NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN- N°. 46. Negentiende jaargang. A0. 4878- Vrijdag IS November. Buitenland. Binnenland. SLUISEEÉT Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 71/. cent. Groote letters haar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever, of bij den Redacteur J. P. LEIJSENNAAR. Generaal Agentschap, NlJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Terwijl de storm loeide over steden en velden en op menige plaats geweldige ver woestingen aanrichtte, stond te midden van een plechtige stilte de eerste minister van Groot-Brittannie in de zaal van het stadhuis der machtigste koopstad van de wereld op, en verkondigde aan Europa den vrede. De vredelievende indruk der rede van lord Beaconsfield is algemeen, en, wat nog meer zegt, zij is, zoowel in Engeland zelve als elders, met sympathie begroet. Het vertrouwen van den Premier zelve in de eerbiediging en de uitvoering van bet trac- taat van Berlijn door alle mogendheden, wordt beschonwd als de uitspraak eener ernstige overtuiging, steunende op de macht van een groot volk. De Times verzekert, dat lord Beaconsfield zich niet zal hebben bedrogen in zijne overtuiging, dat de En- gelsche natie hem zal ondersteunen in de uitvoering van het tractaat van Berlijn. Engeland zegt het city-blad zal nim mer vergeten, dat zijDe eer met dat trac taat verbonden is, en dat de handhaving daarvan en gematigdheid in de Oostersche politiek de grondslagen moeten wezen voor de gedragslijn van Engeland. Met uitzon dering van het voornaamste orgaan der li berale oppossitie, de Daily News, zijn alle bladen met de rede van Beaconsfield inge nomen. Van de buitenlandsche bladen, die bij zonder ingenomen zijn met de taal van den Engelschen premier, verdient vooral de Kölnische Zeitung de aandacht. »Zijn laatste groote politieke rede in Guildhall zegt het Iveulsche orgaan is niet alleen het woord van een rustig en bezadigd staatsman, die zich omtrent de bereikbaarheid van het doel zijner politiek niet misleidt, maar zij is ook de ernstige uitspraak van een vasten wil, die in de ure der beslissing gesteund en gedragen zal worden door een der machtigste naties van de wereld. De erkenning hiervan is de plicht van het St. Petersburgsche kabinet, en die erkenning der Russische staatslieden op het liart te drukken, was misschien een van de voornaamste bedoelingen van lord Beacons field, met zijne rede van 9 November." In verband met zijn laatste rede is hoogst merkwaardig een telegram uit Bombay van den 10 dezer, volgens hetwelk de Times of India meldde, dat men te Simla hoop koes tert op een vredelievende oplossing der moeielijkheden met Afghanistan. Men gelooft namelijk dat Rusland in dien zin een sterke pressie op den Emir uitoefent, terwijl deze wanhoopt aan een gunstig succes van een oorlog met Engeland. Mocht dit bericht op goede gronden be rusten, dan zal het ongetwijfeld spoedig worden bevestigd, daar de tijd voor eene beslissing nadert. Uit Turkije luiden de berichten niet on gunstiger. De porte, die thans met ernst de Grieksehe kwestie heeft behandeld, moet voornemens zijn om, tot regeling der zaak van den terugkeer der Muzehuansche vluch telingen naar hunne haardsteden, de mede werking in te roepen van de mogendheden die te Konstanstinopel zijn vertegenwoor digd. De internationale commissie tot regeling der aangelegenheden van Rumelie is bijna gereed met het plan eener volkomene orga nisatie, en de Russische gouverneur-gene raal heeft het financieel beheer bereids overgegeven aan den heer Schmidt, direc teur van fiuancien, met belofte van de ver andering kennis te zullen geven aan de verschillende autoriteiten. De verstandhou ding tusschen de commissie en de bevolking wordt als zeer welwillend genoemd. Midhat Pacha is tot gouverneur van Syrië benoemd. De minister Zauardclli te Rome heeft last gegeven tot uitzetting van vreemde sociaal democraten, waaronder ook Duitschers, uit Milaan, tengevolge van een algemeen or gaan te willen stichten. De procureur bij he. hof te Madrid heeft de doodstraf geeischt tegen Moncassi, die onlangs op den koning heeft geschoten. De verdediger verlangde herziening van het vonnis. De zitting der Belgische kamer is den 12 dezer geopend met eene troonrede, waar van o. a. de passage