GEMENGDE BERICHTEN. In de maand September jï. zijn, voll- gens Veritas, 83 zeilschepen en 8 stoom schepen verongelukt.. Onder de zeilschepen komen 2 Nederlandsche voor. Voor het gerechtshof te 's Gravenhagé stond dezer dagen terecht zekere G. J. L., secretaris van het algemeen armbestuur te Stoppeldijk. Hij was boschuldigd van in de jaren 1871 en 1878 valschelijk viermaal den naam van L. Dullaert geplaatst to hebben onder het woord voldaan, voorkomende aan den voet van vier ordonnantiën, waarbij do ontvanger van het algemeen armbestuur te Stoppeldijk door het bestuur werd gemach tigd aan dien L. Dullaert diverse geldsom men te betalen, en tevens des bewust van die valsche stukken te hebben gebruik ge maakt, door te na de daarop vermelde som men te hebben ontvangen, als kwijting daarvoor aan den ontvanger overgegeven. De beschuldigde békende het desbewust gebruik maken van die valsche stukken, doch verklaarde dat niet hij zelf de valsche handteekqning geplaatst had, doch die door zijn vrouw had laten naschrijven van een door hem gemaakt model. Armoede en wan hopige pogingen om zich en zijn gezin tegen broodgebrek te vrijwaren hadden hem tot demisdaad gedreven. De advocaat-generaal mr. v. d. Hoeven' achtte, ook door de verklaring der getuigen' de schuld wettig bewezen. Het deed er vol gens hem niets toe of beschuldigde zelf de handteekeuingen schreef of dit door zijne vrouw als werktuig liet doen. Bovendien had hij ze desbewust gebruikt. Onder aanneming van verzachtende om standigheden requireerde hij eeno eenzame opsluiting voor den tijd van twee jaren. De verdediger, jhr. mr. Diert van Melis san, betwistte de qualificatie van het O. M. Z. i. kon de beschuldigde niet wegens de de door hem niet geplaatste handteekenin- geu veroordeeld worden. Voor het overige beval hij zijn cliënt zeer aan in 's hofs cle mentie. De conducteur der brievenmalen op de Zeeuwscho spoorweglijn, onder verden king van gelden uit brieven te hebben ver-, duisterd, is weder voorloopig in vrijheid gesteld. Door de zware, onophoudelijke regens der laatste dagen is het polderwater in de Zijpe zóo gewassen, dat vele lage wegen en landen zijn ondergeloopen. Menig vee houder denkt er reeds ernstig aan zijn vee op stal te brengen, zoo er niet spoedig verandering komt. Naar men meldt, kan aan het voor nemen, om het garnizoen te Middelburg met één compagnie te vermeerderen, door gebrek aan localiteit geen gevolg worden gegeven. Het Utr. Dagblad drukt aan het hoofd van zijn stadsnieuws het volgende bericht met groote letters Sedert eenigen tijd loopen er geruchten van een toeleg, om de opheffing der hoo- gescholen te Groningen en te Utrecht, ten gunste van Leiden en Amsterdam, te be vorderen. Bij onderzoek in de Afdeelingen van Hoofdstuk I der Staatsbegrooting, is de eerste aanval daartoe gedaan, zooals blijkt uit het daarvan verschenen verslag. Die aanval was nog niet geheel direct. Hij zal nader met kracht worden ondernomen, vooral van Amsterdamsche zijde. De brand, die de vorige week te Oos terbeek een huis in de asch legde, is ont staan doordien de kat op tafel sprong en daar door eene brandende petroleumlamp omver wierp, waardoor het beest in vlam geraakte en, zich vervolgens een weg banende naar het achterhuis, waar zich een massa stroo bevond, dit alles in laaie vlam zette, waar door in een oogenblik, behalve het huis, ook grootendeels de geheele inboedel ver nield werd. Huis en inboedel van den eigenaar waren zeer laag