ding te bespeuren is, vermoedt menvergif- tiging. Dat het lijk zoo laug heeft gelegen, zonder ontdekt te worden, komt omdat nie mand zonder uitdrukkelijke permissie, zich in liet bosch mag begeven. Een vreeselijk ongeval heeft 6 dezer plaats gehad in de gemeente Nieuwveen. Mevrouw van S. had zich, aangezien haar echtgenoot voor zaken afwezig was, des avonds ten acht ure van huis begeven naar hare medo aldaar wonende ouders. Vóór haar vertrek had zij hare vier kinderen, waarvan het jongste een jaar en het oudste vier en een half jaar oud is te bed gelegd enden in de slaapkamer aanwezigen kachel voorzien. Ongeveer een uur later terug keerende, bemerkte zij hij het openen van de deur van hare woning, dat deze geheel met rook was gevuld en onderzoek doende naar de oorzaak daarvan, bemerkte men dat die rook kwam uit de kamer, waar de kinderen sliepen. Onmiddellijk spoedde men zich naar de bedjes van de kinderen, ten einde deze uit de kamer te brengen, maar men behoeft de ontsteltenis niet te beschrijven, toen men in plaats van vier kinderen, daarin vier lijkjes aanschouwde. Daar de kinderen zonder toezicht gelaten waren, schijnt de kachel te hard gebrand te hebben ten gevolge waarvan het behang ach ter de pijp vuur heeft gevat, welk vuur zich aan het papieren plafond heeft medegedeeld. Ten gevolge van de daardoor ontstaue dikke rook zijn de kinderen gestikt; zij lagen alle vier nog op dezelfde plaats in hunne bedjes. Groot is de ontsteltenis die deze vreese- lijke ramp in de gemeente heeft verspreid. Laatstleden Zaterdagavond heeft men te Londen proeven genomen met een appa raat voor electrische verlichting volgens een nieuw systeem, 'uitgevonden door den hr r Wedermann. Met een Gramme-toestel - twee paardenkracht wist de heer Wedermann een lichtsterkte gelijkstaande met die van 320 waskaarsen te verkrijgen. Het volgens zijn procédé verkregen licht is volkomen constant en heeft op het langs anderen weg verkregene veel vooruit. Ook is men bij bet toepassen van het systeem Weder mann in staat, op' een gegeven oogenblik het licht te doen ophouden en te ontsteken. De uitvinder meent, dat het tot in het on eindige toe verdeelen van den electrischen stroom nimmer gelukken zal. Met het procédé Jablohkoff, zullen thans te Londen, in navolging van Brussel, langs den Theems eveneens proeven gedaan worden. Het aantal vreemdelingen, die de Pa- rijsche tentoonstelling hebben bezocht, be draagt in het geheel 203,157. Daaronder bevinden zich 21,778 Duitschers, 13,573 Amerikanen, 58,910 Engelschen, 8501 Oos tenrijkers en 6682 Nederlanders. De ballon captif hoeft eindelijk, na gedurende honderd dagen eene der grootste aantrekkelijkheden voor de tentoonstellings bezoekers te Parijs te zijn geweest, zijne reizen gestaakt. In 't geheel is hij 1033 maal opgestegen 35,000 menschen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, van welke er slechts 2S,000 betaalden. De ont vangsten bedroegen echter in weerwil daar van niet minder dan 840,000 francs en de ondernemer de beer Griftard, heeft dan ook zijne kosten ruimschoots gedekt. De Weener Neue Freie Presse zegt van het faillissement der Bank of Glasgow «In de geheele lijst van alle mogelijke straf bare handelingen, die door een bank maar kunnen begaan worden, is er niet een, wel ke de hoofden der Bank of Glasgow niet bedreven hebben. Zij hielden jaren lang valsch boek,vervalschten rekeningen en ver antwoordingen, alsook de balansen voor do algenieene vergaderingen; zij stelden geheel waardelooze stukken als goed voor. Posten die niet te iunen waren werden als ontvan gen geboekt; de verantwoordingen aan den Staat omtrent den voorraad iu goud, werden vervalscbt. De wissels, hun alleen tot incas- seereu gegeven, gebruikten zij tot eigen voordeel. Zij speculeerden met het geld der aandeelhouders en inbrengers, in de mees) oritfouwbare papieren, zooals Eriesporen enz. Zij gaven millioeuen in voorschot aan lieden die bekend stonden als niet in slaat te betalen, op geheel losse waarborgen. Dit alles deden zij voorbedachtelijk en jaren lang, en de uitkomst is een tekort van f 75,000,000bij een inbreng van f12,000,000. Dit is gebeurd in Schotland, een land dat tot nu toe trots was op zijn bankstelsel, onder de oogeii van directeuren die het bezoek van een schouwburg op Zon dag als de meest guddelooze handeling zon den beschouwen. Nog een week voor de ontdekking, dreigden deze heeren ieder, die iets van hen dorst te zeggen, met een aan klacht wegens laster, en zij bezaten moed genoeg, in do laatste dagen nog te Londen alle pogingen aan te wenden, om het bericht hunner misdadige handelingen zoo mogelijk geheim te doen blijven en de bank verder te doen voortwerken. Nu zitten, 't is waar, de heeren gevangen maar, wijl ze niet tot het slag der kleine dieven behooren, moet men nog afwachten hoe de zaak afloopt. Op de scheepsbouwwerven aan de Clyde is liet treurig gesteld. Ingevolge een besluit door de vereeniging van ketelwerkers en bouwlieden van ijzeren schepen geno men, werd de door de meesters aangekondigde