betreffende het ouder wijs zeer wordt toegejuicht. Daarin wordt nl. de instelling van een speciaal ministerie van openbaar onderwijs aangekondigd en de stellige toezegging der regeering ge geven, om met zorg voor dat groote en edele volksbelang te waken. Het onder wijs op kosten van den staat gegeven -- zeide de koning moet onder het uitslui tend beheer en het toezicht der burgerlijke autoriteit worden gesteld, zal het voldoen aan zijne roeping om in alle klassen der bevolking het jeugdige geslacht liefde en eerbied in te boezemen voor de beginselen waarop de vrije instellingen van Belgie ge grondvest zijn. Op het loopende budget kondigt de troon rede een deficit aan, alsmede dat nieuwe maatregelen tegen misbruiken bij do verkie zingen zullen worden genomen. Een belangrijke discussie is op het oogen- blik in het Spaansehe congres aan de orde, nl. over de nieuwe kieswet, waarbij het be perkte kiesrecht op den grondslag van capa citeit in plaats van het algemeene stemrecht wordt gesteld. Daar het rapport door alle liberale groepen is bestreden, worden pogin gen tot overeenstemming aangewend. Weder hebben de volgende faillissemen ten plaals gehad Kallewig, Moelier en Co., te Londen, meteen passief van 130,000pd. st., Knight and Son, te Londen, Liverpool en New-Castle, met een passief van 100,000 pond. België. Het agentschap Havas meldt uit Rome, dat de nuntius te Brussel, die verplaatst zou worden, in Belgie zal blijven totdat aldaar eene beslissing zal zijn genomen in de quaestie over de Belgische legatie bij het Vaticaan. Te Selzaete, Renaix, Munckswalm, Autleuaerde en eenige andere plaatsen wordt tegen den uitslag der verkiezingen protest aangeteekend op grond van omkooping door de clericalen. In laatstgenoemde plaats is door eenige personen geeonstateer.!, dat een agent der clenkale partij liun voor hunne stemmen geld heeft aangeboden, onder an deren den 17 Oct. aan een kleermaker 100 francs benevens eenige bestellingen van eenige, kleedingstukkeu voor behoeftigen. In eén koffiehuis is iemand ten aanhoore van een vijftigtal personen overtuigd dat hij zich had laten omkoopen. Het was een winkelier, die den agent in een zijvertrekje had ontvangen, niet bemerkende dat er iemand in den winkel stond, die alles kon liooren en hem later openlijk kon verwijten dat hij een bankbiljet had aangenomen en afspraak had gemaakt op welke wijze hij den agent zekerheid zou geven omtrent de naleving der overeenkomst. Een ander kiezer heeft geconstateerd, dat een opzichter voor het verhuren van huizen hem bedreigd had met opzegging der huur voor het geval dat hij niet clericaal wilde stemmen en hem daarentegen 200 franks voor zijne stem had aangeboden. Een ander ontving een aanbod om daags voor tot daags na de verkiezing op kosten van den clericalen agent een uitstapje te doen; weder anderen zijn bedreigd met groot verlies van clientèle. Hierbij komen de gevallen van aanwerving van stemmen in herbergen tegen ruime betaling van gelag, enz. SLUIS, 14 November 1878. De jongste storm heeft volgens ontvan gen mededeelingen en berichten uit de dagbladen op onderscheidene plaatsen zijn schadelijken invloed doen ondervinden. Bij Breskeus is de steenen windkoren- molen in verkeerde richting aan den gang geraakt, waardoor de kap geheel uit het verband is gerukt en het binnenwerk zwaar beschadigd. De baggermachine van den heer J. van Male aldaar is in de haven losgeslagen en op don Oosthaveudam ge worpen, waardoor het vaartuig gedeeltelijk middendoor is gebroken. Te Groede hebben hier en daar de schoorsteenen ge leden en zijn er pannen .van de daken geslagen. Te Aarden burg is eene sedert drie maanden nieuw gebouwde koeienstal omvergewaaid. Ook hier zijn op verschil lende plaatsen gaten in de daken geslagen, terwijl langs den kanaaldijk naar Brugge een der telegraafpalen is omvergewaaid, waardoor een ganschen dag storing op die lijn is geweest. De schade welke de storm te water heeft aangericht is buitengemeen groot. Te West- kapelle zijn onderscheidene wrakgoederen aangespoeld. Op de Westerschelde zijn twee schippers, wier schepen met steen geladen waren, aan doodsgevaar ontsnapt. Het schip van een hunner is in zinkenden staat te Walzoorden binnengebracht. Te

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1