot assisenhof van Oost-Vlaanderen schuldig verklaard en totlevenslangen dwang arbeid. Een comité van burgemeesters heeft zich geconstitueerd, waarbij die van Am sterdam als voorzitter, die van Rotterdam als secretaris en die van 's Gravenhage als penningmeester fungeert, die hunne ambt. genooten in de provinciën zullen opwekken tot het inzamelen van gelden ter aanbieding

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1