loonsvermindering van 7'upct. der werkloo nenafgewezen, waarop de werklieden onmid dellijk bet v erk gestaakt hebben. De iirma John Elder Co., die tot dusver aan 4000 arbeiders werk verschafte, heeft 1200 werk lieden moeten afdanken, omdat er geen werk voorbanden is. Vijf jaren geleden hadden zij 23 schepen in aanbouw en op dit oogenblik hebben zij slechts 3 stoomschepen op stapel. Te Berlijn was een jonge vrouw ineen paardenspoorwegen haar beurs ontstolen. In deze bevond zich behalve een belasting- bewijs op naam der eigenares, een beleen- briefje van een trouwring, eti 10 mark: vooral smartte der vrouw 't verlies van den ring. Twee dagen later werd er gescheld eu een kruier bracht een pakje. Bij de opening vond de jonge vrouw haar beurs met den vollen inhoud; ook het pandbriefje ontbrak niet. Bij de toezending bevond zich een schriftelijk stuk met deze woorden«Ik heb u uw beurs ontstolen op den rit van de Potsdamsche poort naar de Prinsenstraat, maar ook de ontdekking gedaan.dat gij niet met de goederen des geluks zijt gezegend, anders had ge uw trouwring niet verpand. Wijl ge dus in elk geval een arme duivel zijt als ik, zend ik de u gestolen beurs met den inhoud terug. De kruier is betaald 1" Tengevolge van de daaromtrent tus- scheu den Paus en deu koning van Portugal gevoerde gedachtenwisseling, is het stoffe lijk overschot vau den heiligen Xaverius, den apostel van Indie, dat sedert 1859 in het mausoleum derkathedraal van het oude Goa rustte, opgegraven. Een reiziger, die liet lijk kort geleden aanschouwde, geeft daarvan de volgende beschrijving lk vond het lijk aan den voet van het altaar in een massief zilveren kist, die in een glazen om hulsel was besloten. Het uitstekend bewaard gebleven lijk bleek duidelijk dat van een ongeveer 40 jaar oud man van middelbare lengte te zijn. Uilzijnetrekken sprakkalmte en vrede, men kon ternauwernood den blik van dat goedhartige gelaat afwenden. Onder- het linkeroog bevond zich een donkero vlek, die sedert de voor ongeveer 20 jaren gehou den lijkschouwing ontstaan was. Men be weerde, dat deze het gevolg was van een slag hem door de moordenaars, die hem af- maakton, toegebracht. Den 5n dezer herdacht de kroonprins van Duitschland het 25jarig jubileum van zijne aansluiting bij de vrijmetselarij. Het is totnogtoe niet gelukt, zooals men weet, om diamant kunstmatig te vormen, hoewel het uit niets anders dan zuivere koolstof bestaat en dus slechts in vorm eu uiterlijk, niet wat de grondstof be treft, verschilt van zuivere houtskool, be halve dat de laatste een geringe hoeveelheid aschbestanddeelen bezit. Daarentegen is men er in den laatsten tijd in geslaagd twee andere edelgesteenten, die zoowel in hard heid als in marktwaarde zeer nabij het dia mant staat, de prachtig roode rahijn en de blauwe saffier te «maken" uit de grondstof waaruit zij hoofdzakelijk bestaan, nl. de zuivere, gekristalliseerde aluinaarde, tevens het hoofdbestanddeel van onze rivierklei. Daar het aluminium metaal (klei- of aluin aarde is eene verbinding van dit metaal met zuurstof) bij sterke verhitting niet vervluch tigt, zooals de koolstof en ook het diamant, maar daarentegen gesmolten, mot andere elementen vermengd en gevormd, ook als staal gehard en gepolitoerd kan worden, werd aan de mogelijkheid van saffieren en robijnen door kunst te vormen, reeds sedert lang niet meer getwijfeld. Het schijnt nu aan twee Amerikanen Fremy en Feiil, vol komen gelukt te zijn de genoemde edelge steenten te fabriceeren. Zoowel voor de techniek, o. a. in uurwerken, als voor het vervaardigen en goedkooper vorkrijghaar stellen van versierselen, waarbij deze siee- nen gebruikt worden, is dit van groot be lang. De natuurlijke robijnen en saffieren werden totnutoe slechts zeldzaam gevonden tusschen de rolsteenen van eenige rivieren in Ceylon, Siam en China. In de Augsburgsche Allgemoine Zei- tung staat onder de advertenüen een aan vrage om kapitaal tot het exploiteeren eener uitvinding tot hel besturen van luchtballons. Uit Parijs wordt gemeld, dat aldaar waarschijnlijk spoedig een socialistisch or gaan in de Hoogduitsche taal zal verschij nen. Te Hamburg wil men een gedenkteo- ken voor Lessing, den wereldberoemden kunstkenner oprichten. BROODZETTING. SLUIS, 11 November 1878. Grof Tarwe Brood 12'h cents per kilo. Rogge ii 9 '/a a ii ii MARKTBERICHTEN. Sluis, 12 November 1878. Boter 65 c. per kilogram. Eijeren f l,17i/, 26 stuks. Oostbiii'g, 13 November 1878. De graanmarkt was heden ruim voorzien van granen, vooral van tarwe en gerst. Andere soorten bepaalden zich nog slechts tot enkele partijtjes, de vraag was tamelijk en werd einde markt nog al v°el omgezet. De tarwe onderging eenige prijsverminde ring, doch overige granen brachten slepend vorige weekprijzen op. Prijzen waren voor Tarwe f 8,50 a 10,00, Rogge f 6,75 a 7,00, Wintergerst, f 6,70 a f 7,00, Zomergerst f 5,75 af 6,50, Paardeboonen f 7,50 af 8,00, Haver f 2,00 a 4.00, erwten f 8,00 a 9,00, Kanariezaad f 8,50 a 9,00.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3