Ter Neuzen is1 de driemast schooner Medea jn ontredderden toestand door twee booten binnengesleept. Dit schip was gestrand aan de Wielingen. De bemanning is door een Engelsch stoomschip opgenomen en naar Antwerpen gebracht. Op de punt van den Banjaard is een groot driemastsohip vast geraakt, omgeslagen en totaal vernield. Langs het strand te Cadzand, Groede en' Breskens liggen groote hoeveelheden hazel noten die met den vloed uit de zee zijn aangespoeld. Aan de zeeweringen tusschen Breskens en de Wielingen is voor zoover wij weten geene schade toegebracht. Mejufvr. S. Manhave is henoemd tot vroedvrouw te Heinkenszand. In de afgeloopene week werden er te Heille twee runderen uit eene weide ont vreemd. Ze zijn Maandag 11. op de vee markt te Gent ontdekt en vervolgens aan den rechtmatigen eigenaar terug gegeven; terwijl hij, die ze uit Heills naar Gent bracht door de politie aldaar nog in tijds is kunnen worden in verzekerde bewa ring genomen. - Tot lid van hét bestuur van de spaar bank van het departement Groede der maat schappij tot Nut van 't Algemeen, is in de plaats van wijlen den heer T. A. de Badts benoemd de lieer E. Baert. Tot lid van het bestuur der volksbiblio theek van bovengenoemd departement de heer P, Janse Glerum en zulks in de plaats van den heer J. Bevelander Sckoó, die als zoodanig bedankt had. Tot leden van de commissie van toezicht op de bewaarschool de lieeren P. B. Geeraert eu Adr. Salomé. Te Nieuwvliet bekwam een kind van den predikant zulke hevige brandwonden, dat liet c'es anderen daags aan de gevolgen is overleden. In de op 8 dezer gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zeeland is tot lid van Gedeputeerde Staten benoemd, in plaats vanjhr. P. Damns van Citters, die zijn ont slag had genomen, de heer J. J. A. Fransen van de Putte. Het Dagblad schrijftEen Koninklijk hart. Het bericht dat «Z. M. de Koning liet verlangen heeft te kennen gegeven, een opgave te ontvangen van de namen en woon plaatsen der directeuren en voorzitters van de besturen der weeshuizen in geheel het Ilijk," heeft hot blad aanleiding op de door allen erkende goodhartigheid en hulpvaar digheid van den Koning te wijzen. Men hoopt dat als 's Gravenhage door Amster dam mocht worden o erschaduwd, het ten minste blijken zal dat ook van Den Haag een schitterend licht is uitgegaan. Daarom beginne men tijdig mot de noodige maatre gelen. Naar Het Vad. verneemt, beeft de Haagsche gemeenteraad besloten, een der residentie waardig geschenk in zilver aan Z. M. den Koning aan te bieden, bij ge legenheid van zijn aanstaand huwelijk, en de vervaardiging daarvan opgedragen aan de heeren J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten. Prins en Prinses Hendrik hebben naar men thans meldt, f 1000 aan de al- genieene armen van 's Gravenhage geschon ken, ter gelegenheid van HD. huwelijk. Benoemd tot commandeur der Orde van den Nederlandschea Leeuw, mr. J. KappeynoyandeCoppello, minister van bin- nenlandsche zaken. De Belgische maatschappij van staat huishoudkunde zal binnen korten tijd te Brussel vergaderen, teneinde, onder andere belangrijke kwestien, de oorzaken te onder zoeken der nijverheids- en handelscrisis, welke sedert meer dan twee jaren zoowel in Europa als in Amerika heerscht, Aan de Nederlandsehe Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. «Mijne heeren «Het hoofdbestuur der Nederlandsehe Maatschappij tot bevordering der Genees kunst heeft de eer u zijn dank te betuigen voor de toezending van twee exemplaren van uw jaarverslag over 1877. «Het hoofdbestuur voegt hierbij gaarne de verzekering, dat het levendig belang stelt in de pogingen uwer Vereeniging1 tot bestrijding van een gewichtig maatschappe lijk kwaad. «Omtrent de vraag intusschen door uwe Vereeniging gesteld; «of het gedistilleerd moet gerekend worden tot de vergiften en wel tot die soort welke allereerst 's men- schen verstandelijke vermogens ondermij nen, en daarna, bij voortgezet gebruik, het gansche gestel", meent het' hoofdbestuur onzer Maatschappij geen uitspraak te mogen doen. Namens het hoofdbestuur voornoemd, «A. Hoinsius, voorzitter. «Dr. Guye, secretaris." KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Men verzoekt de Standaard het onder staande ter kennis van belanghebbenden te brengen. LI. Dinsdag avond vergaderde het locaal- comité voor hol volkspetitionneinenl te Am sterdam, met hen, die het dezen zomer heb ben bijgestaan (voor zooverre die niet door anderebezighedenverhinderdwaren), hij wel ke gelegenheid besloten werd do organisatie, die voor dat doel was in het leven geroepen, te lalen blijven bestaan, afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den 19n Nov. te Utrecht te zenden, en vóórdien tijd zich reeds onledig te houden met de inzameling eener buitengewone gave ten behoeve van «de school met den,Bijbel," De rondgang aan de huizen der peiitionnarissen te be zwarend zijnde, zullen waarschijnlijk op vele plaatsen bussen worden geplaatst, waarin ieder zijn gave zal kunnen storten. Nader zal in het begin der volgende week por strooibiljet