verzekerd zijn twee knechts en het andere gezin, dat mede het huis bewoonde, hebben door dè ramp bijna al hun bezittingen verloren. In Berlijn is een kachel tentoongesteld, die alleen van papier is vervaardigd en wel ten bewijze strekt, dat men deze stof door verschillende bewerking en bijvoeging tot nieuwe doeleinden geschikt kan maken. In dit geval schijnt de onbrandbaarheid van bet papier door eene groote toevoeging van asbest verkregen te zijn. De voet van den kachel, een aan den voet afgeknotten kegel van ongeveer45 centimeter zijlengte, bestaat uit gewoon bordpapier, waar binnenin een kleiue ventilator van blik is aangebracht, die.zoo'tnoodigishetvuur aanblaast en aldus deu schoorsteen vervangt. Boven deu voet ligt de haard, een uit bijzouder vuurvast pa pier gemaakte warmtehouder eu een schuif met rooster en aschkolk. Eeu sierlijk open gewerkt vak neemt de warmte op eu deelt ze aan de kamer mede; voor brandmateriaal gebruikt men houtskolen. Verschillende proeven bewijzen, dat de kachels van papier inderdaad zoo gemaakt kunnen worden, dat zij volkomen aan bet doel beantwoorden, en door hare lichtheid en het spoedig opstellen zal raen ze met voordeel kunnen toepassen. Over den Emir van Afghanistan, Schir Ali, schrijft het Militar-Wochenblatt «Schir Ali is ongeveer 54 jaren oud en eeu slank, maar zeer gespierd en krachtig ge bouwd man van 1.74 meter lengte. De vorm van zijn gezicht herinnert aan de Oostersche joden, terwijl de uitdrukking van het gelaat op groote energie en standvastigheid, ge paard met slimheid wijst. Evenals alle Afghanen is hij, naar men zegt, bloeddor stig en wreed. Hij gaat door voor een goed soldaat en tijdens zijn verblijf te Umballa, bracht hij velen door de grondige zaakken nis, die hij, bij bet spreken over krijgsza ken, aan den dag legde, in verbazing. Hij wil vóór alles soldaat zijn en toont eene zekere verachting voor elko andere bezig heid. Zijne houding is eenvoudig en waar dig; op een hoogeren trap van beschaving dan zijne omgeving staande, is hij zonder vooroordeelen, echter is hij ook, beweert mefn, zonder grondbeginselen zijne voor naamste karaktertrekken zijn wantrouwend heid en trouweloosheid; zoodra hij er voor deel in ziet, is hij bereid elke overeenkomst te verbreken en zijn besten vriend op te offeren. Ofschoon persoonlijk steeds een voudig in zijne kleeding, is hij op den pen ning gesteld en een goed financier. Toen hij onlangs bij eene reis den Khyberpas doorkwam, eiscbten de hoofden der in de nabijheid daarvan wonende stammen eene som gelds, ter belooning voor het hem te verstrekken geleide. Hij zeide hun dade lijk alles toe, wat zij eiscbten: maar betaal de niemendal, Cynisch zeide hij, naar aan. leiding daarvan, te Peschawer«Een Afghaan houdt nimmer zijn woord." Men vergete echter niet, dat deze mededeelingen aan Engelsehe bronnen zijn ontleend." In China waren twaalf gevangenen veroordeeld om onthoofd te worden. De beul ontbrak. De directeur der gevangenis verdeelde het dozijn in twee ploegen en vroeg aan bet eene zestal of het bereid was, tegen scherprechters honorarium,het andere zestal den kop af te slaan. Alle zes aanvaard den met erkentelijkheid de taak, omdat zij er tevens een bewijs van vertrouwen in za gen in hun bedrevenheid. Toen de zes hoofden warpn afgehouwen, verdeelde de directeur de overgeblevenen weder in twee groepen; dezelfde vraag, het zelfde antwoord. Toen werd van een van de overgeblevenen drie gevraagd, of hij twee