en advertentie hiervan ken nis worden gegeven. Met veel belangstelling werd kennis genomen van de oprichting eener stuiverseeniging ter behartiging van de belangen van het Christelijk onderwijs binnen de hoofdstad en ofschoon nu nog niet beslist kon worden in welke betrekking deze staan zou tot don «bond der locale co- rnilé's van het volkspetitionnement,zal in ieder geval deze eene alleszins vriendschap pelijke zijn. De .toetreding tot genoemdo stuiversvereeniging werd zeer gewenscht eu de aanwezigen verbonden zich daartoe hunne krachten in te spannen, ten einde in een volgende vergadering tot meerdere re geling der werkzaamheden over te gaan. Verleden Zondag werd in deUtrecht- sche afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond, door Dr. A. J. Oort uit Meppel, een zeer gewichtig onderwerp be handeld: het gebruik van den bijbel en de opvoeding der kinderen. Men kwam op te gen de miskenning van den bijbel door vele modernen, die even eenzijdig het ge bruik er van veroordeelen als de orthordo- xen het aanprijzen. Men had warme waar- deeriug over voor de vraag om een school met den bijbel, niet om de vraag zelve, maar omdat de oude liefde tot den bijbel er uit sprak. Men wees in bijzonderheden aan, van hoeveel waarde de bijbel ook voor den moderne is, al is het geen school- maar een huisboek. In de opvoeding der kinderen moet vooi al niet vergeten worden, dat ook 't gemoedsleven behoefte heeft aan leiding en vorming, en daartoe is geen geschikter mid- deldan de bijbel, waarmee men, met oordoel te werfi gaande de kinderen reeds vroeg eenigenrate bekend kan maken. Eerst de moeder, die, haar eigen verstand en gemoed raadplegende, wel een goede keuze zal doen; later bouwt de godsdienstleeraar op dien grondslag voort en zoo wordt het gemoed van den jeugdigen monsch geopend VoOl' dien geest des bijbels, die onze gebeeié maatschappij doortrokken heeft en aütr ieders gemoed bevrediging schenken kan. Het onderwerp behoort wel tot do vragen van den dag, want de klacht, dat aan 't ge moed zoo weinig recht gedaan wordt, iseven algemeen als die over de schromelijke on kunde der hedendaagsehe jeugd ten aanzien van bijbelsche onderwerpen en geschiede nissen. Te Doetinchem is voor eenige dagen de «Groen vanPrinsterer kweekschool" voor onderwijzers plechtig geopend. Het gebouw is zeer doelmatig ingericht. Een getal van 1-lkweekelingenwordt er reeds onderwezen. GEMENGDE BERICHTEN. De invoer van Amerikaanse!] versch vleesch in Europa, welke aanvankelijk door achteloos vervoer mislukte, heeft thans eene aanmerkelijke uitbreiding gekregen. Ter wijl eenige jaren geleden de hoogste in voer één millioen pd. bedroeg, is deze thans ruim 53 millioen. Het is ossevleeseh van de eerste kwaliteit en kost 47% ct. het pd. Het vleesch wordt, met mousseline omwikkeld, in kisten gepakt, welke door zeker procédé koel worden gehouden. Voor het vervoer van die kisten varen tusschen Amerika en Engeland 45 stoomschepen. Een ingezeten van Amsterdam heeft f 50,000 geschonken als bijdrage voor den bouw van een kerkgebouw voor de Hervormde gemeente in het nieuwe gedeelte der stad. Te Westkapelle is uit zee aangespoeld een stuk van een scheepsdek, waarop be vestigd was een scheepsklok, we»ende naar gissing 6 kilo, gemerkt: Wustrow Elise. Dezer dagen liep het gerucht, dat de Parijsche tentoonstellingsloten door eenige bedriegers werden nagemaakt. Dit gerucht wordt door de Événement bevestigd. De redactie van dat blad verklaart, dat haar door een welwillende hand twee loten zijn vertoond, waarop dezelfde serie en hetzelfde nummer stond uitgedrukt. Men beweert, dat de bedriegers tal van loten in Belgie, Zwitserland, Duitschland en op het platte land van Frankrijk aan het publiek in handen hebben weten te spelen. -Het gerechtshof to 's Hage heeft Don derdag 11. den secretaris van het armbestuur te Stoppeldijk, die de vorige week ter zake van valschheid in geschrift terecht stond, tot een jaar celstraf veroordeeld. Men bericht uit Vlaardingen Het vermoeden dat de logger Winschoten vergaan zou zijn, heeft zich, helaas! beves tigd. Dit noodlottig feit heeft op den middag van 19 October plaats gehad on bij deze ramp zijn 11 zeelieden uit deze gemeente omgekomen, waaronder 8 gehuwden. De 4 overige opvaienden waren de machinisten elders woonachtige visschers. Aan het etablissement «Foijonoord", zijn wegens slapte in de werkzaamheden, 25 werklieden ontslagen. In het voorjaar van dit jaar verdween te Utrecht plotseling de heer R., secretaris van de Ned. Centr. Spoorweg M., nalatende een tekort van circa f 34,000. Allenaspo- ringen hier en in het buitenland bleven te vergeefs, tot dat men hein onlangs meent gevonden te hebben; althans bij het houden eener drijfjacht op de buitenplaats «Oost broek" van den lieerS. v. L., op een half uur gaans van Utrecht, vond men een lijk, goed gekleed, in zittende houding, tegeneen boomstruik, in verregaanden staat van ont binding parapluie en hoed stonden naast hem op den grond. Daar er geen verwon-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2