koppen voor zijn rekening nam. De Chinees gaf een toestemmend antwoord en bleef wel dra alleen. «Ik zal het met u wel klaren", sprak de directeur, hieuw hem het hoofd af en zond zijn declaratie in, waarop hij het honora rium van twaalf executies uittrok voor een scherprechter en zijn «assistenten." Sterker teeken van gebrek aan wel vaart is ér zeker niet, dan het verminderen van het aantal dienstboden. In Duitschland zoeken tallooze gezinnen, door beperking van dienstpersoneel, hunne uitgaven binnen de perken van hun vermogen te brengen. In Frankfort is die besparing zoo algemeen, dat thans de dienstmeisjes voor niets willen dienen, mits zij slechts kost en inwoning erlangen. Het moge een teeken wezen van geringe welvaart, de toestand is toch uatuurlijker dan in steden, waar de dames-dienstboden aan hare aanstaande meesteressen de voor waarden stellen en, gelijk men aan de bureaux van dagbladen ondervindt, eene dame die eene meid vraagt, drie brieven ontvangt, terwijl de meid die een dienst zoekt, uiteen dertigtal kan kiezen. Dezer dagen stierf, in den ouderdom van 66 jaren, te Freiburg, de beroemde oogheelkundige dr. Karl Hecker. De koning van Dahomey (Afrika) stelt zich weer als een echte barbaar aan. In den tijd van 20 dagen van 1 tot 20 September li. heeft hij niet minder dan 500 menschen, waaronder vrouwen en kin deren, laten vermoorden. De consul van Portugal, alsmede eenige Engelsehe koop lieden aldaar deed hij gevangen nemen. Andere berichten melden weder, dat de koning eveneens den Portugeeschen com mandant en diens gevolg heeft doen gevan gen nemen. Dezer dagen stierf, in het invaliden huis te Parijs, de oud-soldaat Darroy. De man had bijna den leeftijd van 100 jaren bereikt en behoorde tot de steeds kleiner wordende bende der veteranen, die onder Napoleon I hebben gediend. Men verhaalt verder nog «Zooals bekend is, werd gene raal Kleber te Cairo, den 14en Juni van het jaar 1800, door een jongen Mohammedaan, Suleiman genaamd, na afloop eener troepen revue, door dolksteken van het leven be roofd. De moordenaar werd gespietst, nadat men hem de rechterhand met gloeiende houtskool verbrand had, op een paal, in welken toestand hij nog vier uien bleef leven. Door een oudragelijkon dorst ge kweld, vroeg de ongelukkige te vergeefs om water; niemand waagde het hem te naderen. Eindelijk trad een soldaat op hem toe deze was liefderijk genoeg hem het verlangde toe te reiken. De gefolterde dronk het in haastige teugen op en blies onmiddellijk daarna den laatsten adem uit. Bedoelde soldaat was niemand anders dan Darroy. Eenige jaren geleden vertrok een Franscb oud-kolonel, die in den oorlog een zijner ledematen had verloren, naar Rusland, om een vriend op te zoeken. Een maand later krijgt de familie te Parijs de volgende depêche: «Groot ongeval, kolonel ter jacht verslonden door beer. Alleen het been over. Wat te doen De erven antwoorden na tuurlijk „zend been hierheen." Aldus ge schiedt het. Het been komt aan in een zwarte houten kist. Het wordt met staatsie begraven, en telken jare bracht men bloe men en kransen naar de begraafplaats. Dit duurde tot het vorige jaar, toen da Russische vriend over kwam, en men van hem vernam, dat hetgeen men met zooveel plechtigheid had ter aarde besteld, niets anders was geweest dan het houten been van den kolonel. BROODZETTING. SLUIS, 4 November 1878. Grof Tarwe Brood 1214 cents per kilo. Rogge 9'/«

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3